Nowe konto dla seniora w Banku Pocztowym

Nowe konto dla seniora w Banku Pocztowym Źródło obrazka: strona Banku Pocztowego

Z początkiem grudnia Bank Pocztowy wprowadził do swojej oferty nowy rachunek osobisty dedykowany osobom powyżej 60. roku życia. Konto Aktywny Nestor jest praktycznie bezpłatne, zaś jego posiadacze mogą skorzystać z kilku unikalnych usług stworzonych z myślą o potrzebach seniorów.

Z danych GUS wynika, że w 2017 r. liczba emerytów i rencistów pobierających świadczenia z ZUS i KRUS wyniosła prawie 9 milionów. Jednocześnie seniorzy są najmniej ubankowioną grupą wiekową - według danych NBP aż 57 proc. Polaków powyżej 65. roku życia nie ma osobistego konta. Wydawać by się mogło, że tak liczna grupa klientów powinna przyciągnąć uwagę bankowców, jednak mamy do czynienia raczej z odwrotną tendencją – większość banków prowadzących odrębne konta dla emerytów wycofała je z oferty, zastępując je uniwersalnym standardowym rachunkiem.

O ofercie dla seniorów pisaliśmy w tekście Dlaczego banki nie lubią seniorów, a seniorzy banków?

Jedynym dużym bankiem komercyjnym, który konsekwentnie zabiegał i zabiega o pozyskanie seniorów, jest właśnie Bank Pocztowy. Instytucja ta jeszcze w 2009 r. opracowała model rozwoju oparty na strategicznym partnerstwie z Pocztą Polską i skupiła się na ofercie adresowanej do niezamożnych i nieubankowionych klientów, w tym także do osób z najstarszych grup wiekowych. Ważnym elementem strategii była transparentność – aby przełamać niechęć seniorów do korzystania z usług finansowych, Pocztowy postawił na „prostą i dostępną bankowość” oraz maksymalnie uprościł zasady korzystania z rachunku. Wprowadzone do oferty Konto Pocztowe Aktywny Nestor doskonale wpisuje się w dotychczasowe działania banku i stanowi ciekawą propozycję dla starszych klientów.

Krótka charakterystyka rachunku

Pocztowe Konto Aktywny Nestor założyć może osoba, która ukończyła 60 rok życia lub młodsza, o ile pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe z ZUS-u. Rachunek można otworzyć na kilka sposobów: przez Internet, telefon, w dowolnej placówce Poczty Polskiej lub Banku Pocztowego bądź za pośrednictwem listonosza (ta opcja może być dodatkowym atutem dla osób schorowanych bądź rzadko wychodzących z domu).

Prowadzenie konta staje się całkowicie darmowe, jeżeli na rachunek wpłynie renta lub emerytura - w przeciwnym wypadku prowizja za prowadzenie rachunku wynosi 5 zł miesięcznie. Bank nie pobiera również opłat za obsługę karty, krajowe przelewy wykonane przez Internet, telefonicznie lub w placówkach Poczty i Banku Pocztowego, a także za przelewy do US i ZUS. Bezpłatne są również wpłaty i wypłaty gotówki realizowane w okienku pocztowym i w oddziałach banku.

Natomiast za wypłatę gotówki z dowolnego bankomatu w kraju senior zapłaci 2 zł, za wypłatę z zagranicznych maszyn - 1% min. 5 zł. Pozostałe istotne koszty rachunku prezentują się następująco:

 • Przelew natychmiastowy – 5 zł;
 • Przelew SORBNET – 20 zł;
 • Złożenie/ modyfikacja/ odwołanie zlecenia stałego – 2,5 zł;
 • Złożenie/ modyfikacja/ odwołanie polecenia zapłaty za pośrednictwem placówki banku, Poczty Polskiej bądź też drogą korespondencyjną lub telefoniczną – 2,5 zł, za pośrednictwem systemu transakcyjnego banku – 0 zł;
 • Ustanowienie/odwołanie dyspozycji na wypadek śmierci – 7 zł;
 • Ustanowienie pełnomocnictwa do rachunku – 7 zł.

Unikalną funkcjonalnością, z której mogą skorzystać posiadacze Pocztowego Konta Aktywny Nestor, jest dostarczenie gotówki do domu przez listonosza. Bank pobiera za tę usługę 2 zł (za każdorazowe zlecenie).

Zyskowne promocje dla klientów Pocztowego

Ponadto seniorzy mogą przystąpić do dwóch programów lojalnościowych, aktualnie prowadzonych przez Bank Pocztowy. W ramach pierwszego z nich, czyli "Pocztowych Korzyści", mogą zyskać zwrot do 30 zł miesięcznie - łącznie nawet 360 zł za płatności dokonane kartą na poczcie.

Natomiast w równoległej promocji "Same Korzyści" bank zwróci im 5% wydatków dokonanych z użyciem karty w określonych punktach handlowo-usługowych. Premiowane moneybackiem wydatki obejmują 3 kategorie: sport i rekreację, kulturę oraz zdrowie (np. płatności w aptece). Maksymalny zwrot z tytułu "Samych Korzyści" wynosi 20 zł miesięcznie, co daje 240 zł w skali roku.

Więcej informacji na temat obu programów znajdziecie w tym artykule.

Komentarz redakcji

Trzeba podkreślić, że oferta Banku Pocztowego dla seniorów jest nie tylko atrakcyjna cenowo, lecz również trafia w potrzeby tej grupy wiekowej. Dla osób starszych i schorowanych znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest przyniesienie gotówki przez listonosza niż wyjście do bankomatu czy placówki banku. Wiele osób w starszym wieku jest również przyzwyczajonych do opłacania rachunków na poczcie i załatwiania spraw związanych z kontem w placówce banku. Należy przyznać, że Bank Pocztowy respektuje te nawyki i nie stara się za wszelką cenę zmusić seniorów do korzystania z bankowości internetowej. Posiadacze Pocztowego Konta Aktywny Nestor mogą bezpłatnie wpłacać i wypłacać gotówkę w okienku pocztowym lub w oddziale banku oraz – również bezpłatnie - zlecać w tych miejscach przelewy. Nie zapłacą również za obsługę karty oraz prowadzenie konta (pod warunkiem wpływu emerytury lub renty z ZUS-u).

Reasumując, najnowszą propozycję Banku Pocztowego należy uznać za całkiem ciekawą ofertę, dostosowaną do oczekiwań docelowych klientów.

Z ostatniej chwili

 • 19.03.2019 13:46

  Nawet 1700 zł mogą zgarnąć przedsiębiorcy, którzy otworzą iKonto Biznes w Alior Banku i będą z niego aktywnie korzystali przez rok.

 • 18.03.2019 18:33

  Ruszyła kolejna promocja Konta Optymalnego w BGŻ BNP Paribas. Do zdobycia jest nawet 200 zł za prostą aktywność na rachunku.

 • 18.03.2019 17:29

  Korzystasz z Blika? Teraz w loterii możesz zdobyć nawet 100 tys. zł! Zasady akcji są bardzo proste. Sprawdź. 

 • 14.03.2019 14:15

  Za otwarcie Konta Przekorzystnego Biznes, bank Pekao proponuje przedsiębiorcom 3 darmowe szkolenia o rynkowej wartości kilkuset złotych.

 • 14.03.2019 13:10

  Nawet 300 zł może wrócić w ciągu roku na rachunek Twojej karty kredytowej w ING Banku Śląskim.

 • 13.03.2019 09:15

  Alior Bank ponownie oferuje oprocentowanie 2,7% na Koncie Mocno Oszczędnościowym dla nowych środków do 100 tys. zł.

 • 11.03.2019 10:51

  Klienci mBanku i Orange Finanse otrzymają premie gotówkowe i inne bonusy, gdy zrezygnują z usług Orange Finanse i zmienią warunki współpracy z mBankiem.

 • 11.03.2019 10:19

  Zapewnienie wpływów na konto Citi Priority pozwoli Ci zdobyć 150 zł w gotówce. Wykonując transakcje zagraniczne zyskasz 4% premii walutowej.

 • 8.03.2019 18:53

  Za skorzystanie z kart kredytowych, Santander proponuje punkty powitalne w Mastercard Priceless Specials. Szczególna oferta dotyczy fanów Ligi Mistrzów.

 • 8.03.2019 16:35

  mBank zachęca klientów Orange Finanse, by przenieśli swoje produkty właśnie do niego. W zamian proponuje kilkaset złotych w gotówce i dodatkowe bonusy.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.