Wróć

Banki wprowadzą bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

148 publikacji 4521 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


Banki wprowadzą bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy
Spis treści

Podstawowy rachunek płatniczy

Zmiany w ustawie o usługach płatniczych przewidują, że każdy bank, który oferuje w Polsce rachunki osobiste, będzie musiał wprowadzić do swojej oferty tzw. podstawowy rachunek płatniczy. Będzie on skierowany do osób, które nie posiadają konta osobistego w polskich złotych (klient złoży stosowne oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej), a zakres operacji dokonywanych w ramach takiego rachunku to wyłącznie:

  • otwarcie, prowadzenie i zamknięcie rachunku,
  • wpłaty i wypłaty gotówki (w oddziałach i bankomatach),
  • polecenia przelewu (w tym zlecenia stałe) i polecenie zapłaty,
  • transakcje przy użyciu karty debetowej (także zawierane na odległość).

Podstawowy rachunek płatniczy mają oferować zarówno banki (komercyjne, spółdzielcze), jak i SKOK-i oraz instytucje kredytowe. Te podmioty nie będą mogły ograniczać w żaden sposób dostępu do nowego typu konta w zależności np. od obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy poziomu dochodów klienta. Nie będzie też można uzależniać zawarcia umowy konta od skorzystania z innych produktów bankowych czy deklaracji stałych wpływów na konto. Istotne jest również, że klient powinien mieć dostęp do rachunku zarówno w placówce banku (o ile bank ją posiada), jak i przez kanały elektroniczne.

Cel wprowadzenia podstawowego konta płatniczego

W 2012 r. NBP przeprowadził badanie, z którego wynika, że ok. 23% dorosłych Polaków nie posiada rachunku osobistego.

Około 77% Polaków posiada rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy i wskaźnik ten nie zmienił się w ciągu ostatnich czterech lat, sytuując Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej.

Podstawowy rachunek płatniczy ma na celu zachęcić do korzystania z bankowości osoby, które do tej pory z różnych przyczyn tego nie uczyniły (przede wszystkim osoby starsze). Ustawodawca chce także zwiększyć liczbę transakcji przeprowadzanych za pośrednictwem bankowości.

Opłaty i prowizje za korzystanie z podstawowego ROR-u

Znowelizowana ustawa zakłada, że podstawowy rachunek płatniczy prowadzony będzie bezpłatnie. Jeśli chodzi o operacje na koncie, to nasz ustawodawca wprowadza pewne ograniczenia:

  • 10 wpłat i wypłat gotówki w miesiącu będzie bezpłatne, za kolejne bank będzie mógł pobierać opłaty,
  • 10 poleceń przelewu (w tym zleceń stałych) w miesiącu będzie bezpłatnych, za kolejne bank będzie mógł pobrać opłatę, jednak nie wyższą niż najczęściej stosowaną w danym banku (w ramach kont osobistych).

Karta debetowa do podstawowego rachunku płatniczego będzie mogła być obciążona opłatą za obsługę, jednak koszt ten nie będzie mógł być wyższy niż najczęściej pobierana opłata za korzystanie z danego rodzaju karty w konkretnym banku. Klient nie będzie musiał zamawiać karty płatniczej do konta.

Inne istotne ustalenia

Jak już wspominaliśmy, podstawowy rachunek płatniczy to konto o ograniczonej funkcjonalności. Klient nie będzie mógł w jego ramach korzystać z karty kredytowej czy debetu. Rachunek ma być prosty, aby mogły go założyć głównie te osoby, które nigdy nie posiadały w banku konta osobistego (przede wszystkim osoby starsze).

Dostawcy usług płatniczych (czyli banki, SKOK-i i instytucje kredytowe) na mocy znowelizowanej ustawy będą zobligowane do informowania klienta, przed podpisaniem umowy o rachunek podstawowy, o pobieranych opłatach i prowizjach. Taka informacja ma być bezpłatna oraz dostępna na piśmie lub innym trwałym nośniku. Ma to zwiększyć zaufanie do banków, a klient dzięki temu ma posiadać większą wiedzę o ponoszonych przez siebie opłatach.

Komentarz

Podstawowy rachunek płatniczy to uproszczona wersja dostępnych na rynku kont osobistych. Ograniczenie funkcjonalności do podstawowych operacji sprawia, że wiele osób (szczególnie starszych), które do tej pory nie posiadały rachunku bankowego, może zacząć korzystać ze swoich pieniędzy właśnie w taki sposób.

Konto ma być prowadzone bezpłatnie i dostępne dla wszystkich (którzy nie posiadają na dany moment konta osobistego), jednak nie będzie mogło być powiązane z żadnym produktem kredytowym, natomiast zakres dokonywanych operacji ma obejmować jedynie wpłaty i wypłaty gotówki, przelewy oraz transakcje kartą płatniczą.

Obecnie znowelizowana ustawa jest na etapie konsultacji i opiniowania, a w życie wejdzie prawdopodobnie w przyszłym roku.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy