Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Moje Cele w mBanku: rachunek do autooszczędzania ze stawką 8%

Moje Cele w mBanku: rachunek do autooszczędzania ze stawką 8%
Źródło: strona mBanku
Ocena:
Wysokość oprocentowania:
Atrakcyjność opłat:

Zalety:

Łatwe 350 zł dla osób w wieku 18-24 lata za eKonto możliwości w mBanku + 8% na rachunku Moje cele
Trwa do: 08.02.2023
  • konkurencyjne rynkowo oprocentowanie
  • największy wybór metod oszczędzania na rynku

Wady:

  • niskie oprocentowanie standardowe

Opinia eksperta

Moje Cele to dobra propozycja dla tych, którzy chcą zacząć oszczędzać, ale obawiają się, że nie będą w stanie robić tego regularnie. Oprocentowanie rachunku stanowi miły bonus, jest jednak tymczasowe; główną zaletą Moich Celów jest szeroki wybór sposobów oszczędzania, dzięki czemu odkładanie środków odbywa się niejako mimochodem.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Moje Cele w mBanku nie są klasycznym kontem oszczędnościowym, lecz rachunkiem służącym do autooszczędzania, czyli odkładania reszty z operacji wykonywanych na koncie osobistym. Ta popularna usługa jest idealną metodą gromadzenia środków dla wszystkich tych, którzy chcieliby zachowywać drobniejsze kwoty na co dzień, ale brak im dyscypliny finansowej.

Rachunek Moje Cele, jak sama nazwa wskazuje, ma Cię wspierać w realizacji konkretnych intencji i planów: chcesz uzbierać pieniądze na zagraniczną podróż? Na prezent dla dziecka? Nie jesteś pewien, czy będziesz w stanie co miesiąc udźwignąć przekazywanie określonej sumy w ramach oszczędzania? W takim razie oszczędzanie z zaokrąglenia transakcji może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Tym bardziej że środki na Moich Celach podlegają w ramach promocji atrakcyjnemu oprocentowaniu, niezależnie od tego, czy korzystasz już z usług mBanku, czy dopiero zamierzasz podpisać umowę. I choć maksymalna kwota nie należy do najwyższych, to nie należy zapominać o starej zasadzie: „ziarno do ziarnka…”. W analizie rachunku przedstawiamy, jak to działa w mBanku.

Pełna analiza rachunku Moje Cele w mBanku


Opłaty i prowizje związane z rachunkiem oszczędnościowym

Nim zdecydujesz się na założenie rachunku Moje Cele w mBanku, sprawdź, jakie ewentualne koszty i opłaty się z nim wiążą:

Jak widzisz, prowadzenie rachunku jest zupełnie bezpłatne. Prowizje pojawią się natomiast przy wykonywaniu przelewów: tylko pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy, za każdy kolejny przyjdzie Ci niemało zapłacić.

Jak wypłacać pieniądze i czy wpłata minimalna jest obowiązkowa?

Na Moje Cele możesz wpłacać środki zarówno „pośrednio”, czyli odkładając resztę z transakcji, jak i po prostu zlecając przelew na ten rachunek z Twojego rachunku osobistego. Bez problemu wybierzesz również pieniądze z Moich Celów, przelewając je na powiązany ROR (pamiętaj tylko o prowizji za drugi i każdy kolejny przelew w miesiącu).

Na co dzień bank nie wymaga deponowania na Moich Celach żadnej minimalnej kwoty czy regularnego zasilania rachunku. Jednak inne zasady obowiązują w ramach promocji na 8%, o czym piszemy w dalszej części analizy.

8% w promocji: jak podwyższyć oprocentowanie?

Przyjrzyjmy się teraz dokładnie warunkom oferty specjalnej. Oprocentowanie na poziomie 8% w skali roku będzie Ci przysługiwać, jeśli spełniasz łącznie trzy wymogi stawiane przez bank.

Po pierwsze, z oferty możesz skorzystać, jeśli w dniu 1 września 2022 r. na Twoich rachunkach oszczędnościowych (w tym na Moich Celach i na lokatach) znajdowało się mniej niż 1000 zł. Jeżeli jesteś nowym klientem, to powyższy wymóg spełniasz automatycznie; w pierwszej kolejności musisz jednak założyć rachunek osobisty w mBanku (o ROR piszemy w dalszej części analizy).

Tu ważna uwaga: choć Moje Cele mogą zakładać również osoby niepełnoletnie, to niestety nie mogą one skorzystać z promocji na podwyższone odsetki. Ich oszczędności oprocentowane będą na standardowym – i znacznie niższym - poziomie.

Po drugie, warunek oferty specjalnej spełnisz, gdy suma wpływów na Moje Cele w danym miesiącu jest wyższa przynajmniej o 100 zł od sumy wydatków. Dla przykładu, w styczniu na Twoim rachunku było 400 zł, najpierw pobrałeś z niego 100 zł, ale następnie przelałeś z powrotem 200 zł – w ten sposób spełnisz warunki promocji.

Po trzecie, musisz otworzyć rachunek Moje Cele w bankowości internetowej lub mobilnej. Jeżeli zrobisz to w placówce mBanku, przez mFinanse lub na mLinii lub założysz ROR (po 29 września 2022 r.) w inny sposób niż przez selfie i e-dowód oprocentowany - oprocentowanie Moich Celów wyniesie 7,3% w skali roku.​​​​​​

Pamiętaj, że 8% nie jest naliczane automatycznie na każdym rachunku Moje Cele, który posiadasz. Aby uzyskać podwyższoną stawkę, musisz otworzyć nowe Moje Cele w promocji i zaakceptować regulamin akcji.

Nie zamykaj swojego promocyjnego Celu aż do końca ostatniego miesiąca kalendarzowego z podwyższonych oprocentowaniem - w przeciwnym wypadku bank nie naliczy Ci promocyjnych odsetek za ten okres.​​​

Do promocji możesz przystąpić do 8 lutego 2023 r. Promocyjne oprocentowanie będzie obowiązywało w miesiącu, w którym założysz Moje Cele oraz przez 3 pełne miesiące kalendarzowe. Środki powyżej 50 tys. zł oprocentowane są na poziomie 0,5% lub 1,5% w skali roku (jeśli w danym miesiącu suma wpływów na rachunek jest wyższa o min. 100 zł od sumy obciążeń).

Wskazówka: rachunek najlepiej otworzyć w pierwszych dniach miesiąca, ponieważ dzięki temu oprocentowanie promocyjne 8% będzie obowiązywało dłużej: do końca danego miesiąca + przez 3 kolejne, czyli niemal przez 4 miesiące.

Ile zyskasz z rachunkiem Moje Cele 8%?

Spójrzmy teraz, jak będzie kształtował się Twój zysk na przestrzeni 3 miesięcy z promocyjnym oprocentowaniem:

Zysk* na rachunku Moje Cele

Odłożona kwota

Odsetki na rachunku

500 zł 8 zł
1 000 zł 16 zł
2 500 zł 41 zł
5 000 zł 82 zł
7 500 zł 123 zł
10 000 zł 164 zł
12 500 zł 205 zł
15 000 zł 246 zł
17 500 zł 287 zł
20 000 zł 328 zł
25 000 zł 411 zł
30 000 zł 493 zł
40 000 zł 657 zł
50 000 zł 821 zł
*Zysk netto
Kliknij, aby powiększyć

Jak widzisz, jeśli na Moich Celach zdeponujesz niższe kwoty, to Twój zysk będzie wynosić kilka złotych. Przy 50 tys. zł po kwartale to już ponad 820 zł.

Co robić po zakończeniu okresu promocyjnego oprocentowania?

Po zakończeniu promocji Twój Cel nie jest automatycznie zamykany. Standardowe oprocentowanie rachunku Moje Cele: 0,5% w skali roku raczej nie zachwyca. Jeśli szukasz atrakcyjniejszych stawek, to po okresie promocji sprawdź inne oferty w naszym rankingu kont oszczędnościowych.

Warto jednak pamiętać, że Moje Cele mają przede wszystkim służyć regularnemu odkładaniu pieniędzy, a usługa autooszczędzania jest w tym bardzo przydatna. Jeśli ten sposób gromadzenia oszczędności przypadł Ci do gustu, może nie warto zamykać rachunku zbyt pochopnie.

4 sposoby na regularne oszczędzanie w mBanku

Przyjrzymy się teraz sposobom odkładania reszty z transakcji. Odkładanie dotyczy każdej operacji zleconej na Twoim rachunku, nie tylko płatności kartą, ale i przelewów czy wypłat gotówki z bankomatów.

Do wyboru masz 3 formy rozliczania reszty:

  • zaokrąglenie do pełnej kwoty,
  • procent od wartości transakcji,
  • odkładanie określonej kwoty (od 3 zł do 10 zł).

Ponadto, jeżeli żadna z wyżej wymienionych Ci nie odpowiada, możesz po prostu wybrać regularne przelewanie stałej kwoty w miesiącu. Ile dokładnie musisz systematycznie przelewać na rachunek, aby osiągnąć swój cel oszczędnościowy w wybranym okresie, podpowie Ci specjalny symulator mBanku.

Kilka ważnych szczegółów

Odkładanie reszty dotyczy każdego z posiadanych rachunków Moje Cele. Oznacza to, że jeśli masz dwa takie rachunki, a zażyczyłeś sobie odliczania 5 zł od każdej transakcji, to każda Twoja operacja zostanie każdorazowo obciążona o kolejne 10 zł (5 zł + 5 zł).

Łącznie możesz mieć osiem rachunków Moje Cele – ale wyłącznie jeden z nich będzie brał udział w promocji.

Na koniec warto pamiętać, że aby reszta z zakupów czy przelewu trafiła na rachunek oszczędnościowy, transakcja musi opiewać na min. 10 zł. Operacje na niższe kwoty nie są uwzględniane.

Konto osobiste powiązane z rachunkiem oszczędnościowym

Do otwarcia rachunku Moje Cele potrzebny jest ROR w mBanku, np. popularne eKonto osobiste. Za jego prowadzenie nie zapłacisz ani złotówki, za to otrzymasz darmowy dostęp do wszystkich bankomatów w Polsce (pod warunkiem, że wypłacasz min. 100 zł), nowoczesnej aplikacji mobilnej i naprawdę wielu metod płatności (Blik, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay).

Koszty może jednak generować karta debetowa. Aby uniknąć prowizji za korzystanie z „plastiku”, należy nim regularnie wykonywać transakcje – na pocieszenie dodajmy, że przynajmniej reszta z tych operacji trafi na Moje Cele.

mKonto Intensive, rachunek premium mBanku, również może zostać powiązany z usługą autooszczędzania. Wymaga on zapewnienia co miesiąc pokaźnej kwoty, w zamian oferuje jednak bezpłatne bankomaty i wiele ciekawych usług:

Promocje powiązane z kontem osobistym i rachunkiem Moje Cele

mBank chętnie promuje swoje produkty, a w akcjach specjalnych możesz zdobyć ciekawe nagrody lub nawet kilkaset złotych premii gotówkowej. Sprawdź, co bank przygotował dla nowych klientów.

Podsumowanie

Usługa automatycznego oszczędzenia od wielu lat jest bardzo popularna zarówno wśród młodszych, jak i starszych klientów. Przydaje się w sytuacjach, gdy chcemy odłożyć na wymarzony wyjazd, zakup czy spodziewamy się większych wydatków. Jest znacznie swobodniejszym sposobem odkładania środków niż np. lokata, a jednocześnie wiąże się z regularnością wpłat, której zwykle nie zapewnia rachunek oszczędnościowy.

Szczególnie można polecić ją osobom, które nie do końca zawierzają własnej dyscyplinie finansowej, oraz tym, dla których przelewanie sztywnej wpłaty na konto oszczędnościowe w wysokości kilkuset złotych miesięcznie nie jest komfortowym rozwiązaniem.

mBank umożliwia aż cztery sposoby zasilania Moich Celów (procent lub stała kwota od transakcji, kwota zaokrąglona lub standardowy przelew). Na plus należy zaliczyć szeroki zakres operacji, objętych autooszczędzaniem; liczy się nie tylko reszta z transakcji bezgotówkowych kartą, ale także z tytułu przelewu i wypłat gotówki z bankomatów.

Do prowadzenia rachunku Moje Cele konieczne jest powiązane konto osobiste, na którym będziesz wykonywać transakcje, zasilające następnie Twoje konto oszczędnościowe. Powinieneś jedynie pamiętać, aby nie wykonywać więcej niż jednego przelewu z Moich Celów na ROR w miesiącu, jeśli nie jest to niezbędne – w przeciwnej sytuacji bank pobierze niemałą prowizję.

Obecnie Twoje oszczędności do 50 tys. zł zgromadzone na Moich Celach mogą być objęte promocyjnym oprocentowaniem na poziomie 8% w skali roku przez 3 miesiące kalendarzowe. Choć maksymalna kwota objęta taką stawką nie jest zbyt wysoka, to każdy z nas wie, że liczy się każdy grosz. I o to przecież chodzi w oszczędzaniu.

Przydatne dokumenty

  1. Regulamin promocji „Moje cele z promocyjnym oprocentowaniem”
  2. Taryfa opłat i prowizji
  3. Tabela oprocentowania

O banku

mBank w krótkim czasie zrewolucjonizował polski rynek usług bankowych. Do dziś kieruje się zdefiniowaną przed laty misją: „maksimum korzyści i wygoda w finansach osobistych” i systematycznie wprowadza nowoczesne produkty i usługi. Obecnie obsługuje ok. 5 mln klientów detalicznych i posiada ok. miliona aktywnych użytkowników bankowości mobilnej.