
- Sytuacja na rynku
- Najciekawsze oferty dla nowych klientów
- Najkorzystniejsze lokaty długoterminowe
- Dobre lokaty krótko- i średnioterminowe
- Najlepsze konta oszczędnościowe
- Promocje na nowe środki
- 8% jeszcze się trzyma, ale…
Sytuacja na rynku
Ostatnie 4 tygodnie upłynęły pod znakiem obniżek oprocentowania na lokatach. Na taki krok zdecydowały się ING Bank Śląski (na Lokacie z Plusem), Inbank (na Lokacie standardowej oraz Lokacie na Start), mBank (w ofercie promocyjnej Lokaty na Nowe Środki), Bank Millennium (Lokata Horyzont Zysku), BOŚ Bank (promocyjna Lokata zimowa) i Nest Bank (Nest Lokata na Nowe Środki; w tym wypadku należy jednak zauważyć, że bank podniósł stawkę na Nest Lokacie Lojalnej).
Nie jest to koniec niepomyślnych wiadomości. Poza niższymi stawkami oprocentowania obserwujemy też działania może mniej spektakularne, ale również dotkliwe dla oszczędzających: zmniejszanie kwot maksymalnych depozytów oraz ograniczanie wariantów czasowych. Przykładowo, w mBanku na promocyjną Lokatę na Nowe Środki można teraz wpłacić maks. 300 tys. zł, a w Pekao SA z kilku wariantów Lokaty na Nowe Środki i Lokaty z Żubrem zostały tylko po jednym wariancie (odpowiednio: 3 miesiące i 6 miesięcy).
Obostrzenia pojawiają się także w ofertach kont oszczędnościowych. W Banku Millennium od pewnego czasu uzyskanie maksymalnego oprocentowania na Koncie Oszczędnościowym Profit wymaga wykonania min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą wydaną do ROR-u. Stawki na rachunkach na razie nie spadają, z drugiej jednak strony widzimy, że kilka ofert promocyjnych nie zostało (na razie?) odnowionych: m.in. na nowe środki w Santander Consumer Banku, w Citi Handlowym.
A gdzie wciąż można znaleźć dobre oferty? Ich przegląd znajdziesz poniżej.
Najciekawsze oferty dla nowych klientów
Wiele wskazuje na to, że znowu najwyższe oprocentowanie depozytów będzie dostępne jedynie dla nowych klientów banków. W ostatnich kwartałach tego rodzaju oferty dały się wyprzedzić innym promocjom, przede wszystkim na tzw. nowe środki, teraz jednak najwyższe stawki przysługują ponownie tylko tym, którzy zechcą związać się z danym bankiem na dłużej przez założenie ROR-u.
Najwyższą stawkę na rynku proponuje Credit Agricole – niestety, po ostatnich zmianach obowiązuje ona jedynie do 30 tys. zł:
Z grupy ofert dla nowych klientów tylko dwie umożliwiają założenie depozytu dla kwoty większej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych:
Najkorzystniejsze lokaty długoterminowe
Być może to ostatni dzwonek, aby wybrać atrakcyjną lokatę długoterminową: na rok lub dłużej. Jest prawdopodobne, że w najbliższych miesiącach nie tylko nie pojawi się nic z lepszą stawką, ale że wręcz oprocentowanie depozytów długoterminowych będzie spadać.
Dobre lokaty krótko- i średnioterminowe
W lutym w tej kategorii prym wiodą mniejsze banki. Najwięcej bez żadnych dodatkowych warunków możesz zyskać w Toyota Banku i w Citi Handlowym.
Najlepsze konta oszczędnościowe
Jeżeli nie chcesz mrozić środków na dłuższy czas i jednocześnie cieszyć się niezłym oprocentowaniem, to skorzystaj z konta oszczędnościowego. Ich oprocentowanie jest obecnie porównywalne do stawek na standardowych lokatach (z pominięciem depozytów dla nowych klientów), a często pozwala zdeponować też większe kwoty.
Najwyższą stawkę możesz zyskać na Nest Koncie Oszczędnościowym. Co ciekawe, z oferty mogą skorzystać również obecni klienci Nest Banku, pod warunkiem, że zamkną swoje stary rachunek Nest Oszczędności (o ile go posiadali):
Promocje na nowe środki
Na pocieszenie zawsze zostają promocje związane z nowymi środkami na rachunku oszczędnościowym: akcje umożliwiające swobodne dysponowanie swoim oszczędnościami i uzyskanie wysokich stawek.
W Velo Banku możesz też założyć Lokatę na Nowe Środki z identycznym oprocentowaniem.
Z kolei w ING znajdziesz propozycję na nowe środki w ofercie "Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus":
8% jeszcze się trzyma, ale…
Ostatnie tygodnie pokazały, że w wielu bankach postanowiono nie konkurować już ofertą oszczędnościową. Stawki wielu depozytów spadły – może nie znacznie, ale znacząco – pojawiają się też dodatkowe obostrzenia i utrudnienia, sprawiające, że to, co kilka miesięcy temu było świetną propozycją obecnie jest tylko jej cieniem.
Pierwsze zaczęło spadać oprocentowanie depozytów długoterminowych, teraz trend ten objął także lokaty 3-6 miesięczne. Prawdopodobnie jest to dobry moment na zdecydowanie się na lokatę, na której można ulokować środki na korzystny procent minimum przez rok.
Na razie z lokatami krótko- i średnioterminowymi wygrywają konta oszczędnościowe; nie tylko objęte są wyższymi stawkami, ale też można na nich ulokować znacznie wyższe kwoty. Bankom chyba trudno ot tak po prostu zrezygnować z popularnych promocji na tych rachunkach, co oszczędzającym daje jakieś nadzieje na w miarę sensowne warunki przechowywania depozytów – przynajmniej przez jakiś czas.
Wszystkie oferty oszczędnościowe znajdziesz w naszych aktualizowanych na bieżąco zestawieniach: rankingu najlepszych lokat i kont oszczędnościowych.