Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Plus500 – opinie, opis i recenzja. Czy warto skorzystać z oferty brokera?

Plus500 – opinie, opis i recenzja. Czy warto skorzystać z oferty brokera?
Źródło: @wavemovies/Adobe Stock
Ocena:
Oferta instrumentów:
Szerokość spreadów:
Platforma handlowa i aplikacja:

Zalety:

 • niski depozyt początkowy
 • spory wybór instrumentów finansowych
 • dostępność opcji

Wady:

 • brak wysyłki PIT-8C
 • brak rzeczywistych akcji

Opinia eksperta

Plus500 oferuje duży wybór kontraktów CFD, w tym na kryptowaluty czy indeks WIG20, jak również opcje na najważniejsze instrumenty. Niektóre mają atrakcyjne spready, inne mniej, więc opłacalność handlu zależy od preferencji inwestora. Nie znajdziesz tu rzeczywistych akcji ani popularnego Metatradera, ale mimo tego zarówno platformę handlową, jak i zakres oferty instrumentów należy ocenić pozytywnie.
Marcin Kowalczyk
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Plus500 – broker i główne cechy jego oferty

Plus500, podobnie jak inni brokerzy otwarci na inwestorów z różnych krajów, umożliwia inwestowanie na wielu rynkach finansowych, surowcowych czy forex. Co ważne, w odróżnieniu od części tego typu instytucji, daje taką możliwość wyłącznie za pośrednictwem kontraktów CFD i opcji. Oznacza to, że w jego ofercie nie znajdziesz np. rzeczywistych akcji, kryptowalut czy obligacji.

Najważniejsze cechy brokera Plus500 i jego oferty to:

 • możliwość inwestowania w ponad 2000 kontraktów CFD i opcji na popularne instrumenty finansowe;

 • działanie w modelu market maker;

 • dynamiczne i stałe spready na instrumentach finansowych;

 • aplikacja do inwestowania dostępna w App Store i Google Play;

 • brak wysyłki formularza PIT-8C;

 • support (w tym polski) 24 godziny na dobę 7 dni w tygodni.

Co ważne, rachunek inwestycyjny Plus500 dostępny jest nie tylko w wersji rzeczywistej, ale również demo, więc każdy może łatwo i bez zobowiązań przetestować jego ofertę.

Plus500 to założona w 2008 roku grupa spółek i jednocześnie platforma do inwestowania online. Tę ostatnią udostępnia konkretnie spółka Plus500CY Ltd, która jest jednocześnie emitentem i sprzedawcą instrumentów oferowanych na platformie. Spółka ma siedzibę na Cyprze i jest regulowana przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych (CySEC). Stanowi spółkę zależną Plus500 Ltd, która ma siedzibę w Hajfie i jest notowana na głównym rynku Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych (LSE).

Pełna analiza rachunku Plus500


Podstawowe parametry

Broker Plus500 – opłaty i prowizje

Plus500 jest brokerem działającym w popularnym modelu market maker, więc zarabia przede wszystkim na spreadach, czyli różnicy pomiędzy kursami kupna i sprzedaży poszczególnych instrumentów. W spreadach niejako zawiera się już jego marża, dlatego nie pobiera on dodatkowych prowizji za same transakcje. Ich standardowa szerokość jest określona dla każdego instrumentu, ale pamiętaj, że bieżący spread zależy od aktualnego otoczenia rynkowego i płynności, więc nie zawsze jest taki sam.

Spready stanowią główne źródło dochodów Plus500 i są jednym z kluczowych elementów, które decydują o opłacalności handlu na jego platformie. Poza nimi, w zależności od Twoich działań na koncie, mogą pojawić się dodatkowe koszty m.in. za:

 • nocne finansowanie (overnight), zwane też punktami swapowymi; dotyczy części pozycji utrzymywanych dłużej niż do północy danego dnia;

 • przewalutowanie, które dotyczy sytuacji, gdy waluta transakcji jest inna niż waluta środków utrzymywanych na rachunku;

 • brak aktywności na koncie – opłaty pojawiają się po 3 miesiącach od ostatniego zalogowania na rachunek i od tego momentu aż do kolejnego logowania sięgają 10 dolarów miesięcznie;

 • prowizja za zlecenie typu gwarantowany stop loss, które można ustawić wyłącznie w momencie wystawienia oferty kupna lub sprzedaży; dzięki niemu masz gwarancję, że nawet w przypadku np. gwałtownego załamania się kursu danego instrumentu, zrealizujesz transakcję po wskazanej cenie.

Broker Plus500 – podatek i jego rozliczenie

Z handlu za pośrednictwem platformy Plus500 trzeba się rozliczyć tak, jak w przypadku inwestowania za pośrednictwem innych brokerów i domów maklerskich. Wymaga to złożenia deklaracji PIT-38 i ewentualnego zapłacenia podatku od zysków kapitałowych. Miej jednak na uwadze, że Plus500 jest brokerem zagranicznym, w związku z czym nie wysyła druku PIT-8C, który pozwoliłby Ci łatwo rozliczyć zyski i straty z inwestycji. W tym wypadku przychody i koszty podsumowujesz we własnym zakresie, na podstawie zestawienia przeprowadzonych transakcji, a następnie standardowo uwzględniasz je w druku PIT-38.

Oferta opcji i kontraktów CFD od Plus500 – kryptowaluty, akcje, surowce i inne instrumenty

U brokera Plus500 znajdziesz instrumenty dające ekspozycję na wszystkie popularne aktywa bazowe, ale również te cieszące się nieco mniejszym zainteresowaniem inwestorów. Na ofertę ponad 2000 produktów składają się kontrakty CFD na: akcje, indeksy, waluty, kryptowaluty, towary i ETF-y, a także opcje na: akcje, indeksy, waluty i towary.

Pełną listę instrumentów oferowanych przez brokera możesz znaleźć na jego stronie internetowej. Przy każdym z nich znajdują się najważniejsze informacje, takie jak spread, obowiązkowy i minimalny depozyt, wielkość dźwigni czy opłata za nocne finansowanie

Wpłaty i wypłaty środków oraz inne ważne elementy rachunku Plus500

Konta u brokerów mają jeszcze kilka innych ważnych cech, które wpływają na wygodę i opłacalność korzystania z platformy inwestycyjnej.

Co ważne, na konto w Plus500 środki możesz wpłacać w różnych walutach, w tym polskich złotych, ale transakcje są realizowane w dolarach amerykańskich. Same wpłaty są darmowe, jednak miej na uwadze, że w przypadku tych wykonywanych w walutach innych niż amerykańska, broker zastosuje przewalutowanie. Powinieneś więc zweryfikować, czy bardziej opłacalny będzie dla Ciebie zakup dolarów w kantorze internetowym i ich przelanie na konto inwestycyjne, czy może wpłata polskich złotych, które broker wymieni na dolary na własnych zasadach.

Funkcjonalność aplikacji i platformy Plus500

Broker Plus500 udostępnia przeglądarkową platformę handlową WebTrader oraz aplikację dla użytkowników systemu Android i urządzeń Apple. Zapewniają one dostęp do wszystkich najważniejszych dla traderów elementów: wykresów, narzędzi analizy technicznej, różnego typu zleceń itp.

Aplikacja i platforma Plus500 oferują też kilka dodatkowych, przydatnych dla inwestorów, funkcji. To m.in. bezpłatne powiadomienia mailowe i sms-owe, które mogą informować o otwarciu lub zamknięciu pozycji czy osiągnięciu przez dany instrument określonej ceny lub procentowej zmiany kursu. Ponadto na uwagę zasługuje dostęp do kalendarza ekonomicznego w czasie rzeczywistym, a także do wyników finansowych dużych spółek oraz wysokości i terminów dywidend.

Rachunek w Plus500 – demo i rzeczywisty

Jeśli spodobała Ci się opisywana oferta, załóż bezpłatny rachunek w Plus500 i przekonaj się samodzielnie, czy będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Rejestracja u brokera zajmuje łącznie kilkanaście minut i wiąże się z podaniem danych osobowych i kontaktowych, a także z załączeniem skanu dowodu tożsamości i dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania. Ponadto musisz odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących Twojej wiedzy inwestycyjnej i z zakresu działania kontraktów CFD – to standardowa procedura, do której brokerzy są prawnie zobowiązani. Po założeniu rachunku możesz swobodnie logować się na platformę inwestycyjną, korzystając z ustalonego hasła i loginu.

Warto podkreślić, że inwestorzy z odpowiednio wysoką aktywnością na rachunku mogą korzystać z konta rzeczywistego w wersji dla profesjonalistów. W tym wypadku zyskują dostęp do znacznie wyższej dźwigni finansowej (1:300), ale nie mają zapewnionej ochrony przed ujemnym saldem.

Zamiast od razu zakładać w Plus500 rzeczywiste konto, możesz najpierw sprawdzić działanie platformy i aplikacji w ramach rachunku demo. W tym wypadku, aby zarejestrować się w systemie i przetestować ofertę grając wirtualnymi pieniędzmi, musisz jedynie podać adres e-mail i hasło do logowania (możliwe jest też logowanie przez Facebooka).

Rezygnacja z usług Plus 500 i usunięcie konta

Jeśli z jakiegoś względu platforma nie przypadnie Ci do gustu lub po prostu będziesz chciał zakończyć przygodę z Plus500, pamiętaj o usunięciu rzeczywistego konta inwestycyjnego. W przeciwnym razie możesz zostać obciążony kosztami za brak aktywności. Aby tego dokonać, musisz wysłać do brokera maila z prośbą o zamknięcie rachunku – następnie otrzymasz wiadomość zwrotną z linkiem i informacją na temat dalszych procedur.

Czy warto korzystać z platformy Plus500? Analiza oferty brokera

Pora przejść do analizy rachunku Plus500 i jego oceny w odniesieniu do propozycji konkurencyjnych brokerów. 

Zacznijmy od tego, że Plus500 to typowy broker o globalnym zasięgu, który oferuje sporo instrumentów przy całkiem atrakcyjnych spreadach. Patrząc całościowo jego ofertę należy zaliczyć do rynkowej czołówki. Sprosta ona oczekiwaniom doświadczonych traderów, ale również początkujących graczy zainteresowanych kontraktami CFD.

Kosztowa strona rachunku – możesz być zadowolony, ale wiele zależy od tego, czym handlujesz

Ocena kosztowej strony oferty brokera nigdy nie jest łatwa. Jej najważniejszym elementem są spready, które przecież różnią się w zależności od instrumentu finansowego. W przypadku Plus500 jest podobnie, tzn. są produkty, którymi można handlować na atrakcyjnych, jednych z najlepszych na rynku, warunkach (m.in. EUR/USD), ale nie brakuje też popularnych walorów z szerokimi spreadami (np. kontrakty na niemiecki indeks DAX czy USD/PLN).

Rachunek Plus500 jest prowadzony bezpłatnie, nie wiąże się z prowizjami za transakcje, a przy tym ma niskie limity wpłaty i wypłaty środków. Znajdziesz tu również najważniejsze metody zasilenia konta i wypłacania pieniędzy, jednak wszystko to jest obecnie rynkowym standardem. Tym ostatnim nie są natomiast opłaty za brak aktywności na rachunku. Wprawdzie inni brokerzy też je pobierają, ale zwykle nie już po upływie 3 miesięcy bez zalogowania. Z drugiej strony, u wielu brokerów można ich uniknąć dopiero po wykonaniu jakiejś transakcji lub wpłaty na konto, podczas gdy w Plus500 wystarczy samo zalogowanie na rachunek.

Pamiętaj, że przy części instrumentów broker nalicza dodatnie i ujemne punkty swapowe za przetrzymywanie pozycji przez noc. Są one różne w zależności od kontraktu CFD, a na dodatek ulegają sukcesywnym zmianom, więc ten obszar oferty musisz sprawdzić samodzielnie.

Bogata oferta kontraktów CFD i opcji, ale brak rzeczywistych aktywów

Podobnie jak polscy brokerzy z mocną ofertą, tacy jak XTB czy TMS Brokers, Plus500 umożliwia inwestowanie w szereg instrumentów finansowych. W odróżnieniu od wspomnianych instytucji udostępnia jednak wyłącznie kontrakty CFD, a także opcje na rozmaite aktywa (indeksy, akcje, towary), których nie znajdziesz w ofertach wymienionych firm. Dostępność opcji to jeden z wyróżników propozycji Plus500, który docenią zwłaszcza bardziej doświadczeni traderzy.

W Plus500 za pośrednictwem kontraktów CFD możesz inwestować łącznie w ponad 30 indeksów krajowych i sektorowych, a także setki akcji z najważniejszych i tych mniej popularnych giełd. Dostępne są też CFD na akcje polskich spółek, ale tylko kilkunastu wchodzących w skład indeksu WIG20. Ponadto znajdziesz kontrakty na kilkanaście głównych kryptowalut, ponad 20 surowców i towarów, całkiem sporo ETF-ów, a także dużą liczbę par walutowych.

Co ważne, podobnie jak wielu typowych brokerów, Plus500 nie oferuje rzeczywistych papierów wartościowych ani kryptowalut. Jeśli chcesz inwestować w prawdziwe kryptowaluty, musisz założyć konto na jednej z giełd wirtualnych aktywów, natomiast do handlu prawdziwymi polskimi i zagranicznymi akcjami czy obligacjami, potrzebne Ci jest konto maklerskie.

Ocena platformy i aplikacji Plus500

Dla aktywnych traderów ważną kwestię stanowi wygoda korzystania z platformy i aplikacji oraz ich funkcjonalność. Jak wypada pod tym względem oferta Plus500?

Broker nie udostępnia cieszącego się uznaniem Metatradera, ale jego WebTrader wygląda naprawdę nieźle i spełni oczekiwania wielu inwestorów. Zarówno przeglądarkowa wersja rachunku, jak i platforma mobilna Plus500, pozwalają na wygodne składanie zleceń, znajdowanie poszczególnych instrumentów czy przegląd otwartych i zamkniętych pozycji rynkowych. Warto dodać, że sama aplikacja ma ocenę ok. 4.0 w Google Play, co plasuje ją w ścisłej czołówce oferowanych przez brokerów aplikacji do inwestowania.

Platforma handlowa Plus500 od strony wizualnej prezentuje się niezbyt widowiskowo, a wręcz przesadnie prosto, ale jest przyjazna w obsłudze, działa płynnie i zapewnia dostęp do wszystkich kluczowych funkcji. Oferuje bogaty wybór wskaźników analizy technicznej, typów wykresu czy narzędzi do rysowania. Z poszczególnych funkcji korzysta się całkiem przyjemnie, przy czym moim zdaniem na rynku są brokerzy z ciekawszymi i bardziej przyjaznymi rozwiązaniami.

Na plus zapisałbym też sprawny support brokera (na dwa różne pytania otrzymałem odpowiedź w ciągu 2 godzin) i bezproblemowe założenie rachunku. Wiem, że w przypadku brokerów jest z tym różnie, ale moje doświadczenia są korzystne. Inni klienci w większości zdają się mieć podobne, bo na temat obsługi Plus500 przeważają opinie pozytywne.

Reasumując, mimo pewnych wad (brak PIT8-C, dość wysokie spready na niektórych instrumentach, wcześnie pojawiająca się opłata za brak aktywności), rachunek Plus500 to solidna oferta rynkowa, która sprosta oczekiwaniom niejednego tradera. Biorąc pod uwagę fakt, że rachunek jest prowadzony bezpłatnie i dodatkowo występuje w wersji demo, warto przynajmniej samodzielnie go przetestować.

O instytucji

Plus500 to utworzona w 2008 roku grupa spółek i zarazem internetowa platforma do handlu. Tę ostatnią dostarcza konkretnie spółka Plus500CY Ltd, która jest jednocześnie emitentem i sprzedawcą produktów dostępnych w ofercie brokera. Stanowi ona spółkę zależną Plus500 Ltd, której akcje są notowane na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (LSE).