Podwyżki w eurobanku od 1 sierpnia 2017 r. W górę idą wypłaty z bankomatów

Podwyżki w eurobanku od 1 sierpnia 2017 r. W górę idą wypłaty z bankomatów

Podwyżkom w bankowych taryfach opłat nie widać końca. Tym razem zmiany w kosztach niektórych usług dla klientów indywidualnych zapowiedział eurobank. Zwiększą się m.in. opłaty za korzystanie z bankomatów. To jednak nie wszystko: cięcia obejmą pakiety ubezpieczeń oraz program moneyback, „Rodzina i Przyjaciele”.

Eurobank nie jest jedyną instytucją planującą wprowadzenie niepopularnych zmiany w trakcie wakacji. Niedawno pisaliśmy o zapowiedzianych podwyżkach w Alior Banku. Kilka dni temu swoją ofertę mocno zmodyfikował również BGŻ BNP Paribas, przy okazji wprowadzając prowizje na bezpłatne dotąd usługi.

Czego dotyczą podwyżki w eurobanku?

Na wstępie zaznaczamy, że zmianom nie ulegną opłaty za prowadzenie rachunków, przelewy internetowe, korzystanie z karty debetowej czy wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale banku. Nie zmienią się również warunki zwolnienia z opłat za wskazane czynności.

Przede wszystkim podwyżki obejmą kilka obszarów: karty płatnicze, przelewy w placówkach eurobanku, powiadomienia do konta oraz pomniejsze, rzadziej wykorzystywane czynności w rodzaju ustalenia pełnomocnictwa.

Podwyżki zaplanowane są zarówno dla rachunków dostępnych obecnie w ofercie eurobanku (Konto Active, Prestige i Na co dzień), jak i będących wyłącznie w administrowaniu: Classic i Standard.

Zmiany w Koncie Active

Wzrost opłat nie ominie najpopularniejszego, standardowego rachunku eurobanku. Dotyczy to również sytuacji, gdy rachunek ten został otwarty w promocji „Konto Active z 2-letnią gwarancją”, jednak w tym wypadku zmiany zaczną obowiązywać w momencie wygaśnięcia gwarancji braku opłat, tj. po 24 miesiącach od otwarcia Konta Active (o tej promocji szerzej pisaliśmy w tym artykule).

Poniżej przedstawiamy zestawienie zmian w taryfie opłat dla Konta Active:

Usługa Do 31 lipca 2017 r. Od 1 sierpnia 2017 r.
Wypłata gotówki w bankomacie obcym lub w obcej placówce banku 0 zł 1,90 zł – dla kwot poniżej 100 zł*
0 zł – jeżeli wypłaca kwota jest wyższa niż 100 zł
Sprawdzenie stanu konta w bankomacie 1 zł 2,50 zł
Ustanowienie pełnomocnictwa ogólnego do rachunku 5 zł 10 zł
Przekształcenie rachunku z indywidualnego na wspólny 0 zł 10 zł

* Dla osób, które zakładały Konto Active w promocji „Konto Active z 2-letnią gwarancją”, opłata ta zacznie obowiązywać dopiero po wygaśnięciu gwarancji.

Zmiany w Koncie Prestige

Podwyżki dotkną też posiadaczy Konta Prestige. W ich wypadku, poza zmianami identycznymi jak przy Koncie Active, dochodzi jeszcze wyższa opłata za przelew do ZUS lub US zlecony w placówce eurobanku.

W tabeli zestawiliśmy podwyżki, jakie czekają osoby posiadające Konto Prestige:

Usługa Do 31 lipca 2017 r. Od 1 sierpnia 2017 r.
Wypłata gotówki w bankomacie obcym lub w obcej placówce banku 0 zł 1,90 zł – dla kwot poniżej 100 zł
0 zł – jeżeli wypłaca kwota jest wyższa niż 100 zł
Sprawdzenie stanu konta w bankomacie 1 zł 2,50 zł
Ustanowienie pełnomocnictwa ogólnego do rachunku 5 zł 10 zł
Przekształcenie rachunku z indywidualnego na wspólny 0 zł 10 zł
Przelew do ZUS lub US zlecony w placówce eurobanku 5 zł 7 zł

Zmiany w Koncie Na co dzień

Co ciekawe, zaplanowana opłata za wypłatę środków poniżej 100 zł z bankomatów obcych nie dotyczy niedawno wprowadzonego do oferty eurobanku Konta Na co dzień. Posiadacze tego rachunku nadal więc będą mogli swobodnie wypłacać z bankomatów niższe kwoty.

Poniżej przedstawiamy, jakie opłaty ulegną zmianie w przypadku Konta Na co dzień:

Usługa Do 31 lipca 2017 r. Od 1 sierpnia 2017 r.
Sprawdzenie stanu konta w bankomacie 1 zł 2,50 zł
Ustanowienie pełnomocnictwa ogólnego do rachunku 5 zł 10 zł
Przekształcenie rachunku z indywidualnego na wspólny 0 zł 10 zł
Przelew do ZUS lub US zlecony w placówce eurobanku 5 zł 7 zł

Podwyżki w Pakietach Standard i Classic

Wyższe opłaty czekają również osoby posiadające rachunki czy pakiety wycofane już z oferty eurobanku. Od sierpnia przysługiwać będzie tym klientom wyłącznie jeden darmowy przelew zlecany w placówce (a nie 3, jak obecnie), a każdy kolejny podrożeje z 5 zł do 7 zł. Identyczną opłatę trzeba będzie wnieść za przelew w oddziale zlecany do ZUS lub US.

Podobnie jak w przypadku pozostałych kont osobistych podwyższone zostaną prowizje za:

 • przekształcenie rachunku z indywidualnego na wspólny – z 0 zł do 10 zł;
 • ustanowienie pełnomocnictwa ogólnego do rachunku – z 5 zł na 10 zł;
 • sprawdzenie dostępnych środków w bankomacie – z 1 zł do 2,50 zł.

Wycofanie ubezpieczeń assistance

Eurobank wycofuje ze swojej oferty ubezpieczenia assistance do kont. Osoby, które będą chciały skorzystać z tego rodzaju ubezpieczeń od 1 sierpnia, będą musiały zrobić to w zewnętrznych towarzystwach ubezpieczeniowych na własną rękę.

Umowy o ubezpieczenia assistance zawarte przed 1 sierpnia są oczywiście nadal ważne zgodnie z porozumieniami podpisanymi w dokumentach.

Powiadomienia do konta – modyfikacja oferty

Zmiany dotkną też pakiety powiadomień do kont. Abonament Medium od sierpnia będzie nazywał się Abonament Junior, natomiast Abonament Optimum w ogóle zostanie wycofany z oferty; bank zachęca swoich klientów do zmiany tego abonamentu na Mini lub Premium (można to zrobić zarówno poprzez bankowość internetową, jak i infolinię i w placówce).

Z kolei – i to jest akurat dobra wiadomość – osoby, które wykupią Abonament Premium zyskają nielimitowaną liczbę bezpłatnych powiadomień SMS, choć opłata za tę wersję pakietu nie wzrośnie i nadal będzie wynosić 6 zł (obecnie bezpłatnych jest 50 pierwszych wiadomości SMS).

Za co nie otrzymasz już zwrotu w programie moneyback „Rodzina i Przyjaciele”

Bank ograniczy też możliwość uzyskania zwrotu w programie „Rodzina i Przyjaciele”: wycofane zostaną niektóre kategorie zakupów, za które można było otrzymać premię moneyback. I tak, pod uwagę nie będą już brane:

 • biura i agencje podróży (kody MCC: 4722 i 4723);
 • sklepy sportowe: stroje, sprzęt, akcesoria sportowe;
 • sklepy rowerowe: sprzedaż i serwis (kody MCC: 5655, 5940, 5941, 5998).

Pozostałe kategorie (kina, teatry, restauracje, przejazdy koleją czy salony SPA) pozostają bez zmian.

Komentarz redakcji

Eurobank jest kolejną instytucją, która zapowiedziała podwyżki w najbliższym czasie. Trend wzrostu opłat bankowych jest wyraźnie widoczny na polskim rynku, w dużej jednak mierze dotyczy usług z punktu widzenia banków najdroższych: obsługi klienta w placówce czy wypłacania środków z bankomatów, przede wszystkich zewnętrznych. Ostatnio wprowadzenie opłat za podjęcie z bankomatu kwoty mniejszej niż 100 zł stało się częstą praktyką (podobną prowizję wprowadził m.in. mBank).

Eurobank również zaleca swoim klientom korzystanie z bankowości internetowej i mobilnej, zaś osobom, którym zależy na przelewach zlecanych w placówkach – zmianę obecnego rachunku na Konto Na co dzień, w którym ta usługa jest bezpłatna (zamiana pakietu jest darmowa). Warto jednak pamiętać, że prowadzenie Konta Na co dzień jest płatne (od 5 do 7 zł miesięcznie), więc tak czy inaczej klient zapłaci za możliwość darmowego korzystania ze stacjonarnej, a nie wirtualnej obsługi.

Osoby, które chętnie korzystały z usług biur podróży czy sklepów sportowych, może zaboleć wycofanie tych kategorii z programu moneyback – ostatecznie za wykupienie wycieczki czy zakup sprzętu sportowego można było w jednym miesiącu osiągnąć maksymalną możliwą premię. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że inne popularne kategorie, np. kina, nadal brane są pod uwagę w programie i że wysokość premii moneyback – przynajmniej na razie – nie uległa zmniejszeniu, jak to miało miejsce ostatnio w innych bankach.

Z ostatniej chwili

 • 12.12.2018 16:41

  Jeśli korzystasz z programu lojalnościowego sieci Biedronka, możesz otrzymać bon na 400 zł do wydania w sklepach tej sieci.

 • 12.12.2018 13:58

  Dzięki promocji "Konto na zakupy" nowi posiadacze Konta Optymalnego w BGŻ BNP Paribas mogą zyskać nawet 200 zł za aktywne korzystanie z rachunku.

 • 12.12.2018 10:16

  Zamawiasz taksówkę w aplikacji iTaxi - płacisz za przejazd Google Pay - oszczędzasz. I tak 3 razy. Maksymalnie możesz zaoszczędzić nawet 60 zł.

 • 11.12.2018 14:04

  Głodny? Skorzystaj z PizzaPortal, zapłać Visa Checkout i ciesz się nie tylko posiłkiem, ale i rabatem w wysokości 10 zł.

 • 11.12.2018 11:52

  Alior Bank przedłużył termin obowiązywania jednej z korzyści Konta Jakże Osobistego. 3% na koncie oszczędnościowym dostępne będzie do 31.12.2019 r.

 • 7.12.2018 15:52

  W promocji EnveloBanku możesz zyskać nawet 100 zł za zrealizowanie 10 płatności kartą w Internecie. Najbardziej aktywnie zgarną dodatkowe dwie stówy.

 • 6.12.2018 13:27

  Kolejna okazja z Google Pay: za zakupy na min. 200 zł w e-sklepie Media Expert można otrzymać od 30 do 150 zł rabatu.

 • 5.12.2018 13:47

  Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

 • 3.12.2018 19:04

  Niższe koszty dot. karty kredytowej i niższe oprocentowanie zadłużenia, to korzyści jakie odniesiesz w promocji "Jedyna taka karta" banku Credit Agricole.

 • 3.12.2018 15:22

  200 zł premii - tyle można zgarnąć otwierając eKonto Standard w mBanku i zlecając na nie przelew swojego wynagrodzenia.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.