Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Przelew limitowany, czyli ile maksymalnie można przelać ze swojego konta bankowego?

Rafał Janik

Doktor nauk ekonomicznych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.

Przelew limitowany, czyli ile maksymalnie można przelać ze swojego konta bankowego?
Źródło: © fuzzbones/fotolia

Nieważne, czy chcemy przelać ze swojego konta kilka złotych, czy kilkadziesiąt tysięcy – w większości banków taki przelew wykonamy bez żadnego problemu. Niestety, na polskim rynku bankowym znaleźć można też negatywne wyjątki. Klienci niektórych banków domyślnie w ciągu dnia mogą przesłać najwyżej kilkadziesiąt tysięcy złotych, a podwyższenie limitu wymaga osobistego udania się do oddziału lub wręcz w ogóle nie jest możliwe.

Tomasz postanowił zaszaleć. Pozbył się swojej nieco już wysłużonej Skody Octavii, dołożył drugie tyle i kupił prawie nowe Audi A4. Po krótkich negocjacjach ze sprzedawcą cena auta została ustalona na 50 tys. zł. Tomasz miał akurat tyle na koncie, więc bez zwłoki zalogował się do systemu bankowości internetowej, aby zrobić przelew. Wpisał potrzebne dane, kliknął „zatwierdź” i spokojnie czekał na kod SMS potwierdzający operację. Zamiast tego na ekranie pojawił się komunikat, że żądana kwota nie może zostać wysłana, gdyż przekracza dzienny limit transakcji.

Limit zmienimy tylko w oddziale

Nasz bohater nie dał jednak za wygraną i spróbował zmienić limit w systemie bankowości internetowej Santander Bank Polska. Niestety, kiedy ustawił nowy limit na 60 tys. zł, okazało się, że taka zmiana nie jest możliwa z powodu wprowadzonych przez bank ograniczeń.

W przypadku tego konkretnego banku z poziomu bankowości internetowej można zwiększyć limit jedynie do 25 tys. zł. Na nic zdała się także próba załatwienia sprawy na infolinii. Tam Tomasz dowiedział się, że podwyższenie limitu przelewu do żądanej przez niego kwoty 60 tys. zł wymaga osobistego stawiennictwa w którymś z oddziałów banku. To jednak w jego przypadku – wiecznie zagonionego pracownika jednej z warszawskich „korpo” - było praktycznie niemożliwe.

Na szczęście sprzedawca Audi nie robił większych problemów z rozbiciem płatności na transze. Tomasz jednego dnia przesłał mu 25 tys. zł i rankiem następnego dnia dosłał kolejne 25 tys. zł. Mimo ograniczeń ze strony banku transakcja została zawarta.

W których bankach obowiązują limity kwot przelewu?

Trudności z przelewaniem dużych kwot mogą mieć także klienci Banku Millennium. Tutaj maksymalny limit to tylko 100 tys. zł (dotyczy przelewów zlecanych danego dnia) i to jedynie pod warunkiem, że zatwierdzając operacje, korzystamy z mobilnej autoryzacji. Korzystający z kodów SMS przetransferują maksymalnie 50 tys. zł.

W ciągu jednego dnia w serwisie Millenet nie zlecimy przelewu o wartości przekraczającej wskazany limit. A co, jeśli jednorazowo chcemy przesłać większą kwotę? W przypadku tego banku możliwe jest to jedynie poprzez zlecenie takiej dyspozycji bezpośrednio w którymś z jego oddziałów.

Na ograniczenia w robieniu przelewów natknąć mogą się także klienci Eurobanku. W tej instytucji limit kwotowy przelewu, którego autoryzacja odbywa się za pomocą wiadomości SMS, wynosi 20 tys. zł. Ale jeśli do potwierdzenia przelewów zamiast SMS-ów używamy specjalnego tokena, wówczas żaden limit nie będzie obowiązywał.

Maksymalny limit, który możemy ustalić w systemie bankowości internetowej

Bank

Maksymalny limit ustalany w systemie bankowości internetowej*

Alior Bank

1 mln zł

Bank Millennium

100 tys. zł (w przypadku mobilnej autoryzacji)

Bank Pekao

brak

BNP Paribas

800 tys. zł dziennie, 1 mln zł miesięcznie

BOŚ

brak (5 tys. jeśli klient założył rachunek przez Internet)

Citibank

100 tys. zł dziennie (limit dotyczy sumy przelewów zleconych w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej)

Credit Agricole

domyślny limit dzienny to 2000 zł (jego podwyższenie jest możliwe jedynie w oddziale lub za pośrednictwem infolinii)

Envelo Bank

brak

Eurobank

brak (mobilna autoryzacja lub token GSM), 20 tys. (hasła SMS) 

Getin Bank

200 tys. limitu dziennego

Idea Bank

brak

ING

400 tys. zł limitu dziennego

mBank

brak

Nest Bank

brak

PKO BP

300 tys. jednorazowo (przelew powyżej tej kwoty wymaga dodatkowego potwierdzenia podczas kontaktu z infolinią)

Plus Bank

200 tys. zł

Santander Bank Polska

25 tys. zł (10 tys. zł jeśli przelew nie wymaga autoryzacji)*

T-Mobile Usługi Bankowe

1 mln zł jednorazowo

Oprócz wymienionych Santandera, Millennium oraz Eurobanku z mniejszymi lub większymi ograniczeniami liczyć się muszą także klienci innych instytucji. W przypadku Citibanku, Getin Banku i Plus Banku obowiązuje limit w wysokości 100 lub 200 tys. zł (w Getin Banku jest to limit dzienny), w PKO BP – 300 tys. zł dla pojedynczej transakcji (przelew na wyższą kwotę trzeba potwierdzić na infolinii), a w ING – 400 tys. zł dziennie.

