Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl
Ocena:

mBiznes konto w mBanku z gwarancją braku opłat przez rok i 300 zł premii, gdy założysz je przy rejestracji działalności gospodarczej

Beata Szymańska
Beata Szymańska

Łączy wieloletnie doświadczenie w pracy redaktora z entuzjazmem dla wszystkiego, co nowe. Specjalizuje się w tematyce finansowej i prześwietlaniu bankowych ofert.

mBiznes konto w mBanku z gwarancją braku opłat przez rok i 300 zł premii, gdy założysz je przy rejestracji działalności gospodarczej
Źródło: strona mBanku

Trzeba przyznać, że mBank przygotował ofertę dla bardzo szerokiej grupy podmiotów, różniących się profilem działalności, formą prawną, wielkością i stażem. mBiznes konto Standard to rachunek dostępny dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, właścicieli różnych typów spółek (cywilnej, jawnej i partnerskiej), a także stowarzyszeń rejestrowych, fundacji, spółdzielni mieszkaniowych, kościołów i związków wyznaniowych.

Czy jednak oferta mBanku potrafi zaspokoić potrzeby tak różnych przedsiębiorstw? Wszak inne wymagania wobec rachunku ma samozatrudniony, inne – duża spółka handlowa typu import-eksport. Co innego jest ważne dla małego detalisty, co innego – dla rozwijającej się prężnie firmy produkcyjnej.

Sprawdźmy więc, dla kogo mBiznes konto Standard faktycznie będzie korzystne, a kto powinien przemyśleć decyzję o otwarciu rachunku. W naszej analizie bierzemy pod lupę zarówno opłaty związane z prowadzeniem konta, jak i dodatkowe usługi dedykowane różnym grupom przedsiębiorców.

Opłaty

Tym, co łączy właścicieli wszystkich firm – zarówno tych małych, jak i tych wielkich – jest niechęć do ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Zasada ta odnosi się także do firmowych rachunków - zobaczmy więc, jak pod tym względem wypada mBiznes konto Standard.

Wniosek o rachunek możesz złożyć na tej stronie banku.

mBiznes konto Standard: tanie czy drogie?

Warto zwrócić uwagę, że przedsiębiorcy, którzy do 31 sierpnia 2020 r. otworzą rachunek w ramach obecnie obowiązującej promocji, przez rok mogą cieszyć się brakiem opłat za za najważniejsze usługi bankowe: prowadzenie konta, korzystanie z karty debetowej, przelewy w systemie Elixir (bez limitu), wypłaty z krajowych bankomatów mBanku, Planet Cash, Euronet i Santander Bank Polska, a także wpłaty we wpłatomatach własnych banku oraz maszynach Planet Cash, Cashline i Euronetu (więcej informacji o ofertach specjalnych znajdziesz w dalszej części tekstu).

Co jednak ze standardowymi prowizjami? Choć na pierwszy rzut oka wydają się dość wysokie, większości z nich na szczęście można uniknąć – przykładowo: wystarczy wykonać 1 przelew do ZUS w miesiącu, aby bank zrezygnował z opłaty za prowadzenie konta. Darmowe są również wpłaty gotówki we wpłatomatach mBanku i Planet Cash oraz wypłaty z bankomatów mBanku, Euronet, Planet Cash oraz Santander Bank Polska. Korzystając z bankomatów trzeba jednak pamiętać, że wypłacając kwotę mniejszą niż 100 zł zapłacimy prowizję.

Pozostaje kwestia karty debetowej i przelewów wychodzących. Niestety, standardowa opłata miesięczna za kartę debetową wynosi 5 zł i nie da się jej uniknąć. Ponadto mBank - w odróżnieniu od konkurencji – nie oferuje pakietu bezpłatnych przelewów zewnętrznych (za każdy zapłacimy 1,50 złotych). Naszym zdaniem jest to spora wada tego rachunku.

Usługi bankowe i księgowe w jednym miejscu

Przejdźmy jednak do niewątpliwych zalet mBiznes konta Standard. Przede wszystkim firmowi klienci mogą wygodnie zarządzać rachunkiem poprzez nowoczesną bankowość internetową oraz aplikację mobilną. System transakcyjny banku łączy w sobie funkcje bankowe oraz księgowe, dzięki czemu firma może obniżyć koszty administracyjne i lepiej kontrolować swoje finanse.

Funkcjonalnością, na którą warto zwrócić uwagę, jest mOrganizer Finansów. W ramach tej usługi możesz skorzystać z czterech modułów: „Monitoringu płatności”, „Asystenta finansowego”, „Mojej księgowości” oraz „Moich kosztów” ułatwiających prowadzenie biznesu. Przykładowo: jeśli zdecydujesz się na „Moją księgowość”, system automatyczne wyliczy Ci podatki do zapłaty oraz umożliwi wygenerowanie i wysyłkę deklaracji podatkowych bądź plików JPK_VAT.

Z kolei dzięki „Monitoringowi płatności” zyskasz dostęp do wykazu niezapłaconych faktur z informacją o spodziewanej płatność i będziesz mógł uruchomić opcję „miękkiej windykacji” (system wówczas sam przypomni dłużnikowi o zaległej spłacie). Natomiast wybierając moduł „Moje koszy” opłacisz fakturę bez przepisywania danych do przelewu i łatwo wyślesz dokumenty w formie elektronicznej do księgowej.

Niestety, za te udogodnienia będziesz musiał zapłacić. Co prawda, możesz wypróbować wszystkie moduły przez 3 miesiące za darmo, a następnie wybrać te najbardziej przydatne, jednak po tym okresie bank za każdy moduł pobierze opłatę (od 10 do 30 zł netto).

Z kolei większe firmy, potrzebujące bardziej zaawansowanych narzędzi, mogą w bankowości elektronicznej mBanku skorzystać z takich opcji, jak wieloosobowa autoryzacja transakcji (usługa bezpłatna), import plików z przelewami czy raport MT940. Innym udogodnieniem dedykowanym większym przedsiębiorstwom jest  mKsięgowość Komfort lub Premium, dająca dostęp do wspomnianych wcześniej modułów oraz zapewniająca wsparcie dedykowanej księgowej.

Oferta kredytowa

Także oferta kredytowa mBanku jest tak sprofilowana, by z jednej strony zaspokoić oczekiwania biznesowych nowicjuszy, z drugiej – stanowić wsparcie dla rynkowych wyjadaczy. Ci pierwsi mogą skorzystać z kredytu dla start-upów działających krócej niż 6 miesięcy (w wysokości maksymalnie 30 tys.). Wysokość kredytu i zabezpieczenia zależą od zdolności kredytowej firmy, która jest ustalana na indywidualnych warunkach. O finansowanie można wnioskować online i uruchomić kredyt hasłem SMS.

Z kolei osoby nieco dłużej prowadzące działalność gospodarczą mogą wystąpić o wyższą kwotę kredytu – do 100 tys. zł. Oferta kredytowa banku obejmuje również kredyt obrotowy (do 500 tys. zł na 12 miesięcy), kredyt ze wsparciem unijnym i pożyczkę dla firm (200 000 zł bez zabezpieczeń).

Dodatkowe funkcjonalności mBiznes Konta Standard

Posiadacze firmowego rachunku w mBanku mogą też skorzystać z kilku udogodnień, które bank przygotował dla klientów biznesowych. Takim ciekawym rozwiązaniem jest np. karta debetowa Visa Foto Business. Wystarczy umieścić na niej logo lub zdjęcie oddające charakter prowadzonej działalności gospodarczej, a karta może jednocześnie pełnić funkcję wizytówki firmy.

Co ciekawe, w przypadku Visy Foto Bizness mamy możliwość, by uniknąć opłaty za obsługę karty, o ile wykonamy nią transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 500 zł w miesiącu. Niestety, nie oznacza to jednak, że karta stanie się automatycznie bezpłatna - jej użytkownik będzie musiał uiścić opłatę abonamentową (czyli opłatę za wizerunek) w wysokości 2 zł miesięcznie. Mimo wszystko jednak - jeśli nie chcemy płacić 5 zł sztywnej prowizji za firmowy plastik (i jesteśmy w stanie wykonać wymagane bezgotówkowe płatności kartą) - ta opcja może być dla nas całkiem opłacalna.

Bank nie zapomniał także o przedsiębiorcach prowadzących sprzedaż detaliczną. Posiadacze Konta mBiznes Standard mogą podpisać z bankiem umowę o terminal płatniczy i otrzymać dofinansowanie w ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego (pod warunkiem, że jest to ich pierwsze urządzenie). Do wyboru są następujące maszyny: stacjonarne i przenośne terminale First Data, przenośne terminale Planet Pay lub mobilne terminale SumUp.

Z kolei firmy, które mają wielu kontrahentów i chcą mieć dedykowane rachunki do rozliczeń z konkretnymi dostawcami, mogą otworzyć do 50 kont pomocniczych i do każdego subkonta zamówić oddzielną kartę.

Aktualne promocje

mBiznes konto Standard jest aktualnie objęte interesującymi promocjami. Sprawdź poniżej:

mBiznes Konto Standard: lista niedociągnięć

Nie da się jednak ukryć, że mBiznes konta Standard ma również pewne mankamenty, chociażby dość skromną ofertę oszczędnościową. Dla przedsiębiorców, którzy chcą efektywnie wykorzystać nadwyżkę na rachunku bieżącym, bank przygotował następujące produkty: rachunek lokacyjny mBiznes Plus z oprocentowaniem 0,3% w skali roku, lokatę terminową na 3, 6 i 12 miesięcy (oprocentowaną od 0,10 do 0,40%) oraz lokatę walutową w USD, EUR, GBP (w zależności od waluty i okresu zapadalności oprocentowanie waha się od 0,10 do 0,70%). Nie da się ukryć, że na rynku można znaleźć bardziej atrakcyjne propozycje.

Mieszane uczucia budzi również oferta walutowa .Co prawda, firma może skorzystać z mPlatformy Walutowej (usługa pozwala na szybką wymianę walut z poziomu serwisu transakcyjnego), jednak standardowo bank prowadzi konta tylko w czterech walutach: EUR, USD, GBP, CHF i pobiera za nie sporą opłatę (10 zł).

Natomiast in minus wyróżnia się prowizja za obsługę karty wydanej do konta w walucie. Jeśli zapomnimy o wykonaniu kartą min. jednej transakcji bezgotówkowej lub gotówkowej w miesiącu, bank ściągnie opłatę w wysokości 5 zł. Z kolei opłaty za operacje walutowe nie odbiegają od średniej rynkowej i wynoszą 5 zł za przelew SEPA oraz 0,35% kwoty przelewu min. 20 zł, maks. 200 zł za przelew zagraniczny SWIFT. 

Komu można polecić mBiznes konto Standard?

Wiemy już, że mBiznes konto Standard to rachunek uniwersalny, który w zamyśle ma zaspokoić potrzeby przedsiębiorców działających w różnych obszarach gospodarki. Jednak analiza słabych i mocnych stron rachunku dowodzi, że nie jest to produkt absolutnie dla wszystkich. Sprawdźmy więc, jakie podmioty odniosą faktyczną korzyść z założenia konta.

Pierwszą taką grupą są początkujący przedsiębiorcy, dla których bank przygotował szereg udogodnień. Młode firmy mogą liczyć na pomoc banku w założeniu działalności gospodarczej, skorzystać z kredytu dla start-upów oraz samodzielnie zarządzać finansami przez system bankowości internetowej. Takie rozwiązania, jak szybki dostęp do płatności czy wygodne fakturowanie mogą spodobać się także mikroprzedsiębiorstwom. Dzięki nowoczesnej bankowości elektronicznej mikrofirmy będą mogły lepiej kontrolować przepływy gotówkowe i zaoszczędzić na obsłudze księgowej.

Także duże firmy znajdą w ofercie mBanku wiele przydatnych usług ułatwiających prowadzenie działalności. Część przedsiębiorców z pewnością chętnie skorzysta z takich narzędzi, jak automatyzacja płatności i przelewów, wieloosobowy dostęp do rachunku czy zaawansowane raportowanie. Do tego dochodzi całkiem spory wachlarz produktów kredytowych oraz możliwość założenia nawet 50 rachunków pomocniczych (warto jednak pamiętać, że bank pobierze 5 zł za obsługę każdego konta + 5 zł za każdą dodatkową kartę).

Kolejną grupą, której można polecić rachunek w mBanku, są firmy planujące instalację terminala. Jeśli zdecydują się na skorzystanie z oferty banku, mogą otrzymać aż 2 bonusy – dwuletnie zwolnienie z niektórych prowizji i przez rok niższe opłaty za terminal w ramach dofinansowania w Programie Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego.

