Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

12 zł za darmowe do tej pory Konto Firmowe w Inteligo i inne podwyżki

12 zł za darmowe do tej pory Konto Firmowe w Inteligo i inne podwyżki
Spis treści

Inteligo to kolejna instytucja (po Envelo/Banku Pocztowym, Citi Handlowym i ING Banku Śląskim), która zdecydowała się na podniesienie prowizji za podstawowe operacje związane z rachunkiem firmowym. Skala podwyżki różni się w zależności od tego, czy klient zakładał konto przed 11 maja 2010 r., czy po tej dacie (lub zmienił wtedy taryfę).

Niestety, nie możemy pocieszyć firmowych klientów Inteligo, że zmiany będą dotyczyły tylko mniej popularnych usług, gdyż poza operacjami wykonywanymi z pomocą telekonsultanta wyższe prowizje będą naliczane także za prowadzenie konta, korzystanie z karty, zlecenia stałe, wypłaty z bankomatów, wpłaty we wpłatomatach i przelewy natychmiastowe.

Zmiany wejdą w życie 7 grudnia 2020 r.

Podwyżki dla osób, które otworzyły rachunek po 11 maja 2010 r. (włącznie)

Najboleśniejszą zmianą, którą odczują klienci firmowymi, będzie wprowadzenie sztywnej opłaty za prowadzenie darmowego do tej pory rachunku – i to nie kilka złotych miesięcznie, ale aż 12 zł. Prowizja będzie dotyczyła także rachunków pomocniczych, choć w tym wypadku wyniesie 5 zł.

Niebagatelnie podrożeją przelewy natychmiastowe zlecane w bankowości internetowej/mobilnej (z 10 zł na 15 zł) oraz realizacja zleceń stałych: niezależnie od tego, czy będzie to zlecenie wewnętrzne, czy zewnętrzne, każdorazowo będzie kosztowało aż 2 zł.

Wypłata z bankomatu obcego (czyli innego niż PKO BP lub Santander Banku) obciążona zostanie prowizją 3,5%, min. 5 zł od każdej wypłaty (obecnie: 5 zł), zaś wpłata we wpłatomacie: 0,5% od wartości transakcji, jeżeli kwota wynosi więcej niż 50 tys. zł.

Przykre zmiany dotkną też klientów, którzy korzystają z kanału telefonicznego do zlecania operacji bankowych. Nawet trzykrotnie podrożeją przelewy zlecane u konsultanta: standardowe oraz do ZUS/US.

Co się NIE zmieni?

Na szczęście dla klientów Inteligo nie zmienią się warunki korzystania z karty debetowej. Comiesięczna prowizja nadal będzie wynosiła 4 zł lub 0 zł, jeśli wykonasz transakcje bezgotówkowe na min. 99,99 zł. Podobnie wypłata z bankomatów PKO BP wciąż będzie darmowa (ale już nie z maszyn Santander Banku).

Zmiany opłat dla klientów, którzy zakładali konto po 11 maja 2010 r.

Obecna prowizja (do 6 grudnia)

Opłaty od 7 grudnia

Prowadzenie rachunku

0 zł

12 zł

Prowadzenie rachunku pomocniczego

0 zł

5 zł od każdego rachunku

Korzystanie z karty płatniczej

4 zł. Opłaty można uniknąć, jeżeli wykona się transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 100 zł/mies.

BEZ ZMIAN

Wypłata z bankomatów

0 zł – bankomaty PKO BP i Santander Banku

5 zł – wypłata z bankomatów obcych, w tym zagranicznych

0 zł – bankomaty PKO BP

3,5%, min. 5 zł – wypłata z bankomatów obcych, w tym zagranicznych

Przelew natychmiastowy

10 zł

15 zł

Realizacja zlecenia stałego

0 zł – w ramach PKO BP

1 zł – zlecenie zewnętrzne

2 zł (niezależnie od banku)

Wpłata we wpłatomacie

0 zł

0,5% wartości transakcji od kwoty powyżej 50 tys. zł

Przelew u konsultanta (telefoniczny)

4 zł – wewnętrzny

5 – zewnętrzny

5 zł – do ZUS/US

5 zł – wewnętrzny

15 zł - zewnętrzny

15 zł – do ZUS/US

Ustanowienie zlecenia stałego u konsultanta (telefonicznie)

4 zł

8 zł

Obsługa limitu debetowego

2 zł

6 zł

Podwyżki dla klientów, którzy zakładali konto przed 11 maja 2010 r.

Osoby, które otwierały Konto Inteligo Firmowe przed ponad 10 laty, również nie unikną podwyżek (choć ich skala będzie nieco niższa). Przede wszystkim prowadzenie rachunku podrożeje z 3,99 zł/mies. do 8 zł. Wprowadzona zostanie również opłata za korzystanie z karty (4 zł/mies., ale będzie można jej łatwo uniknąć), wyższe prowizje za realizację zlecenia stałego i wypłatę z bankomatów obcych.

Dobrą wiadomością jest możliwość uniknięcia opłaty za kartę dodatkową. Obecnie korzystanie z takiego “plastiku” kosztuje 0,99 zł, od grudnia będzie mogło być darmowe, pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych kartą na min. 100 zł/mies. (bez spełnienia tego warunku prowizja wyniesie 2,90 zł).

Zmiany opłat dla klientów, którzy zakładali konto przed 11 maja 2010 r.

Obecna prowizja (do 6 grudnia)

Opłaty po 6 grudnia

Prowadzenie rachunku

3,99 zł

8 zł

Prowadzenie rachunku pomocniczego

0 zł

3 zł od każdego rachunku

Korzystanie z karty płatniczej

0 zł

4 zł. Opłaty będzie można uniknąć, jeżeli wykona się transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 100 zł/mies.

Wypłata z bankomatów

4,50 zł

0 zł – bankomaty PKO BP

3,5%, min. 5 zł – wypłata z bankomatu obcych, w tym zagranicznych

5 zł – wypłata z aplikacją

Przelew natychmiastowy

10 zł

15 zł

Realizacja zlecenia stałego

0 zł – w ramach PKO BP

1,49 zł – zlecenie zewnętrzne

2 zł (niezależnie od banku)

Wpłata we wpłatomacie

0 zł

0,5% wartości transakcji od kwoty powyżej 50 tys. zł

Przelew u konsultanta (telefoniczny)

0,99 zł – wewnętrzny

2,99 zł – zewnętrzny

2,99 zł – do US

3,99 zł – do ZUS

2,90 zł – wewnętrzny

8,90 zł – zewnętrzny

8,90 zł – do US

9 zł – do ZUS

Ustanowienie zlecenia stałego u konsultanta (telefonicznie)

0,99 zł

2,90 zł

Obsługa limitu debetowego

1,99 zł

5,90 zł

Co możesz zrobić, jeśli nie zgadzasz się na zmiany?

Jeżeli nie zamierzasz godzić się na wprowadzenie nowych opłat i podwyżek, to do 6 grudnia (włącznie) możesz zgłosić swój sprzeciw lub pisemnie wypowiedzieć umowę. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Brak sprzeciwu będzie dla banku oznaczał akceptację nowej taryfy.

Wysoka opłata za konto i droższe usługi, z których korzystasz na co dzień

Wprowadzenie aż 12-złotowej prowizji za prowadzenie rachunku firmowego to z pewnością bardzo przykra wiadomość dla klientów Inteligo, zwłaszcza że opłaty tej nie da się w żaden sposób uniknąć. Ale i obok pozostałych zmian trudno przejść obojętnie: podwyżki za wypłaty z bankomatów, przelewy natychmiastowe czy za realizację zlecenia stałego (naprawdę wykonanie takiej operacji warte jest każdorazowo aż 2 zł?...) oznaczają przecież wyraźnie wyższe koszty korzystania z konta.

PKO BP nie inwestuje w markę Inteligo od lat; wiele wskazuje na to, że raczej prędzej niż później podzieli ona los innych małych banków, takich jak Orange Finanse czy T-Mobile Usługi Bankowe. Być może wprowadzenie podwyżek ma w zamyśle bankierów skłonić klientów Inteligo do zamknięcia rachunku i otwarcia konta firmowego w PKO BP. Nie wiadomo jednak, czy klienci potraktowani w ten sposób zechcą skusić się na ofertę największego banku w Polsce.

Jak wspominaliśmy, to już kolejna podwyżka opłat na rachunkach firmowych dla drobnych przedsiębiorców (w sierpniu niemałe podwyżki wprowadził ING Bank Śląski). Niestety, najwyraźniej o wsparciu dla biznesu, jakim chwaliły się niektóre instytucje na początku pandemii, można już zapomnieć; co jest tym bardziej bolesne, że pandemia w ogromnym stopniu dotknęła właśnie mikro- i małe firmy. Te nie mają jednak takich pozycji negocjacyjnych z bankami jak większe podmioty i wszystko wskazuje na to, że bankowcy bez większego skrępowania to wykorzystują. Zawsze jednak można poszukać lepszej oferty; na rynku wciąż funkcjonują tanie i nowoczesne konta, które znajdziesz w naszym rankingu kont firmowych.