Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Zmiany opłat w Santander Bank Polska. Od grudnia droższe Konto Jakie Chcę

Zmiany opłat w Santander Bank Polska. Od grudnia droższe Konto Jakie Chcę
Spis treści

Fala bankowych podwyżek przybiera na sile. Kolejne instytucje wprowadzają niekorzystne zmiany w cennikach i podnoszą opłaty za kluczowe operacje bankowe. Niestety, do grona banków, które już wkrótce zamierzają zmodyfikować tabelę opłat, właśnie dołączył Santander Bank Polska. Jak wynika z nowej taryfy, planowane zmiany raczej nie ucieszą klientów.

Bezwarunkowo darmowe konto odchodzi do lamusa

Obecnie Konto Jakie Chcę jest rachunkiem bezwarunkowo bezpłatnym, jednak od 1 grudnia 2020 r. ta komfortowa sytuacja ulegnie zmianie. Bank zamierza wprowadzić opłatę za prowadzenie konta w wysokości 6 zł, chociaż – na szczęście – da się jej uniknąć, jeśli na nasz rachunek wpłynie co najmniej 500 zł i wykonamy co najmniej jedną płatność kartą lub Blikiem. Trzeba uczciwie przyznać, że oba warunki są łatwe do spełnienia, niemniej będą wymagały od nas pewnej aktywności.

Warto w tym miejscu dodać, że młodsi posiadacze rachunku (do 26. roku życia) nadal będą zwolnieni z opłaty za prowadzenie konta, dlatego dla tej grupy klientów planowane zmiany nie będą zbyt dotkliwe. 

Wyższa opłata za kartę debetową

Jednocześnie bank postanowił uporządkować kwestię opłat za kartę i wprowadzić jedną obowiązującą stawkę. Teraz bowiem posiadacze Konta Jakie Chcę mają do wyboru dwie opcje: stałą prowizję w wysokości 3 zł miesięcznie lub warunkową opłatę w wysokości 5 zł (której jednak mogą łatwo uniknąć – wystarczy, że wykonają i rozliczą min. 5 transakcji kartą na dowolną kwotę w miesiącu, a obsługa plastiku stanie się bezpłatna).

Od grudnia obowiązywać będzie tylko jedna opłata i będzie ona wynosić 8 zł. Możemy jednak uzyskać zwolnienie także i z tej prowizji, spełniając warunki aktywności – dokładnie te same, co w przypadku opłaty za prowadzenie konta (wpływ na rachunek w wysokości min. 500 zł oraz 1 transakcja kartą lub Blikiem).

Ważne! W przypadku młodszych klientów (w wieku 18-26) bank zrezygnuje z konieczności zapewniania wpływu na min. 500 zł, jednak będzie wymagać co najmniej jednej transakcji kartą lub Blikiem.

Wyższa prowizja za konto walutowe i przelewy w oddziale

Niekorzystne zmiany nie ominą również konta walutowego. Od grudnia miesięczna opłata za Konto24 walutowe wrośnie z 8 do 10 zł (przy czym bank nadal nie będzie pobierał prowizji, jeśli saldo wyniesie min. 20 jednostek danej waluty).

Wyższy będzie również koszt przelewów z kont walutowych złożonych w placówce banku – tu również czeka nas podwyżka z 8 do 10 zł.

Na osłodę bank postanowił zrezygnować z opłaty za wpłatę i wypłatę gotówki w oddziale. Obecnie ta usługa kosztuje 10 zł, od grudnia stanie się całkowicie darmowa.

Karty kredytowe rozliczane w cyklu miesięcznym

Od grudnia zmieni się także sposób naliczania opłaty za kartę kredytową. Obecne w pierwszym roku korzystania z karty kredytowej jest naliczana opłata roczna, której można uniknąć po wykonaniu 10 transakcji kartą. Od drugiego roku pojawiają się opłaty miesięczne i jeśli nie chcemy ponosić tych kosztów, musimy w każdym cyklu rozliczeniowym przeprowadzić min. 10 transakcji.

Trzeba przyznać, że ten sposób naliczania opłat jest dość zawiły i w sumie dobrze, że bank postanowił go uprościć. Od początku grudnia zniknie opłata roczna, pozostaną jedynie warunkowe opłaty miesięczne (dla kart wyrobionych po zmianie cennika).

Mogło być gorzej

Nikt nie lubi płacić za coś, z czego do tej pory korzystał za darmo, łatwo więc przewidzieć, ze klienci Santandera raczej nie będą zachwyceni planowanymi przez bank zmianami.

Wprowadzenie opłaty za prowadzenie konta wraz z jednoczesną podwyżką prowizji za obsługę karty może się wydawać drastycznym posunięciem, jednak… spróbujmy stonować nieco negatywne emocje. Choć obie opłaty są dość wysokie, to wystarczy wykazać się niewielką aktywnością, by Konto Jakie Chce pozostało bezpłatne.

Przeprowadzenie jednej transakcji kartą lub Blikiem i zasilenie ROR-u wpływem w wysokości 500 zł trudno uznać za wyśrubowane warunki – przynajmniej na tle tego, czego wymagają od swoich klientów niektóre inne banki.

Przydatne dokumenty

  1. Tabela opłat i prowizji obowiązująca od 1 grudnia 2020 r.
  2. Wykaz zmian w TOiP od 1 grudnia 2020 r.