My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Mastercard Priceless Specials - nagrody za punkty

Cykl: Programy rabatowe

Krzysztof Duliński

Dziennikarz z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. W wolnych chwilach lubi czytać i odkrywać nowe miejsca podczas górskich wędrówek.

Mastercard Priceless Specials - nagrody za punkty
Źródło: stroma programu

Płacisz kartami Mastercard – zdobywasz punkty – wymieniasz je na nagrody. Czasem możesz zyskać dodatkowe bonusy za udział w akcjach specjalnych. To najkrótsze podsumowanie programu Priceless Specials firmy Mastercard, operatora kart płatniczych.

Programy rabatowe czy lojalnościowe są dziś bardzo modne. Oferuje je wiele firm handlowych, które chcą związać ze sobą na dłużej obecnych klientów i przyciągnąć atrakcyjnymi rabatami nowych. Trend ten dotarł też do świata finansów. Wiele banków oferuje swoje programy rabatowe, o czym pisaliśmy w jednym z artykułów. Mają je też wystawcy kart płatniczych – Visa (Visa Oferty) i Mastercard.

Program Mastercarda, który dotyczy też kart Maestro, omawiamy poniżej. Jest on dostępny dla klientów indywidualnych, jak i posiadaczy kart biznesowych. Pod tym pojęciem w regulaminie programu rozumiane są „karty umożliwiające jej posiadaczowi dokonywanie transakcji z rachunku firmowego przedsiębiorcy, i która jest używana w celach służbowych lub związanych z działalnością gospodarczą takiego przedsiębiorcy”.

Jak zdobyć nagrody

Przystąpienie i korzystanie z programu Priceless Specials jest bardzo proste. Sprowadza się do następujących kroków:

 1. Podstawowy warunek – musisz posiadać kartę płatniczą, której operatorem jest Mastercard (w grę wchodzi „plastik” z logo tego operatora, ale i Maestro). Pewnym ograniczeniem jest fakt, że musi być ona wydana przez jeden z 15 banków współpracujących z Mastercardem przy realizacji programu.
  Banki uczestniczące w programie Mastercard Priceless Specials
  Banki uczestniczące w programie Mastercard Priceless Specials
  Kliknij, aby powiększyć
  Opracowanie własne
 2. Krok drugi - przystąp do programu, wyrażając zgodę na udział w nim i akceptując jego regulamin. Możesz to zrobić, podpisując umowę o korzystanie z karty w swoim banku lub na stronie programu.
 3. Rejestracja karty na wspomnianej stronie jest równoznaczna z otwarciem w ciągu 14 dni roboczych konta uczestnika, na którym będą gromadzone zdobyte przez Ciebie punkty.
  Uwaga: każdą kartę z logo Mastercarda musisz zarejestrować oddzielnie. Przypisane do niej punkty będziesz mógł zobaczyć podając jej numer oraz wpisując swoje dane identyfikacyjne.
 4. Zbieraj punkty, płacąc kartami płatniczymi Mastercard u partnerów programu. Część z nich proponuje oferty specjalne (np. rabaty lub inne korzyści), które niekoniecznie muszą być związane z dokonywaniem płatności.
  W sierpniu 2019 r. pojawiły się nowe możliwości gromadzenia punktów. Każde 10 zł wydane restauracjach, kawiarniach i punktach gastronomicznych w Polsce, to 1 pkt. Taką samą "wartość" ma 50 zł wydane w sklepach stacjonarnych i online na terenie Polski.
 5. Wymieniaj zdobyte punkty na nagrody, korzystając z katalogu dostępnego na stronie programu lub na stronie swojego banku. W pierwszej kolejności wykorzystywane są punkty zdobyte najwcześniej. Oferty specjalne zachowują swoją ważność tylko w trakcie ich trwania.

Ile mam już tych punktów…

Informacje o liczbie zgromadzonych punktów i terminie ich ważności możesz w każdej chwili sprawdzić na stronie programu (pamiętaj, że do każdej zarejestrowanej karty z logo Mastercarda punkty są przypisywane oddzielnie) lub w jego aplikacji mobilnej po zalogowaniu się na swoje konto. Możesz to też zrobić dzwoniąc do Centrum Programu.

We wspomnianych miejscach możesz wymienić zgromadzone punkty na nagrody. Przy niektórych z nich w katalogu programu znajdziesz informację, że możesz je otrzymać, łącząc zgromadzone punkty z dopłatą w gotówce.

Bazując na dokonanych wcześniej płatnościach bezgotówkowych, Mastercard określa preferencje zakupowe uczestnika programu i informuje go na bieżąco na jego koncie na stronie programu w zakładce „Oferty dla Ciebie” o najatrakcyjniejszych ofertach.

Co znajdziesz w katalogu

Katalog na internetowej stronie programu podzielony jest na 10 kategorii, od akcesoriów domowych i stylowych dodatków, przez sport i podróże czy narzędzia, aż po oferty specjalne i vouchery. Zgromadzone w programie punkty możesz też wymienić na cegiełki na akcje/organizacje charytatywne (wg przelicznika 340 pkt = 5 zł) lub na doładowanie telefonu u jednego z sześciu operatorów (800 pkt = 10 zł, 8000 pkt = 100 zł).

“Standardowy” przelicznik jest zróżnicowany, zależny od branży w jakiej działa partner programu i jego ustaleń z Mastercardem, np. 2 pkt za każde 5 zł wydane w RTV EURO AGD, 2 pkt za każde 5 zł wydane w Decathlonie, 8 pkt za każde 5 zł wydane w Telepizzy.

Co pewien czas będziesz otrzymywał na podany podczas rejestracji adres e-mail oferty specjalne. Bywa, że już jedna transakcja w ich ramach, opiewająca na kwotę powyżej pewnej granicy, pozwoli Ci na zdobycie liczby punktów, które można wymienić na ciekawą nagrodę.

Warto też przeglądać co pewien czas katalog z nagrodami, gdyż partnerzy programu często organizują mini promocje. W ich trakcie dodatkowymi punktami nagradzany jest sam fakt dokonania zakupów lub transakcje powyżej określonej kwoty. Dzięki temu można szybciej gromadzić punkty.

Drugi powód do śledzenia ofert, to kategoria Wyjątkowe wydarzenia, w której zamieszczane są informacje o możliwości wymiany posiadanych punktów na bilety na różne imprezy. I nie są zwykłe "miejscówki", ale zaproszenia do loży Mastercarda.

Ważne kwestie organizacyjne

Zanim zdecydujesz się na przystąpienie do programu Mastercard Priceless Specials, powinieneś wiedzieć jeszcze o kilku ważnych kwestiach organizacyjnych:

 • Zgromadzone punkty mają okres ważności. Wygasają z końcem miesiąca, w którym minęły trzy lata od dnia przyznania punktów (wyjątkiem są oferty specjalne, w których określono inny termin ważności). Dzieje się to automatycznie, bez powiadamiania uczestnika o wygaśnięciu punktów.
 • Niektóre rodzaje kart (np. dostępne w ramach programu indywidualnego dla kart biznesowych w danym banku) uprawniają do konsolidacji zgromadzonych punktów, tj. przeniesienia ich z jednej karty na inną (aktualny regulamin nie precyzuje zasad tej operacji; można zsumować punkty maksymalnie z 10 kart). Operacja taka jest możliwa jedynie na kartach wydanych przez ten sam bank. Dysponując kartami płatniczymi z dwóch różnych banków, nie możesz więc połączyć zebranych punktów, by szybciej odebrać nagrodę.
 • Regulamin programu przewiduje możliwość utraty punktów lub prawa do ich wymiany na nagrody, a także uniemożliwienie uczestnikowi korzystania z ofert specjalnych. Stosowny zapis wskazuje, że Mastercard może to zrobić między innymi w sytuacji, gdy dopuszczono się oszustwa w związku z korzystaniem z karty lub uczestnik programu handluje nagrodami otrzymanymi w jego ramach.
 • Można przyjąć, że program dotyczy jedynie transakcji dokonywanych na terytorium Polski i tylko na terenie naszego kraju są dostarczane nagrody. W aktualnej wersji regulaminu znaleźliśmy zapisy wskazujące na działanie programu także poza granicami naszego kraju, ale są one bardzo nieprecyzyjne. Odnośnie płatności nagradzanych punktami jest sformułowanie "w tym potencjalnie transakcji dokonywanych poza Polską – jeśli zostało to wyraźnie przewidziane w konkretnej ofercie", a przy zasadach dostarczenia nagrody zapisano takie słowa: "lub innego państwa na które Mastercard wyrazi zgodę."
 • Gdybyś zdecydował się na zamknięcie rachunku, do którego została wydana karta, na którą zbierasz punkty w programie Mastercard Priceless Specials, zostaniesz powiadomiony przez Mastercard, że od chwili otrzymania takiej informacji masz 30 dni kalendarzowych na wykorzystanie zgromadzonych punktów. Po tym terminie punkty przepadną, a Twój udział w programie zostanie zakończony.
 • W przypadku śmierci uczestnika programu zgromadzone przez niego punkty nie mogą być przeniesione na rzecz innego uczestnika. Po prostu tracą ważność.
 • Program nie ma terminu obowiązywania. Mastercard zastrzegł w regulaminie, że gdyby zdecydował się na jego zamknięcie, to poinformuje uczestników o tym fakcie z 30-dniowym wyprzedzeniem i określi zasady wykorzystania zgromadzonych punktów.

Co o tym myślimy

Ciekawy program, z dobrodziejstw którego można korzystać w bardzo naturalny sposób, dokonując codziennych zakupów. Gama partnerów programu jest na tyle szeroka, że chyba każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne, by odwiedzać te sklepy z danej branży, które uczestniczą w programie i płacić w nich kartami Mastercard lub Maestro. Zwracamy uwagę, że korzystanie z Mastercard Priceless Specials można próbować połączyć z profitami płynącymi z korzystania z niezależnych programów rabatowych, np. dostępnym w aplikacji goodie.

Trzeba też pilnować, by okresowo wymieniać punkty na nagrody, gdyż po trzech latach od daty ich przyznania stracą swoją ważność.

Właśnie zbieranie punktów i wymienianie ich na nagrody, a nie odzyskiwanie gotówki na konto jak w programie Visa Oferty, to największy minus Mastercard Priceless Specials. Kolejny, to gromadzenie punktów dla każdej z kart na osobnym koncie. Oznacza to nie tylko konieczność kilkukrotnego logowania się w systemie (w przypadku zarejestrowania kilku "plastików"), ale i znacznie spowalnia zbieranie punktów, a tym samym odwleka w czasie możliwość wymiany ich na nagrody.

Wiele osób nie ma głowy ani cierpliwości do zbierania punktów. Podpowiadamy im, by mimo wszystko, choć co pewien czas, zaglądali do katalogu nagród Mastercard Priceless Specials. Może akurat trafią na promocję, w której za zakup potrzebnej im akurat rzeczy, zgarną od razu tyle punktów, że natychmiast będą mogli je wymienić na nagrodę. Satysfakcja z ustrzelenia takiej oferty gwarantowana.

Komentarze