Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

PKO Konto Dziecka w PKO BP z premią 100 zł na Allegro

Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Oferta oszczędnościowa:

Zalety:

200 zł do Allegro za Konto za Zero lub Konto dla Młodych z oferty PKO BP
Do końca 6 dni
  • bezpłatne korzystanie z konta i karty pre-paid
  • aplikacja internetowa i mobilna dla dziecka
  • oferta oszczędnościowa dla dziecka

Wady:

  • wysokie opłaty za bankomaty inne niż PKO BP
  • wysoka opłata za wydanie karty pre-paid

Opinia eksperta

PKO Konto Dziecka to dobry sposób na wprowadzenie dziecka w świat finansów i stawianie pierwszych bankowych kroków.
Aldona Derdziak
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Konto Dziecka w PKO BP to część szerszej oferty dla dzieci – PKO Junior, która obejmuje nie tylko rachunek osobisty dla najmłodszych do 13 lat, ale także specjalny serwis internetowy, kartę płatniczą i materiały edukacyjne. Patrząc na tę propozycję z perspektywy rodzica, który poszukuje pierwszego rachunku dla swojej pociechy, można być naprawdę zadowolonym. Opłaty są przystępne, warstwa wizualna miła dla oka, a funkcjonalności całkiem interesujące. Przyjrzyjmy się zatem PKO Kontu Dziecka i związanym z nim możliwościami.

Pełna analiza PKO Konta Dziecka PKO BP


Ile zapłacisz za rachunek dla swojego dziecka?

W przypadku rachunku dla dziecka koszty są równie istotne, co dla innych typów kont. Oto, jak przedstawiają się najważniejsze opłaty związane z PKO Kontem Dziecka w PKO BP

Jak łatwo zauważyć, strona kosztowa rachunku dla dziecka w PKO BP nie wygląda najgorzej. Prowadzenie konta i korzystanie z karty debetowej są bezpłatne i to musimy docenić. Niestety, jeśli chcemy, aby nasze dziecko korzystało z karty, trzeba zapłacić dość dużo za jej wydanie. Także opłaty za pobranie gotówki z bankomatów innych sieci niż PKO BP do niskich nie należą, zatem jeśli nasze dziecko będzie chciało wypłacić sobie kieszonkowe, lepiej, aby zrobiło to w bankomacie PKO lub w oddziale, gdzie wpłaty i wypłaty są darmowe.

Bonusy związane z rachunkiem

Od czasu do czasu bank zachęca do założenia tego rachunku, oferując ciekawą nagrodę.

Możliwości PKO Konta Dziecka

Ze względu na to, że dzieci przed ukończeniem 13 lat nie mogą swobodnie dysponować swoim majątkiem, rachunki dla tej specyficznej grupy mają ograniczone funkcje. Nie inaczej jest w przypadku PKO Konta Dziecka, tu jednak mali klienci - pod nadzorem rodziców - mogą nie tylko wykonać przelew, ale także zakładać wirtualne skarbonki, płacić kartą debetową czy kończyć wyzwania wyznaczone przez opiekunów.  Jednym z najmocniejszych punktów oferty PKO Banku Polskiego jest serwis internetowy PKO Junior.

Serwis PKO Junior specjalnie z myślą o małych klientach

Zacznijmy od serwisu PKO Junior, który bank przygotował specjalnie dla dzieci. Dzięki przystępnej, prostej grafice i materiałom edukacyjnym Twoja pociecha może tu stawiać pierwsze kroki w finansach.

Serwis PKO Junior
Kliknij, aby powiększyć
strona PKO BP

Dziecięca bankowość w PKO BP jest przyjazna i intuicyjna. Na każdym etapie mały klient może skorzystać z podpowiedzi głosowych i tekstowych, a Ty, Zanim udostępnisz dziecku serwis, możesz zapoznać się z wersją demonstracyjną pod tym adresem. Maluch będzie mógł zlecić przelew czy doładowanie telefonu, jednak to Ty, jako rodzic, będziesz musiał taką operację potwierdzić w Aplikacji Rodzica (o czym niżej).

W PKO Junior Twoje dziecko będzie mogło zakładać skarbonki do oszczędzania na określony cel, np. wymarzoną grę, bilet do kina, rower itd., a także podejmować się wyzwań ustalonych przez rodziców.

Ta motywująca funkcja serwisu wzbudziła nasze szczególne zainteresowanie. Opiekun może ustalić zadanie do wykonania przez malucha - np. wychodzenie z psem przez cały tydzień - i nagrodę, którą dziecko otrzyma za ukończenie wyzwania. Twoja pociecha z kolei sama ustala, którego wyzwania się podejmie i od razu widzi, co może zyskać. Takie podejście, gdzie rodzice mogą nagradzać dziecko drobnymi prezentami, może być dla niego motywujące i zachęcać je do włączania się w domowe obowiązki.

Przydatne funkcje aplikacji mobilnej

Aplikacja mobilna IKO niestety nie jest dostępna dla dzieci, mogą z niej korzystać dopiero 13-latkowie. Dodatkiem do bankowości internetowej Twojego dziecka jest aplikacja mobilna PKO Junior. Apka posiada podobne funkcje co serwis PKO Junior i jest dostosowana do wieku i preferencji najmłodszych. Także w niej znajdziemy skarbonki, odznaki, wyzwania, przelewy, doładowania telefonu i proste narzędzia finansowe. Jednym z nich jest np. kalkulator, dzięki któremu Twoje dziecko bez trudu obliczy, ile po pewnym czasie wyniosą jego oszczędności przy aktualnym oprocentowaniu środków na koncie oraz wysokości i częstotliwości wpłat od rodziców.

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemami Android i IOS. Można ją pobrać ze sklepu Google Play lub App Store i korzystać od razu po ściągnięciu (nie wymaga aktywacji). W celu uruchomienia apki należy kliknąć w ikonę PKO Junior w telefonie, a następnie na ekranie logowania podać numer klienta lub przyjazny login oraz hasło.

Karta PKO Junior dla najmłodszych

Unikalnym produktem dla dzieci w ofercie PKO BP jest karta PKO Junior. Może ona służyć do płatności zbliżeniowych i internetowych, również za granicą, a także wypłat środków z bankomatów. Koszt wydania karty to 15 zł, jednak korzystanie z niej jest bezpłatne.

.

Karta PKO Junior w PKO BP
Kliknij, aby powiększyć
strona PKO BP

Kartę PKO Junior może zamówić tylko rodzic (w serwisie internetowym iPKO lub w oddziale). Technicznie karta powiązana jest z odrębnym rachunkiem, którego właścicielem jesteś Ty, jako opiekun dziecka, natomiast użytkownikiem “plastiku” jest dziecko.

Korzystanie z karty jest naprawdę bezpieczne. Limit płatności zbliżeniowych bez podawania PIN-u został tu obniżony do 30 zł. Rodzic może nie tylko kontrolować stan środków na karcie i zasilać ją środkami, ale także ustawić limity (domyślnie dzienny limit płatności to 100 zł - odrębnie dla transakcji bezgotówkowych, gotówkowych i internetowych) i zablokować kartę.

Warto wspomnieć, że w PKO Banku Polskim karta dla dziecka może mieć też formę naklejki zbliżeniowej. Pociecha może ją umieścić na dowolnym przedmiocie (np. na telefonie) i używać do szybkiego płacenia za zakupy. Naklejkę można zamówić w serwisie internetowym lub oddziale banku. Za jej wydanie zapłacimy tyle samo co w przypadku standardowej karty (czyli 15 zł), natomiast za jej obsługę bank nie pobiera już żadnych opłat.

Konto oszczędnościowe dla dziecka w PKO BP

W ofercie PKO BP dla małych klientów mocno przykuwa uwagę nacisk położony na oszczędzanie. Jak już wspomnieliśmy, sam rachunek dla dziecka jest oprocentowany na 5% w skali roku dla kwot do 2500 zł. Jeśli spojrzymy na serwis PKO Junior, także zauważymy przede wszystkim elementy wspierające oszczędzanie (Skarbonki), a nawet wolne środki nazwane są tu “wolnymi oszczędnościami”.

Jeśli Twoja pociecha ma oszczędności, możesz założyć dla niej Pierwsze Konto Oszczędnościowe, które objęte jest stawką 6% do 10 tys. zł w ramach promocji (do 28 lutego 2023 r.). Można tu zyskać dodatkowy bonus 2 p.p. za regularne oszczędzanie (w sumie 8%), czyli systematyczne wpłaty (od 20 do 1000 zł) i brak wypłat z rachunku przez 3 miesiące. Pakiet Konto Dziecka + Pierwsze Konto Oszczędnościowe może stanowić naprawdę fajną zachętę do oszczędzania na różne cele i wspierać Twoje dziecko także w regularnym odkładaniu środków na rachunku.

Jeśli to Ty-rodzic chciałbyś oszczędzać dla swojego malucha, możesz uruchomić na własnym rachunku “Autooszczędzanie w PKO Konto Dziecka”. Będzie to polegało na tym, że od każdej Twojej płatności kartą czy przelewu bank będzie przelewał drobne sumy – w postaci zaokrągleń lub procentu od kwoty transakcji - na rachunek dziecka. Dzięki temu Ty nie poniesiesz wysokich kosztów, a na rachunek Twojej pociechy trafią małe kwoty, które z czasem złożą się na większą sumę.

Co może rodzic w ramach konta?

W przypadku rachunków dla dzieci do 13 lat to rodzic ma pełną kontrolę nad środkami zgromadzonymi na takim koncie. W Aplikacji Rodzica, która stanowi część bankowości internetowej, możesz zobaczyć stan środków na Koncie Dziecka, zatwierdzać zlecone przez dziecko przelewy i doładowania telefonu oraz ustalać wyzwania dla swojej pociechy.

Aplikacja Rodzica w PKO BP
Kliknij, aby powiększyć
serwis iPKO

W Aplikacji Rodzica możesz także ograniczyć dziecku dostęp do rachunku poprzez wyłączenie wykonywania przelewów czy obniżenie limitów na karcie PKO Junior. Jako opiekun małoletniego masz również możliwość wypłaty środków z rachunku dziecka, jednak tylko w ramach tzw. zwykłego zarządu majątkiem swojej pociechy, czyli do kwoty ok. 5500 zł miesięcznie.

Konto dla rodzica

Dostęp do aplikacji możliwy jest jedynie przez rachunek należący do rodzica; nie ma tu ograniczeń co do typu konta, może to być zatem zarówno Konto za Zero, jak i Konto dla Młodych czy rachunki premium. Jeśli chcesz założyć wyłącznie konto dla swojego dziecka, a nie dla siebie, możesz to zrobić tylko w oddziale banku.

Co po ukończeniu 13 lat?

PKO Konto Dziecka prowadzone jest do momentu, w którym Twoja pociecha skończy 13 lat. W tym dniu bank automatycznie przekształci ten rachunek w PKO Konto Pierwsze, o ile nie wniesiesz sprzeciwu bądź nie wypowiesz umowy.

Jak widzisz, warunki Konta Pierwszego są całkiem niezłe, jeśli jednak oferta młodzieżowa PKO BP nie spełnia Twoich oczekiwań, warto pomyśleć o wcześniejszym zamknięciu Konta Dziecka, aby nie ponosić dodatkowych kosztów.

Jak założyć konto dla dziecka w PKO BP?

Rachunek  założysz w oddziale banku, w bankowości internetowej iPKO oraz przez stronę internetową banku (opcja z kurierem). Przygotuj w tym celu PESEL dziecka i dokument potwierdzający jego tożsamość - akt urodzenia, legitymację szkolną, dowód osobisty lub paszport. Umowę podpiszesz z pracownikiem banku bądź w obecności kuriera (po weryfikacji tożsamości Twojej i dziecka).

Konto dla Dziecka PKO Junior – wady i zalety

Można śmiało powiedzieć, że PKO Konto Dziecka to jedyny w swoim rodzaju rachunek dla małych klientów. Oferta PKO BP jest rozbudowana i obejmuje nie tylko konto dla malucha, ale także specjalnie przygotowaną bankowość elektroniczną, kartę płatniczą i konto oszczędnościowe - elementy, które banki oferują dopiero osobom powyżej 13. roku życia. Twoje dziecko może przez zabawę uczyć się oszczędzania, wykonywania przelewów, a nawet płacenia kartą (co jest ewenementem na rynku, ponieważ banki nie wydają kart dla dzieci, które nie ukończyły 13 lat), a Ty, jako rodzic, masz nad wszystkim kontrolę.

W naszej opinii propozycja PKO BP dla maluchów ma niewiele wad. Jeśli mielibyśmy jakieś wymienić, byłby to dość wysoki koszt wydania karty PKO Junior (mimo że tę opłatę ponosi rodzic) czy opłaty za pobieranie gotówki z bankomatów; również kwoty podlegające wyższemu oprocentowaniu mogłyby być większe. Jeśli te drobne mankamenty nie stanowią dla Ciebie problemu, a chciałbyś wprowadzić swoją pociechę w świat finansów, rozważ założenie PKO Konta Dziecka.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji PKO Konta Dziecka
  2. Taryfa opłat i prowizji dla karty PKO Junior

O banku

Bank opiera swoją działalność na segmencie detalicznym, korporacyjnym oraz inwestycyjnym, łącząc przy tym tradycję z nowoczesnością. Wartości istotne dla PKO BP to wiarygodność, satysfakcja klienta, ciągłe doskonalenie oraz przedsiębiorczość.

W ofercie PKO BP dla klientów detalicznych znajdziemy szeroką gamę produktów: rachunki osobiste i oszczędnościowe, lokaty terminowe, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty hipoteczne oraz produkty inwestycyjne.

Pytania i odpowiedzi: