
Zalety:
-
duży wybór instrumentów finansowych
-
niskie prowizje transakcyjne
-
możliwość wypełnienia formularza W-8BEN, co pozwala obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%
Wady:
-
depozyt minimalny w wysokości aż 15 000 zł
-
brak wysyłki druku PIT-8C
Opinia eksperta
Lynx – co to za instytucja i dlaczego ważne są jej powiązania z Interactive Brokers?
Holenderski Lynx broker działa na rynku międzynarodowym od 2006 roku, przy czym na polskich inwestorów otworzył się nieco ponad dekadę później. Nie ma fizycznego oddziału w naszym kraju, ale udostępnia polski support i polską platformę handlową oraz stronę internetową.
Lynx działa na zasadach pośrednika Interactive Brokers (IB) i odpowiada za obsługę jego europejskich klientów. Oznacza to, że uzyskasz w nim dostęp niejako do tych samych usług, które oferuje broker amerykański, czyli m.in. do identycznej oferty instrumentów finansowych. Firma z USA będzie też odpowiedzialna za Twoje środki na koncie i egzekucję transakcji, mimo że sama umowa na obsługę rachunku podpisywana jest z Lynx.
Ponieważ oferta Lynx to swego rodzaju „nakładka” na rachunek inwestycyjny amerykańskiego brokera, zachęcamy Cię również do przeczytania analizy konta maklerskiego Interactive Brokers. Aby nie powielać zawartych w niej informacji, poniżej skupimy się głównie na tym, co zmienia założenie rachunku w Lynx zamiast bezpośrednio w IB.
Teraz zakładając konto w Lynx, możesz otrzymać 50 euro bonusu powitalnego. To maksymalna wysokość kosztów transakcyjnych, jakie broker zwróci Ci za handel instrumentami w pierwszych 3 miesiącach po otwarciu rachunku. Ze szczegółami promocji możesz zapoznać się pod tym linkiem.
Pełna analiza rachunku inwestycyjnego w LYNX
Podstawowe parametry
Na początek przedstawiamy najważniejsze parametry konta inwestycyjnego Lynx.
Dla części inwestorów zaprezentowana specyfikacja będzie wystarczająca, aby wstępnie ocenić, czy rachunek maklerski Lynx ma szansę sprostać ich potrzebom. Natomiast dla tych, którzy się do nich nie zaliczają i chcieliby lepiej poznać ofertę brokera, pomocna będzie dalsza część jej analizy.
Oferta Lynx – prowizje i instrumenty dostępne u brokera
Rachunek inwestycyjny w Lynx, podobnie jak konto w IB, zapewnia dostęp do instrumentów ze 150 rynków z 33 krajów. Wśród nich są akcje, kontrakty terminowe, opcje, fundusze ETF, obligacje, certyfikaty czy warranty. Dzięki kontraktom możesz też zajmować pozycję na forexie, złocie, srebrze i innych towarach.
Różnica w stosunku do oferty Interactive Brokers polega na tym, że w Lynx poszczególnymi instrumentami możesz handlować przy nieco innych prowizjach transakcyjnych. W pozostałych kluczowych obszarach strony kosztowej różnice nie występują, co oznacza, że otrzymasz m.in. na bezpłatne prowadzenie rachunku i przechowywanie papierów wartościowych, czy też korzystne zasady przewalutowania.
Warto dodać, że w Lynx tak samo jak w Interactive Brokers wyglądają również kwestie podatkowe. Holenderski broker nie udostępni Ci druku PIT-8C, ale za to zapewni możliwość złożenia formularza W-8BEN. Ten ostatni pozwala obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%, co czyni inwestowanie dywidendowe bardziej korzystnym.
Broker Lynx – rachunek inwestycyjny i bezpieczeństwo inwestowania
Jak wspomnieliśmy, gdy inwestujesz za pośrednictwem Lynx, to w rzeczywistości Twoje aktywa finansowe są chronione przez Interactive Brokers. Z tego względu, jeśli holenderski broker przestałby wywiązywać się ze swoich zobowiązań, nie wpłynęłoby to negatywnie na bezpieczeństwo Twoich środków pieniężnych czy papierów wartościowych.
Warto wyjaśnić, że Lynx podlega tym samym regulacjom, jakie obowiązują spółkę Interactive Brokers w Irlandii (IB posiada kilka spółek, które umożliwiają mu świadczenie usług w różnych krajach), co oznacza m.in., że możesz liczyć na zabezpieczenie w wysokości do 20 000 EUR. Gdybyś założył konto bezpośrednio w Interactive Brokers, zastosowanie miałyby przepisy właściwe dla oddziału węgierskiego.
Więcej o gwarancjach depozytu w Lynx przeczytasz tutaj.
Jak założyć rachunek w Lynx? Procedury i wybór rodzaju konta
Jeśli propozycja Lynx przypadła Ci do gustu, pozostaje Ci wejść na stronę lynxbroker.pl i otworzyć rachunek inwestycyjny.
Proces zakładania konta w Lynx trwa od kilku do kilkunastu minut i wygląda mniej więcej tak, jak w pozostałych domach maklerskich. W pierwszym kroku musisz podać dane osobowe i kontaktowe, następnie kliknąć w link aktywacyjny i przesłać dokumenty potwierdzające tożsamość oraz adres zamieszkania, a na koniec dokonać wpłaty otwierającej drogę do handlu.
Co ważne, podczas otwierania rachunku maklerskiego w Lynx należy wybrać jeden z jego dwóch wariantów. Do Twojej dyspozycji jest konto gotówkowe (cash), które umożliwia handel głównie klasycznymi instrumentami finansowymi, takimi jak akcje czy ETF-y, a także rachunek marżowy (margin). Ten drugi pozwala dodatkowo na handel z dźwignią przy wykorzystaniu opcji i futuresów. Niezależnie od tego, którym kontem jesteś zainteresowany, minimalny depozyt wynosi 15 000 zł.
Czy warto skorzystać z oferty Lynx? Recenzja rachunku brokera
Ostatni z przedstawionych elementów oferty, czyli wysoki depozyt początkowy, stanowi jasny sygnał, że konto w Lynx raczej nie sprawdzi się u początkujących inwestorów. Może natomiast zainteresować wymagających graczy, którzy oczekują dostępu do wielu zagranicznych giełd na atrakcyjnych warunkach. Powinni na niego zwrócić uwagę także ci, którzy zniechęcili się do Interactive Brokers przez np. skomplikowaną platformę czy kiepską obsługę klienta.
Handel droższy niż w Interactive Brokers, ale za to łatwiejszy
Broker Lynx oferuje handel tysiącami instrumentów ze wszystkich najważniejszych światowych rynków, ale podobnie jak inni zagraniczni brokerzy nie spełni oczekiwań osób zainteresowanych inwestowaniem na polskiej giełdzie. Ci ostatni znajdą tu jedynie akcje największych polskich spółek, więc jeśli jesteś w tej grupie inwestorów, to lepszym wyborem dla Ciebie będzie któryś z rodzimych domów maklerskich, które mają w tym zakresie znacznie bogatszą ofertę.
Lynx wpisuje się w standardy zagranicznych brokerów i oferuje darmowe założenie i prowadzenie konta inwestycyjnego, a także atrakcyjne prowizje od handlu. Te ostatnie różnią się w zależności od giełdy i kategorii instrumentów, niemniej w zasadzie w każdym przypadku są wyższe niż w Interactive Brokers. Mimo tego, na tle polskich domów maklerskich oraz wielu innych zagranicznych brokerów, nadal wypadają atrakcyjnie.
W zamian za wyższe koszty korzystania z rachunku, Lynx oferuje dwie istotne dla inwestorów zalety: bardziej przyjazną w obsłudze platformę handlową oraz naprawdę pomocną obsługę klienta.
Jak działa platforma Lynx? Dwa warianty do wyboru
Rachunek Lynx zapewnia dostęp do dwóch platform inwestycyjnych: desktopowej aplikacji TWS od Interactive Brokers (występuje pod nazwą Lynx Trading) oraz przeglądarkowej platformy Lynx Basic. Możesz swobodnie korzystać z obydwu, przy czym z założenia są one kierowane do innych odbiorców.
Lynx trading to potężny i skomplikowany system, który oferuje wszystko to, czego może oczekiwać profesjonalny, wymagający inwestor. Są tutaj zaawansowane wykresy, duża liczba narzędzi analizy technicznej, wskaźniki, raporty i rekomendacje dotyczące poszczególnych spółek (dla tych, które masz w portfelu, wszelkie nowe informacje pojawiają się automatycznie). W praktyce danych i narzędzi jest tak dużo, że do wygodnego korzystania z nich przydaje się duży monitor, niemniej platforma występuje również w rozbudowanej wersji mobilnej.
Jeśli nie jesteś profesjonalistą, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie dla Ciebie platforma Lynx Basic. Jest znacznie prostsza w obsłudze, bardziej intuicyjna, a zarazem oferuje wszystkie kluczowe dla inwestora narzędzia i informacje: wykresy, notowania instrumentów czy wyniki portfela. Co ważne, platforma jest dostępna w polskiej wersji językowej, dzięki czemu po krótkim zapoznaniu się z jej funkcjonalnością, korzystanie z niej powinno być dla Ciebie proste i przyjemne.
Konto w Lynx – opinie o supporcie
Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o wysokiej jakości obsługi klienta w Lynx. Opinie większości inwestorów oraz moje doświadczenia są w tym przypadku jednoznacznie pozytywne. Polscy konsultanci są pomocni i szybko odpowiadają na pytania zadane na czacie lub mailowo. W razie potrzeby można również skorzystać z kontaktu telefonicznego, choć akurat tego kanału komunikacji osobiście nie testowałem.
Dostępność sprawnego supportu jest o tyle ważna, że pozwala łatwo rozstrzygnąć wszelkie zawiłości oferty Lynx i Interactive Brokers, a także rozstrzygnąć ewentualne problemy związane z inwestowaniem czy działaniem samej platformy. W przypadku brokera amerykańskiego na taki luksus niestety nie można liczyć, co jest jednym z ważniejszych powodów, dla którego z jego usług rezygnuje sporo mniej zaawansowanych inwestorów.
Reasumując, oferta brokera internetowego Lynx to mocna propozycja rachunku maklerskiego dla inwestorów zaawansowanych i średniozaawansowanych, oczekujących niskich prowizji i dostępu do instrumentów z całego świata. Także i oni powinni jednak pamiętać o wysokim minimalnym progu wpłaty wymaganym do otwarcia rachunku, który wynosi aż 15 000 zł lub równowartość tej kwoty w innej walucie.
O instytucji
Lynx to broker założony w Holandii w 2006 roku, który ułatwia korzystanie z usług Interactive Brokers. Zakładając u niego rachunek, stajesz się klientem IB, co oznacza, że masz dostęp do jego oferty i to on odpowiada za Twoje środki.