Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl
Ocena redakcji:

PKO Konto Dziecka w PKO BP

Aldona Derdziak

W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.

PKO Konto Dziecka to unikalna i kompleksowa propozycja dla najmłodszych klientów PKO BP. Rachunek dla osób do 13. roku życia jest przystępny, przyjazny dzieciom i pomaga im w stawianiu pierwszych bankowych kroków. Konto dla najmłodszych wymaga wprawdzie posiadania przez rodzica rachunku w PKO BP, jednak nie jest to dużą niedogodnością.

Konto Dziecka w PKO BP to część szerszej oferty dla dzieci – PKO Junior, która obejmuje nie tylko rachunek osobisty dla najmłodszych do 13 roku życia, ale także specjalny serwis internetowy, kartę płatniczą i materiały edukacyjne. Patrząc na tę propozycję z perspektywy rodzica, który poszukuje pierwszego rachunku dla swojej pociechy, można być naprawdę zadowolonym. Opłaty są przystępne, warstwa wizualna miła dla oka, a funkcjonalności całkiem interesujące. Przyjrzyjmy się zatem PKO Kontu Dziecka i związanym z nim możliwościami.

Opłaty związane z Kontem Dziecka w PKO BP

W przypadku rachunku dla dziecka koszty są równie istotne, co dla innych typów kont. Oto, jak przedstawiają się najważniejsze opłaty związane z PKO Kontem Dziecka w PKO BP

Jak łatwo zauważyć, strona kosztowa rachunku dla dziecka w PKO BP nie wygląda najgorzej. Prowadzenie konta i korzystanie z karty debetowej są bezpłatne i to musimy docenić. Niestety, jeśli chcemy, aby nasze dziecko korzystało z karty, trzeba zapłacić dość dużo za jej wydanie. Także opłaty za pobranie gotówki z bankomatów innych sieci niż PKO BP do niskich nie należą, zatem jeśli nasze dziecko będzie chciało wypłacić sobie kieszonkowe, lepiej, aby zrobiło to w bankomacie PKO lub w oddziale.

Możliwości PKO Konta Dziecka

Ze względu na to, że dzieci przed ukończeniem 13 lat nie mogą swobodnie dysponować swoim majątkiem, rachunki dla tej specyficznej grupy mają ograniczone funkcje. Nie inaczej jest w PKO Koncie Dziecka, tu jednak mali klienci - pod nadzorem rodziców - mogą nie tylko wykonać przelew, ale także zakładać wirtualne skarbonki, płacić kartą debetową czy kończyć wyzwania wyznaczone przez opiekunów.

Serwis i aplikacja PKO Junior specjalnie z myślą o małych klientach

Zacznijmy od serwisu PKO Junior, który bank przygotował specjalnie dla dzieci. Dzięki przystępnej, prostej grafice i materiałom edukacyjnym Twoja pociecha może tu stawiać pierwsze kroki w finansach.

Serwis PKO Junior
Serwis PKO Junior
Kliknij, aby powiększyć
strona PKO BP

Dziecięca bankowość w PKO BP jest przyjazna i intuicyjna. Na każdym etapie mały klient może skorzystać z podpowiedzi głosowych i tekstowych, a Ty, Zanim udostępnisz dziecku serwis, możesz zapoznać się z wersją demonstracyjną pod tym adresem. Maluch będzie mógł zlecić przelew czy doładowanie telefonu, jednak to Ty, jako rodzic, będziesz musiał taką operację potwierdzić w Aplikacji Rodzica (o czym niżej).

W PKO Junior Twoje dziecko będzie mogło zakładać skarbonki do oszczędzania na określony cel, np. wymarzoną grę, bilet do kina, rower itd., a także podejmować się wyzwań ustalonych przez rodziców.

Ta motywująca funkcja serwisu wzbudziła nasze szczególne zainteresowanie. Opiekun może ustalić zadanie do wykonania przez malucha - np. wychodzenie z psem przez cały tydzień - i nagrodę, którą dziecko otrzyma za ukończenie wyzwania. Twoja pociecha z kolei sama ustala, którego wyzwania się podejmie i od razu widzi, co może zyskać. Takie podejście, gdzie rodzice mogą nagradzać dziecko drobnymi prezentami, może być dla niego motywujące i zachęcać je do włączania się w domowe obowiązki.

Dodatkiem do bankowości internetowej jest aplikacja mobilna PKO Junior. Jeśli Twoje dziecko korzysta już z telefonu, warto udostępnić mu taką aplikację, aby mogło kontrolować stan swoich oszczędności i podejmować się wyzwań od rodziców.

Karta PKO Junior dla najmłodszych

Unikalnym produktem dla dzieci w ofercie PKO BP jest karta PKO Junior. Może ona służyć do płatności zbliżeniowych i internetowych, również za granicą, a także wypłat środków z bankomatów. Koszt wydania karty to 15 zł, jednak korzystanie z niej jest bezpłatne.

.

Karta PKO Junior w PKO BP
Karta PKO Junior w PKO BP
Kliknij, aby powiększyć
strona PKO BP

Kartę PKO Junior może zamówić tylko rodzic. Technicznie karta powiązana jest z odrębnym rachunkiem, którego właścicielem jesteś Ty, jako opiekun dziecka, natomiast użytkownikiem “plastiku” jest dziecko.

Korzystanie z karty jest naprawdę bezpieczne. Limit płatności zbliżeniowych bez podawania PIN-u został tu obniżony do 30 zł. Rodzic może nie tylko kontrolować stan środków na karcie i zasilać ją środkami, ale także ustawić limity (domyślnie dzienny limit płatności to 100 zł - odrębnie dla transakcji bezgotówkowych, gotówkowych i internetowych) i zablokować kartę.

Oszczędzanie dla maluchów

W ofercie PKO BP dla małych klientów mocno przykuwa uwagę nacisk położony na oszczędzanie. Jak już wspomnieliśmy, sam rachunek dla dziecka jest oprocentowany na 2,5% w skali roku dla kwot do 2500 zł. Jeśli spojrzymy na serwis PKO Junior, także zauważymy przede wszystkim elementy wspierające oszczędzanie (Skarbonki), a nawet wolne środki nazwane są tu “wolnymi oszczędnościami”.

Jeśli Twoja pociecha ma większe oszczędności, warto założyć dla niej Pierwsze Konto Oszczędnościowe, które objęte jest stawką 2%, ale już dla kwot do 10 tys. zł; oprocentowanie nadwyżki to 1,6%. Można tu zyskać dodatkowy bonus – 0,5 p.p. - za regularne oszczędzanie, czyli systematyczne wpłaty (od 20 do 1000 zł) i brak wypłat z rachunku przez 3 miesiące. Pakiet Konto Dziecka + Pierwsze Konto Oszczędnościowe może stanowić naprawdę fajną zachętę do oszczędzania na różne cele i wspierać Twoje dziecko także w regularnym odkładaniu środków na rachunku.

Jeśli to Ty-rodzic chciałbyś oszczędzać dla swojego malucha, możesz uruchomić na własnym rachunku “Autooszczędzanie w PKO Konto Dziecka”. Będzie to polegało na tym, że od każdej Twojej płatności kartą czy przelewu bank będzie przelewał drobne sumy – w postaci zaokrągleń lub procentu od kwoty transakcji - na rachunek dziecka. Dzięki temu Ty nie poniesiesz wysokich kosztów, a na rachunek Twojej pociechy trafią małe kwoty, które z czasem złożą się na większą sumę.

Co może rodzic w ramach konta?

W przypadku rachunków dla dzieci poniżej 13 roku życia to rodzic ma pełną kontrolę nad środkami zgromadzonymi na takim koncie. W Aplikacji Rodzica, która stanowi część bankowości internetowej, możesz zobaczyć stan środków na Koncie Dziecka, zatwierdzać zlecone przez dziecko przelewy i doładowania telefonu oraz ustalać wyzwania dla swojej pociechy.

Aplikacja Rodzica w PKO BP
Aplikacja Rodzica w PKO BP
Kliknij, aby powiększyć
serwis iPKO

W Aplikacji Rodzica możesz także ograniczyć dziecku dostęp do rachunku poprzez wyłączenie wykonywania przelewów czy obniżenie limitów na karcie PKO Junior. Jako opiekun małoletniego masz również możliwość wypłaty środków z rachunku dziecka, jednak tylko w ramach tzw. zwykłego zarządu majątkiem swojej pociechy, czyli do kwoty ok. 4700 zł miesięcznie.

Konto dla rodzica

Jak już wspominaliśmy, aby założyć konto dla dziecka w PKO BP powinieneś posiadać rachunek w tym samym banku. Na szczęście nie ma tu ograniczeń co do typu konta dla rodzica, może to być zatem zarówno Konto za Zero, jak i Konto dla Młodych czy rachunki premium.

Jeśli nie jesteś jeszcze klientem PKO BP i nie chcesz zbytnio wiązać się z tym bankiem, możesz również założyć PKO Konto Rodzica. Ten rachunek prowadzony jest bezpłatnie, o ile jest powiązany z PKO Kontem Dziecka, w przeciwnym razie opłata za obsługę wyniesie 15 zł miesięcznie - warto zatem zamknąć konto, gdy dziecko skończy 13 lat, a nie chcemy dalej korzystać z usług PKO BP. Dużą wadą Konta Rodzica jest także fakt, że bank pobiera tu 70 gr za przelewy na inne rachunki w PKO BP (nie dotyczy przelewów na Konto Dziecka i Konto Pierwsze oraz zasileń karty PKO Junior, a także przelewów na inne rachunki tego samego klienta) i do banków krajowych. Dlatego warto dobrze przemyśleć, czy chcemy korzystać z nowoczesnego Konta za Zero, czy względnie tańszego Konta Rodzica.

Co po 13. roku życia?

PKO Konto Dziecka prowadzone jest do momentu, w którym Twoja pociecha skończy 13 lat. W tym dniu bank automatycznie przekształci ten rachunek w PKO Konto Pierwsze, o ile nie wniesiesz sprzeciwu bądź nie wypowiesz umowy.

Jak widzisz, warunki Konta Pierwszego są całkiem niezłe, jeśli jednak oferta młodzieżowa PKO BP nie spełnia Twoich oczekiwań, warto pomyśleć o wcześniejszym zamknięciu Konta Dziecka i Konta Rodzica, aby nie ponosić dodatkowych kosztów.

Jak założyć konto?

Rachunek dla dziecka w PKO BP założysz w oddziale banku, w bankowości internetowej iPKO oraz przez stronę internetową banku (opcja z kurierem). Przygotuj w tym celu PESEL dziecka i dokument potwierdzający jego tożsamość - akt urodzenia, legitymację szkolną, dowód osobisty lub paszport. Umowę podpiszesz z pracownikiem banku bądź w obecności kuriera (po weryfikacji tożsamości Twojej i dziecka).

Zakończenie

Można śmiało powiedzieć, że PKO Konto Dziecka to jedyny w swoim rodzaju rachunek dla małych klientów. Oferta PKO BP jest rozbudowana i obejmuje nie tylko konto dla malucha, ale także specjalnie przygotowaną bankowość elektroniczną, kartę płatniczą i konto oszczędnościowe - elementy, które banki oferują dopiero osobom powyżej 13 roku życia. Twoje dziecko może przez zabawę uczyć się oszczędzania, wykonywania przelewów, a nawet płacenia kartą (co jest ewenementem na rynku, ponieważ banki nie wydają kart dla dzieci poniżej 13 r.ż.), a Ty, jako rodzic, masz nad wszystkim pełną kontrolę.

W naszej opinii propozycja PKO BP dla maluchów ma niewiele wad. Jeśli mielibyśmy jakieś wymienić, byłby to dość wysoki koszt wydania karty PKO Junior (mimo tego, że tę opłatę ponosi rodzic) czy opłaty za pobieranie gotówki z bankomatów; również kwoty podlegające wyższemu oprocentowaniu mogłyby być większe. Jeśli te drobne mankamenty nie stanowią dla Ciebie problemu, a chciałbyś wprowadzić swoją pociechę w świat finansów, rozważ założenie PKO Konta Dziecka.

Ocena redakcji łącznie:

Zalety

  • bezpłatne korzystanie z konta i karty pre-paid
  • aplikacja internetowa i mobilna dla dziecka
  • dobra oferta oszczędnościowa dla dziecka

Wady

  • wysokie opłaty za bankomaty inne niż PKO BP
  • wysoka opłata za korzystanie z karty pre-paid

Opinia eksperta

Aldona Derdziak
PKO Konto Dziecka to dobry sposób na wprowadzenie dziecka w świat finansów i stawianie pierwszych bankowych kroków.
Załóż konto na stronie banku

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

Początki działalności PKO BP sięgają 1919 r., kiedy to powołano Pocztową Kasę Oszczędności. Po II Wojnie Światowej instytucja zmieniła nazwę na Powszechną Kasę Oszczędności, a w 1974 r. udostępniła pierwszy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla osób fizycznych. Pod obecną nazwą bank działa od 2000 r., kiedy to stał się spółką Skarbu Państwa. PKO Bank Polski jest największym polskim bankiem.

Czytaj więcej

Pytania i odpowiedzi:

Komentarze