Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Nest Konto Waluta

Nest Konto Waluta
Źródło: strona Nest Banku
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Promocje i bonusy:
Bankowość internetowa i mobilna:

Zalety:

  • darmowe konto walutowe
  • bezpłatne przelewy SEPA

Wady:

  • tylko 3 dostępne waluty
  • niski spread tylko pod warunkiem skorzystania z płatnej usługi korzystnych przewalutowań

Opinia eksperta

Nest Konto Waluta powinno zadowolić nie tylko osoby pracujące poza krajem, ale i klientów korzystających z rachunku walutowego sporadycznie. To jedna z lepszych tego rodzaju ofert, jednak nowi klienci powinni uważać na koszty związane z kartą debetową, aby nieoczekiwane opłaty niemile ich nie zaskoczyły.
Aldona Derdziak
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Nest Konto Waluta dedykowane jest przede wszystkim osobom pracującym za granicą, które w łatwy i tani sposób chcą przelewać środki w euro, dolarach lub funtach. I choć miejsce zamieszkania klienta musi być w Polsce, adres korespondencyjny może znajdować się w każdym innym kraju Unii Europejskiej. Jedynym wymaganym przez bank dokumentem wymaganym do otwarcia rachunku jest dowód osobisty lub paszport wydany przez państwo członkowskie UE.

Pełna analiza Nest Konta Waluta w Nest Banku


Podstawowe parametry Nest Konta Waluta

W naszej analizie skupimy się na najważniejszych parametrach oraz dodatkowych funkcjach związanych z tym rachunkiem. Na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Poza zwykłymi kosztami prowadzenia w przypadku każdego rachunku walutowego bardzo ważny jest spread, czyli różnica między kosztem sprzedaży a kosztem zakupu danej waluty. Istotna jest również możliwość korzystania z karty, a także opłaty i prowizje związane z wykonywaniem przelewów.

Opłaty za konto walutowe w Nest Banku trudno ocenić jednoznacznie. Z jednej strony klienci nie płacą za prowadzenie rachunku w walucie obcej  - EUR, USD, GBP i przelew europejski SEPA, jednak już za wypłaty gotówki za granicą bank pobierze stosowną opłatę i doliczy do tego dość wysoką prowizję za przewalutowanie (jeśli wypłata jest w innej walucie niż waluta rachunku).

Warto zauważyć tu zależność opłat za kartę walutową od samego posiadania konta osobistego w złotych. Jeśli posiadasz Nest Konto z kartą debetową, to zarówno wydanie karty do Nest Konta Waluta, jak i jej obsługa, będą płatne! Inaczej będzie w sytuacji, kiedy do konta w złotych nie zamówisz karty - wtedy debetówka w walucie nie będzie Cię nic kosztować. Zwróć na to uwagę, planując korzystanie z kart płatniczych w Nest Banku.

Usługa Korzystnych Przewalutowań

Ponosząc niewielką opłatę (równowartość ok. 1,4 zł miesięcznie plus jednorazowy koszt ok. 4,7 zł za aktywację), posiadacze konta Nest Waluta mają możliwość korzystania z usługi korzystnych przewalutowań. Dzięki niej mogą wymieniać waluty po nieco atrakcyjniejszych niż standardowe kursach. Przykładowo osoby, które aktywowały usługę, za 1 euro zapłacą ok. 4,56 zł, podczas gdy standardowy kurs wymiany w Nest Banku wynosi ok.  4,7 zł (przyjęto stan na 15 lutego 2022 roku).

Aktywacja usługi kosztuje jednorazowo 1 EUR, 1,3 USD lub 0,8 GBP (równowartość ok. 4,7 zł), a miesięczny koszt korzystania to 0,3 EUR, 0,35 USD lub 0,2 GBP (równowartość ok. 1,4 zł). Opłaty pobierane są tylko z jednego konta walutowego w podanej kolejności. Usługę korzystnych przewalutowań włączysz w bankowości internetowej bądź w bankowości mobilnej.

Korzystnymi przewalutowaniami powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które regularnie dokonują przelewów lub płacą kartą w walutach obcych, a także pobierają gotówkę z zagranicznych bankomatów. Korzystając z oferowanej przez Nest Bank usługi, oszczędności mogą być naprawdę spore, a jej aktywacja opłaca się już nawet wtedy, jeśli w danym miesiącu dokonujemy wymiany zaledwie kilkunastu jednostek danej waluty, np. euro, dolarów lub funtów.

Porównanie kosztów kupna waluty euro za pośrednictwem Nest Konta Waluta
Zakupiona kwota w euro

Koszt zakupu w zł (bez korzystnych przewalutowań)

Koszt zakupu w zł (z korzystnymi przewalutowaniami)

Różnica w zł (uwzględnia koszt korzystania z usługi korzystnych przewalutowań ok. 1,4 zł)

15 70,45 zł 68,37 zł 0,68 zł
30 140,90 zł 136,74 zł 2,76 zł
50 234,84 zł 227,91 zł 5,53 zł
100 469,68 zł 455,81 zł 12,47 zł
200 939,36 zł 911,62 zł 26,34 zł
500 2 348,40 zł 2 279,05 zł 67,95 zł
1000 4 696,80 zł 4 558,10 zł 137,30 zł
Obliczenia na podstawie kursów obowiązujących 15 lutego 2022 roku o 9:00.

Jak widać na powyższym przykładzie, im wyższa kwota pieniędzy wymienianych z Nest Konta Waluta z aktywną usługą korzystnych przewalutowań, tym korzyści z tego tytułu są większe. Już przy 15 euro aktywacja usługi pozwala nam realnie zaoszczędzić ok. 2 zł w stosunku do sytuacji, w którym korzystne przewalutowania nie byłby dostępne, jednak należy od tego odjąć ok. 1,4 zł opłaty miesięcznej za korzystanie z usługi. W przypadku 200 euro korzyści z tego tytułu są już znacznie wyższe i wynoszą ponad 26 zł, a kiedy w ciągu miesiąca wymieniamy np. 1000 euro, wtedy dzięki korzystnym przewalutowaniom w naszej kieszeni (a raczej na naszym koncie) zostaje ok. 137 zł. Jedynym słowem, przy dużych kwotach – warto korzystać.

Jak założyć konto walutowe w Nest Banku?

Założenie konta walutowego w Nest Banku wymaga posiadania rachunku osobistego - Nest Konta. ROR otworzysz, składając wniosek online (także przez aplikację mobilną), a samą umowę możesz zawrzeć w drodze rozmowy wideo, przelewu weryfikacyjnego bądź w oddziale. Nest Konto walutowe z kolei założysz przez bankowość internetową lub mobilną.

Nest Konto Waluta okiem redakcji

Nest Bank postawił na tani, nowoczesny rachunek walutowy, oferujący warte uwagi usługi takie jak korzystne przewalutowania i konto oszczędnościowe. Brak opłat za prowadzenie rachunku czy możliwość uniknięcia opłaty za kartę sprawiają, że konto to powinno zadowolić nie tylko osoby pracujące poza krajem, ale i klientów korzystających z rachunku walutowego sporadycznie. Obecnie Nest Konto Waluta jest niezłą ofertą, jednak nowi klienci powinni uważać na koszty związane z kartą debetową, aby nieoczekiwane opłaty niemile ich nie zaskoczyły.

Przydatne dokumenty

  1. Tabela opłat i prowizji

O banku

Nest Bank to marka stworzona z myślą o całej rodzinie. Zgodnie z filozofią instytucji bliskiej ludziom Nest Bank konsekwentnie wdraża i rozwija najnowocześniejsze metody płatności oraz innowacyjne rozwiązania internetowe i mobilne. W swojej ofercie posiada produkty finansowe zarówno dla klientów indywidualnych, jak i mikroprzedsiębiorstw.