Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl
Oferta nieaktualna. Sprawdź aktualnie trwającą.

Najlepsze oferty oszczędnościowe w grudniu 2022 r.

Najlepsze oferty oszczędnościowe w grudniu 2022 r.
Spis treści

Sytuacja na rynku

Czasowe zaprzestanie podwyższania stóp procentowych to równocześnie wyciszenie na rynku oszczędności. Przez ostatni miesiąc odnotowaliśmy tylko kilka podwyżek (w Nest Banku na Nest Lokacie Lojalnej i na Nest Lokacie Nowe Środki, w Banku Nowym i w BOŚ Banku) oraz dwie obniżki oprocentowania (w Kasie Stefczyka i w BNP Paribas), jednak nie wpłynęły one wyraźnie na średnią wysokość oprocentowania. Stawki najlepiej oprocentowanych depozytów i kont oszczędnościowych wahają się od 8% do 8,4% i nie spodziewamy się, aby w tym roku któryś bank zaproponował 9%.

Najwyżej oprocentowane oferty to wciąż promocje na tzw. nowe środki – dotyczy to zarówno lokat, jak i kont. Kilka tygodni temu tego typu akcje zostały odnowione w mBanku, Banku Millennium, Pekao SA i VeloBanku na warunkach bardzo podobnych do poprzednich edycji.

Poza tym w bankach możemy znaleźć i inne akcje promocyjne. BOŚ Bank zaproponował EKOlokatę Gwiazdkową (8,01% na 3 miesiące), a Santander Bank eLokatę (8% na 1 miesiąc).

Tymczasem standardowe, niepodlegające żadnym promocjom stawki wciąż kształtują się na bardzo niskim poziomie: zazwyczaj 2-3% w skali roku to maksimum, choć są banki, w których oprocentowanie jest jeszcze niższe.

Obecnie skazani jesteśmy zatem na oferty specjalne, tak jakby w bankach bano się dokonać większych zmian w tabelach oprocentowania. Na szczęście możliwość przystąpienia do promocji nie jest tak ograniczona do wąskiej grupy klientów, jak było w poprzednich latach, o czym zaraz się przekonasz.

Najlepsze oferty na nowe środki

Wśród propozycji na nowe środki – czyli pieniądze, których nie miałeś zdeponowanych w banku w danym dniu – są i lokaty, i konta oszczędnościowe.

W mBanku najwyżej oprocentowany jest depozyt zakładany na 12 miesięcy przez posiadaczy rachunku osobistego mKonto Intensive:

Osoby korzystające z innych ROR-ów w mBanku lub chcące założyć lokatę na okres 6- lub 3-miesięczny, mogą liczyć na nieco niższe, ale też atrakcyjne stawki. Dodatkowo na niemal identycznym poziomie oprocentowane jest eKonto Oszczędnościowe (w promocji na nowe środki).

„Ósemkę” zyskasz też na 3-miesięcznej lokacie NOWYdepozyt Zysk oraz na rocznej w Pekao SA:

Ośmioprocentową stawką objęte są również konta oszczędnościowe:

Atrakcyjne oferty oszczędnościowe bez konta osobistego

Jeżeli nie chcesz za bardzo wiązać się z daną instytucją i ponosić ewentualnych kosztów związanych z prowadzeniem konta osobistego, sprawdź propozycje Banku Nowego, ING Banku Śląskiego, estońskiego Inbanku i włoskiego BFF Banking Group:

A może bonus dla nowego klienta?

Nie korzystałeś jeszcze z usług danego banku? Warto to wykorzystać; poniżej zamieściliśmy listę instytucji, które nowego klienta nagradzają atrakcyjną stawką na lokacie lub koncie oszczędnościowym:

Inne lokaty i konta promocyjne dla stałych klientów

Kilka banków proponuje dobrze oprocentowane depozyty bez stawiania dodatkowych warunków – poza tym, że należy mieć u nich konto osobiste. Takie oferty znajdziesz m.in. w BOŚ Banku, Santander Banku, Pekao SA i mBanku.

Stawka 8% to już dziś standard

W grudniu oferta na rynku jest bardzo różnorodna: możesz wybierać między lokatami a kontami oszczędnościowymi, przelewać oszczędności pomiędzy kilkoma rachunkami objętymi promocjami na nowe środki, odkładać środki na rachunkach do automatycznego oszczędzania, zakładać lokaty bez konta osobistego lub zdobywać bonusy dla nowego klienta. Znalezienie wśród nich depozytu na 8% lub nieco więcej nie przedstawia żadnej trudności.

Dzięki temu nie musisz mrozić środków na jednej lokacie i zapewnisz sobie większą elastyczność w zarządzaniu oszczędnościami.

Gdyby jeszcze stawki oprocentowania bardziej zbliżały się do poziomu inflacji… Obecnie nic jednak nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie zaproponowano nam lokatę na 9% - jeśli nawet, to będzie to wyjątek, a nie zapowiedź szerszego trendu. Śledź nasz ranking lokat i kont oszczędnościowych, aby nie przegapić najlepszych propozycji.