I wreszcie - mBiznes konto Standard ma szanse spodobać się przedsiębiorcom, którzy wykonują miesięcznie niewielką liczbę przelewów i rozliczają większość wydatków za pomocą karty. Dla tych podmiotów – o ile spełnią warunki gwarantujące brak opłat za obsługę plastiku i prowadzenie rachunku bieżącego - konto może okazać się niemal bezpłatne.

Kto powinien przemyśleć decyzję o założeniu rachunku?

Natomiast nieco zawiedzione biznesową ofertą mBanku mogą być np. firmy poszukujące dobrej oferty walutowej czy okazji do korzystnego lokowania nadwyżek. Rachunek może być również mało opłacalny dla podmiotów rozliczających się przede wszystkim za pomocą przelewów. Firmy realizujące kilkadziesiąt albo kilkaset płatności w miesiącu powinny ocenić, czy w ich przypadku mBiznes konto Standard będzie dobrym wyborem. Bo choć przelewy w promocji są bezwarunkowo bezpłatne, to jednak mogą generować spore koszty, kiedy zacznie obowiązywać standardowa oferta.

Nieco ambiwalentne uczucia mogą mieć też przedsiębiorcy na co dzień operujący głównie gotówką. Muszą bowiem pamiętać, że korzystanie z maszyn niektórych sieci obłożone jest prowizją (np. 0,2% min. 2 zł za wpłaty w maszynach Euronetu). Rozwiązanie, w którym część urządzeń generuje koszty, a część jest bezpłatna, trudno uznać za przyjazne i wygodne.

Jak założyć konto firmowe w mBanku?

Przedsiębiorcy, którzy nie są klientami mBanku, powinni wypełnić wniosek online, a następnie podpisać umowę za pośrednictwem kuriera lub w placówce banku.

Natomiast osoby, które posiadają w banku jakiś inny produkt (np. konto osobiste), po wypełnieniu wniosku otrzymają kod autoryzacyjny SMS, którym będą mogły potwierdzić umowę (bank deklaruje, że rachunek będzie aktywny już po pięciu minutach).

mBiznes konto Standard okiem redakcji

mBiznes Konto Standard należy uznać za jedną z ciekawszych propozycji dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jest to nowoczesna i dopracowana oferta, która może się spodobać zarówno firmom z dłuższym stażem, jak i początkującym przedsiębiorcom.

Atutem rachunku są zwłaszcza dodatkowe usługi, które mogą się przydać w prowadzeniu biznesu. Kontem można łatwo i wygodnie zarządzać za pomocą Internetu i aplikacji mobilnej mBanku, a oba kanały dostępu zostały wyposażone w szereg funkcjonalności dostępnych w ramach mOrganizera Finansów (np. opcję szybkich płatności, ostrzeżenia w przypadku przewidywanego braku środków na koncie czy możliwość generowania deklaracji podatkowych).  Z poziomu bankowości elektronicznej można również założyć konto walutowe, skorzystać z mPlatformy Walutowej i szerokiej gamy produktów kredytowych.

Wszystkie te elementy składają się na interesującą ofertę, w której wiele podmiotów znajdzie „coś dla siebie”. Reasumując, jeśli zależy Ci na kompleksowych rozwiązaniach bankowych dla swojej firmy, warto byś przyjrzał się bliżej tej propozycji

Ocena redakcji łącznie:

Zalety

300 zł premii za założenie firmy z mBankiem i 12 miesięcy bez opłat za mBiznes konto Standard
  • praktycznie darmowe konto, karta i przelewy przez rok
  • nowoczesny system transakcyjny
  • profesjonalna obsługa klienta biznesowego (mNawigacja, mPlatforma Walutowa, terminale płatnicze)
  • limit kredytowy dla nowych przedsiębiorców

Wady

  • przeciętna oferta walutowa

Opinia eksperta

Beata Szymańska
Wygodne w obsłudze, nowoczesne i funkcjonalne. Może zaspokoić oczekiwania firm z dłuższym stażem, jak i początkujących przedsiębiorców. Duży plus za ciekawe usługi dodatkowe przydatne w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Załóż konto na stronie banku

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

mBank w krótkim czasie zrewolucjonizował polski rynek usług bankowych. Do dziś kieruje się zdefiniowaną przed laty misją: „maksimum korzyści i wygoda w finansach osobistych” i systematycznie wprowadza nowoczesne produkty i usługi. Obecnie obsługuje ok. 5 mln klientów detalicznych i posiada ok. miliona aktywnych użytkowników bankowości mobilnej.

Więcej o mBank