Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Orlen Pay – aplikacja do płatności za paliwo na stacjach Orlen

Orlen Pay – aplikacja do płatności za paliwo na stacjach Orlen
Źródło: Orlen
Ocena:
Proces rejestracji:
Możliwości i korzyści:
Bezpieczeństwo:

Zalety:

  • prosta rejestracja użytkownika i pojazdu
  • szybki i wygodny sposób płatności za paliwo
  • kilka praktycznych, dodatkowych funkcji (np. e-bilet)

Wady:

  • płatności dostępne tylko na stacjach Orlen

Opinia eksperta

Orlen Pay to rozwiązanie, które znacznie usprawnia tankowanie na największej sieci stacji paliw w Polsce. Co oczywiste, z rozwiązania skorzystają ci kierowcy, którzy mają Orlen – nomen omen – po drodze.
Michał Radzimiński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Polski koncern PKN Orlen wyszedł z propozycją usprawnienia wizyty na stacji benzynowej już kilka lat temu. Jesienią 2018 r. działająca wówczas aplikacja Orlen Mobile została wzbogacona o kluczową funkcjonalność – płatności Orlen Pay.

Nie była to jednak całkowita nowość. Kilka miesięcy wcześniej spółka w dość nieprzyjemny sposób zakończyła współpracę z firmą ITmagination przy projekcie JustDrive. Aplikacja o tej nazwie działała jednak dość krótko, w dodatku nie była dostępna dla wszystkich klientów, a wyłącznie dla tych prowadzących działalność gospodarczą.

Pełna analiza Orlen Pay


Czym jest Orlen Pay?

Obecnie Orlen Pay to już rozwiązanie dla każdego kierowcy. Jedynym i chyba dość oczywistym ograniczeniem jest fakt, że ten rodzaj płatności jest dostępny tylko na stacji Orlen. Aplikacja do płacenia za paliwo działa więc w ok. 1800 miejscach w Polsce, czyli mniej więcej na co czwartej stacji funkcjonującej w naszym kraju.

Najważniejsze cechy Orlen Pay:

  • aplikacja do płatności przy dystrybutorach na stacjach Orlen (z wykorzystaniem kodu QR),
  • możliwość zbierania punktów lojalnościowych (tak samo, jak w przypadku tradycyjnych płatności),
  • możliwość podpięcia Karty Dużej Rodziny,
  • płatności na wybranych odcinkach autostrad A2 i A4.

Orlen Pay w skrócie

Oto oferta aplikacji „w pigułce”:

Co oferuje Orlen Pay?

Oto lista narzędzi i funkcji, które tworzą to rozwiązanie płatnicze.

Aplikacja Orlen Pay

Cały proces płatności z Orlen Pay odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Do jej działania niezbędne jest połączenie z Internetem.

Kliknij, aby powiększyć

Poza samymi płatnościami aplikacja umożliwia m.in. dodanie / usunięcie pojazdu z konta i przejrzenie historii transakcji wykonanych przy jej użyciu. Udostępniana jest też mapa stacji ułatwiająca znalezienie punktu Orlen w okolicy.

Płatności nie tylko za paliwo

Kody QR, których zeskanowanie pozwala na płatność Orlen Pay, są umieszczane nie tylko przy dystrybutorach. W efekcie z poziomu aplikacji zapłacimy też za inne towary sprzedawane na stacjach – dotyczy to przede wszystkim tych produktów, które są wystawione na zewnątrz, jak np. oleje czy płyny do spryskiwaczy.

Do aplikacji dodano również opcję zakupu e-biletu na przejazd wybranymi odcinkami autostrad A2 i A4. Zakupiony bilet jest ważny przez 48 godzin od zadeklarowanego momentu rozpoczęcia przejazdu. E-bilet możesz nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem.

Karta Vitay, BiznesTank i Karta Dużej Rodziny w aplikacji

Użytkownik może dodać do aplikacji kartę lojalnościową dla klientów indywidualnych (Vitay) i biznesowych (BiznesTank), przez co zakupy za pośrednictwem Orlen Pay nie pozbawiają korzyści wynikających ze wspomnianych programów.

Płatność przy dystrybutorze pozwala także na skorzystanie ze zniżek na podstawie Karty Dużej Rodziny, o ile wcześniej dodamy ją do aplikacji.

Orlen Pay dla przedsiębiorców

Użytkownicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, mogą oznaczyć swoje konto jako firmowe. Aplikacja poprosi o podanie danych firmy, co pozwoli na wystawienie przez Orlen elektronicznej faktury wysyłanej na adres e-mail po każdej transakcji.

Uwaga: transakcje wykonane za pośrednictwem Orlen Pay nie mogą być dodane do faktury zbiorczej, którą stacja paliw wystawia na koniec miesiąca. Jeśli zależy Ci na takiej fakturze, niestety musisz płacić za paliwo tradycyjnie i odbierać paragony.

Posiadaczom kart Flota, Mikroflota i Open Drive Orlen, którzy chcieliby pozostać przy właściwych dla tych kart zasadach ewidencji i rozliczania płatności, Orlen oferuje osobną aplikację mFLOTA. Również ona umożliwia płatności przy dystrybutorze.

Kupony

Aplikacja pozwala skorzystać z kuponów promocyjnych. Widoczne są one na ekranie startowym, jak i w osobnym menu.

Metody płatności w aplikacji Orlen Pay

Dzięki aplikacji zeskanujemy kod QR, a ten z kolei umożliwi pobranie wszystkich niezbędnych danych transakcji. Samą płatność możemy wykonać na kilka sposobów: przy użyciu karty dodanej w aplikacji, a także Blikiem, Google Pay lub Apple Pay.

Kto może skorzystać z Orlen Pay?

Aplikacja przeznaczona jest dla kierowców – osób fizycznych i przedsiębiorców posiadających pełną zdolność do czynności prawnych.

Do jej działania niezbędne jest posiadanie urządzenia z Androidem (wersja 5.0 lub nowsza) lub iOS (wersja 12.1 lub nowsza).

Rejestracja w Orlen Pay

Aplikację należy pobrać ze sklepu Google Play (na urządzenia z systemem Android) lub App Store (iOS), a po jej zainstalowaniu utworzyć profil użytkownika.

Korzystanie z płatności będzie możliwe po dodaniu danych przynajmniej jednego pojazdu.

Orlen Pay – opinie, recenzja, praktyczne wskazówki

Aplikację Orlen Pay przetestowałem osobiście. Jak oceniam funkcjonalność i przydatność tej metody płatności?

Proces rejestracji

Rejestracja profilu jest prosta i sprowadza się właściwie tylko do podania podstawowych danych. Oto szczegóły.

Jak zarejestrować konto i płacić Orlen Pay’em?

Do korzystania z płatności Orlen Pay niezbędna jest aplikacja o tej samej nazwie. Należy ją pobrać ze sklepu Google Play (na urządzenia z systemem Android) lub App Store (iOS).

Po zainstalowaniu apki musimy utworzyć konto użytkownika, podając nasze dane osobowe i akceptując wybrane zgody. Osobiście zaznaczyłem wszystkie poza tą na otrzymywanie informacji handlowych. Zgody można później odwołać w dowolnym momencie w zakładce z ustawieniami.

W aplikacji możemy utworzyć również konto firmowe:

Kliknij, aby powiększyć

Ok, konto założone, ale trzeba je jeszcze skonfigurować. Konieczne jest podanie danych przynajmniej jednego pojazdu, a konkretnie jego numeru rejestracyjnego:

Kliknij, aby powiększyć

Kolejnym elementem konfiguracji jest dodanie do aplikacji danych karty płatniczej wydanej przez Twój bank, o ile chcemy rozliczać się za jej pośrednictwem. Wchodzimy w menu Więcej, a następnie wybieramy Konto i opcję Płatności. Po naciśnięciu czerwonego kółka w prawym górnym rogu zostaniemy przeniesieni na stronę Przelewy24, gdzie należy podać numer i datę ważności karty oraz jej kod CVV/CVC.

Kliknij, aby powiększyć

Tym sposobem właściwie mamy już wszystko, co jest niezbędne do szybkich płatności na stacjach paliw Orlen.

Aplikacja Orlen Pay – jak działa w praktyce?

Gdy tylko usłyszałem o Orlen Pay, stwierdziłem, że w teorii to rozwiązanie wygląda bardzo dobrze. Postanowiłem je przetestować przy okazji najbliższej wizyty na Orlenie.

Po zatankowaniu łatwo odszukałem na dystrybutorze kod QR do zeskanowania. Uruchomiłem aplikację i wybrałem główną opcję w dolnym menu – Zapłać.

Aplikacja włączyła aparat (naturalnie konieczne jest zezwolenie na dostęp), za pośrednictwem którego zeskanowałem kod. Tutaj mała porada – jeśli tankujesz w godzinach wieczornych lub nocnych, skorzystaj z możliwości uruchomienia latarki w telefonie (naciśnij ikonkę w prawym górnym rogu).

Kliknij, aby powiększyć

Natychmiast po zeskanowaniu kodu QR na ekranie telefonu wyświetla się potwierdzenie szczegółów transakcji – adres stacji, numer rejestracyjny pojazdu, numer dystrybutora (stanowisko), rodzaj i ilość paliwa oraz cena. W tym miejscu widzimy też naliczone rabaty oraz wybieramy metodę płatności. Jeśli wszystko się zgadza, akceptujemy.

Na nasz numer telefonu przychodzi SMS z potwierdzeniem dokonanej transakcji, a na adres mailowy wysyłana jest też faktura w formacie PDF. To tyle. Zatankowane, zapłacone, więc można ruszyć w dalszą podróż.

Prawie bym zapomniał – do prawidłowego działania aplikacja Orlen Pay wymaga dostępu do sieci i lokalizacji, a zatem przed jej uruchomieniem upewnij się, że masz włączone odpowiednie funkcje.

Możliwości i korzyści

Możliwość szybkiego i wygodnego płacenia za paliwo sama w sobie jest sporym ułatwieniem, a to jeszcze nie koniec udogodnień. Orlen zdążył już rozwinąć aplikację o dodatkowe funkcjonalności, z których ucieszą się min. „zbieracze” punktów w programach lojalnościowych i rabatów.

Dostęp do szczegółów każdego tankowania na Orlenie

Dość oczywistą – ale i tak pożyteczną – funkcją aplikacji Orlen Pay jest zapisywanie historii płatności. Informacje o tankowaniu obejmują: datę, godzinę i miejsce tankowania, numer faktury, rodzaj i ilość zatankowanego paliwa oraz oczywiście wydaną kwotę.

Aby przejrzeć szczegóły transakcji na stacjach Orlen, należy wybrać zakładkę Więcej, a następnie Historia płatności.

Płatności mobilne

Wiosną 2020 r. wachlarz funkcjonalności aplikacji wzbogaciły popularne rodzaje płatności mobilnych – Blik, Google Pay i Apple Pay.

Choć osobiście uważam zwykłą płatność wcześniej dodaną kartą za wystarczająco wygodne rozwiązanie (tak czy siak „plastiku” nie musimy mieć przy sobie), to wiadomo – lepiej jest mieć wybór, niż go nie mieć.

Dodaj karty Vitay, Biznes Tank i Kartę Dużej Rodziny

Każdy „uwielbia” tę serię pytań pracowników stacji, gdy większość klientów chce po prostu szybko zapłacić za benzynę. Jednym z nich jest słynne pytanie o zbieranie punktów w programie lojalnościowym. Tych, którzy systematycznie je gromadzą, uspokajam – korzystanie z Orlen Pay nie pozbawi Was tej zdobyczy. Do aplikacji można bowiem dodać swoją kartę Vitay, wystarczy podać jej numer:

Kliknij, aby powiększyć

Powyższy screen dowodzi, że w identyczny sposób możemy zapewnić sobie zniżki wynikające z posiadania karty Biznes Tank oraz Karty Dużej Rodziny.

Kupony rabatowe

Niezależnie od tego, czy masz wspomniane karty, Orlen udostępnia w aplikacji kupony rabatowe. Znajdziesz je zarówno w menu Kupony, jak i na ekranie startowym:

Kliknij, aby powiększyć

Znajdź najbliższą stację

Jesteś w trasie? Aplikacja wskaże Ci, gdzie znajdują się stacje Orlen w pobliżu Twojej lokalizacji.

Kliknij, aby powiększyć

Płatności za myjnię i płyny

Rosnąca popularność aplikacji Orlen Pay sprawiała, że dodanie do niej możliwości płacenia za kolejne produkty i usługi wydawało się być kwestią czasu. Wszak koncern nie mógł pozwolić na to, by klienci – zachęceni szybkimi płatnościami za paliwo – tak po prostu odjeżdżali ze stacji bez wydania dodatkowych pieniędzy (które pewnie zostawiliby w przypadku tradycyjnej płatności przy kasie).

Orlen wprowadził więc na wybranych stacjach możliwość płacenia z poziomu aplikacji za skorzystanie z myjni samoobsługowej, a także za płyny do spryskiwaczy i do dezynfekcji dostępne przed wejściem do budynku.

E-bilet autostradowy w aplikacji Orlen Pay

W 2021 r. ogłoszono, że kierowcy aut osobowych stracą możliwość opłacania na bramkach przejazdu odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Dostępnymi formami płatności w tych miejscach są obecnie aplikacja e-TOLL oraz elektroniczny bilet, który można nabyć m.in. właśnie z poziomu Orlen Pay (a także na stacjach Orlen).

Bezpieczeństwo

Czy w kwestii bezpieczeństwa można aplikacji cokolwiek zarzucić? Przede wszystkim warto zacząć od tego, że rozwiązanie jest dostarczane przez lidera branży paliwowej nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. Samo w sobie nie jest to może żadną gwarancją, ale jednak należy odnotować fakt, że za poprawne działanie usługi Orlen odpowiada własną reputacją.

Od momentu uruchomienia płatności nie wydarzyło się nic, co mogłoby zachwiać moje zaufanie do aplikacji. Na początku 2021 r. użytkownicy mieli co prawda problem z odrzucaniem transakcji finalizowanych przy użyciu kart płatniczych, ale szybko wyjaśniło się, że winne były nowe standardy bezpieczeństwa wymagające silnego uwierzytelniania. Orlen tymczasowo namawiał do skorzystania np. z Blika, a kłopot z kartami został wkrótce rozwiązany.

Logowanie biometryczne

W ustawieniach masz możliwość włączenia logowania biometrycznego wykorzystywanego w telefonie (odcisk palca lub skan twarzy) zamiast podstawowego PIN-u. Takie zabezpieczenie to obecnie standard nie tylko w przypadku aplikacji bankowych, ale także tych niebankowych, związanych z płatnościami.

Kliknij, aby powiększyć

Uwaga! Wylogowanie z aplikacji (przynajmniej u mnie) nie następuje automatycznie w momencie jej wyłączenia. Aby się wylogować, należy wybrać ostatnią z opcji w menu Więcej.

Orlen Pay. Czy warto?

Niezależnie od stacji paliw proces korzystania z jej usług wygląda podobnie. Podjeżdżamy pod wolny dystrybutor, tankujemy, płacimy, odjeżdżamy. W teorii brzmi to niewinnie, ale w praktyce cały proces może zabrać sporo czasu – cennego czasu, który wolelibyśmy raczej spożytkować na szybsze dotarcie do celu niż na stanie w kolejce, a następnie odpowiadanie na pytania w stylu „zbiera Pan/i punkty?”, „faktura czy paragon?”, „może hot dog do tego?”…

Orlen Pay to dobry przykład, jak w stosunkowo prosty sposób można ułatwić klientom życie. Wydłużające się wizyty na stacji benzynowej w sytuacji, gdy naszym jedynym celem jest zatankowanie samochodu i szybki powrót na trasę, bywają frustrujące. Aplikacja pozwala na maksymalne zaoszczędzenie cennego czasu.

Orlen zdążył już wzbogacić ją o dodatkowe funkcje i z ulgą stwierdzam, że na szczęście nie są one zbyt „nachalne”. Kto chce skorzystać z kuponu lub rabatu – oczywiście będzie mógł to zrobić, ale kierowcy niezainteresowani ofertami promocyjnymi czy programami lojalnościowymi po prostu zapłacą i odjadą zadowoleni. W kontekście dodatkowych możliwości sporym krokiem naprzód było udostępn

Wypada więc pogratulować Orlenowi tego praktycznego rozwiązania i oczekiwać jego dalszego rozwoju.

Przydatne dokumenty

  1. Regulamin korzystania z Orlen Pay

O instytucji

Orlen Pay umożliwia płatności za paliwo z poziomu aplikacji i przy dystrybutorze na największej sieci stacji paliw w Polsce.

Pytania i odpowiedzi: