Podwyżki opłat w Idea Banku dla klientów firmowych

Podwyżki opłat w Idea Banku dla klientów firmowych

Dopiero co pisaliśmy o zmianach w opłatach dla klientów indywidualnych w Idea Banku, a teraz okazuje się, że podwyżki nie ominą także posiadaczy rachunków firmowych. Z jakimi dodatkowymi kosztami będzie musiała liczyć się ta grupa klientów?

Idea Bank poinformował o planowanych zmianach w tabeli opłat i prowizji dla kont firmowych, która zacznie obowiązywać 1 października 2018 r. Jednocześnie zakomunikował wycofanie z oferty dla nowych klientów Konta Cash Flow oraz rezygnację z oferowania usługi cashback w terminalach POS.

Wróćmy jednak do zmian w opłatach. Te w dość istotny sposób mogą wpłynąć na koszty związane z posiadanymi rachunkami firmowymi, więc warto im się bliżej przyjrzeć.

Prowadzenie konta za 0 zł? Tylko po spełnieniu warunków

Pierwszą zmianą jest wprowadzenie opłaty 15 zł za prowadzenie rachunku. Opłata będzie dotyczyć tych posiadaczy kont Firma to Ja, Branżowego i Przedsiębiorczy Radca Prawny, którzy mają wspomniane rachunki dłużej niż 24 miesiące.

Tacy klienci będą mogli jej uniknąć pod warunkiem dokonania w danym miesiącu kalendarzowym przynajmniej jednego przelewu do ZUS-u. Z opłaty zwalniać będzie również posiadanie umowy leasingu zawartej z Idea Getin Leasing.

Wyższa opłata za kartę

Właściciele kont firmowych zapłacą też więcej za korzystanie z karty. Dotychczasowa, miesięczną opłata w wysokości 4,99 zł (w przypadku Konta Firma To Ja) wzrośnie do 8 zł.

Na szczęście wciąż będzie możliwość jej uniknięcia. Tu akurat nic się nie zmieni, gdyż z opłaty nadal zwalniać będzie dokonanie transakcji kartą na łączną kwotę min. 400 zł (300 zł w przypadku kart wydanych przed 5 stycznia 2013 r.) lub wpłaty gotówki w bankomacie/wpłatomacie o łącznej wartości przynajmniej 1000 zł.

Korzystasz z wpłatomatów? Uważaj!

Skoro o wpłatomatach mowa, to i tutaj na niektórych klientów firmowych czekać będzie przykra niespodzianka. Od października za przekroczenie limitu wpłat w miesiącu ustalonego na 100 tys. zł bank od nadwyżki będzie pobierał prowizję w wysokości 0,39%. Wystarczy więc przekroczyć limit o zaledwie kilka tysięcy złotych, by z konta ubyło kilkanaście złotych w postaci takiej opłaty.

Limit dotyczy wpłat w bankomatach i wpłatomatach - także tych mobilnych. Myli się jednak ten, kto twierdzi, że uniknie opłat, wpłacając gotówkę w oddziale. Dla takich operacji bank przewidział bowiem prowizję w wysokości 0,5% kwoty transakcji, jednak nie mniej niż 10 zł.

Limitowane darmowe wypłaty z bankomatów

Dotychczas posiadacze Konta Firma To Ja mogli bezpłatnie korzystać ze wszystkich bankomatów w Polsce. Od października za darmo będą oni mogli dokonać jedynie 5 wypłat w miesiącu, zaś każda kolejna będzie się wiązała z prowizją w wysokości 1% wypłacanej kwoty.

Oczywiście wciąż pozostaje opcja wykupienia pakietu „all inclusive”, który pozwoli na uniknięcia jakichkolwiek opłat za korzystanie z bankomatów oraz wpłat i wypłat gotówki w oddziałach. Nie ma jednak nic za darmo – w tym przypadku cena „świętego spokoju” to 20 zł miesięcznie.

Poniżej wykaz opłat, które zaczną obowiązywać od 1 października 2018 r. w porównaniu z aktualnymi opłatami na Koncie Firma To Ja:

Usługa/operacja

Aktualna TOiP (Konto Firma To Ja)

Opłata/prowizja od 1 października 2018 r.

Prowadzenie konta (opłata miesięczna)

0 zł

15 zł (dla tych, którzy posiadają konto dłużej niż 2 lata) – możliwość uniknięcia opłaty

Korzystanie z karty (opłata miesięczna)

0 zł / 4,99 zł

0 zł / 8 zł

Wypłata gotówki z bankomatu

0 zł

0 zł za 5 pierwszych wypłat, za kolejne prowizja 1% wartości wypłacanej kwoty

Wpłaty we wskazanych wpłatomatach

0 zł

0 zł do sumy wpłat 100 tys. zł w danym miesiącu, od kwoty nadwyżki prowizja 0,39%

Wpłata gotówki w oddziale

0 zł

0,5% wartości transakcji, min. 10 zł

Może warto się rozejrzeć?

Po ostatnio zapowiadanych zmianach w tabeli opłat i prowizji dla klientów indywidualnych przyszła pora na tych, którzy korzystają z oferty Idea Banku dla firm.

Nikt nie lubi podwyżek. Zmiany planowane przez Idea Bank na pewno nie spodobają się zarówno mniej aktywnym klientom (prowadzenie konta nie będzie już bezwarunkowo darmowe), jak i tym, którzy dokonują wpłat gotówki często lub w dużych kwotach (limit wpłat).

Jeśli należysz do tych klientów, którzy już wkrótce mogą spodziewać się znacznego wzrostu opłat za korzystanie z rachunku, rozważ ofertę konkurencji. Na rynku nie brakuje atrakcyjnych ofert kont firmowych. Znajdziesz je w naszym rankingu kont firmowych.

Z ostatniej chwili

 • 17.05.2019 17:51

  Aż 250 zł może być Twoje, jeśli założysz w BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na Dzisiaj i wykażesz się aktywnością w korzystaniu z nich.

 • 17.05.2019 11:46

  Alior Bank ponownie uruchomił promocję Konta Mocno Oszczędnościowego, ale niestety - za przykładem konkurencji - obniżył je do 2,5% w skali roku.

 • 16.05.2019 12:43

  Szybka i atrakcyjna akcja. Dokonaj 2 płatności Google Pay z wykorzystaniem karty Citibanku, a otrzymasz 2 bilety do Multikina.

 • 16.05.2019 11:25

  Nawet 460 zł można zgarnąć za założenie konta w Credit Agricole i opłacanie z niego abonamentu nc+.

 • 15.05.2019 15:44

  Za płatność za zakupy w Auchan kartą zarejestrowaną w programie Visa Oferty możesz zyskać 15 zł zwrotu.

 • 14.05.2019 16:03

  W szybkiej promocji karty kredytowej Mastercard w ING możesz zyskać nawet 400 zł do wykorzystania na Circle K.

 • 14.05.2019 13:35

  Otwierając Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na eŚwiat od BNP Paribas można zyskać 200 zł do wydania w sklepach H&M.

 • 14.05.2019 10:44

  Decydując się na Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na Świat z oferty BNP Paribas możesz zgarnąć 250 zł na paliwo na stacjach Orlen.

 • 13.05.2019 17:11

  Tym razem za założenie Konta Otwartego na Ciebie z oferty BNP Paribas można zdobyć 150 zł do wykorzystania w sklepach Biedronka.

 • 9.05.2019 10:09

  Kolejna promocja dla zaproszonych klientów ING. Tym razem możesz zdobyć 40 zł za płatności telefonem.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.