Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Obsługa gotówkowa walut obcych w oddziałach banków

Cykl: Obsługa walutowa

Obsługa gotówkowa walut obcych w oddziałach banków
Spis treści

Klienci, którzy korzystają z kont walutowych, dokonują za ich pomocą nie tylko operacji bezgotówkowych, takich jak przelewy czy płatności kartą. Od czasu do czasu potrzebna może się okazać wypłata gotówki z konta, a w przypadku, kiedy wracamy z zagranicy z gotówką (lub dostaliśmy „zielone” od bogatej cioci z Ameryki…) – także jej wpłata na rachunek walutowy.

Ze względu na niską opłacalność wykonywania operacji gotówkowych w obcych walutach w przypadku rachunków w złotych (koszty przewalutowań), nasz przegląd dotyczy kosztów takich operacji wyłącznie w kontekście kont walutowych.

W tych oddziałach „spotkasz się” z gotówką w obcej walucie

Sprawdziliśmy, które banki prowadzą obsługę gotówkową w swoich oddziałach i jakich walut to dotyczy. Wyniki naszego researchu podajemy w tabeli:

Obsługa gotówkowa walut obcych w poszczególnych bankach

Bank

Waluty

Alior Bank

euro, dolar, funt (w wybranych oddziałach)

Bank Millennium euro, dolar, funt, frank
Bank Pekao euro, dolar, funt, frank i inne
Bank Pocztowy bank nie oferuje kont walutowych dla klientów indywidualnych

BNP Paribas

euro, dolar, funt, frank

BOŚ

euro, dolar, funt, frank i inne

Citi Handlowy

euro, dolar, funt, frank (z czego dwie ostatnie w wybranych oddziałach)

Credit Agricole

euro, dolar, funt (w wybranych oddziałach)

Getin Bank

euro, dolar, funt, frank (w wybranych oddziałach)

ING Bank Śląski

euro, dolar, funt

mBank

euro, dolar

Nest Bank

obsługa gotówkowa walut obcych nie jest prowadzona

PKO BP

euro, dolar, funt, frank i inne (w zależności od oddziału)

Santander Bank Polska

euro, dolar, funt, frank

Toyota Bank

bank nie oferuje kont walutowych

Opracowanie własne na podstawie stron internetowych, tabel opłat i prowizji oraz regulaminów poszczególnych banków. Stan na sierpień 2022.

Zdecydowana większość banków w powyższym zestawieniu prowadzi obsługę gotówkową w walutach obcych. W każdym z nich obsługiwanymi walutami są euro, dolar amerykański oraz – choć tu jest akurat wyjątek w postaci mBanku – funt brytyjski. W placówkach kilku banków prowadzona jest obsługa we frankach oraz innych walutach.

Nest Bank i Toyota Bank nie prowadzą obsługi gotówkowej w obcych walutach – ten ostatni nie posiada zresztą własnych placówek ani nie oferuje kont walutowych. Rachunku walutowego dla klientów indywidualnych nie otworzymy również w Banku Pocztowym.

Gotówkę z konta walutowego wypłacisz w oddziale

Choć coraz większą popularność zyskują transakcje bezgotówkowe, to gotówka wciąż może się okazać potrzebna. Warto wiedzieć, w jaki sposób Twój bank realizuje usługę wypłaty waluty obcej w swoich placówkach.

W zdecydowanej większości banków klienci bez problemu wypłacą w oddziale gotówkę w europejskiej walucie. Euro jest zresztą tą walutą obcą, której dostępności polscy klienci najczęściej oczekują.

Nieco rzadziej możliwa będzie wypłata w dolarach, funtach czy frankach. Więcej na ten temat piszemy w tekście Wypłata gotówki w obcej walucie w oddziale banku. Dowiesz się z niego, ile kosztuje taka operacja i jaką kwotę wypłaty będziesz musiał zgłosić wcześniej, jeszcze przed wizytą w placówce.

A co z wpłatą?

Teraz spójrzmy na kwestię obsługi walutowej z odwrotnej strony. Załóżmy, że wróciłeś z zagranicznych wakacji, a wraz z Tobą, w Twoim portfelu – skromny plik banknotów w obcej walucie. Przydałoby się wpłacić te pieniądze na konto walutowe, prawda? W końcu masz je po to, by takie środki spoczywały właśnie na nim.

Wpłaty gotówki w oddziale mogą być czynnością całkowicie darmową, choć wcale nie muszą. I w tym przypadku najczęściej wpłacaną walutą jest prawdopodobnie euro, choć w placówkach możliwa jest też wpłata innej waluty, której obsługę w formie gotówkowej prowadzi dany bank.

Sprawdź, ile kosztuje wpłata waluty obcej w oddziale Twojego banku.

Obsługa walutowa w oddziałach. Podsumowanie

Z naszego przeglądu regulaminów, tabel opłat i prowizji oraz innych dokumentów (popartego bezpośrednim kontaktem z bankami) wynika, że z obsługą gotówkową walut obcych w placówkach bankowych nie jest najgorzej. Zdecydowana większość banków posiada w ofercie konta walutowe, na których możemy dokonywać operacji gotówkowych w bankowej kasie.

Istnieją jednak wyjątki – o ile planujemy obracać gotówką w obcej walucie, warto sprawdzić, czy nie spotkamy się przypadkiem z odmową wykonania usługi. Tak czy owak, osoby z podobnymi potrzebami mają na szczęście w czym wybierać.

Teraz pozostaje Ci już tylko rzut oka na ranking kont walutowych i skorzystanie z wybranej propozycji.