Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

PKO Konto Dziecka w PKO BP

Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Użyteczność rachunku:
Promocje i bonusy:

Zalety:

100 zł na Allegro za PKO Konto Dziecka w banku PKO BP
Do końca 9 dni
  • bezpłatne korzystanie z konta i karty płatniczej
  • dedykowany serwis internetowy i aplikacja mobilna dla dziecka
  • wysokie oprocentowanie konta w porównaniu do konkurencji

Wady:

  • wysokie opłaty za bankomaty inne niż PKO BP
  • wysoka opłata za wydanie karty płatniczej

Opinia eksperta

PKO Konto Dziecka to jedyny w swoim rodzaju rachunek dla małych klientów. Oferta PKO BP jest rozbudowana i obejmuje nie tylko konto dla malucha, ale także specjalnie przygotowaną bankowość elektroniczną, kartę płatniczą i konto oszczędnościowe. To dobry sposób na wprowadzenie dziecka w świat finansów i stawianie pierwszych bankowych kroków.
Aldona Derdziak
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Konto Dziecka w PKO BP to część szerszej oferty dla dzieci – PKO Junior, która obejmuje nie tylko rachunek osobisty dla najmłodszych do 13 lat, ale także specjalny serwis internetowy, kartę płatniczą i materiały edukacyjne. Przyjrzyjmy się PKO Kontu Dziecka i związanym z nim możliwościami.

Pełna analiza PKO Konta Dziecka PKO BP


PKO Konto Dziecka w PKO BP – opłaty

Oto, jak przedstawiają się najważniejsze opłaty związane z PKO Kontem Dziecka w PKO BP.

Co oferuje PKO Konto Dziecka w PKO BP?

Konto dla dziecka w PKO BP oferuje dzieciom i rodzicom możliwość skorzystania z dodatkowych produktów i usług.

PKO Konto Dziecka - co może małoletni?

Dzieci przed ukończeniem 13 lat nie mogą swobodnie dysponować swoim majątkiem, dlatego rachunki dla tej grupy klientów mają ograniczone funkcje. W przypadku PKO Konta Dziecka jest podobnie, jednak najmłodsi klienci – pod nadzorem rodziców – mogą wykonywać przelewy, płacić kartą debetową oraz korzystać ze specjalnej bankowości internetowej PKO Junior i aplikacji mobilnej o tej samej nazwie.

Co może rodzic w ramach konta?

W przypadku rachunków dla dzieci do 13 lat to rodzic ma pełną kontrolę nad środkami zgromadzonymi na takim koncie. Jest to możliwe w tzw. Aplikacji Rodzica, która stanowi część bankowości internetowej iPKO (można do niej przejść, klikając w inicjały klienta w menu iPKO i wybierając “PKO Junior”). Umożliwia ona sprawdzenie stanu środków na Koncie Dziecka, zatwierdzenie zleconych przez dziecko przelewów i doładowań telefonu oraz ustalanie wyzwań.

Aplikacja Rodzica w PKO BP
Kliknij, aby powiększyć
serwis iPKO

W Aplikacji Rodzica można także ograniczyć dziecku dostęp do rachunku poprzez wyłączenie wykonywania przelewów czy obniżenie limitów na karcie PKO Junior. Opiekun małoletniego ma również możliwość wypłaty środków z rachunku dziecka, jednak tylko w ramach tzw. zwykłego zarządu jego majątkiem, czyli do kwoty ok. 6000 zł miesięcznie.

Rodzic może uruchomić na swoim koncie “Autooszczędzanie w PKO Konto Dziecka”. Od każdej płatności kartą czy przelewu bank przekazuje drobne sumy – w postaci zaokrągleń lub procentu od kwoty transakcji – na rachunek dziecka.

Serwis PKO Junior

Serwis PKO Junior PKO BP przygotował specjalnie dla dzieci. Najmłodsi klienci na każdym etapie mogą korzystać z podpowiedzi głosowych i tekstowych, bank udostępnia także wersję demonstracyjną serwisu.

Serwis PKO Junior
Kliknij, aby powiększyć
strona PKO BP

W PKO Junior dziecko może wykonać przelew i doładować telefon (po zatwierdzeniu przez rodzica), a ponadto zakładać skarbonki do oszczędzania na określony cel i podejmować wyzwania ustalone przez rodziców, np. wychodzenie z psem przez tydzień.

Aplikacja mobilna PKO Junior

Dodatkiem do bankowości internetowej jest aplikacja mobilna PKO Junior. Posiada ona podobne funkcje co serwis PKO Junior i jest dostosowana do wieku i preferencji najmłodszych. Znajdziemy w niej skarbonki, odznaki, wyzwania, przelewy, doładowania telefonu i np. kalkulator, dzięki któremu Dziecko obliczy, ile po pewnym czasie wyniosą jego oszczędności przy aktualnym oprocentowaniu środków na koncie oraz wysokości i częstotliwości wpłat od rodziców.

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemami Android i IOS. Można ją pobrać ze sklepu Google Play lub App Store i korzystać od razu po ściągnięciu (nie wymaga aktywacji) – na ekranie logowania należy podać numer klienta lub przyjazny login oraz hasło.

Karta PKO Junior do Konta Dziecka

Kartę PKO Junior może zamówić tylko rodzic w serwisie internetowym iPKO lub w oddziale. Technicznie karta powiązana jest z odrębnym rachunkiem, którego właścicielem jest dorosły, natomiast użytkownikiem “plastiku” jest dziecko (to czyni ją podobną do karty przedpłaconej).

Karta PKO Junior w PKO BP
Kliknij, aby powiększyć
strona PKO BP

Rodzic może nie tylko kontrolować stan środków na karcie i zasilać ją środkami, ale także ustawić limity (domyślnie dzienny limit płatności to 100 zł – odrębnie dla transakcji bezgotówkowych, gotówkowych i internetowych) i zablokować kartę. Do 30 zł dziecko może płacić zbliżeniowo bez podawania PIN-u. Dla karty PKO Junior nie są dostępne płatności mobilne, jednak kartę można zamówić w formie naklejki.

Co po ukończeniu 13 lat?

PKO Konto Dziecka prowadzone jest do momentu, w którym jego posiadacz skończy 13 lat. W tym dniu bank automatycznie przekształci ten rachunek w PKO Konto Pierwsze (dla młodzieży od 13 do 18 lat), o ile przedstawiciel ustawowy (najczęściej rodzic) nie wniesie sprzeciwu bądź nie wypowie umowy.

Kto może otworzyć PKO Konto Dziecka?

PKO Konto Dziecka może założyć tylko rodzic lub inny opiekun ustawowy niepełnoletniego, który w jego imieniu składa wszystkie dyspozycje związane z rachunkiem.

Konto otwierane jest na imię i nazwisko dziecka, to ono jest posiadaczem rachunku.

PKO Konto Dziecka w PKO BP – promocje

PKO BP zachęca rodziców do założenia swoim dzieciom rachunku osobistego różnymi promocjami.

Jak założyć PKO Konto Dziecka w PKO BP?

Sposób założenia konta dla dziecka w PKO BP zależy od tego, czy rodzic posiada rachunek osobisty w tej instytucji, czy nie.

Jeśli opiekun nieletniego jest posiadaczem rachunku w PKO BP, konto dla dziecka może założyć w bankowości internetowej iPKO.

Jeśli rodzic nie posiada konta w PKO BP, może założyć rachunek dla siebie i dziecka przez stronę internetową banku (opcja z kurierem) lub w oddziale. Należy przygotować PESEL dziecka i dokument potwierdzający jego tożsamość – akt urodzenia, legitymację szkolną, dowód osobisty lub paszport. Umowa zostanie podpisana z pracownikiem w placówce bądź w obecności kuriera (po weryfikacji tożsamości Twojej i dziecka).

Jeśli opiekun dziecka nie chce zakładać rachunku dla siebie, a tylko dla nieletniego, może to zrobić tylko w oddziale banku. W ten sam sposób składane są wtedy inne dyspozycje związane z PKO Kontem Dziecka. Dostęp do Aplikacji Rodzica, a tym samym rachunku dziecka, możliwy jest jedynie dla posiadaczy konta osobistego w PKO BP.

Produkty powiązane

Konto oszczędnościowe dla dziecka

PKO Konto Dziecka – opinie i recenzja

Konto dla dziecka w PKO BP długo było unikatowym rachunkiem dla najmłodszych. Jak prezentuje się na tle konkurencji?

Atrakcyjność opłat

Strona kosztowa rachunku dla dziecka w PKO BP nie wygląda najgorzej. Prowadzenie konta i korzystanie z karty debetowej są bezpłatne i to doceniam. Niestety, jeśli chcemy, aby nasze dziecko korzystało z karty, trzeba zapłacić dość dużo za jej wydanie. Także opłaty za pobranie gotówki z bankomatów innych sieci niż PKO BP do niskich nie należą, zatem jeśli nasza pociecha będzie chciała wypłacić sobie kieszonkowe, lepiej, aby zrobiła to w bankomacie PKO lub w oddziale, gdzie wpłaty i wypłaty są darmowe.

Użyteczność rachunku

Dzięki unikatowej bankowości elektronicznej dla dzieci, przystępnej, prostej grafice i materiałom edukacyjnym najmłodsi mogą bezpiecznie stawiać pierwsze kroki w finansach. Maluch może zlecić przelew czy doładowanie telefonu, jednak to opiekun potwierdza taką operację w Aplikacji Rodzica.

Moje szczególne zainteresowanie przykuły wyzwania w PKO Junior. Można ustalić zadanie do wykonania przez malucha – np. wynoszenie śmieci przez cały tydzień – i nagrodę, którą dziecko otrzyma za ukończenie wyzwania. Pociecha z kolei sama ustala, którego wyzwania się podejmie i od razu widzi, co może zyskać. Takie podejście, gdzie rodzice mogą nagradzać dziecko drobnymi prezentami, może być dla niego motywujące i zachęcać je do włączania się w domowe obowiązki.

Zastrzeżenia mam natomiast do interfejsu i samego zarządzania uprawnieniami do bankowości dziecka. Opcja włączenia przelewów jest mocno ukryta i niełatwo ją od razu znaleźć. Mało intuicyjne jest także wykonywanie operacji z konta dziecka na konto rodzica – doceniam taką możliwość, ale brakuje mi informacji, do jakiego limitu można jeszcze wykonać przelew.

Karta PKO Junior

Niewiele banków posiada w swojej ofercie karty dla dzieci młodszych niż 13 lat. W tym kontekście oferta PKO BP jest szczególnie warta docenienia, choć samo wydanie tego “plastiku” nie jest tanie.

Warto wspomnieć, że w PKO Banku Polskim karta debetowa dla dziecka może mieć też formę naklejki zbliżeniowej. Pociecha może ją umieścić na dowolnym przedmiocie (np. na telefonie) i używać do szybkiego płacenia za zakupy. Naklejkę można zamówić w serwisie internetowym lub oddziale banku. Za jej wydanie zapłacimy tyle samo co w przypadku standardowej karty, natomiast za jej obsługę bank nie pobiera już żadnych opłat.

Oferta oszczędnościowa

W ofercie PKO BP dla małych klientów mocno przykuwa uwagę nacisk położony na oszczędzanie. Sam rachunek dla dziecka jest oprocentowany, a jeśli spojrzymy na serwis PKO Junior, także zauważymy przede wszystkim elementy wspierające oszczędzanie (Skarbonki), nawet wolne środki nazywane są tu “wolnymi oszczędnościami”. Pakiet Konto Dziecka + Pierwsze Konto Oszczędnościowe może stanowić naprawdę fajną zachętę do oszczędzania na różne cele i wspierać dziecko także w regularnym odkładaniu środków na rachunku.

Jeśli to Ty-rodzic chciałbyś oszczędzać dla swojego malucha, możesz uruchomić na własnym rachunku “Autooszczędzanie w PKO Konto Dziecka”. Będzie to polegało na tym, że od każdej Twojej płatności kartą czy przelewu bank będzie przelewał drobne sumy – w postaci zaokrągleń lub procentu od kwoty transakcji – na rachunek dziecka. Dzięki temu Ty nie poniesiesz wysokich kosztów, a na rachunek malucha trafią małe kwoty, które z czasem złożą się na większą sumę.

Promocje i bonusy

Promocji kont dla dzieci nie ma tak wiele, jak w przypadku rachunków dla dorosłych. PKO BP co jakiś czas zachęca do założenia konta dla najmłodszych całkiem atrakcyjnymi bonusami, np. bonem do Allegro. Zdarza się również, że rachunek dla dziecka jest “częścią” promocji standardowych ROR-ów dla osób pełnoletnich.

PKO Bank Polski i konto dla dziecka – czy warto?

Można śmiało powiedzieć, że PKO Konto Dziecka to jedyny w swoim rodzaju rachunek dla małych klientów. Oferta PKO BP jest rozbudowana i obejmuje nie tylko konto dla malucha, ale także specjalnie przygotowaną bankowość elektroniczną, kartę płatniczą i konto oszczędnościowe – elementy, które banki oferują zwykle osobom powyżej 13. roku życia. Twoje dziecko może przez zabawę uczyć się oszczędzania, płacenia kartą, a nawet wykonywania przelewów (co jest ewenementem na rynku, ponieważ banki nie umożliwiają tego dzieciom, które nie ukończyły 13 lat), a Ty, jako rodzic, masz nad wszystkim kontrolę.

W naszej opinii propozycja PKO BP dla maluchów ma niewiele wad. Jeśli mielibyśmy jakieś wymienić, byłby to dość wysoki koszt wydania karty PKO Junior (mimo że tę opłatę ponosi rodzic) czy opłaty za pobieranie gotówki z bankomatów; również kwoty podlegające wyższemu oprocentowaniu mogłyby być większe. Jeśli te drobne mankamenty nie stanowią dla Ciebie problemu, a chciałbyś wprowadzić swoją pociechę w świat finansów, PKO Konto Dziecka będzie dobrym wyborem.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji PKO Konta Dziecka
  2. Taryfa opłat i prowizji dla karty PKO Junior

O banku

Bank opiera swoją działalność na segmencie detalicznym, korporacyjnym oraz inwestycyjnym, łącząc przy tym tradycję z nowoczesnością. Wartości istotne dla PKO BP to wiarygodność, satysfakcja klienta, ciągłe doskonalenie oraz przedsiębiorczość.

W ofercie PKO BP dla klientów detalicznych znajdziemy szeroką gamę produktów: rachunki osobiste i oszczędnościowe, lokaty terminowe, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty hipoteczne oraz produkty inwestycyjne.

Pytania i odpowiedzi: