Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl
Oferta nieaktualna. Sprawdź aktualnie trwającą.

Najlepsze oferty oszczędnościowe w styczniu 2023 r.

Najlepsze oferty oszczędnościowe w styczniu 2023 r.
Spis treści

Sytuacja na rynku

Z rynku kont oszczędnościowych płyną mieszane sygnały. Z jednej strony w ostatnich tygodniach większość banków (np. Millennium, ING czy VeloBank) odnowiła swoje oferty, a Nest Bank i Citi Handlowy przebiły nawet barierę 8% - na Nest Koncie Oszczędnościowym stawka wzrosła do 8,25%, a na Koncie Oszczędnościowym w Citi mamy 8,6% w promocji dla nowych posiadaczy CitiKonta. Po drugiej stronie z kolei widzimy pewne sygnały ochłodzenia polityki depozytowej banków. Millennium oferuje 8%, ale pod warunkiem płatności kartą, Aion Bank obniża maksymalną stawkę do 7,3%, a Alior na Koncie Mega Oszczędnościowym do 7,5%.

Jeszcze przed świętami Credit Agricole zaskoczył wszystkich, oferując 10% na Lokacie Mobilnej w Ofercie Specjalnej. Konkurencja nie podążyła tym śladem, ale na rynku pojawiły się kolejne depozyty ze stawką ponad 8%, np. Lokata na Start w Inbanku (8,5%), miesięczna Lokata na nowe środki w Kasie Stefczyka (8,25%) czy Lokata Plus w Toyota Banku (maks. 8,2%). Miłą niespodziankę przygotował także CitiBank, który wprowadził Twoją Lokatę na 8% zakładaną w oddziale, oraz PKO BP, gdzie nowi klienci zyskają tyle samo na Lokacie w IKO.

Niestety, dla równowagi można było także zaobserwować pierwsze obniżki. Największą zaserwował włoski BFF, w którym oprocentowanie większości wariantów Lokaty Facto spadło nawet o 1 p.p.! Santander Bank Polska do 6% obniżył stawkę na rocznej Lokacie terminowej, Bank Pekao z kolei do 7,5% na Lokacie na nowe środki.

Lokaty długoterminowe

Zacznijmy od spojrzenia na wybrane propozycje depozytów długoterminowych. Na rynku pojawiają się sygnały ochłodzenia, zatem warto rozważyć ulokowanie środków na dłuższy okres. Naszym zdaniem najlepiej wybierać depozyty od 18 miesięcy do 2 lat, jest bowiem prawdopodobne, że gdy skończy się zakładana w tej chwili lokata roczna, nie znajdziesz już ofert na podobnym poziomie.

Wśród depozytów długoterminowych najkorzystniejsze oferty to:

Oferty krótko- i średnioterminowe

Nie każdy chce zamrażać środki na lata, dlatego jeśli szukasz lokaty na krótszy okres, przyjrzyj się propozycjom od miesiąca do 9 miesięcy. Najwyżej oprocentowaną lokatę znajdziesz w Credit Agricole:

Kolejne oferty to już niższe oprocentowanie, ale wciąż powyżej 8%:

Lokaty na nowe środki

Dla tych, którzy nie mają nic przeciwko przerzucaniu swoich oszczędności pomiędzy bankami, znakomitym rozwiązaniem będzie skorzystanie z jednej z promocji na nowe środki (czyli takie, które w określonym dniu nie były zdeponowane w danym banku). Na tym polu można przebierać może nie do woli, ale z pewnością bez trudu.

Najkorzystniej oprocentowaną ofertą na nowe środki jest miesięczna lokata w Kasie Stefczyka. Niewiele mniej zyskasz w mBanku, ale wtedy powinieneś posiadać także mKonto intensive (inaczej oprocentowanie wyniesie 8,15%).

Pozostałe ciekawe oferty znajdziesz m.in. w VeloBanku i Credit Agricole:

A może konto oszczędnościowe?

Nie ma w tym nic zaskakującego, że banki próbują przyciągnąć nowych klientów przeróżnymi bonusami, a jednym z nich może być atrakcyjne oprocentowanie. Od kilku dni najwięcej na koncie oszczędnościowym zyskamy w Citi Handlowym, jednak oferta wymaga założenia CitiKonta i zapewnienia na nim miesięcznych wpływów.

Niewiele mniej - 8,25% - zyskamy w Nest Banku:

8% oferują m.in. ING, Millennium i Pekao SA, warto zwrócić jednak uwagę na maksymalne kwoty, czas obowiązywania oprocentowania i dodatkowe warunki.

Nadciąga ochłodzenie

Stopy procentowe NBP od września nie uległy zmianie, za to stawki na rynku międzybankowym zaczęły spadać w odpowiedzi na słabnącą inflację. Te dane wystarczyły, aby pierwsze banki obniżyły oprocentowanie oszczędności, co może być bodźcem do podobnych decyzji także dla pozostałych banków. Dla równowagi mamy jednak także dobre wieści, jak np. przebicie 8% na kontach oszczędnościowych. To właśnie taka wartość oprocentowania powinna Cię interesować, jeśli chcesz, aby Twoje pieniądze pracowały na przyzwoitych warunkach.

Nikt nie chce obniżek oprocentowania oszczędności, ale niestety trzeba się z nimi liczyć w najbliższych miesiącach. Warto trzymać rękę na pulsie i korzystać z jak najwyższych stawek, póki są dostępne. Można rozważyć także założenie długoterminowego depozytu, jeśli nie chcemy przerzucać środków między bankami. Warto śledzić nasze rankingi lokat i kont oszczędnościowych, aby nie przegapić najlepszych propozycji 🙂