Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Najlepsze oferty oszczędnościowe w maju 2023 r.

Najlepsze oferty oszczędnościowe w maju 2023 r.
Spis treści

Sytuacja na rynku

Segment lokat terminowych kolejny już raz zmaga się z licznymi obniżkami oprocentowania. Liczne cięcia zaobserwowaliśmy w Kasie Stefczyka, gdzie stawki na Lokacie na nowe środki spadły nawet o 0,6 p.p., a na Mobilnej na nowe środki o 0,4 p.p. (8,1%, wcześniej 8,5%). Podobna skala obniżek miała miejsce w Toyota Banku, m.in. dla Lokaty Standard i Plus; w Credit Agricole, Citi Handlowym i BOŚ Banku z kolei odnotowaliśmy spadki rzędu 0,9 - 1 p.p.

Na szczęście z rynku lokat płyną także dobre wiadomości. Najlepszą jest powrót Lokaty Mobilnej w ofercie specjalnej od Credit Agricole po prawie 2-miesięcznej przerwie. Obecnie oprocentowanie depozytu to wysokie 8,5%, a maksymalna kwota wynosi 20 tys. zł. Skoro już o powrotach mowa, to mamy jeszcze jeden: Lokata w Porządku na 7% w Banku Pocztowym.

W ofertach rachunków oszczędnościowych, co ciekawe, panuje większy spokój. W minionych tygodniach zostały odnowione m.in. promocje na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym w VeloBanku (8% do 200 tys. zł przez 92 dni) czy Koncie Profit w Banku Millennium (7,5% do 300 tys. zł przez 91 dni). ING Bank Śląski co prawda również zaoferował poprzednią stawkę, czyli 7%, ale już tylko dla 100 tys. zł, co w starciu z konkurencją nie wygląda najlepiej. Warta docenienia jest także postawa PKO BP, który od długiego już czasu proponuje 7,5% dla “nowych środków” bez limitu kwotowego.

Lokaty długoterminowe

Przy stojących w miejscu stopach procentowych trudno przewidzieć, w którym kierunku podąży oprocentowanie depozytów. To dlatego niezłym wyborem są obecnie depozyty długoterminowe, od 18 miesięcy do 2 lat, jest bowiem prawdopodobne, że gdy skończy się zakładana w tej chwili lokata roczna, nie znajdziesz już ofert na podobnym poziomie.

Wśród depozytów długoterminowych najkorzystniejsze oferty to:

Oferty krótko- i średnioterminowe

Nie każdy chce zamrażać środki na lata, dlatego jeśli szukasz lokaty na krótszy okres, przyjrzyj się propozycjom od miesiąca do 9 miesięcy. Najwyżej oprocentowane lokaty są tu dostępne dla nowych klientów konkretnej instytucji:

Kolejne oferty to już niższe oprocentowanie, ale wciąż w okolicach 8%:

Lokaty na nowe środki

Jeśli należysz do osób, które nie obawiają się korzystać z ofert różnych banków i przenoszenia oszczędności między nimi, korzystnym rozwiązaniem mogą się okazać propozycje na “nowe środki” (czyli takie, które w określonym dniu nie były zdeponowane w danym banku). W tej kategorii bez trudu znajdziesz interesujące lokaty.

Najkorzystniej oprocentowaną ofertą na nowe środki jest miesięczna lokata w Kasie Stefczyka. Niewiele mniej zyskasz w VeloBanku, ale wtedy powinieneś wyrazić zgody marketingowe.

Pozostałe ciekawe oferty znajdziesz m.in. w Banku Nowym i PKO BP

A może konto oszczędnościowe?

W warunkach niepewności co do działań banków niezłym wyborem mogą być konta oszczędnościowe, które często objęte są ofertami specjalnymi. Najwięcej w tej kategorii zyskasz w Citi Handlowym, jednak oferta wymaga założenia CitiKonta i zapewnienia na nim miesięcznych wpływów oraz wykonywania transakcji kartą.

8%, czyli minimalnie mniej, otrzymasz w Pekao SA, VeloBanku i Santanderze, warto zwrócić jednak uwagę na maksymalne kwoty, czas obowiązywania oprocentowania i dodatkowe warunki.

Wyraźna tendencja spadkowa

Nie ma się co oszukiwać - hossa na rynku oszczędności już za nami. Obniżki oprocentowania są coraz częstsze, a podwyżki można policzyć na palcach jednej ręki. W takich warunkach utrzymywanie dotychczasowych ofert jest na wagę złota, nie mówiąc już o ich ulepszaniu. W zależności od Twojej sytuacji i preferencji, możesz korzystać z atrakcyjnych lokat i kont oszczędnościowych, ale przygotuj się na dodatkowe warunki stawiane przez banki: status nowego klienta, “nowe środki”, zgody marketingowe itd.

Jeśli chcesz efektywnie lokować środki, warto trzymać rękę na pulsie, śledzić zmiany zachodzące na rynku i porównywać oferty, np. w naszym rankingu lokat i kont oszczędnościowych. Dzięki temu masz pewność, że nie ominie Cię żadna godna uwagi oferta, a Twoje pieniądze będą pracowały na jak najlepszych warunkach 🙂