Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Złe wieści dla użytkowników Twisto. Od września nowe plany taryfowe

Złe wieści dla użytkowników Twisto. Od września nowe plany taryfowe
Spis treści

Odroczenie płatności, korzystne rozliczanie transakcji walutowych, znacznie łatwiejsza procedura wnioskowania niż w przypadku tradycyjnej „kredytówki” – wszystko to sprawiło, że karta Twisto zyskiwała w Polsce sporą popularność. Nie mniejsze znaczenie miał tu fakt, że korzyści płynące z jej posiadania były w dużej mierze darmowe, o ile oczywiście należności spłacało się w terminie i nie rozkładało się ich na raty.

Darmowy i płatny plan taryfowy

Od 14 września 2020 r. zasady dla użytkowników będą jednak zupełnie inne. Czeski fintech wprowadzi wówczas dwa plany taryfowe – darmowy (Online) oraz płatny (Space) w cenie 9,99 zł / mies. Opłaty według nowych zasad będą pobierane od 1 października 2020 r.

Powód zmian jest dość oczywisty. „Lockdown spowodował, że zmieniła się rzeczywistość, w której żyjemy. Nie ukrywam, że wpłynęło to również na sposób prowadzenia działalności, przede wszystkim na jej koszty” – tłumaczy Adam Miziołek, szef Twisto w Polsce.

W teorii nie powinno być tak źle, w końcu korzystanie z Twisto wciąż może być darmowe. W praktyce jednak zakres korzyści dostępnych w planie Online będzie mocno uszczuplony – wybór tej opcji będzie równoznaczny z rezygnacją z tych zalet Twisto, do których wiele osób zdążyło się przyzwyczaić i traktowało je jak coś oczywistego.

Za darmo tylko karta wirtualna

Przykłady? W planie Online użytkownik będzie mógł wykonywać płatności wyłącznie wirtualną kartą, a więc tylko w sklepach internetowych. W ramach tej opcji kosztowej karta fizyczna w ogóle nie będzie wydawana, a nawet jeśli ktoś już taką posiada, to przestanie ona być aktywna. W konsekwencji odpada też możliwość podpięcia karty do Google Pay (a wkrótce także do Apple Pay).

To niestety nie wszystko. Od 1 października każda transakcja zagraniczna wykonana przez użytkowników darmowej wersji zostanie obciążona prowizją w wysokości 3%. Do tego nie będą mogli oni korzystać z praktycznej funkcji Twisto Split polegającej na dzieleniu rachunku.

Moja rada: Jeśli posiadasz kartę Curve, możesz podpiąć do niej wirtualną kartę Twisto. Tym samym po wyborze darmowego planu będziesz mógł korzystać ze środków w ramach limitu również w sklepach stacjonarnych. Zakładam, że pozwoli to również na uniknięcie prowizji za przewalutowanie, gdyż dokona go nie Twisto, a Curve – przetestuję to przy najbliższej okazji :)

Chcesz więcej? Będziesz musiał zapłacić

Jeśli po 1 października 2020 r. nadal będziemy chcieli korzystać ze wszystkich dotychczasowych funkcjonalności Twisto, w tym z karty fizycznej oraz Twisto Split, będziemy musieli przejść na plan Space i płacić fintechowi wspomniane 9,99 zł miesięcznie.

Z ramach tej taryfy zyskujemy też możliwość bezprowizyjnego dokonywania zakupów w obcych walutach z przewalutowaniem po korzystnym kursie międzybankowym. Jednak i tutaj jest haczyk – Twisto wprowadzi limit w wysokości 3000 zł / mies., a po przekroczeniu będzie obowiązywała prowizja 3%.

Wygląda na to, że plan Online sprawdzi się głównie w przypadku tych osób, które zwykle kupują w polskich sklepach internetowych. Pozostali użytkownicy mogą mieć wątpliwości, czy bardziej korzystne nie byłoby przejście na płatną opcję Space.

Kliknij, aby powiększyć

Jak i kiedy zmienić plan taryfowy?

Decyzję dotyczącą wyboru planu można podjąć już teraz, nie czekając aż do września. Już w samej wiadomości e-mail Twisto daje możliwość wskazania preferowanej opcji kosztowej.

Ci, którzy potrzebują czasu do namysłu, mogą poczekać z tym do końca września. Jesienią opcja wyboru pojawi się zarówno w aplikacji, jak i na internetowym koncie Twisto. Jeśli nie podejmiemy decyzji w terminie, Twisto automatycznie przypisze nas do płatnego planu.

[16.09.2020] Aktualnie opcja zmiany planu taryfowego jest już dostępna zarówno za pośrednictwem internetowego konta, jak i w aplikacji mobilnej. Wystarczy pobrać najnowszą wersję aplikacji z Google Play lub App Store.

W tym miejscu dobra (dla odmiany) wiadomość – Twisto zapewnia, że plan można zmieniać wielokrotnie, nawet co miesiąc.

Kolejna ważna informacja jest taka, że jeśli nie odpowiadają nam nowe warunki, możemy bez konsekwencji wypowiedzieć umowę z fintechem do 14 września 2020 r.

Płacić czy nie płacić?

Trudno oczekiwać, by podobne zmiany przypadły użytkownikom do gustu. Wystarczy zerknąć na komentarze zawiedzionych klientów zamieszczone pod filmem na youtube’owym profilu Twisto, by stwierdzić, że decyzja fintechu nie spotkała się raczej z powszechnym zrozumieniem.

Muszę przyznać, że podzielam niezadowolenie użytkowników. Choć jestem w stanie zrozumieć fakt, że firma ma prawo zmienić model pobierania opłat, to brakuje mi opcji pośredniej między darmowym i płatnym planem. Opcja Online jest równoznaczna z rezygnacją z kluczowych funkcjonalności Twisto (z fizyczną kartą na czele), a opcja Space oznacza koszty na poziomie 120 zł rocznie i nie daje niczego ponad to, z czego do tej pory można było korzystać bez opłat.

Dacje znać w komentarzach, co myślicie o takim posunięciu fintechu w Polsce.