mBiznes konto w mBanku

mBiznes konto w mBanku Źródło obrazka: strona mBanku

Nowoczesne, wygodne i wielofunkcyjne – tak w skrócie można opisać mBiznes konto Standard. Rachunek oferuje wiele interesujących usług i jest dedykowany przedsiębiorcom prowadzącym działalność w różnych formach prawnych.

Trzeba przyznać, że mBank przygotował ofertę dla bardzo szerokiej grupy podmiotów, różniących się profilem działalności, formą prawną, wielkością i stażem. mBiznes konto Standard to rachunek dostępny dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, właścicieli różnych typów spółek (cywilnej, jawnej i partnerskiej), a także stowarzyszeń rejestrowych, fundacji, spółdzielni mieszkaniowych, kościołów i związków wyznaniowych.

Czy jednak oferta mBanku potrafi zaspokoić potrzeby tak różnych przedsiębiorstw? Wszak inne wymagania wobec rachunku ma samozatrudniony, inne – duża spółka handlowa typu import-eksport. Co innego jest ważne dla małego detalisty, co innego – dla rozwijającej się prężnie firmy produkcyjnej.

Sprawdźmy więc, dla kogo mBiznes konto Standard faktycznie będzie korzystne, a kto powinien przemyśleć decyzję o otwarciu rachunku. W naszej analizie bierzemy pod lupę zarówno opłaty związane z prowadzeniem konta, jak i dodatkowe usługi dedykowane różnym grupom przedsiębiorców.

Opłaty

Tym, co łączy właścicieli wszystkich firm – zarówno tych małych, jak i tych wielkich – jest niechęć do ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Zasada ta odnosi się także do firmowych rachunków - zobaczmy więc, jak pod tym względem wypada mBiznes konto Standard.

 • rachunek standardowo nie jest nieoprocentowany;
 • 0 zł za otwarcie konta;
 • 9 zł za prowadzenie konta. Opłaty można uniknąć, jeżeli zostanie wykonany min. jeden przelew do ZUS w miesiącu.
 • 5 zł za prowadzenie rachunku pomocniczego (subkonta w PLN).  
 • 0 zł za wydanie karty debetowej – możesz wybrać spośród kart Visa Business Debit oraz MasterCard Debit Business. Obydwie karty umożliwiają płatności zbliżeniowe i internetowe;
 • 0 zł za miesięczną obsługę karty debetowej w promocji. Standardowo opłata wynosi 5 zł, jeśli nie wykonasz transakcji na min. 500 zł w miesiącu.
 • 5 zł za wydanie karty dodatkowej; 
 • 5 zł/miesiąc za obsługę karty dodatkowej;  
 • 4,90 zł miesięcznie za dobrowolne ubezpieczenie „Pakiet Bezpieczna Karta”;
 • brak opłat za wypłatę środków z bankomatów sieci Euronet, mBank, Santander Bank Polska oraz Planet Cash przez 2 lata w promocji. Standardowo jeżeli wypłata wynosi mniej niż 100 zł, transakcja kosztuje 1,30 zł;
 • 3% min. 5 zł za wypłatę gotówki z pozostałych bankomatów w kraju;
 • 3% min. 10 zł za wypłatę środków w bankomatach za granicą (+ prowizja za przewalutowanie transakcji, 5,9% dla kart Visa, 2-3% dla MasterCard);
 • 0 zł za wpłaty gotówki we wpłatomatach mBanku, Cashline i Planet Cash;
 • 0,2% min. 2 zł za wpłaty w maszynach Euronetu - w ramach promocji przez 2 lata jest to bezpłatne.
 • nielimitowane bezpłatne przelewy internetowe przez 2 lata (jeżeli konto założysz w ramach promocji). Standardowo przelew zewnętrzny kosztuje 1,50 zł, natomiast przelew wewnętrzny jest bezpłatny;
 • 10 zł za przelew ekspresowy na dowolny rachunek w innym bankumaksymalna kwota pojedynczego przelewu wynosi 5000 zł. Klient jednego dnia może zlecić dwa takie przelewy;
 • 0 zł za przelewy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego;
 • 40 zł za przelew SORBNET;
 • 0 zł za realizację zlecenia stałego;
 • 0 zł za realizację polecenia zapłaty;
 • 5 zł za przelew SEPA;
 • 0,35% kwoty przelewu min. 20 zł, maks. 200 zł za przelew walutowy SWIFT + 5 zł opłaty telekomunikacyjnej w obrocie SWIFT-owym;
 • 0 zł - kody autoryzacyjne SMS.
 • 0,5% od kwoty transakcji, nie mniej niż 9 zł - za wpłaty/wypłaty gotówki w oddziale. Opłata nie obowiązuje w placówkach w przypadku awarii wpłatomatu, jak również w placówkach, które nie posiadają takich urządzeń.  

