Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Najlepsze oferty oszczędnościowe w marcu 2023 r.

Najlepsze oferty oszczędnościowe w marcu 2023 r.
Spis treści

Sytuacja na rynku

Zgodnie z oczekiwaniami rynek oszczędności już na dobre przystosował się do stojących w miejscu stóp procentowych. Spore zmiany można zaobserwować na lokatach terminowych. Choć w połowie lutego Toyota Bank zrobił klientom miłą niespodziankę, oferując 200 zł premii za Lokatę Standard, to jest to jedyna pozytywna wiadomość z tej kategorii. Pozostałe banki niestety “równają w dół” i stopniowo tną stawki na depozytach. Wymieńmy tu choćby Bank Pekao i wycofaną już Lokatę negocjowaną na nowe środki, obniżki na Nest Lokacie Nowe Środki w Nest Banku czy cięcia w Santander Consumer Banku.

Nowym klientom prawdziwy rollercoaster zafundował Credit Agricole, który z początkiem marca nieoczekiwanie wycofał Lokatę Mobilną w ofercie specjalnej (na 10%), a po 2 dniach ponownie ją przywrócił z informacją, że będzie dostępna tylko… do dziś. Obawiamy się, że jeśli nawet bank utrzyma tę ofertę, to dwucyfrowej stawki już na niej nie zobaczymy…

Na rachunkach oszczędnościowych niestety nie jest lepiej. Mocne propozycje, na których jeszcze w lutym można było zyskać 8% - OKO w ING i Konto Profit w Millennium - także dotknęły cięcia. Na pierwszym rachunku ofercie otrzymamy już tylko 7%, na drugim zaś 7,5%. Pozycję lidera rankingu straciło Nest Konto Oszczędnościowe, którego oprocentowanie spadło z 8,25% do 8%, natomiast mBank z edycji na edycję obniżał stawkę w specjalnej ofercie eKonta oszczędnościowego i zatrzymał się na poziomie rzędu 6-6,5%. Miłą niespodziankę sprawił za to Citi Handlowy, który wrócił do łączonej promocji CitiKonta i Konta Oszczędnościowego, proponując nowym klientom na tym drugim rachunku 8,1% przez 4 miesiące dla kwot do 100 tys. zł.

Lokaty długoterminowe

Zacznijmy od spojrzenia na wybrane propozycje depozytów długoterminowych. Na rynku pojawiają się sygnały ochłodzenia, zatem warto rozważyć ulokowanie środków na dłuższy okres. Naszym zdaniem najlepiej wybierać depozyty od 18 miesięcy do 2 lat, jest bowiem prawdopodobne, że gdy skończy się zakładana w tej chwili lokata roczna, nie znajdziesz już ofert na podobnym poziomie.

Wśród depozytów długoterminowych najkorzystniejsze oferty to:

Oferty krótko- i średnioterminowe

Nie każdy chce zamrażać środki na lata, dlatego jeśli szukasz lokaty na krótszy okres, przyjrzyj się propozycjom od miesiąca do 9 miesięcy. Najwyżej oprocentowaną lokatę znajdziesz w Credit Agricole, jednak jest ona dostępna tylko do dziś, zerknij zatem także na inne propozycje:

Kolejne oferty to już niższe oprocentowanie, ale wciąż powyżej 8%:

Lokaty na nowe środki

Dla tych, którzy nie mają nic przeciwko przerzucaniu swoich oszczędności pomiędzy bankami, znakomitym rozwiązaniem będzie skorzystanie z jednej z promocji na nowe środki (czyli takie, które w określonym dniu nie były zdeponowane w danym banku). Na tym polu można przebierać może nie do woli, ale z pewnością bez trudu.

Najkorzystniej oprocentowaną ofertą na nowe środki jest miesięczna lokata w Kasie Stefczyka. Niewiele mniej zyskasz w VeloBanku, ale wtedy powinieneś wyrazić zgody marketingowe.

Pozostałe ciekawe oferty znajdziesz m.in. w Banku Nowym i PKO BP

A może konto oszczędnościowe?

Nie ma w tym nic zaskakującego, że banki próbują przyciągnąć nowych klientów przeróżnymi bonusami, a jednym z nich może być atrakcyjne oprocentowanie. Najwięcej na koncie oszczędnościowym zyskamy w Citi Handlowym, jednak oferta wymaga założenia CitiKonta i zapewnienia na nim miesięcznych wpływów oraz wykonywania transakcji kartą.

Niewiele mniej - 8% - zyskamy w Nest Banku, Pekao SA i VeloBanku, warto zwrócić jednak uwagę na maksymalne kwoty, czas obowiązywania oprocentowania i dodatkowe warunki.

Oszczędnościowe porządki

Choć wiosna jeszcze się nie zaczęła, to banki zaczynają wprowadzać własne porządki i niestety w większości obniżają oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Stopy procentowe, które pozostają bez zmian, są do tego wystarczającym powodem. Na szczęście wśród tej “odwilży” mamy też pozytywy w postaci lokaty z premią w Toyota Banku i propozycji dla nowych posiadaczy CitiKonta. Jeśli chcesz, aby Twoje oszczędności pracowały na korzystnych warunkach, powinny Cię interesować stawki rzędu przynajmniej 8%.

Nikt nie chce obniżek oprocentowania oszczędności, ale niestety trzeba się z nimi liczyć w najbliższych miesiącach. Pozostaje trzymać rękę na pulsie i korzystać z jak najwyższych stawek, póki są dostępne. Można rozważyć także założenie długoterminowego depozytu, jeśli nie chcemy przerzucać środków między bankami. Warto śledzić nasze rankingi lokat i kont oszczędnościowych, aby nie przegapić najlepszych propozycji 🙂