Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Podwyżki w ING Banku Śląskim. Droższe operacje w oddziale, więcej za Konto Komfort, prowizje za płatności „hazardowe”

Podwyżki w ING Banku Śląskim. Droższe operacje w oddziale, więcej za Konto Komfort, prowizje za płatności „hazardowe”
Spis treści

Wiadomość o podwyżkach ING udostępnił swoim klientom w bankowości elektronicznej. Większość zmian wejdzie w życie 29 grudnia 2020 r., pozostałe – 29 marca 2021 r.

Od lat konsekwentnie rozwijamy naszą bankowość internetową, a klienci coraz chętniej z niej korzystają. Ostatnie miesiące tylko przyspieszyły ten trend. Pokazują to liczby: blisko 70% naszych klientów używa aplikacji Moje ING, a liczba transakcji w oddziałach w ostatnim półroczu zmniejszyła się o połowę. Z drugiej strony, w tym samym czasie wzrosły ceny towarów i usług, co znacząco wpłynęło na koszty prowadzenia działalności. Biorąc to pod uwagę, zdecydowaliśmy się na podniesienie opłat – związanych głównie z obsługą gotówkową w oddziałach

– tłumaczy Barbara Borgieł-Cury, Dyrektor Centrum Bankowości Codziennej.

Sprawdźmy, jakie zmiany szykuje ING.

Zapłacisz więcej za wpłaty i wypłaty w oddziale

Od 29 grudnia 2020 r. klienci banku będą mieli kilka dodatkowych powodów, by unikać zlecania operacji w placówkach.

Zacznijmy od wpłat i wypłat gotówki w oddziale, bo tu podwyżki są właściwie symboliczne. Posiadacze Konta z Lwem Direct i Konta z Lwem Mobi, którzy obecnie płacą za takie operacje 9 zł, od końcówki roku będą się musieli liczyć z opłatą 10 zł.

„Symboliczne” na pewno nie są natomiast podwyżki za te same czynności dla klientów korzystających z kont walutowych oraz IKZE. Aktualnie mogą oni raz w miesiącu wpłacić lub wypłacić gotówkę w oddziale za darmo, a dopiero druga taka operacja wiąże się z 9-złotową opłatą. Po zmianach każda, nawet pierwsza wpłata i wypłata kosztować będzie 10 zł.

Niezależnie od posiadanego konta bank pobierze 15 zł, jeśli wpłaty w placówce będzie chciała dokonać inna osoba niż właściciel rachunku (obecnie 9 zł).

Więcej za prowadzenie Konta Komfort

Na posiadaczy Konta Komfort czekają wyższe opłaty miesięczne za prowadzenie rachunku. Zamiast obecnych 12 zł (6 zł przez pierwsze 4 miesiące), będzie to aż 15 zł.

Kliknij, aby powiększyć
Wykaz zmian w opłatach dotyczących kont osobistych. Źródło: komunikat ING Banku Śląskiego.

Bukmacher lub kasyno? Lepiej użyj innej karty

ING należy obecnie do tych instytucji, które nie nakładają na klientów prowizji za transakcje kartą u podmiotów świadczących usługi w zakresie szeroko pojętego hazardu (kasyna, kasyna internetowe, zakłady bukmacherskie, gry losowe itd.). To się wkrótce zmieni. Od 29 marca 2021. tego typu transakcje będą objęte prowizją w wysokości 3%.

W tym samym terminie wejdzie w życie opłata za odnowienie karty z własną grafiką (15 zł) oraz za wydanie zaświadczenia o posiadanym rachunku płatniczym (10 zł).

Co robić, jeśli nie zgadzamy się ze zmianami?

Choć podwyżki dotyczą w głównej mierze niszowych operacji (lub takich, których możemy z powodzeniem dokonać, korzystając z bankomatu lub wpłatomatu), to na zapowiadane zmiany nie musimy się zgadzać.

Klientom przysługuje prawo do:

  • wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym – wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmian,
  • złożenia pisemnego sprzeciwu, który skutkuje wygaśnięciem umowy na dzień przed wprowadzeniem podwyżek.

Akceptacja zmian nie wymaga od klientów podejmowania jakichkolwiek działań.

Kolejny powód, by unikać oddziałów

Dla większości klientów podwyżki nie powinny być dotkliwe. Sam bank zwraca uwagę na fakt, że ruch w jego oddziałach wyraźnie maleje. Trudno się dziwić – operacje gotówkowe, takie jak wpłaty i wypłaty, szybciej wykonamy w bankomacie lub wpłatomacie (które zwykle i tak zlokalizowane są w placówkach). W obecnej sytuacji kolejną przewagą maszyn jest bezpieczeństwo wynikające z tego, że unikamy niepotrzebnego kontaktu z innymi osobami, choćby z pracownikiem banku.

Grupą najbardziej poszkodowaną przez nadchodzące zmiany są posiadacze Konta Komfort. Jeśli do niej należysz i zdecydujesz się na wypowiedzenie umowy, poszukaj alternatywnej oferty w rankingu kont osobistych.