mBiznes konto Standard: tanie czy drogie?

Standardowe prowizje wydają się dość wysokie (9 zł za konto + 5 zł za kartę). Na szczęście można ich uniknąć – wystarczy wykonać 1 przelew do ZUS w miesiącu i przeprowadzić transakcje kartą na min. 500 zł.

Darmowe są również wpłaty gotówki we wpłatomatach mBanku i Planet Cash oraz wypłaty z bankomatów mBanku, Euronet, Planet Cash oraz Santander Bank Polska. Korzystając z bankomatów trzeba jednak pamiętać, że wypłacając kwotę mniejszą niż 100 zł zapłacimy 1,30 zł prowizji.

Pozostaje kwestia przelewów wychodzących – te, niestety, są płatne i standardowo kosztują 1,50 zł. mBank - w odróżnieniu od konkurencji – nie oferuje pakietu bezpłatnych przelewów zewnętrznych i jest to naszym zdaniem spora wada rachunku.

Usługi bankowe i księgowe w jednym miejscu

Przejdźmy jednak do niewątpliwych zalet mBiznes konta Standard. Przede wszystkim firmowi klienci mogą wygodnie zarządzać rachunkiem poprzez nowoczesną bankowość internetową oraz aplikację mobilną. System transakcyjny banku łączy w sobie funkcje bankowe oraz księgowe, dzięki czemu firma może obniżyć koszty administracyjne i lepiej kontrolować swoje finanse.

Do przydatnych udogodnień oferowanych przez bankowość elektroniczną należy mKsięgowość Start – bezpłatna usługa dedykowana zwłaszcza małym firmom, w ramach której bank udostępnia program do fakturowania, możliwość generowania pliku JPK_VAT, Profil Zaufany oraz wsparcie profesjonalnej księgowej (za dopłatą 50 zł miesięcznie).

Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest zintegrowane z mKsięgowością Centrum Zadań, czyli wirtualny terminarz finansowy. Usługa polega na automatycznym przypominaniu o najważniejszych terminach płatności podatków (dochodowy, VAT) oraz o zbliżających się terminach płatności za fakturę. Ponadto system przygotowuje gotowe już zlecenie przelewu, które wystarczy zaakceptować jednym kliknięciem.

Z kolei większe firmy, potrzebujące bardziej zaawansowanych narzędzi, mogą w bankowości elektronicznej mBanku skorzystać z takich opcji, jak wieloosobowa autoryzacja transakcji (usługa bezpłatna), import plików z przelewami czy raport MT940.

Oferta kredytowa

Także oferta kredytowa mBanku jest tak sprofilowana, by z jednej strony zaspokoić oczekiwania biznesowych nowicjuszy, z drugiej – stanowić wsparcie dla rynkowych wyjadaczy. Ci pierwsi mogą skorzystać z kredytu dla start-upów działających krócej niż 6 miesięcy (w wysokości maksymalnie 30 tys.). Wysokość kredytu i zabezpieczenia zależą od zdolności kredytowej firmy, która jest ustalana na indywidualnych warunkach. O finansowanie można wnioskować online i uruchomić kredyt hasłem SMS.

