Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Obsługa gotówkowa walut obcych w oddziałach banków

Cykl: Obsługa walutowa

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński

Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.

Obsługa gotówkowa walut obcych w oddziałach banków

Klienci, którzy korzystają z kont walutowych, dokonują za ich pomocą nie tylko operacji bezgotówkowych, takich jak przelewy czy płatności kartą. Od czasu do czasu potrzebna może się okazać wypłata gotówki z konta, a w przypadku, kiedy wracamy z zagranicy z gotówką (lub dostaliśmy „zielone” od bogatej cioci z Ameryki…) – także jej wpłata na rachunek walutowy.

Ze względu na niską opłacalność wykonywania operacji gotówkowych w obcych walutach w przypadku rachunków w złotych (koszty przewalutowań), nasz przegląd dotyczy kosztów takich operacji wyłącznie w kontekście kont walutowych.

W tych oddziałach „spotkasz się” z gotówką w obcej walucie

Sprawdziliśmy, które banki prowadzą obsługę gotówkową w swoich oddziałach i jakich walut to dotyczy. Wyniki naszego researchu podajemy w tabeli:

Obsługa gotówkowa walut obcych w poszczególnych bankach

Bank

Waluty

Alior Bank

euro, dolar, funt (w wybranych oddziałach)

BNP Paribas

euro, dolar, funt, frank (dla posiadaczy kredytów w tej walucie)

BOŚ

euro, dolar, funt, frank, korony szwedzkie

Citi Handlowy

euro, dolar, funt, frank

Credit Agricole

euro, dolar, funt

eurobank

euro, dolar, funt

Getin Bank

euro, dolar, funt, frank

Idea Bank

obsługa gotówkowa walut obcych nie jest prowadzona

ING Bank Śląski

euro, dolar, funt

mBank

euro, dolar

Bank Millennium

euro, dolar, funt, frank

Nest Bank

obsługa gotówkowa walut obcych nie jest prowadzona

Bank Pekao

euro, dolar, funt, frank

PKO BP

euro, dolar, funt, frank i inne (w zależności od oddziału)

Plus Bank

euro, dolar, funt (+inne, w których bank nie oferuje kont)

Bank Pocztowy

bank nie oferuje kont walutowych dla klientów indywidualnych

Santander Bank Polska

euro, dolar, funt, frank i inne (w wybranych oddziałach) 

Toyota Bank

bank nie oferuje kont walutowych

Spośród 18 banków aż 14 prowadzi obsługę gotówkową w walutach obcych. W każdym z nich obsługiwanymi walutami są euro, dolar amerykański oraz – choć tu wyjątkiem jest mBank – funt brytyjski. W placówkach kilku banków prowadzona jest obsługa we frankach oraz innych walutach.

Idea Bank, Nest Bank i Toyota Bank nie prowadzą obsługi gotówkowej w obcych walutach (ten ostatni nie posiada zresztą własnych placówek ani nie oferuje kont walutowych).

Ciekawy jest za to przypadek Banku Pocztowego. Właściwe stawianie go na równi z trzema wspomnianymi bankami byłoby trochę niesprawiedliwe. Bank oferuje bowiem wpłaty i wypłaty gotówki w walucie obcej, ale… w zaledwie dwóch oddziałach w skali całego kraju. Co więcej, w Banku Pocztowym nie otworzymy rachunku walutowego dla klientów indywidualnych.

Wypłata gotówki w kasie banku

Choć coraz większą popularność zyskują transakcje bezgotówkowe, to gotówka wciąż może się okazać potrzebna. Warto wiedzieć, w jaki sposób Twój bank realizuje usługę wypłaty waluty obcej w swoich placówkach.

W zdecydowanej większości oddziałów klienci bez problemu wypłacą z konta gotówkę w europejskiej walucie. Nieco rzadziej możliwa będzie wypłata w pozostałych walutach, m.in. dolarach, funtach czy frankach.

W przypadku wypłaty wyższych kwot konieczna może się okazać wcześniejsza awizacja, tzn. „zamówienie” kwoty z odpowiednim wyprzedzeniem (najczęściej 1-2 dni roboczych).

Jaką walutę wypłacisz w oddziale swojego banku? Wypłatę jakiej kwoty zrealizujesz bez wcześniejszego zgłoszenia? Czy za niepodjęcie „zamówionej” gotówki zapłacisz karną opłatę? Odpowiedzi na te pytania łatwo znajdziesz w tym tekście.

Wpłaty gotówki w walucie obcej

Teraz spójrzmy na kwestię obsługi walutowej z odwrotnej strony. Załóżmy, że wróciłeś z zagranicznych wakacji, a wraz z Tobą, w Twoim portfelu – skromny plik banknotów w obcej walucie. Przydałoby się wpłacić te pieniądze na konto walutowe, prawda? W końcu masz je właśnie po to, by takie środki spoczywały właśnie na nim.

Wpłaty gotówki w oddziale mogą być czynnością całkowicie darmową, choć wcale nie muszą. O tym, w których bankach podobna operacja wiąże się z opłatą, przeczytasz tutaj.

Obsługa walutowa w oddziałach. Podsumowanie

Z naszego przeglądu regulaminów, tabel opłat i prowizji oraz innych dokumentów (popartego bezpośrednim kontaktem z bankami) wynika, że z obsługą gotówkową walut obcych w placówkach bankowych nie jest najgorzej. Zdecydowana większość banków posiada w ofercie konta walutowe, na których możemy dokonywać operacji gotówkowych w bankowej kasie.

Istnieją jednak wyjątki – o ile planujemy obracać gotówką w obcej walucie, warto sprawdzić, czy nie spotkamy się przypadkiem z odmową wykonania usługi. Tak czy owak, osoby z podobnymi potrzebami mają na szczęście w czym wybierać.

Teraz pozostaje Ci już tylko rzut oka na najciekawsze oferty kont walutowych na rynku i skorzystanie z wybranej propozycji.