Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Aplikacja Orlen Pay, czyli jak płacić za paliwo szybciej i wygodniej

Aplikacja Orlen Pay, czyli jak płacić za paliwo szybciej i wygodniej
Spis treści

Niezależnie od stacji paliw proces korzystania z jej usług wygląda podobnie. Podjeżdżamy pod wolny dystrybutor, tankujemy, płacimy, odjeżdżamy. W teorii brzmi to niewinnie, ale w praktyce cały proces może zabrać sporo czasu – cennego czasu, który wolelibyśmy raczej spożytkować na szybsze dotarcie do celu niż na stanie w kolejce, a następnie odpowiadanie na pytania w stylu „zbiera Pan/i punkty?”, „faktura czy paragon?”, „może hot dog do tego?”…

Tylko na stacjach Orlen – aplikacja do płacenia za paliwo

Z propozycją usprawnienia wizyty na stacji benzynowej wyszedł polski koncern PKN Orlen. Jesienią 2018 r. aplikacja Orlen Mobile została wzbogacona o kluczową funkcjonalność – płatności Orlen Pay.

Czy była to całkowita nowość? Nie do końca. Kilka miesięcy wcześniej spółka w dość nieprzyjemny sposób zakończyła współpracę z firmą ITmagination przy projekcie JustDrive. Aplikacja o tej nazwie działała jednak dość krótko, w dodatku nie była dostępna dla wszystkich klientów, a wyłącznie dla tych prowadzących działalność gospodarczą.

Orlen Pay to już rozwiązanie dla każdego kierowcy. Jedynym i chyba dość oczywistym ograniczeniem jest fakt, że ten rodzaj płatności jest dostępny tylko na stacji Orlen. Aplikacja do płacenia za paliwo działa więc w ok. 1800 miejscach w Polsce, czyli mniej więcej na co czwartej stacji funkcjonującej w naszym kraju.

Jak płacić Orlen Pay?

Do korzystania z płatności Orlen Pay niezbędna jest aplikacja o tej samej nazwie. Należy ją pobrać ze sklepu Google Play (na urządzenia z systemem Android) lub App Store (iOS).

Po zainstalowaniu apki musimy utworzyć konto użytkownika, podając nasze dane osobowe i akceptując wybrane zgody. Osobiście zaznaczyłem wszystkie poza tą na otrzymywanie informacji handlowych. Zgody można później odwołać w dowolnym momencie w zakładce z ustawieniami.

W aplikacji możemy utworzyć również konto firmowe:

Kliknij, aby powiększyć

Ok, konto założone, ale trzeba je jeszcze skonfigurować. Konieczne jest podanie danych przynajmniej jednego pojazdu, a konkretnie jego numeru rejestracyjnego:

Kliknij, aby powiększyć

Kolejnym elementem konfiguracji jest dodanie do aplikacji danych karty płatniczej wydanej przez Twój bank. Wchodzimy w menu Więcej i wybieramy opcję Płatności. Po naciśnięciu czerwonego kółka w prawym górnym rogu zostaniemy przeniesieni na stronę Przelewy24, gdzie należy podać numer i datę ważności karty oraz jej kod CVV/CVC.

Kliknij, aby powiększyć

Tym sposobem właściwie mamy już wszystko, co jest niezbędne do szybkich płatności na stacjach paliw Orlen.

Aplikacja Orlen Pay – jak działa w praktyce?

Gdy tylko usłyszałem o Orlen Pay, stwierdziłem, że w teorii to rozwiązanie wygląda bardzo dobrze. Postanowiłem je przetestować przy okazji najbliższej wizyty na Orlenie.

Po zatankowaniu łatwo odszukałem na dystrybutorze kod QR do zeskanowania. Uruchomiłem aplikację i wybrałem główną opcję w dolnym menu – Zapłać.

Kliknij, aby powiększyć

Aplikacja włączyła aparat, za pośrednictwem którego zeskanowałem kod. Tutaj mała porada – jeśli tankujesz w godzinach wieczornych lub nocnych, skorzystaj z możliwości uruchomienia latarki w telefonie (naciśnij ikonkę w prawym górnym rogu).

Kliknij, aby powiększyć

Natychmiast po zeskanowaniu kodu QR na ekranie telefonu wyświetla się potwierdzenie szczegółów transakcji – adres stacji, numer rejestracyjny pojazdu, numer dystrybutora (stanowisko), rodzaj i ilość paliwa oraz cena. W tym miejscu widzimy też naliczone rabaty oraz wybieramy metodę płatności. Jeśli wszystko się zgadza, akceptujemy.

Na nasz numer telefonu przychodzi SMS z potwierdzeniem dokonanej transakcji, a na adres mailowy wysyłana jest też faktura w formacie PDF. To tyle. Zatankowane, zapłacone, więc można ruszyć w dalszą podróż.

Prawie bym zapomniał – do prawidłowego działania aplikacja Orlen Pay wymaga dostępu do sieci, a zatem przed jej uruchomieniem upewnij się, że masz włączoną transmisję danych.

Dodatkowe funkcje Orlen Pay

Możliwość szybkiego i wygodnego płacenia za paliwo sama w sobie jest sporym ułatwieniem, a to jeszcze nie koniec udogodnień. Orlen zdążył już rozwinąć aplikację o dodatkowe funkcjonalności, z których ucieszą się min. „zbieracze” punktów w programach lojalnościowych i rabatów.

Dostęp do szczegółów każdego tankowania na Orlenie

Dość oczywistą – ale i tak pożyteczną – funkcją aplikacji Orlen Pay jest zapisywanie historii płatności. Informacje o tankowaniu obejmują: datę, godzinę i miejsce tankowania, numer faktury, rodzaj i ilość zatankowanego paliwa oraz oczywiście wydaną kwotę.

Aby przejrzeć szczegóły transakcji na stacjach Orlen, należy wybrać zakładkę Więcej, a następnie Historia płatności.

Płatności mobilne

Wiosną 2020 r. wachlarz funkcjonalności aplikacji wzbogaciły popularne rodzaje płatności mobilnych – Blik, Google Pay i Apple Pay.

Choć osobiście uważam zwykłą płatność wcześniej dodaną kartą za wystarczająco wygodne rozwiązanie (tak czy siak „plastiku” nie musimy mieć przy sobie), to wiadomo – lepiej jest mieć wybór niż go nie mieć.

Dodaj karty Vitay, Biznes Tank i Kartę Dużej Rodziny

Wspomniałem już o serii pytań stawianych przez pracowników stacji, gdy większość klientów chce po prostu szybko zapłacić za benzynę. Jednym z nich jest słynne pytanie o zbieranie punktów w programie lojalnościowym. Tych, którzy systematycznie je gromadzą, uspokajam – korzystanie z Orlen Pay nie pozbawi Was tej zdobyczy. Do aplikacji można bowiem dodać swoją kartę Vitay, wystarczy podać jej numer:

Kliknij, aby powiększyć

Powyższy screen dowodzi, że w identyczny sposób możemy zapewnić sobie zniżki wynikające z posiadania karty Biznes Tank oraz Karty Dużej Rodziny.

Kupony rabatowe

Niezależnie od tego, czy masz wspomniane karty, Orlen udostępnia w aplikacji kupony rabatowe. Znajdziesz je zarówno w menu Kupony, jak i na ekranie startowym:

Kliknij, aby powiększyć

Znajdź najbliższą stację

Jesteś w trasie? Aplikacja wskaże Ci, gdzie znajdują się stacje Orlen w pobliżu Twojej lokalizacji.

Kliknij, aby powiększyć

Logowanie biometryczne

W ustawieniach masz możliwość włączenia logowania biometrycznego wykorzystywanego w telefonie (odcisk palca lub skan twarzy) zamiast podstawowego PIN-u. Takie zabezpieczenie to obecnie standard nie tylko w przypadku aplikacji bankowych, ale także tych niebankowych, związanych z płatnościami.

Kliknij, aby powiększyć

Uwaga! Wylogowanie z aplikacji (przynajmniej u mnie), nie następuje automatycznie w momencie jej wyłączenia. Aby się wylogować, należy wybrać ostatnią z opcji w menu Więcej.

Płatności Orlen Pay nie tylko za paliwo

Rosnąca popularność aplikacji Orlen Pay sprawiała, że dodanie do niej możliwości płacenia za kolejne produkty i usługi wydawało się być kwestią czasu. Wszak koncern nie mógł pozwolić na to, by klienci – zachęceni szybkimi płatnościami za paliwo – tak po prostu odjeżdżali ze stacji bez wydania dodatkowych pieniędzy (które pewnie zostawiliby w przypadku tradycyjnej płatności przy kasie).

Orlen wprowadził więc na wybranych stacjach możliwość płacenia z poziomu aplikacji za skorzystanie z myjni samoobsługowej, a także za płyny do spryskiwaczy i do dezynfekcji. Czy jest szansa, że do tej skromnej listy dojdą kolejne towary i usługi? Za produkty z półek zapewne wciąż trzeba będzie płacić przy kasie, ale już np. za kawę z automatu…? Kto wie ;)

E-bilet autostradowy w aplikacji Orlen Pay

Od grudnia 2021 r. kierowcy aut osobowych nie mogą opłacać na bramkach przejazdu odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Dostępnymi formami płatności w tych miejscach są obecnie aplikacja e-TOLL oraz elektroniczny bilet, który można nabyć m.in. właśnie z poziomu Orlen Pay (a także na stacjach Orlen).

Zakupiony bilet jest ważny przez 48 godzin od zadeklarowanego momentu rozpoczęcia przejazdu. E-bilet możesz nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem.

Podwójna korzyść – oszczędzasz czas i dbasz o zdrowie

Orlen Pay to przykład tego, jak w stosunkowo prosty sposób można ułatwić klientom życie. Wydłużające się wizyty na stacji benzynowej w sytuacji, gdy naszym jedynym celem jest zatankowanie samochodu i szybki powrót na trasę, bywają frustrujące. Aplikacja pozwala na maksymalne zaoszczędzenie cennego czasu.

Orlen zdążył już wzbogacić ją o dodatkowe funkcje i z ulgą stwierdzam, że na szczęście nie są one zbyt „nachalne”. Kto chce skorzystać z kuponu lub rabatu – oczywiście będzie mógł to zrobić, ale kierowcy niezainteresowani ofertami promocyjnymi czy programami lojalnościowymi po prostu zapłacą i odjadą zadowoleni. W kontekście dodatkowych możliwości sporym krokiem naprzód było udostępnienie w aplikacji płatności mobilnych.

Oszczędność czasu i wygoda to jednak nie jedyne zalety Orlen Pay. Żyjemy w czasach, w których ograniczenie kontaktu z innymi jest dowodem dbałości o zdrowie i odpowiedzialności za innych. Nie jest zaskoczeniem, że duży skok popularności aplikacji przypadł na wiosnę 2020 r., gdy musieliśmy nauczyć się funkcjonować w nowych realiach. Płacąc już przy dystrybutorze, ograniczamy kontakt z pracownikami oraz innymi klientami. Na uwagę zasługuje też fakt, że niektóre stacje dają możliwość zakupu za pośrednictwem aplikacji także płynu do dezynfekcji.

Wypada więc pogratulować Orlenowi tego praktycznego rozwiązania i oczekiwać jego dalszego rozwoju.

Kto z was korzysta z Orlen Pay? Dajcie znać, co myślicie o tej aplikacji.