Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

PeoPay - aplikacja Pekao SA

Aldona Derdziak

W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.

PeoPay - aplikacja Pekao SA

PeoPay w Pekao

Na początku PeoPay było odrębnym systemem płatności stworzonym przez Bank Polska Kasa Opieki SA dla jego klientów. W aplikacji mobilnej użytkownicy mogli płacić telefonem w sklepach stacjonarnych i internetowych, przelewać pieniądze znajomym czy wypłacać środki z bankomatów Pekao SA.

Na wczesnym etapie płatności przez PeoPay opierały się na kodach jednorazowych, generowanych w aplikacji (podobnych do kodów z BLIK-a) oraz kodach QR, które należało zeskanować telefonem z terminala czy ekranu komputera. Z biegiem czasu w Banku Pekao aplikacja mobilna wzbogaciła się o technologię HCE, Blika oraz cyfrowy portfel Masterpass, dzięki którym często nie trzeba nawet logować się do aplikacji i skanować kodu QR.

Usługi dostępne w ramach PeoPay

Użytkownicy aplikacji PeoPay mają dostęp do dwóch zakładek: Płatności oraz Pulpit. W tej pierwszej znajdziemy opcje różnych transakcji, od płatności zbliżeniowych w sklepach i płatności w Internecie po przelewy do znajomych i Blika. Wszystkie opcje widoczne są po dłuższym naciśnięciu ekranu telefonu.

Uwaga: Blik nie jest domyślnie aktywny w aplikacji. Aby z niego korzystać, należy kliknąć pomarańczowy kafelek i zaakceptować regulamin usługi. Blik nie jest obowiązkową usługą, jednak może znacząco ułatwić płatności w Internecie i wypłaty z bankomatów.

Na Pulpicie znajdziesz podgląd swojego konta z ostatnimi transakcjami, w bocznym menu natomiast masz dostęp do innych Twoich produktów.

Ekran startowy PeoPay
Kliknij, aby powiększyć
PeoPay podgląd konta
Kliknij, aby powiększyć

Poniżej przybliżamy niektóre z tych usług.

Płatność telefonem w Pekao

W sklepach stacjonarnych przez PeoPay można płacić zbliżeniowo dzięki technologii HCE. Wystarczy posiadać odpowiedni telefon (patrz wyżej) i uruchomione NFC w urządzeniu. Domyślnie transakcja przebiega tak, że uruchamiamy aplikację, wybieramy zieloną opcję "Zbliż i zapłać", a następnie zbliżamy telefon do terminala płatniczego i potwierdzamy PIN-em do PeoPay.

PeoPay płatności zbliżeniowe
Kliknij, aby powiększyć

Powyższy sposób nie należy do najwygodniejszych, dlatego użytkownicy PeoPay mogą korzystać z tzw. szybkiej płatności, która pozwala dokonywać transakcji do 50 zł bez kodu PIN – wystarczy odblokować telefon i zbliżyć do terminala; nie jest tu wymagany dostęp do Internetu.

Jeśli płatność będzie na wyższą kwotę, PIN należy wpisać już nie w smartfonie, ale właśnie w terminalu. Limit szybkich płatności to 4, po jego wyczerpaniu trzeba dokonać transakcji z kodem PIN i włączonym Internetem w telefonie lub zalogować się do PeoPay, a pula szybkich płatności zostanie odnowiona.

Jeśli posiadamy telefon bez NFC lub wyłączymy transakcje zbliżeniowe w aplikacji, płatność telefonem w Pekao wciąż jest dla nas dostępna. W tym celu wybieramy pomarańczową opcję "Blik", generujemy kod i wpisujemy w terminalu płatniczym, a następnie akceptujemy transakcję kodem PIN w telefonie.

PeoPay – Blik do płatności w Internecie

W PeoPay Blik jest najprostszym sposobem na płatności w Internecie. Podczas transakcji w sklepie online w PeoPay klikamy pomarańczowy kafelek i wpisujemy podany kod w bramce płatniczej sklepu. Potem wystarczy zatwierdzić płatność w aplikacji mobilnej.

Zakupy z PeoPay w Internecie możemy także zrobić w oparciu o kody QR. Na stronie sklepu wybieramy opcję płatności PeoPay, po czym zostajemy przeniesieni do witryny banku Pekao SA z kodem QR i danymi transakcji.

Kod QR do PeoPay
Kliknij, aby powiększyć

W aplikacji w smartfonie wybieramy opcję "Skanuj i płać", skanujemy obrazek, zatwierdzamy kodem PIN i płatność zostaje zrealizowana.

PeoPay płatność w Internecie
Kliknij, aby powiększyć
Potwierdzenie płatności PeoPay w Internecie
Kliknij, aby powiększyć

Jeśli robisz zakupy tylko na smartfonie, transakcję możesz potwierdzić w jeszcze łatwiejszy sposób - przy dokonywaniu płatności przez pay-by-link wybierz Bank Pekao, a na kolejnym ekranie - "Zapłać z PeoPay". Wtedy wystarczy podać PIN do aplikacji i transakcja zostanie zakończona.

Płatność PeoPay na smartfonie
Kliknij, aby powiększyć

Bank Pekao – przelew na telefon

Czas na kolejną funkcję PeoPay w Pekao – przelew na telefon. Jeśli Twoi znajomi również korzystają z PeoPay, możesz łatwo przesyłać im pieniądze na numer telefonu. Wystarczy wybrać czerwoną opcję "Przelewy", a następnie "Przelew na telefon", wybrać odbiorcę z książki telefonicznej w smartfonie, zatwierdzić operację i gotowe.

PeoPay przelew na telefon 1
Kliknij, aby powiększyć
PeoPay przelew na telefon 2
Kliknij, aby powiększyć

Jeśli druga osoba nie korzysta z PeoPay, dotrze do niej SMS z powiadomieniem o przychodzących środkach, a otrzyma je, kiedy zarejestruje aplikację do końca dnia (do godziny 24:00) i podłączy do niej rachunek, w przeciwnym razie środki wrócą do nadawcy.

PeoPay przelew na telefon poza Pekao 1
Kliknij, aby powiększyć
PeoPay przelew na telefon poza Pekao 2
Kliknij, aby powiększyć

W PeoPay Blik służy również do przelewów na telefon. Cały proces wygląda podobnie – tu także wybierasz "Przelewy", "Przelew na telefon", potem wskazujesz odbiorcę w książce telefonicznej w smartfonie i potwierdzasz zatwierdzasz transakcję.

Przelew Blik na telefon w PeoPay
Kliknij, aby powiększyć
 
Potwierdzenie przelewu na telefon Blik w PeoPay
Kliknij, aby powiększyć

Jeśli druga osoba nie korzysta z Blika, wykonanie przelewu nie będzie możliwe. Już na etapie zlecenia otrzymasz odpowiednią informację.

Przelew Blik do osoby spoza Blika
Kliknij, aby powiększyć

PeoPay - wypłata z bankomatu

Aplikacja PeoPay może również służyć do wypłat gotówki z bankomatów dzięki kodom jednorazowym Blik. Aby pobrać pieniądze, na ekranie startowym wybieramy pomarańczową opcję "Blik" i wpisujemy w bankomacie wskazany numer. Potwierdzamy operację kodem PIN i odbieramy gotówkę.

PeoPay wypłata Blikiem z bankomatu
Kliknij, aby powiększyć

W PeoPay wypłata z bankomatu jest możliwa także bez aktywnego Blika, jednak tylko z maszyn sieci Pekao SA wyposażonych w odpowiednią funkcję. Usługa również opiera się na kodach jednorazowych – w aplikacji wybieramy pomarańczowy kafelek "Wypłać" (taką nazwę zobaczysz, jeśli nie masz aktywnego Blika) i wpisujemy 6-cyfrowy numer w bankomacie. Potwierdzamy operację kodem PIN i odbieramy gotówkę. Niestety w PeoPay opłaty za taką operację wciąż będą pobierane tak jak za wypłatę z bankomatu kartą debetową.

PeoPay wypłata z bankomatu za pomocą kodu
Kliknij, aby powiększyć

Wielowalutowość

W aplikacji PeoPay mamy wygodny sposób płatności w wielu walutach. W ustawieniach należy włączyć odpowiednią funkcję (patrz zdjęcie niżej), dzięki czemu za granicą będziemy mogli płacić telefonem tak jak kartą wielowalutową. Wybieramy konto walutowe (możemy je zasilić przelewem lub wymienić walutę bezpośrednio w aplikacji – ta druga opcja wymaga aktywacji usługi w oddziale lub telefonicznie) i podpinamy do PeoPay, a płacąc telefonem za granicą, system sam rozpozna walutę transakcji i obciąży odpowiedni rachunek.

Metody płatności w PeoPay
Kliknij, aby powiększyć

PeoPay w Apple Pay

Unikalną funkcją PeoPay jest możliwość jej powiązania z płatnościami Apple Pay. Do portfela od Apple możemy przypisać karty płatnicze już w samej aplikacji PeoPay, jednak mamy tu jeszcze jedną opcję - samo PeoPay. Jak widzicie na poniższych zdjęciach, przy wyborze karty dołączanej do Apple Pay możemy zdecydować się na aplikację PeoPay. W portfelu Apple będzie to traktowane podobnie jak karta płatnicza, a transakcje będą rozliczane w ciężar rachunku powiązanego z PeoPay.

Ekran startowy PeoPay z Apple Pay
Kliknij, aby powiększyć
Dodawanie PeoPay do Apple Pay
Kliknij, aby powiększyć

Dodawanie karty do Apple Pay przez PeoPay
Kliknij, aby powiększyć
Potwierdzanie PeoPay w Apple Pay
Kliknij, aby powiększyć

Aplikacja PeoPay – co oferuje?

Aplikacja mobilna PeoPay Banku Pekao to nie tylko płatności PeoPay. Pora przedstawić jej najważniejsze funkcje i możliwości.

Logowanie, ekran startowy

Do aplikacji PeoPay w Pekao zalogujesz się zarówno w tradycyjny sposób (PIN), jak i biometrycznie (odcisk palca). Przed zalogowaniem możesz ustawić podgląd stanu konta, a także wygenerować kod Blik.

Transakcje (przelewy, płatności)

Oprócz zwykłych przelewów aplikacja mobilna Banku Pekao oferuje swoim użytkownikom także przelewy walutowe i podatkowe. Niestety, nie można zlecić transferu środków w trybie natychmiastowym, choć oczywiście istnieją „furtki” w postaci przelewów na telefon Blik oraz do innych użytkowników PeoPay. W obu przypadkach środki dotrą do odbiorcy od razu po zainicjowaniu przelewu.

Listę funkcji związanych z płatnościami – poza wspomnianym kodem Blik i przelewem na telefon Blik – uzupełniają opcje wygodnego opłacania rachunków oraz doładowania telefonu na kartę. Z kolei operacje zlecone w bankowości internetowej możesz zatwierdzić w aplikacji mobilnej (mobilna autoryzacja).

Ustawienia konta i aplikacji

Niewątpliwym atutem PeoPay są liczne możliwości zarządzania produktami banku. Wbrew pozorom nie jest to cecha, którą moglibyśmy przypisać wszystkim aplikacjom na rynku. Tymczasem w aplikacji Banku Pekao możemy dowolnie zarządzać kartami, włącznie z ich tymczasowym blokowaniem, zastrzeżeniem oraz zmianą PIN-u i limitów transakcyjnych.

To jednak nie wszystko. Niezwykle przydatna może się okazać opcja wymiany walut, choć wypada zaznaczyć, że jej uruchomienie wymaga wizyty w oddziale. Bez wychodzenia z domu złożysz natomiast wniosek o kolejne produkty banku. Od początku do końca przejdziesz cały proces otwarcia konta dzięki udostępnionej w aplikacji metodzie „na selfie”.

Przydatne lub unikalne funkcjonalności

Wspomnianą przed chwilą metodę z pewnością możemy zaliczyć do unikalnych na rynku. Kolejną rzadko spotykaną funkcjonalnością jest powiązanie aplikacji z Asystentem Google, co pozwala na głosowe sterowanie funkcjami.

Asystenta możesz poprosić m.in. o wyświetlenie salda na rachunku i wygenerowanie kodu Blik. Z kolei po zalogowaniu do aplikacji Asystent Google wyświetli formularz przelewu.

Bank Pekao należy do instytucji przyjaznych Ukraińcom, czego dowodem jest udostępnienie ukraińskiej wersji językowej.

Wygoda korzystania z aplikacji

Aplikacja PeoPay działa zazwyczaj płynnie i bez spowolnień, a do tego jest prosta i intuicyjna w obsłudze. W kontekście wygody warto wspomnieć o tym, że nie musisz pamiętać o wylogowaniu, gdyż następuje ono automatycznie po wyjściu z aplikacji.

Dodatkowo łatwo nawiążesz kontakt z bankiem (telefoniczny oraz na czacie), a w razie potrzeby znajdziesz najbliższy oddział lub bankomat.

Bezpieczeństwo

Korzystanie z PeoPay, jak z każdych płatności mobilnych, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia naszego telefonu. Sama aplikacja jest bezpieczna, a transakcje potwierdzamy kodem ePIN, jednak w przypadku kradzieży smartfonu możemy ponieść pewne straty. Jeśli mamy włączoną opcję szybkich płatności zbliżeniowych, złodziej bez problemu może dokonać 4 transakcji poniżej 50 zł, jeśli nie mamy ustawionej blokady ekranu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zablokować dostęp do PeoPay przez infolinię lub bankowość internetową.

Jak skorzystać z PeoPay?

PeoPay dostępne jest tylko dla klientów banku Pekao SA. Do działania usługi niezbędne jest konto osobiste (z wyjątkiem Eurokonta OK, Uczeń, Junior oraz Hipotecznego Plus) z dostępem do bankowości elektronicznej Pekao24. Aby skorzystać z aplikacji, należy pobrać ją ze sklepu Google Play lub Apple Store, a następnie zalogować się numerem klienta i hasłem do bankowości elektronicznej Pekao24 Internet. Już w samym PeoPay zdefiniujemy PIN, który posłuży do potwierdzania transakcji, i podepniemy wybrany rachunek do aplikacji.

Aplikacja PeoPay jest dostępna na telefony z systemem Android w wersji 4.1 i wyższej oraz iOS 9.0 (i wyższej). Niestety użytkownicy Windows Phone nie mogą korzystać z nowej wersji programu. Jeśli chcemy korzystać z płatności zbliżeniowych HCE, nasz smartfon powinien posiadać aktywny moduł NFC oraz system Android 4.4 lub nowszy (dokonywanie płatności HCE nie jest możliwe na iPhonach, jednak aplikację można powiązać z Apple Pay, o czym niżej). Do działania aplikacji wymagany jest dostęp do Internetu.

Podsumowanie

PeoPay w Pekao to jedna z ciekawszych bankowych aplikacji mobilnych. Jej aktualna wersja umożliwia praktycznie pełną obsługę rachunku przez smartfona - możemy w niej sprawdzić stan konta, płacić zbliżeniowo telefonem, zrobić przelew czy korzystać z Blika. Dodatkowym, unikalnym udogodnieniem jest wielowalutowość, dzięki której można płacić za granicą telefonem bez dodatkowych kosztów.

Na uwagę zasługuje również powiązanie PeoPay z Apple Pay. Z poziomu aplikacji banku Pekao możemy do Apple Pay dodać nie tylko kartę płatniczą, ale i samą aplikację. Dzięki temu transakcje z Apple Pay będą rozliczane z rachunku powiązanego z PeoPay. Interesujące jest także podejście aplikacji do transakcji online: nie trzeba logować się do konta w komputerze, wystarczy zeskanować kod QR i potwierdzić płatność lub zrealizować oraz opłacić transakcję tylko w telefonie.

Jedyną wadą PeoPay, jaką znaleźliśmy, jest brak możliwości korzystania z Google Pay. Idealnie byłoby, gdyby posiadacze telefonów z Androidem mieli takie same możliwości, jak ci korzystający z iPhone'ów. Niestety bank nie wprowadził jeszcze u siebie płatności od Google. Wcześniej podobnie było z przelewami na telefon Blik, ale na szczęście są one już dostępne w PeoPay i można z nich wygodnie korzystać.

Polska wyraźnie przoduje, jeśli chodzi o dostęp do płatności mobilnych, szkoda więc byłoby z nich nie korzystać. Jeśli posiadasz konto w Pekao SA, z pewnością warto wypróbować aplikację mobilną, wygodnie zarządzać swoim rachunkiem i płacić za zakupy. Bank ciągle rozwija swoją aplikację, wprowadza zmiany i można oczekiwać, że będzie ona coraz lepsza.