Podwyżki opłat i cięcia oprocentowania. Raiffeisen Polbank wprowadza nową taryfę

Podwyżki opłat i cięcia oprocentowania. Raiffeisen Polbank wprowadza nową taryfę

Raiffeisen Polbank zmienia tabelę opłat i prowizji, a także wycofuje część rachunków. Zmiany dotkną zarówno klientów indywidualnych, jak i firmowych. Ci ostatni mają jeszcze parę dni na przygotowanie się. Nowa taryfa dla rachunków indywidualnych wchodzi w życie już dziś, 20 marca.

W nowej ofercie znajduje się kilka zapisów, które mogą być początkiem nowego, choć niekoniecznie korzystnego, trendu w bankowości. Prześledźmy zatem, co się zmieni.

Wymarzone Konto już nie takie wymarzone?

Podstawowym atutem Wymarzonego Konta Osobistego była gwarancja stałości opłat przez cały okres obowiązywania umowy. Wszelkie zmiany – zarówno opłat, jak i oprocentowania – nie dotkną więc obecnych klientów, a wyłącznie tych, którzy dopiero założą rachunek od 20 marca 2017 r. Nie można jednak powiedzieć, że nowi klienci będą z tych zmian zadowoleni.

Podwyżki opłat i nowa karta

Przede wszystkim dwukrotnie podrożeje karta MasterCard – z dotychczasowych 3 do 6 zł miesięcznie (opłaty nie można uniknąć). Zniknie także dotychczasowy pakiet ubezpieczeniowy „Pomoc medyczna, Pomoc domowa, Pomoc drogowa” i „Podróż bez zmartwień”, który zostanie zastąpiony przez ubezpieczenie „CYBER Pomoc”.

Raiffeisen od dziś oferuje co prawda również kartę Visa, bezpłatną w przypadku wykonania jednej transakcji w miesiącu (standardowa opłata wynosi 3 zł), ale z darmowymi wypłatami wyłącznie z bankomatów sieci Euronet – w pozostałych bankomatach jest to 6 zł. Wprowadzenie nowego plastiku można jednak uznać za zmianę korzystną. Zwłaszcza, że parametry karty różnią się od konkurencyjnego MasterCarda i część klientów może się do tej opcji przekonać.

Niższe oprocentowanie na rachunku

Osoby, które założą nowe Wymarzone Konto będą musiały się także pogodzić z niższymi stopami oprocentowania rachunku – i to kilkukrotnie. Do tej pory depozyty na Wymarzonym Koncie Osobistym oprocentowane były na poziomie:

 • 0,25 x stopa referencyjna NBP dla kwot do 3 tys. zł,
 • 0,75 x stopa referencyjna NBP dla kwot od 3 do 10 tys. zł,
 • 1 x stopa referencyjna NBP dla kwot powyżej 10 tys. zł.

Od dziś obowiązują dwie stawki:

 • 0,15 x stopa referencyjna NBP dla kwot do 10 tys. zł,
 • 0,35 x stopa referencyjna NBP dla kwot powyżej 10 tys. zł.

Dodatkowo gwarancja stałego oprocentowania kończy się 31 grudnia 2017 r. W nowym roku możemy więc oczekiwać kolejnych cięć.

Nowa usługa wpłat gotówkowych

Od maja bank uruchamia usługę wpłat gotówkowych w bankomatach i wpłatomatach Euronetu. Niezależnie od posiadanej przez nas karty (Visa, MasterCard, naklejka zbliżeniowa) każda wpłata będzie wiązać się z opłatą w wysokości 0,5% wartości transakcji (min. 10 zł). Do końca bieżącego roku jedna wpłata w miesiącu będzie darmowa.

Z nową tabelą dla klientów indywidualnych można zapoznać się tutaj.

Zmiany na rachunkach lokacyjnych

Jeszcze większa obniżka czeka nowych posiadaczy rachunku lokacyjnego Wymarzony Cel – ze stałego oprocentowania 1 x stopa referencyjna NBP do dwóch progów:

 • 0,35 x stopa referencyjna NBP dla kwot do 100 tys. zł,
 • 0,15 x stopa referencyjna NBP dla kwot powyżej 100 tys. zł.

Tu na szczęście wzrośnie oprocentowanie bonusowe (do 30 czerwca): z 0,4% do 1%.

