
- Sytuacja na rynku
- Oferty krótko- i średnioterminowe
- Lokaty długoterminowe
- Lokaty na nowe środki
- A może konto oszczędnościowe?
- Kto jeszcze da 8%?
Sytuacja na rynku
Banki kontynuują swoją pozytywną politykę depozytową, przedłużając swoje najlepsze oferty na takich samych lub lepszych warunkach. ING na Otwartym Koncie Oszczędnościowym oferuje już 7%, podobnie jak Bank Millennium na Koncie Profit. Śladem konkurencji podążył także Getin Bank, proponując taką samą stawkę na “nowe środki” na EKO. Miłym zaskoczeniem okazała się specjalna oferta na eKoncie Oszczędnościowym w mBanku, na którym posiadacze mKonta Intensive mogą zyskać nawet 7% w skali roku.
Pierwsze 8% dla oszczędności pojawiło się na rynku lokat. Taką stawkę zaoferował Credit Agricole na Lokacie Mobilnej w Ofercie Specjalnej na 270 dni oraz BFF Banking Group na Lokacie Facto zakładanej na kwartał i pół roku. Getin Bank na “nowe środki” zaproponował 7,5%, a mBank na podobnej lokacie niewiele mniej, bo 7,1-7,2%. Z tych pozytywnych tendencji niestety wyłamał się BNP Paribas, który oprocentowanie wszystkich depozytów na “nowe środki” obniżył aż o 1 p.p. (maks. to obecnie 6,1% na 18 miesięcy).
Oferty krótko- i średnioterminowe
Na początku sprawdźmy propozycje dla tych, którzy chcą ulokować oszczędności jak najkorzystniej, ale jednocześnie na możliwie najkrótszy okres. W tym zakresie najwyżej oprocentowaną lokatę znajdziesz w Credit Agricole:
Takie samo oprocentowanie oferuje BFF Banking Group na Lokacie Facto:
Nieznacznie niższą stawkę otrzymasz w Nest Banku na Nest Lokacie Witaj:
Ten depozyt możesz także założyć na 3 miesiące bez dodatkowych warunków, jednak wówczas oprocentowanie wyniesie 6% w skali roku.
Lokaty długoterminowe
W przypadku depozytów długoterminowych naszym zdaniem najlepiej wybierać te od 18 miesięcy do 2 lat. Jest bowiem całkiem możliwe, że gdy skończy się zakładana w tej chwili lokata roczna, nie znajdziesz już ofert na podobnym poziomie.
Wśród depozytów długoterminowych najkorzystniejsze oferty to:
Lokaty na nowe środki
Dla tych, którzy nie mają nic przeciwko przerzucaniu swoich oszczędności pomiędzy bankami, znakomitym rozwiązaniem będzie skorzystanie z jednej z promocji na nowe środki (czyli takie, które w określonym dniu nie były zdeponowane w danym banku). Na tym polu można przebierać może nie do woli, ale z pewnością bez trudu.
Najkorzystniej oprocentowaną ofertą na nowe środki jest półroczna lokata w Getin Banku, o której wspomnieliśmy wyżej. W innych bankach znajdziesz raczej depozyty roczne, choć kilkuletnie lub 6-miesięczne także nie należą do rzadkości:
W Getin Banku możesz otworzyć także wariant Lokaty na nowe środki z nieco niższym oprocentowaniem na 4 miesiące lub rok.
Kolejną dobrze oprocentowaną ofertą jest depozyt mBanku:
Powyższa oferta dotyczy posiadaczy mKonta Intensive - jeśli masz w mBanku inny typ rachunku, oprocentowanie tej lokaty wyniesie 7%.
Pozostałe ciekawe oferty znajdziesz m.in. w Alior Banku, Credit Agricole czy Kasie Stefczyka:
A może konto oszczędnościowe?
Nie ma w tym nic zaskakującego, że banki próbują przyciągnąć nowych klientów przeróżnymi bonusami, a jednym z nich może być atrakcyjne oprocentowanie. Od dawna prym na tym polu wiedzie Indeksowane Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku:
Minimalnie mniej na kontach oszczędnościowych - 7% - zyskamy w m.in. w ING, Millennium i Pekao SA, warto zwrócić jednak uwagę na maksymalne kwoty i czas obowiązywania oprocentowania.
Kto jeszcze da 8%?
Rynkowy konsensus dla oszczędności już dawno porzucił stawki rzędu 5%, krążąc obecnie wokół 7% w skali roku. To właśnie taka wartość oprocentowania powinna Cię interesować, jeśli chcesz, aby Twoje pieniądze pracowały na jak najlepszych warunkach (choć 6% też nie jest złą opcją).
Cieszy nas, że pierwsze banki zdecydowały się już na wprowadzenie do swoich ofert stawek rzędu 8% i choć to tylko dwie instytucje, wydaje się pewne, że konkurencja niebawem weźmie z nich przykład. Zagadką pozostaje, czy takie oprocentowanie pojawi się także na rachunkach lokacyjnych, warto zatem na bieżąco śledzić nasz ranking lokat i kont oszczędnościowych, aby nie przegapić najlepszych propozycji.