Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Citi Handlowy 21 maja wprowadził nową taryfę opłat i prowizji dla kart kredytowych. Nowo wydawane karty Citi Simplicity od razu są objęte 12-złotową opłatą za korzystanie (a nie, jak zapowiadano, od 15 lipca 2020 r.)

Citi Handlowy zmienia cennik: wprowadza opłatę za kartę Citi Simplicity i podwyższa koszt niektórych transakcji!

Citi Handlowy zmienia cennik: wprowadza opłatę za kartę Citi Simplicity i podwyższa koszt niektórych transakcji!
Spis treści

To był prawdziwy cios zza węgła! Wszyscy wiedzą, że sytuacja gospodarcza w czasie pandemii jest trudna i również banki starają się ograniczać koszty działalności, ale takiego ruchu ze strony Citibanku nikt się nie spodziewał. Do naszych redakcyjnych kolegów napłynęły informacje o nadchodzących zmianach w cenniku kart kredytowych - niestety na gorsze.

Droższa Citi Simplicity

Powiedzmy wprost - dla kart kredytowych Citi Simplicity wydawanych od 21 maja 2020 r. bank wprowadza 12-złotową opłatę miesięczną. Nieco na otarcie łez umożliwiono przy tym uniknięcie tego kosztu - wykonanie w danym cyklu rozliczeniowym transakcji bezgotówkowych na min. 1000 zł. Ale uwaga! Mechanizm pobierania tej opłaty wygląda tak, że najpierw bank obciąży rachunek karty kwotą 12 zł, a następnie, jeśli warunek zostanie spełniony, w następnym cyklu rozliczeniowym zwróci pobraną sumę.

Co istotne, opłata miesięczna nie dotyczy kart wydanych do 20 maja włącznie - to solidny argument, by złożyć wniosek o kartę już teraz, aby mieć jeszcze szansę na darmową w użytkowaniu "kredytówkę".

Wyższe koszty transakcji

Kiepsko wyglądają także nowe zapisy dotyczące transakcji gotówkowych. Od połowy lipca klienci zapłacą za pobranie gotówki z bankomatu aż 10%, min. 20 zł. Taka sama opłata będzie dotyczyć tzw. transakcji szczególnych, np. przelewów z rachunku karty lub transakcji u podmiotów zajmujących się wymianą walut i środków płatniczych.

Do 6,8% wzrośnie również prowizja pobierana przez Citi Handlowy za przewalutowanie transakcji dokonanych "kredytówką" (wcześniej było to 5,8%).

Zmiany opłat za kartę kredytową Citi Simplicity od 15 lipca
Opłata do 14 lipca Opłata od 15 lipca
Opłata za kartę główną 0 zł 12 zł (można uniknąć, wykonując w danym okresie rozliczeniowym transakcje na min. 1000 zł)
Opłata za kartę dodatkową 4 zł miesięcznie 6 zł miesięcznie (można uniknąć, wykonując kartą główną w danym okresie rozliczeniowym transakcje na min. 1000 zł)
Prowizja za transakcję gotówkową lub szczególną* 8%, min. 10 zł 10%, min. 20 zł
Prowizja za przewalutowanie** 5,8% 6,8%
Opłata za korzystanie z CitiPhone** 6 zł 9 zł
* opłata dotyczy wszystkich kart z oferty ** opłata dotyczy wszystkich kart z wyjątkiem Citibank MasterCard World Signia Ultime i Citibank World Elite MasterCard Ultime

Pozostałe zmiany

Podwyżki nie dotyczą tylko karty Simplicity. Do 18 zł (z dotychczasowych 8 zł) wzrosną koszty użytkowania kart Citibank Silver i Citibank-BP PAYBACK Silver, natomiast w przypadku ekskluzywnych "plastików" MasterCard World Signia Ultime i World Elite MasterCard Ultime klienci zapłacą aż 1200 zł opłaty rocznej zamiast 1000 zł (kosztu będzie można uniknąć).

Cieszyć się za to będą mogli posiadacze karty Citibank Platinum, którzy od lipca za obsługę karty zapłacą 18 zł miesięcznie zamiast dotychczasowych 60 zł, oraz osoby korzystające z Planu Spłat ratalnych "Komfort" dla Rat w Karcie - bank obciąży ich co miesiąc tylko 10 zł opłaty (obecnie 20 zł). 

Niemiłą niespodzianką jest także podwyżka aż do 9 zł opłaty za korzystanie z bankowości telefonicznej CitiPhone, zatem ta usługa stanie się jeszcze bardziej nieopłacalna.

Nadchodzącą taryfę opłat i prowizji znajdziesz pod tym adresem.

To może Citibank BP-Motokarta?

W świetle nadchodzących zmian w ofercie kart kredytowych Citi Handlowego na czoło wysuwa się wprowadzona w lutym BP-Motokarta. Ona pozostanie bezpłatna, choć pozostałe koszty wzrosną tu podobnie jak w przypadku Citi Simplicity. Mocnym punktem tej "kredytówki" jest za to szansa na nawet 720 zł premii dla zmotoryzowanych:

Uczulamy od razu tych, którzy chcieliby zmienić typ swojej karty z Simplicity na BP-Motokartę - za taką operację bank pobiera 30-złotową opłatę!

Citi zmienia układ sił

Sam fakt tak mocnych podwyżek dla lubianej przez klientów karty kredytowej budzi nasze rozczarowanie. O ile rozumiemy ograniczanie kosztów w tym trudnym czasie, to nie da się oprzeć wrażeniu, że opłaty mogłyby być niższe, choć kilkuzłotowe. Wprawdzie bank otworzył klientom furtkę w postaci możliwości uniknięcia opłaty za obsługę "plastiku", jednak 1000 zł w ciągu okresu rozliczeniowego to duża kwota.

Cit Handlowy przyzwyczaił nas do ciągłych promocji Citi Simplicity i właśnie ta "kredytówka" od razu kojarzyła się z ofertą banku. "Wyjadacze wisienek", którzy jeszcze nie posiadają w portfelu tej karty, mogą obyć się smakiem, dlatego jeśli chcieliby jeszcze załapać się na darmową kartę i przy okazji skorzystać z promocji, to ostatni dzwonek na skorzystanie z poniższych ofert: