Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

PeoPay – aplikacja Pekao SA

PeoPay – aplikacja Pekao SA
Ocena:
Logowanie, ekran startowy:
Transakcje (przelewy, płatności):
Ustawienia konta i karty:
Przydatne lub unikalne funkcje:
Wygoda:

Zalety:

200 zł za Konto Przekorzystne w Banku Pekao
Trwa do: 16.08.2023
  • szerokie możliwości zarządzania produktami
  • unikalne funkcje, np. panel rodzica, płatności na autostradach

Wady:

  • brak możliwości personalizacji wyglądu aplikacji, np, zmiany tła i kolorów

Opinia eksperta

PeoPay to naprawdę solidna propozycja wśród aplikacji bankowych. Trudno jej cokolwiek zarzucić, gdyż oprócz podstawowych funkcji nie brakuje również kilku mniej oczywistych opcji.
Michał Radzimiński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Bankowość mobilna konsekwentnie zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej osób korzysta z bankowości niemal wyłącznie z poziomu telefonu, rzadko odwiedzając bankowość internetową, nie mówiąc o oddziałach. W konsekwencji banki muszą konkurować o klientów nie tylko ofertą produktową, ale również poziomem i funkcjonalnością aplikacji mobilnych, stale wprowadzając do nich kolejne nowinki.

Do tego grona możemy zaliczyć Bank Pekao, a dowodem na to jest popularna aplikacja PeoPay. Przedstawiamy jej funkcje, skupiając się na w szczególności na kwestiach związanych z możliwością dokonywania za jej pośrednictwem płatności mobilnych.

Pełna analiza aplikacji PeoPay Banku Pekao


Aplikacja mobilna PeoPay Banku Pekao S.A. w pigułce

Logowanie, ekran startowy

Do aplikacji PeoPay w Pekao zalogujesz się zarówno w tradycyjny sposób (PIN), jak i biometrycznie (odciskiem palca lub skanem twarzy). W Peopay możesz szybko sprawdzić (jeszcze przed zalogowaniem) stan konta, wygenerować kod Blik czy nawiązać kontakt z bankiem.

Transakcje (przelewy, płatności)

Oprócz zwykłych przelewów aplikacja mobilna Banku Pekao S.A. oferuje swoim użytkownikom także przelewy natychmiastowe, walutowe i podatkowe. W trybie natychmiastowym zostaną zrealizowane przelewy na telefon Blik.

Listę funkcji związanych z płatnościami – poza kodem Blik i przelewem na telefon Blik – uzupełnia opcja doładowania telefonu na kartę. Ponadto w wygodny sposób opłacisz rachunki. Z kolei operacje zlecone w bankowości internetowej możesz zatwierdzić w aplikacji mobilnej (mobilna autoryzacja).

Z kontem i aplikacją PeoPay masz możliwość wygodnego filtrowania historii operacji, którą można ponadto wyeksportować do urządzenia.

Kliknij, aby powiększyć

Ustawienia konta i aplikacji

Niewątpliwym atutem PeoPay są liczne możliwości konfiguracji posiadanych produktów. Wbrew pozorom nie jest to cecha, którą moglibyśmy przypisać wszystkim aplikacjom na rynku. Tymczasem w aplikacji Banku Pekao możemy dowolnie zarządzać kartami, włącznie z ich tymczasowym blokowaniem, zastrzeżeniem oraz zmianą PIN-u i limitów transakcyjnych.

To jednak nie wszystko. Niezwykle przydatna może się okazać opcja wymiany walut, choć wypada zaznaczyć, że jej uruchomienie wymaga wizyty w oddziale. Natomiast bez wychodzenia z domu weźmiesz pożyczkę i złożysz wniosek o inne produkty banku, więc otwarcie lokaty czy kolejnych kont (np. rachunków walutowych) nie jest problemem. Od początku do końca przejdziesz cały proces otwarcia konta dzięki udostępnionej w aplikacji metodzie „na selfie”.

Bank daje też możliwość personalizacji pulpitu poprzez ustawienie skrótów ułatwiających szybki dostęp do produktów i usług (ikonki w górnej części menu Pulpit).

Kliknij, aby powiększyć
Aplikacja PeoPay, Pulpit. Źródło: Bank Pekao.

Przydatne lub unikalne funkcjonalności

Stosunkowo rzadko spotykaną funkcjonalnością – a oferowaną właśnie przez PeoPay – jest powiązanie aplikacji z Asystentem Google, co pozwala na głosowe sterowanie funkcjami. Asystenta możesz poprosić m.in. o wyświetlenie salda na rachunku i wygenerowanie kodu Blik.

Bank Pekao należy do instytucji, które wdrożyły w aplikacjach rozwiązania z zakresu otwartej bankowości. Dzięki temu w PeoPay podejrzysz stan Twoich kont w innych bankach, a nawet zlecisz z nich przelew (dotyczy rachunków w Alior Banku, Banku Millennium, ING Banku Śląskiego, Inteligo, PKO BP, mBanku i Santander Bank Polska). Co istotne, ta ostatnia możliwość dotyczy także przelewów zagranicznych SEPA i SWIFT.

Na uznanie zasługuje udostępnienie płatności na autostradach (Autopay) oraz wydzielony Panel rodzica, z poziomu którego użytkownik sprawuje nadzór nad finansami swojej pociechy. Panel jest dostępny w zakładce Więcej:

Kliknij, aby powiększyć

Bank Pekao należy do instytucji przyjaznych Ukraińcom, czego dowodem jest udostępnienie ukraińskiej wersji językowej.

Wygoda korzystania z aplikacji

Aplikacja PeoPay działa zazwyczaj płynnie i bez spowolnień, a do tego jest prosta i intuicyjna w obsłudze. W kontekście wygody warto wspomnieć o tym, że nie musisz pamiętać o wylogowaniu, gdyż następuje ono automatycznie po wyjściu z aplikacji.

Dodatkowo masz wygodny dostęp do kontaktu z bankiem (telefonicznego oraz na czacie), a w razie potrzeby znajdziesz najbliższy oddział lub bankomat.

PeoPay w Pekao – czym było kiedyś, czym jest teraz?

Początkowo PeoPay było odrębnym systemem płatności stworzonym przez Bank Polska Kasa Opieki SA dla jego klientów. W aplikacji mobilnej użytkownicy mogli płacić telefonem w sklepach stacjonarnych i internetowych, przelewać pieniądze znajomym czy wypłacać środki z bankomatów Pekao SA.

Na wczesnym etapie płatności przez PeoPay opierały się na kodach jednorazowych, generowanych w aplikacji (podobnych do kodów z BLIK-a) oraz kodach QR, które należało zeskanować telefonem z terminala czy ekranu komputera. Z biegiem czasu w Banku Pekao aplikacja mobilna wzbogaciła się o technologię HCE, Blika oraz cyfrowy portfel Masterpass, dzięki którym często nie trzeba było nawet logować się do aplikacji i skanować kodu QR.

Usługi dostępne w ramach PeoPay

Użytkownicy aplikacji PeoPay mają dostęp do kilku zakładek. Pod nazwa Płatności kryją się opcje różnych transakcji, od płatności w Internecie po przelewy na telefon.

Kliknij, aby powiększyć

Uwaga: Blik nie jest domyślnie aktywny w aplikacji. Aby z niego korzystać, należy przed pierwszym korzystaniem wybrać symbol Blika i zaakceptować regulamin. Blik nie jest obowiązkową usługą, jednak może znacząco ułatwić chociażby płatności w Internecie i wypłaty z bankomatów.

W zakładce Pulpit znajdziesz podgląd swojego konta z ostatnimi transakcjami. Z tego miejsca masz też dostęp do innych Twoich produktów.

Płatność telefonem w Pekao

Do niedawna można było płacić przez PeoPay w sklepach stacjonarnych dzięki technologii HCE. Wystarczyło posiadać telefon z wbudowanym modułem NFC i uruchomić go w urządzeniu.

Aktualnie płatności HCE nie są już dostępne. Bank zdecydował się na udostępnienie w ich miejsce Google Pay i Apple Pay. Aby zarządzać metodami płatności mobilnych, należy wybrać zakładkę Więcej w dolnym menu, a następnie opcję Metody płatności.

PeoPay – Blik do płatności w Internecie

W PeoPay transakcje Blik są najprostszym sposobem na płatności w sklepach internetowych. Podczas transakcji w sklepie online w PeoPay klikamy odpowiedni przycisk (na ekranie startowym lub w menu Płatności) i wpisujemy podany kod w bramce płatniczej sklepu. Potem wystarczy zatwierdzić płatność w aplikacji mobilnej tak samo, jak w przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym.

Kliknij, aby powiększyć

Bank Pekao – przelew na telefon Blik

Kolejną funkcją aplikacji PeoPay w Pekao jest przelew na telefon Blik. Jeśli Twoi znajomi również korzystają z Blika w aplikacji mobilnej dowolnego banku, możesz łatwo przesyłać im pieniądze na numer telefonu. Wystarczy wybrać opcję Płatności, następnie Przelew na telefon, a na koniec wskazać odbiorcę z książki telefonicznej w smartfonie i zatwierdzić operację.

Jeśli odbiorca nie korzysta z Blika, wykonanie przelewu nie będzie możliwe. Stosowną informację otrzymasz już na etapie zlecenia operacji.

PeoPay – wypłata z bankomatu

Aplikacja PeoPay może również służyć do wypłat gotówki z bankomatów dzięki kodom jednorazowym Blik.

Aby pobrać pieniądze, na ekranie startowym lub w menu Płatności wybieramy opcję Blik i wpisujemy w bankomacie wskazany numer. Potwierdzamy operację kodem PIN i odbieramy gotówkę.

Wielowalutowość

W aplikacji PeoPay mamy wygodny sposób płatności w wielu walutach. W ustawieniach należy włączyć odpowiednią funkcję, dzięki czemu za granicą będziemy mogli płacić telefonem tak jak kartą wielowalutową.

Wybieramy konto walutowe (możemy je zasilić przelewem lub wymienić walutę bezpośrednio w aplikacji – ta druga opcja wymaga aktywacji usługi w oddziale lub telefonicznie) i podpinamy do PeoPay, a płacąc telefonem za granicą, system sam rozpozna walutę transakcji i obciąży odpowiedni rachunek.

Apple Pay w PeoPay

Unikalną funkcją PeoPay jest możliwość jej powiązania z płatnościami Apple Pay. Do portfela od Apple możemy przypisać karty płatnicze już w samej aplikacji PeoPay:

Kliknij, aby powiększyć

Bank Pekao, aplikacja mobilna PeoPay – bezpieczeństwo

Korzystanie z PeoPay, jak z każdych płatności mobilnych, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia naszego telefonu. Sama aplikacja jest bezpieczna, a transakcje potwierdzamy kodem ePIN, jednak w przypadku kradzieży smartfona możemy ponieść pewne straty. Jeśli mamy włączoną opcję szybkich płatności zbliżeniowych, złodziej bez problemu może dokonać 4 transakcji poniżej 50 zł, jeśli nie mamy ustawionej blokady ekranu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zablokować dostęp do PeoPay przez infolinię lub bankowość internetową.

Jak skorzystać z PeoPay – opłaty, wymagania techniczne

PeoPay dostępne jest tylko dla klientów indywidualnych i firmowych banku Pekao SA. Jak każda bankowa aplikacja mobilna oferowana jest za darmo.

Do działania usługi niezbędne jest konto osobiste (z wyjątkiem Eurokonta OK, Uczeń, Junior oraz Hipotecznego Plus) z dostępem do bankowości elektronicznej Pekao24. Szczególnie polecamy otwarcie Konta Przekorzystnego, najlepiej w którejś z aktualnych promocji. Rachunek zazwyczaj jest objęty ofertą specjalną, więc załapanie się na premię nie jest wcale trudne:

Aby skorzystać z aplikacji, należy pobrać ją ze sklepu Google Play lub App Store, a następnie zalogować się numerem klienta i hasłem do bankowości elektronicznej Pekao24 Internet. Już w samym PeoPay zdefiniujemy PIN, który posłuży do potwierdzania transakcji, i podepniemy wybrany rachunek do aplikacji.

Aplikacja PeoPay jest dostępna na telefony z systemem Android (wymagana wersja zależna od urządzenia) oraz iOS 11.0 (i wyższej). Niestety użytkownicy Windows Phone nie mogą korzystać z nowej wersji programu. Jeśli chcemy korzystać z płatności zbliżeniowych HCE, nasz smartfon powinien posiadać aktywny moduł NFC oraz system Android 4.4 lub nowszy (dokonywanie płatności HCE nie jest możliwe na iPhonach, jednak aplikację można powiązać z Apple Pay). Do działania aplikacji wymagany jest dostęp do Internetu.

Podsumowanie

PeoPay w Pekao to jedna z ciekawszych bankowych aplikacji mobilnych. Jej aktualna wersja umożliwia praktycznie pełną obsługę rachunku przez smartfona – możemy w niej sprawdzić stan konta, płacić zbliżeniowo telefonem, zrobić przelew czy korzystać z Blika. Dodatkowym, unikalnym udogodnieniem jest wielowalutowość, dzięki której można płacić za granicą telefonem bez dodatkowych kosztów. Na uwagę zasługuje również powiązanie PeoPay z Apple Pay.

Polska wyraźnie przoduje, jeśli chodzi o dostęp do płatności mobilnych, szkoda więc byłoby z nich nie korzystać. Jeśli posiadasz konto w Pekao S.A., z pewnością warto wypróbować aplikację mobilną, wygodnie zarządzać swoim rachunkiem i płacić za zakupy. Bank ciągle rozwija swoją aplikację, wprowadza zmiany i można oczekiwać, że będzie ona coraz lepsza.

O banku

Bank Pekao (czyli Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna) to polski bank uniwersalny założony w latach 20. XX wieku. Aktualnie oferta banku obejmuje produkty dla klientów indywidualnych (detalicznych i z grupy premium), małych i średnich firm, korporacji, a także rolników.