Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl
Ocena:

Nest Konto Waluta

Nest Konto Waluta
Źródło: strona Nest Banku

Nest Konto Waluta dedykowane jest przede wszystkim osobom pracującym za granicą, które w łatwy i tani sposób chcą przelewać środki w euro, dolarach lub funtach. I choć miejsce zamieszkania klienta musi być w Polsce, adres korespondencyjny może znajdować się w każdym innym kraju Unii Europejskiej. Jedynym wymaganym przez bank dokumentem wymaganym do otwarcia rachunku jest dowód osobisty lub paszport wydany przez państwo członkowskie UE.

Podstawowe parametry Nest Konta Waluta

W naszej analizie skupimy się na najważniejszych parametrach oraz dodatkowych funkcjach związanych z tym rachunkiem. Na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Poza zwykłymi kosztami prowadzenia w przypadku każdego rachunku walutowego bardzo ważny jest spread, czyli różnica między kosztem sprzedaży a kosztem zakupu danej waluty. Istotna jest również możliwość korzystania z karty, a także opłaty i prowizje związane z wykonywaniem przelewów.

Usługa Korzystnych Przewalutowań

Ponosząc niewielką opłatę (równowartość ok. 1,30 zł miesięcznie plus jednorazowy koszt ok. 4,43 zł za aktywację), posiadacze konta Nest Waluta mają możliwość korzystania z usługi korzystnych przewalutowań. Dzięki niej mogą wymieniać waluty po nieco atrakcyjniejszych niż standardowe kursach. Przykładowo osoby, które aktywowały usługę, za 1 euro zapłacą ok. 4,3 zł, podczas gdy standardowy kurs wymiany w Nest Banku wynosi nieco ponad 4,43 zł (przyjęto stan na 4 czerwca 2019 roku).

Aktywacja usługi kosztuje jednorazowo 1 EUR, 1,3 USD lub 0,8 GBP (równowartość ok. 4,43 zł), a miesięczny koszt korzystania to 0,3 EUR, 0,35 USD lub 0,2 GBP (równowartość ok. 1,30 zł). Opłaty pobierane są tylko z jednego konta walutowego w podanej kolejności.

Korzystnymi przewalutowaniami powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które regularnie dokonują przelewów lub płacą kartą w walutach obcych, a także pobierają gotówkę z zagranicznych bankomatów. Korzystając z oferowanej przez Nest Bank usługi, oszczędności mogą być naprawdę spore, a jej aktywacja opłaca się już nawet wtedy, jeśli w danym miesiącu dokonujemy wymiany zaledwie kilkunastu jednostek danej waluty, np. euro, dolarów lub funtów.

Porównanie kosztów kupna waluty euro za pośrednictwem Nest Konta Waluta
Zakupiona kwota w euro

Koszt zakupu w zł (bez korzystnych przewalutowań)

Koszt zakupu w zł (z korzystnymi przewalutowaniami)

Różnica w zł (uwzględnia koszt korzystania z usługi korzystnych przewalutowań)

15 66,53 zł 64,57 zł 0,66 zł
30 133,07 zł 129,14 zł 2,63 zł
50 221,78 zł 215,23 zł 5,25 zł
100 443,56 zł 430,46 zł 11,80 zł
200 887,12 zł 860,92 zł 24,90 zł
500 2217,80 zł 2152,30 zł 64,20 zł
1000 4435,60 zł 4304,60 zł 129,70 zł
Obliczenia na podstawie kursów obowiązujących 4 czerwca 2019 roku.

Jak widać na powyższym przykładzie, im wyższa kwota pieniędzy wymienianych z Nest Konta Waluta z aktywną usługą korzystnych przewalutowań, tym korzyści z tego tytułu są większe. Już przy 15 euro aktywacja usługi pozwala nam realnie zaoszczędzić 0,66 zł w stosunku do sytuacji, w którym korzystne przewalutowania nie byłby dostępne. W przypadku 200 euro korzyści z tego tytułu są już znacznie wyższe i wynoszą prawie 25 zł, a kiedy w ciągu miesiąca wymieniamy np. 1000 euro, wtedy dzięki korzystnym przewalutowaniom w naszej kieszeni (a raczej na naszym koncie) zostaje niemal 130 zł. Jedynym słowem, przy dużych kwotach – warto korzystać.

Nest Konto Waluta okiem redakcji

Nest Konto Waluta nie różni się znacząco od swojego poprzednika: Smart Konta Walutowego. Nest Bank postawił na tani, nowoczesny rachunek, oferujący ponadto warte uwagi usługi takie jak korzystne przewalutowania i konto oszczędnościowe. Brak opłat za prowadzenie rachunku, darmowe wypłaty z bankomatów zagranicznych czy możliwość uniknięcia opłaty za kartę sprawiają, że konto to powinno zadowolić nie tylko osoby pracujące poza krajem, ale i klientów korzystających z rachunku walutowego sporadycznie. Obecnie Nest Konto Waluta jest jedną z najlepszych tego rodzaju ofert na rynku.

Ocena redakcji łącznie:

Zalety

  • darmowe konto i wypłaty z zagranicznych bankomatów
  • bezpłatne przelewy SEPA

Wady

  • tylko 3 dostępne waluty
  • niski spread tylko pod warunkiem skorzystania z płatnej usługi korzystnych przewalutowań

Przydatne dokumenty

  1. Tabela opłat i prowizji

O banku

Nest Bank to marka stworzona z myślą o całej rodzinie. Zgodnie z filozofią instytucji bliskiej ludziom Nest Bank konsekwentnie wdraża i rozwija najnowocześniejsze metody płatności oraz innowacyjne rozwiązania internetowe i mobilne W swojej ofercie posiada produkty finansowe zarówno dla klientów indywidualnych, jak i mikroprzedsiębiorstw.

Więcej o Nest Bank