Z kolei osoby nieco dłużej prowadzące działalność gospodarczą mogą wystąpić o wyższą kwotę kredytu – do 100 tys. zł. Oferta kredytowa banku obejmuje również kredyt obrotowy (do 500 tys. zł na 12 miesięcy), kredyt ze wsparciem unijnym i pożyczkę dla firm (200 000 zł bez zabezpieczeń).

Ciekawe promocje dla nowych klientów

Niewiele banków organizuje dziś promocje dedykowane klientom firmowym, tak więc pod tym względem mBank należy do chlubnych wyjątków. Obecnie trwają 3 akcje specjalne adresowane do różnych grup przedsiębiorców, różniące się warunkami i wysokością premii.

100 zł premii na start + gwarancja braku opłat i darmowy terminal

W promocji „Proste konto z terminalem i 100 zł zwrotu” przedsiębiorcy mogą zgarnąć 100 zł jednorazowej premii oraz gwarancję braku opłat za podstawowe usługi na okres 2 lat (m.in. za prowadzenie konta i nielimitowany pakiet przelewów).

Aby otrzymać 100 zł premii, musisz spełnić dwa proste warunki:

 1. Do 23 maja 2019 r. otworzyć mBiznes konto Standard .
 2. W okresie 30 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy opłacić ZUS na kwotę minimum 250 zł oraz wykonać przynajmniej jedną transakcję kartą wydaną do rachunku.

Więcej o tej ofercie piszemy w .

300 zł za konto i terminal

Bank przygotował odrębną propozycję dla firm, które zamierzają rozpocząć przyjmowanie płatności kartami. W tej akcji za założenie mBiznes konta Standard wraz z terminalem płatniczym można otrzymać nawet 300 zł premii (25 zł x 12 miesięcy), dwuletnie zwolnienie z niektórych prowizji za obsługę konta oraz obniżki opłat za korzystanie z terminala.

W przypadku mobilnych terminali SumUp bank zrezygnuje przez rok ze swojej prowizji za transakcje kartami Visa/Mastercard do 100 tys. zł. Dla terminali Planet Pay specjalne warunki obejmują natomiast brak opłaty za instalację oraz zwolnienie z abonamentu przez 18 miesięcy. Ponadto przez pierwszy rok prowizja za przyjmowanie płatności wyniesie 0% dla obrotu do 100 tys. zł. Z oferty można skorzystać do 10 stycznia 2020 roku.

500 zł premii za założenie firmy i konta w mBanku

Kolejna promocja - trwająca do 3 lipca 2019 roku – adresowana jest do początkujących przedsiębiorców. Aby zdobyć w niej premię w wysokości 500 zł (100 zł x 5 miesięcy) i zwolnienie z opłat, należy spełnić trzy proste warunki:

 1. Złożyć wniosek o rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej za pośrednictwem strony mBanku i jednocześnie zawnioskować o otwarcie mBiznes konta Standard.
 2. W każdym z kolejnych 5 miesięcy liczonych od dnia zawarcia umowy o konto opłacić ZUS na kwotę minimum 200 zł oraz wykonać przynajmniej jedną transakcję kartą debetową wydaną do rachunku.

mBiznes Konto Standard: lista niedociągnięć

Nie da się jednak ukryć, że mBiznes konta Standard ma również pewne mankamenty, chociażby dość skromną ofertę oszczędnościową. Dla przedsiębiorców, którzy chcą efektywnie wykorzystać nadwyżkę na rachunku bieżącym, bank przygotował następujące produkty: rachunek lokacyjny mBiznes Plus z oprocentowaniem 0,3% w skali roku, lokatę terminową na 3, 6 i 12 miesięcy (oprocentowaną od 0,10 do 0,40%) oraz lokatę walutową w USD, EUR, GBP (w zależności od waluty oprocentowanie waha się od 0,10 do 0,70%). Nie da się ukryć, że na rynku można znaleźć bardziej atrakcyjne propozycje.

Mieszane uczucia budzi również oferta walutowa. Z jednej strony firma może założyć bezpłatny rachunek dewizowy oraz skorzystać z mPlatformy Walutowej (usługa pozwala na szybką wymianę walut z poziomu serwisu transakcyjnego). Niestety – bank prowadzi konta tylko w czterech walutach: EUR, USD, GBP, CHF. Dla wielu firm ta oferta może być zbyt skromna.

Z kolei opłaty za operacje walutowe nie odbiegają od średniej rynkowej i wynoszą 5 zł za przelew SEPA oraz 0,35% kwoty przelewu min. 20 zł, maks. 200 zł za przelew zagraniczny SWIFT. Natomiast in minus wyróżnia się prowizja za obsługę karty wydanej do konta w walucie. Jeśli zapomnimy o wykonaniu kartą min. jednej transakcji bezgotówkowej lub gotówkowej w miesiącu, bank ściągnie z nas opłatę w wysokości 5 zł.

Komu można polecić mBiznes konto Standard?

Wiemy już, że mBiznes konto Standard to rachunek uniwersalny, który w zamyśle ma zaspokoić potrzeby przedsiębiorców działających w różnych obszarach gospodarki. Jednak analiza słabych i mocnych stron rachunku dowodzi, że nie jest to produkt absolutnie dla wszystkich. Sprawdźmy więc, jakie podmioty odniosą faktyczną korzyść z założenia konta.

Pierwszą taką grupą są początkujący przedsiębiorcy, dla których bank przygotował szereg udogodnień. Młode firmy mogą liczyć na pomoc banku w założeniu działalności gospodarczej, skorzystać z kredytu dla start-upów oraz samodzielnie zarządzać finansami przez system bankowości internetowej. Takie rozwiązania, jak szybki dostęp do płatności, wygodne fakturowanie czy wirtualny terminarz mogą spodobać się także mikroprzedsiębiorstwom. Dzięki nowoczesnej bankowości elektronicznej mikrofirmy będą mogły lepiej kontrolować przepływy gotówkowe i zaoszczędzić na obsłudze księgowej.

Także duże firmy znajdą w ofercie mBanku wiele przydatnych usług ułatwiających prowadzenie działalności. Część przedsiębiorców z pewnością chętnie skorzysta z takich narzędzi, jak automatyzacja płatności i przelewów, wieloosobowy dostęp do rachunku czy zaawansowane raportowanie. Do tego dochodzi całkiem spory wachlarz produktów kredytowych oraz możliwość założenia nawet 50 rachunków pomocniczych (warto jednak pamiętać, że bank pobierze 5 zł za obsługę każdego konta + 5 zł za każdą dodatkową kartę).

Kolejną grupą, której można polecić rachunek w mBanku, są firmy planujące instalację terminala. Jeśli zdecydują się na skorzystanie z promocyjnej oferty, mogą otrzymać aż trzy profity – przez rok niższe opłaty za terminal, dwuletnie zwolnienie z niektórych prowizji oraz 300 zł gotówkowej premii.

I wreszcie - mBiznes konto Standard ma szanse spodobać się przedsiębiorcom, którzy wykonują miesięcznie niewielką liczbę przelewów i rozliczają większość wydatków za pomocą karty. Dla tych podmiotów – o ile spełnią warunki gwarantujące brak opłat za prowadzenie konta i obsługę karty - rachunek może okazać się niemal bezpłatny.

Kto powinien przemyśleć decyzję o założeniu rachunku?

Natomiast nieco zawiedzione biznesową ofertą mBanku mogą być np. firmy poszukujące dobrej oferty walutowej czy okazji do korzystnego lokowania nadwyżek. Rachunek może być również mało opłacalny dla podmiotów rozliczających się przede wszystkim za pomocą przelewów. Firmy realizujące kilkadziesiąt albo kilkaset płatności w miesiącu powinny ocenić, czy w ich przypadku mBiznes konto Standard będzie dobrym wyborem. Bo choć przelewy w promocji są bezwarunkowo bezpłatne, to jednak mogą generować spore koszty, kiedy zacznie obowiązywać standardowa oferta.

Nieco ambiwalentne uczucia mogą mieć też przedsiębiorcy na co dzień operujący głównie gotówką. Muszą bowiem pamiętać, że korzystanie z maszyn niektórych sieci obłożone jest prowizją (np. 0,2% min. 2 zł za wpłaty w maszynach Euronetu). Rozwiązanie, w którym część urządzeń generuje koszty, a część jest bezpłatna, trudno uznać za przyjazne i wygodne.

Jak założyć konto?

Przedsiębiorcy, którzy nie są klientami mBanku, powinni wypełnić wniosek online, a następnie podpisać umowę za pośrednictwem kuriera lub w placówce banku. Natomiast osoby, które posiadają w banku jakiś inny produkt (np. konto osobiste), po wypełnieniu wniosku otrzymają kod autoryzacyjny SMS, którym będą mogły potwierdzić umowę (bank deklaruje, że rachunek będzie aktywny już po pięciu minutach).

mBiznes konto Standard okiem redakcji

mBiznes Konto Standard należy uznać za jedną z ciekawszych propozycji dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jest to nowoczesna i dopracowana oferta, która może się spodobać zarówno firmom z dłuższym stażem, jak i początkującym przedsiębiorcom.

Atutem rachunku są zwłaszcza dodatkowe usługi, które mogą się przydać w prowadzeniu biznesu, takie jak mKsięgowość, automatyzacja płatności czy nowoczesna bankowość elektroniczna. Kontem można łatwo i wygodnie zarządzać za pomocą Internetu i aplikacji mobilnej, a oba kanały dostępu zostały wyposażone w takie funkcjonalności, jak darmowy program do fakturowania, opcja szybkich płatności, możliwość generowania pliku JPK_VAT czy profil zaufany. Z poziomu bankowości elektronicznej można również założyć konto walutowe, skorzystać z mPlatformy Walutowej i szerokiej gamy produktów kredytowych.

Wszystkie te elementy składają się na interesującą ofertę, w której wiele podmiotów znajdzie „coś dla siebie”. Reasumując, jeśli zależy Ci na kompleksowych rozwiązaniach bankowych dla swojej firmy, warto byś przyjrzał się bliżej tej propozycji

Ocena: 4.5

 • 100 zł premii i gwarancja braku opłat w promocji
 • nowoczesny system transakcyjny
 • oferta kredytowa dla start-upów
 • konto bez promocji nie prezentuje się bardzo atrakcyjnie
 • opłata za obsługę karty walutowej
 • przeciętna oferta oszczędnościowa i walutowa


Sylwetka mBanku

mBank to pierwszy w Polsce bank internetowy, który powstał w 2000 r. Obsługuje ok. 5 mln klientów detalicznych i posiada ok. miliona aktywnych użytkowników bankowości mobilnej. mBank od początków swojej działalności rozwija się dość dynamicznie i wprowadza do oferty nowoczesne i innowacyjne produkty i usługi, które kierowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm i korporacji.

Konto w pigułce

 • Jakie są opłaty za konto, kartę i operacje bankowe?

  W ramach aktualnej promocji prowadzenie konta, obsługa karty i przelewy internetowe (także do ZUS i US) oraz wypłaty z bankomatów mBanku, Santander Bank Polska, Planet Cash i Euronet będą przez 2 lata bezpłatne.

 • Kto skorzysta z tego konta?

  Konto firmowe w mBanku przyniesie korzyści większości firm, oferując im atrakcyjne promocje. Jest ono także dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, spółek i stowarzyszeń poszukujących różnorodnych usług dodatkowych w ramach konta.

 • Jakie są największe zalety rachunku?

  Rachunek jest nowoczesny, posiada dobrze dopracowany system transakcyjny i bogatą ofertę usług dodatkowych. Dodatkowo konto objęte jest ciekawymi promocjami, w których możesz zyskać dwuletnią gwarancję braku opłat oraz atrakcyjną premię.

 • Jakie są największe wady rachunku?

  Po zakończeniu promocji należy mieć na uwadze wyższe opłaty (dotyczy zwłaszcza przelewów).

 • Gdzie założyć przez Internet?

  Wniosek o rachunek z premią 100 zł i gwarancją braku opłat przez dwa lata złożysz na .

Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.