Wycofane z oferty zostanie także Wymarzone Konto Lokacyjne, które do tej pory miało najwyższe stawki oprocentowania w Raiffeisen Banku.

Rachunki firmowe – płatny dostęp przez Internet

Prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną zmianą dla klientów firmowych będzie wprowadzenie od 1 czerwca opłaty za dostęp do rachunku przez Internet – 10 zł miesięcznie. Dotyczyć ona będzie jednak wyłącznie sytuacji, kiedy z rachunku korzysta więcej niż jedna osoba (a więc np. udziałowcy spółek cywilnych), i pobierana będzie od drugiego i każdego kolejnego użytkownika bankowości elektronicznej.

Od kwietnia wzrosną za to opłaty za korzystanie z karty debetowej – z 3 do 5 zł miesięcznie przy wpływach do 20 tys. zł i z 1,50 do 2,50 zł przy wpływach powyżej tej kwoty. Od maja, podobnie jak przy kontach indywidualnych, wpłaty gotówki we wpłatomatach i bankomatach Euronetu kosztować będą 0,5% wartości transakcji (min. 10 zł). Pierwsza wpłata w miesiącu będzie darmowa.

Nową taryfę dla klientów biznesowych możesz zobaczyć tutaj.

Zdaniem redakcji

Nowi klienci z pewnością nie będą zadowoleni ze zmian w taryfie Raiffeisen Polbanku. Dodatkowa karta płatnicza i możliwość wpłat gotówkowych we wpłatomatach nie równoważą drastycznie obniżonego oprocentowania na rachunkach oszczędnościowych, dwukrotnie droższej karty MasterCard i ograniczenia bezpłatnych wypłat kartą Visa do maszyn Euronetu.

W niedługim czasie zmiany na gorsze – wyższe opłaty za kartę i opłata za dostęp do bankowości internetowej – czekają też klientów firmowych.

Decyzja Raiffeisen Banku pokazuje, że konta z gwarancją niezmienności opłat na dłuższą metę nie zdają egzaminu. Niedawno tego typu rachunek wycofał z oferty Bank Pocztowy. Alior Bank z kolei zapowiedział zmiany w Koncie Wyższej Jakości – tu też możemy spodziewać się znacznego obniżenia standardu dla nowych klientów.

Z ostatniej chwili

 • 12.06.2019 14:27

  Alior Bank w jednym dniu uruchomił promocje dla klientów firmowych i indywidualnych. Ci drudzy mogą zdobyć 150 zł.

 • 12.06.2019 09:53

  Otwierając iKonto Biznes w najnowszej promocji Alior Banku i aktywnie korzystając przez rok z rachunku możesz zarobić nawet 1700 zł!

 • 11.06.2019 15:37

  Na uczestników najnowszej promocji Nest Banku czeka 200 zł gotówkowej premii. Aby ją zdobyć, wystarczy założyć Nest Konto i aktywnie korzystać z rachunku.

 • 11.06.2019 11:02

  Zakładając Konto Otwarte na Ciebie w BNP i korzystając z niego aktywnie przez 9 miesięcy, otrzymasz karnety do obiektów sportowych warte 567 zł.

 • 6.06.2019 17:55

  W Santanderze za założenie Konta Jakie Chcę i okazanie świadectwa z dobrymi ocenami możesz otrzymać 50 zł premii.

 • 6.06.2019 11:44

  Sięgnij po kartę kredytową banku BNP Paribas. Po 4 miesiącach aktywnego korzystania z niej otrzymasz 400 zł w postaci voucherów do wskazanych sklepów.

 • 6.06.2019 08:38

  Na pełnoletnich posiadaczy kart z logo Visa i jednocześnie użytkowników aplikacji Airport Companion Europe czeka do 25% zniżki za płatności na lotniskach.

 • 5.06.2019 16:55

  Wykup ubezpieczenie komunikacyjne swojego pojazdu w Millenecie lub aplikacji mobilnej Banku Millennium, a 200 zł wróci do Ciebie.

 • 5.06.2019 13:49

  W PKO BP ruszył program poleceń, w którym za skuteczną rekomendację można zdobyć 100 zł premii i dodatkowe nagrody o wartości od 250 zł do nawet 3000 zł!

 • 4.06.2019 12:11

  Premia na lato: 300 zł za Konto Otwarte na Ciebie z Kartą Otwartą na Dzisiaj z oferty BNP Paribas. Bardzo proste warunki aktywności.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.