My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Ocena redakcji:

mBiznes konto w mBanku

Beata Szymańska

Łączy wieloletnie doświadczenie w pracy redaktora z entuzjazmem dla wszystkiego, co nowe. Specjalizuje się w tematyce finansowej i prześwietlaniu bankowych ofert.

mBiznes konto w mBanku
Źródło: strona mBanku

Nowoczesne, wygodne i wielofunkcyjne – tak w skrócie można opisać mBiznes konto Standard. Rachunek oferuje wiele interesujących usług i jest dedykowany przedsiębiorcom prowadzącym działalność w różnych formach prawnych.

Trzeba przyznać, że mBank przygotował ofertę dla bardzo szerokiej grupy podmiotów, różniących się profilem działalności, formą prawną, wielkością i stażem. mBiznes konto Standard to rachunek dostępny dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, właścicieli różnych typów spółek (cywilnej, jawnej i partnerskiej), a także stowarzyszeń rejestrowych, fundacji, spółdzielni mieszkaniowych, kościołów i związków wyznaniowych.

Czy jednak oferta mBanku potrafi zaspokoić potrzeby tak różnych przedsiębiorstw? Wszak inne wymagania wobec rachunku ma samozatrudniony, inne – duża spółka handlowa typu import-eksport. Co innego jest ważne dla małego detalisty, co innego – dla rozwijającej się prężnie firmy produkcyjnej.

Sprawdźmy więc, dla kogo mBiznes konto Standard faktycznie będzie korzystne, a kto powinien przemyśleć decyzję o otwarciu rachunku. W naszej analizie bierzemy pod lupę zarówno opłaty związane z prowadzeniem konta, jak i dodatkowe usługi dedykowane różnym grupom przedsiębiorców.

Opłaty

Tym, co łączy właścicieli wszystkich firm – zarówno tych małych, jak i tych wielkich – jest niechęć do ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Zasada ta odnosi się także do firmowych rachunków - zobaczmy więc, jak pod tym względem wypada mBiznes konto Standard.

Wniosek o rachunek możesz złożyć na tej stronie banku.

mBiznes konto Standard: tanie czy drogie?

Warto zwrócić uwagę, że przedsiębiorcy, którzy do 30 września 2019 r. otworzą rachunek w ramach obecnie obowiązującej promocji, przez 2 lata mogą cieszyć się brakiem opłat za za najważniejsze usługi bankowe: prowadzenie konta, korzystanie z karty debetowej, przelewy w systemie Elixir (bez limitu), wypłaty z krajowych bankomatów mBanku, Planet Cash, Euronet i Santander Bank Polska, a także wpłaty we wpłatomatach własnych banku oraz maszynach Planet Cash i Euronetu (więcej informacji o ofertach specjalnych znajdziesz w dalszej części tekstu).

Co jednak ze standardowymi prowizjami? Choć na pierwszy rzut oka wydają się dość wysokie, na szczęście można ich uniknąć – wystarczy wykonać 1 przelew do ZUS w miesiącu, aby uniknąć opłaty za prowadzenie konta.

Darmowe są również wpłaty gotówki we wpłatomatach mBanku i Planet Cash oraz wypłaty z bankomatów mBanku, Euronet, Planet Cash oraz Santander Bank Polska. Korzystając z bankomatów trzeba jednak pamiętać, że wypłacając kwotę mniejszą niż 100 zł zapłacimy prowizję.

Pozostaje kwestia przelewów wychodzących – te, niestety, standardowo są płatne. mBank - w odróżnieniu od konkurencji – nie oferuje pakietu bezpłatnych przelewów zewnętrznych i jest to naszym zdaniem spora wada rachunku.

Usługi bankowe i księgowe w jednym miejscu

Przejdźmy jednak do niewątpliwych zalet mBiznes konta Standard. Przede wszystkim firmowi klienci mogą wygodnie zarządzać rachunkiem poprzez nowoczesną bankowość internetową oraz aplikację mobilną. System transakcyjny banku łączy w sobie funkcje bankowe oraz księgowe, dzięki czemu firma może obniżyć koszty administracyjne i lepiej kontrolować swoje finanse.

Do przydatnych udogodnień oferowanych przez bankowość elektroniczną należy mKsięgowość Start – bezpłatna usługa dedykowana zwłaszcza małym firmom, w ramach której bank udostępnia program do fakturowania, możliwość generowania pliku JPK_VAT, Profil Zaufany oraz wsparcie profesjonalnej księgowej (za dopłatą 50 zł miesięcznie).

Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest zintegrowane z mKsięgowością Centrum Zadań, czyli wirtualny terminarz finansowy. Usługa polega na automatycznym przypominaniu o najważniejszych terminach płatności podatków (dochodowy, VAT) oraz o zbliżających się terminach płatności za fakturę. Ponadto system przygotowuje gotowe już zlecenie przelewu, które wystarczy zaakceptować jednym kliknięciem.

Z kolei większe firmy, potrzebujące bardziej zaawansowanych narzędzi, mogą w bankowości elektronicznej mBanku skorzystać z takich opcji, jak wieloosobowa autoryzacja transakcji (usługa bezpłatna), import plików z przelewami czy raport MT940.

Oferta kredytowa

Także oferta kredytowa mBanku jest tak sprofilowana, by z jednej strony zaspokoić oczekiwania biznesowych nowicjuszy, z drugiej – stanowić wsparcie dla rynkowych wyjadaczy. Ci pierwsi mogą skorzystać z kredytu dla start-upów działających krócej niż 6 miesięcy (w wysokości maksymalnie 30 tys.). Wysokość kredytu i zabezpieczenia zależą od zdolności kredytowej firmy, która jest ustalana na indywidualnych warunkach. O finansowanie można wnioskować online i uruchomić kredyt hasłem SMS.

Z kolei osoby nieco dłużej prowadzące działalność gospodarczą mogą wystąpić o wyższą kwotę kredytu – do 100 tys. zł. Oferta kredytowa banku obejmuje również kredyt obrotowy (do 500 tys. zł na 12 miesięcy), kredyt ze wsparciem unijnym i pożyczkę dla firm (200 000 zł bez zabezpieczeń).

Aktualne promocje

mBiznes konto Standard jest aktualnie objęte interesującymi promocjami. Sprawdź poniżej:

mBiznes Konto Standard: lista niedociągnięć

Nie da się jednak ukryć, że mBiznes konta Standard ma również pewne mankamenty, chociażby dość skromną ofertę oszczędnościową. Dla przedsiębiorców, którzy chcą efektywnie wykorzystać nadwyżkę na rachunku bieżącym, bank przygotował następujące produkty: rachunek lokacyjny mBiznes Plus z oprocentowaniem 0,3% w skali roku, lokatę terminową na 3, 6 i 12 miesięcy (oprocentowaną od 0,10 do 0,40%) oraz lokatę walutową w USD, EUR, GBP (w zależności od waluty oprocentowanie waha się od 0,10 do 0,70%). Nie da się ukryć, że na rynku można znaleźć bardziej atrakcyjne propozycje.

Mieszane uczucia budzi również oferta walutowa .Co prawda, firma może skorzystać z mPlatformy Walutowej (usługa pozwala na szybką wymianę walut z poziomu serwisu transakcyjnego), jednak standardowo bank prowadzi konta tylko w czterech walutach: EUR, USD, GBP, CHF i pobiera za nie sporą opłatę (10 zł).

Niemniej dla przedsiębiorców, którzy założą rachunek biznesowy do 30 września, bank przygotował miłą niespodziankę - zwolnienie z prowizji za prowadzenie konta walutowego przez okres 12 miesięcy. Promocja dotyczy rachunku dla jednej wybranej waluty: EUR, USD, GBP, CHF, NOK, SEK, DKK, CZK, JPY, HUF lub HRK  (natomiast za kolejne konta trzeba będzie już płacić).

Natomiast in minus wyróżnia się prowizja za obsługę karty wydanej do konta w walucie. Jeśli zapomnimy o wykonaniu kartą min. jednej transakcji bezgotówkowej lub gotówkowej w miesiącu, bank ściągnie opłatę w wysokości 5 zł. Z kolei opłaty za operacje walutowe nie odbiegają od średniej rynkowej i wynoszą 5 zł za przelew SEPA oraz 0,35% kwoty przelewu min. 20 zł, maks. 200 zł za przelew zagraniczny SWIFT. 

Komu można polecić mBiznes konto Standard?

Wiemy już, że mBiznes konto Standard to rachunek uniwersalny, który w zamyśle ma zaspokoić potrzeby przedsiębiorców działających w różnych obszarach gospodarki. Jednak analiza słabych i mocnych stron rachunku dowodzi, że nie jest to produkt absolutnie dla wszystkich. Sprawdźmy więc, jakie podmioty odniosą faktyczną korzyść z założenia konta.

Pierwszą taką grupą są początkujący przedsiębiorcy, dla których bank przygotował szereg udogodnień. Młode firmy mogą liczyć na pomoc banku w założeniu działalności gospodarczej, skorzystać z kredytu dla start-upów oraz samodzielnie zarządzać finansami przez system bankowości internetowej. Takie rozwiązania, jak szybki dostęp do płatności, wygodne fakturowanie czy wirtualny terminarz mogą spodobać się także mikroprzedsiębiorstwom. Dzięki nowoczesnej bankowości elektronicznej mikrofirmy będą mogły lepiej kontrolować przepływy gotówkowe i zaoszczędzić na obsłudze księgowej.

Także duże firmy znajdą w ofercie mBanku wiele przydatnych usług ułatwiających prowadzenie działalności. Część przedsiębiorców z pewnością chętnie skorzysta z takich narzędzi, jak automatyzacja płatności i przelewów, wieloosobowy dostęp do rachunku czy zaawansowane raportowanie. Do tego dochodzi całkiem spory wachlarz produktów kredytowych oraz możliwość założenia nawet 50 rachunków pomocniczych (warto jednak pamiętać, że bank pobierze 5 zł za obsługę każdego konta + 5 zł za każdą dodatkową kartę).

Kolejną grupą, której można polecić rachunek w mBanku, są firmy planujące instalację terminala. Jeśli zdecydują się na skorzystanie z promocyjnej oferty, mogą otrzymać aż trzy profity – przez rok niższe opłaty za terminal, dwuletnie zwolnienie z niektórych prowizji oraz 300 zł gotówkowej premii.

I wreszcie - mBiznes konto Standard ma szanse spodobać się przedsiębiorcom, którzy wykonują miesięcznie niewielką liczbę przelewów i rozliczają większość wydatków za pomocą karty. Dla tych podmiotów – o ile spełnią warunki gwarantujące brak opłat za prowadzenie konta i obsługę karty - rachunek może okazać się niemal bezpłatny.

Kto powinien przemyśleć decyzję o założeniu rachunku?

Natomiast nieco zawiedzione biznesową ofertą mBanku mogą być np. firmy poszukujące dobrej oferty walutowej czy okazji do korzystnego lokowania nadwyżek. Rachunek może być również mało opłacalny dla podmiotów rozliczających się przede wszystkim za pomocą przelewów. Firmy realizujące kilkadziesiąt albo kilkaset płatności w miesiącu powinny ocenić, czy w ich przypadku mBiznes konto Standard będzie dobrym wyborem. Bo choć przelewy w promocji są bezwarunkowo bezpłatne, to jednak mogą generować spore koszty, kiedy zacznie obowiązywać standardowa oferta.

Nieco ambiwalentne uczucia mogą mieć też przedsiębiorcy na co dzień operujący głównie gotówką. Muszą bowiem pamiętać, że korzystanie z maszyn niektórych sieci obłożone jest prowizją (np. 0,2% min. 2 zł za wpłaty w maszynach Euronetu). Rozwiązanie, w którym część urządzeń generuje koszty, a część jest bezpłatna, trudno uznać za przyjazne i wygodne.

Jak założyć konto?

Przedsiębiorcy, którzy nie są klientami mBanku, powinni wypełnić , a następnie podpisać umowę za pośrednictwem kuriera lub w placówce banku.

Natomiast osoby, które posiadają w banku jakiś inny produkt (np. konto osobiste), po wypełnieniu wniosku otrzymają kod autoryzacyjny SMS, którym będą mogły potwierdzić umowę (bank deklaruje, że rachunek będzie aktywny już po pięciu minutach).

mBiznes konto Standard okiem redakcji

mBiznes Konto Standard należy uznać za jedną z ciekawszych propozycji dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jest to nowoczesna i dopracowana oferta, która może się spodobać zarówno firmom z dłuższym stażem, jak i początkującym przedsiębiorcom.

Atutem rachunku są zwłaszcza dodatkowe usługi, które mogą się przydać w prowadzeniu biznesu, takie jak mKsięgowość, automatyzacja płatności czy nowoczesna bankowość elektroniczna. Kontem można łatwo i wygodnie zarządzać za pomocą Internetu i aplikacji mobilnej, a oba kanały dostępu zostały wyposażone w takie funkcjonalności, jak darmowy program do fakturowania, opcja szybkich płatności, możliwość generowania pliku JPK_VAT czy profil zaufany. Z poziomu bankowości elektronicznej można również założyć konto walutowe, skorzystać z mPlatformy Walutowej i szerokiej gamy produktów kredytowych.

Wszystkie te elementy składają się na interesującą ofertę, w której wiele podmiotów znajdzie „coś dla siebie”. Reasumując, jeśli zależy Ci na kompleksowych rozwiązaniach bankowych dla swojej firmy, warto byś przyjrzał się bliżej tej propozycji

Ocena redakcji łącznie:

Zalety

300 zł premii za mBiznes konto Standard z terminalem płatniczym w mBanku
  • praktycznie darmowe konto i karta przez dwa lata
  • nowoczesny system transakcyjny
  • profesjonalna obsługa klienta biznesowego (mNawigacja, mPlatforma Walutowa, terminale płatnicze)
  • limit kredytowy dla nowych przedsiębiorców

Wady

  • przeciętna oferta oszczędnościowa i walutowa

Opinia eksperta

Beata Szymańska
Wygodne w obsłudze, nowoczesne i funkcjonalne. Może zaspokoić oczekiwania firm z dłuższym stażem, jak i początkujących przedsiębiorców. Duży plus za ciekawe usługi dodatkowe przydatne w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Załóż konto na stronie banku

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

mBank to pierwszy w Polsce bank internetowy, który powstał w 2000 r. Obsługuje ok. 5 mln klientów detalicznych i posiada ok. miliona aktywnych użytkowników bankowości mobilnej. mBank od początków swojej działalności rozwija się dość dynamicznie i wprowadza do oferty nowoczesne i innowacyjne produkty i usługi, które kierowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm i korporacji.

Czytaj więcej

Komentarze