W pozostałych sprawdzonych przez nas bankach dzienne limity przelewów albo w ogóle nie obowiązywały, albo były ustalone na bardzo wysokim poziomie (np. Alior Bank i T-Mobile Usługi Bankowe).

Przelewy natychmiastowe

Standardowy przelew bankowy realizowany w systemie Elixir ma tę wadę, że przesłanie pieniędzy z konta na konto zabiera nieco czasu. Pół biedy, jeśli transferujemy środki w dni robocze – wówczas istnieje duża szansa, że pieniądze trafią na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Znacznie gorzej jest natomiast w weekendy, kiedy żadne płatności nie są przetwarzane. W praktyce oznacza to, że pieniądze wysłane w piątek po południu trafią do adresata najwcześniej w poniedziałek koło południa.

A co, jeśli na taką zwłokę nie można sobie pozwolić? W takim przypadku jednym z najtańszych rozwiązań (koszt to przeważnie od 5 zł do 10 zł) jest wykonanie tzw. przelewu ekspresowego realizowanego w systemie Express Elixir lub przez prywatnego operatora płatności – firmę Blue Media (dowiedz się więcej na temat przelewów ekspresowych lub sprawdź, ile kosztuje przelew natychmiastowy w Twoim banku).

Zasadniczą wadą tego typu płatności jest jednak niska maksymalna kwota, którą możemy wysłać w ten sposób. Owszem, przelew natychmiastowy sprawdzi się, jeśli pilnie potrzebujemy np. 200 zł na kupno nowych butów czy zapłacenie rachunku w restauracji. Ale jeśli musimy mieć „na już” 50 tys. zł (czyli tyle, ile na kupno swojego Audi potrzebował Tomasz) – taka usługa poza nielicznymi wyjątkami niestety się nie sprawdzi.

Ustalone przez bank limity dla przelewów realizowanych w trybie ekspresowym w ofercie dla klientów indywidualnych

Bank

Limit*

System płatności

Alior Bank

20 tys.

Express Elixir

Bank Millennium

10 tys. zł (50 tys. bank. prywatna)

Express Elixir

BNP Paribas

20 tys. zł

Express Elixir

Credit Agricole

5 tys. zł jednorazowo (10 tys. w przypadku klientów firmowych)

Express Elixir

EnveloBank

20 tys. zł

Express Elixir

Eurobank

3 tys. zł jednorazowo (można zlecić 2 przelewy dziennie)

BlueCash

Getin Bank

10 tys. zł

Express Elixir

Idea Bank

50 tys. zł

Express Elixir

ING

100 tys. zł

Express Elixir

mBank

5 tys. zł (można zlecić 2 przelewy dziennie)

BlueCash

Nest Bank

5 tys. zł

BlueCash

PKO BP

3 tys. zł jednorazowo, 6 tys. zł dziennie

Express Elixir

Santander Bank Polska

20 tys. zł (100 tys. zł w przypadku klientów firmowych – Express Elixir)

BlueCash

T-Mobile Usługi Bankowe

20 tys. zł

Blue Cash

Oferta przelewów ekspresowych w poszczególnych bankach

Na największe ograniczenia z dokonywaniem przelewów ekspresowych natkną się klienci PKO BP oraz Eurobanku. W obu bankach maksymalna kwota transakcji tego typu może jednorazowo wynieść tylko 3 tys. zł, a w ciągu dnia da się wykonać jedynie dwie takie operacje. Tak więc nawet jeśli podzielimy płatność na dwie części, to i tak w ciągu doby nie wyślemy więcej niż 6 tys. zł. Minimalnie lepiej sprawa wygląda w mBanku, gdzie limit pojedynczej transakcji to 5 tys. zł, a danego dnia, podobnie jak w PKO BP i Eurobanku, można wykonać tylko dwa takie ekspresowe przelewy.

W innych bankach również zetkniemy się z limitami, ale są one już znacznie wyższe. Przykładowo w Santanderze limit dla przelewów realizowanych w trybie ekspresowym w systemie BlueCash wynosi 20 tys. zł. Tyle samo (ale już w przypadku systemu Expres Elixir) można przesłać maksymalnie w Alior Banku i BNP Paribas. Natomiast najwyższy limit – równe 100 tys. zł – obowiązuje w ING Banku Śląskim.

Alternatywa dla przelewów w bankowości internetowej

Niestety na polskim rynku wciąż liczna jest grupa banków, w których z poziomu bankowości internetowej nie mamy możliwości dokonania przelewu natychmiastowego. Na szczęście w ich przypadku wcale nie musimy rezygnować z tej wygodnej i przede wszystkim szybkiej formy płatności. Rozwiązaniem jest tu dokonanie transferu pieniędzy bezpośrednio ze strony firmy Blue Media (operator systemu Blue Cash). Tego typu opcja wymaga co prawda rejestracji oraz weryfikacji naszych danych osobowych, ale dzięki niej zyskujemy możliwość przelania środków w wysokości nawet 20 tys. zł (bez autoryzacji można przelać jednorazowo do 400 zł).

Banki, które nie oferują przelewów natychmiastowych z poziomu bankowości internetowej, ale wysłanie z nich pieniędzy w ten sposób możliwe jest po wejściu na stronę Blue Media, to Bank Ochrony Środowiska i Pekao SA.

Przelewy w aplikacji mobilnej

Wystarczyło zaledwie kilka lat dynamicznego rozwoju bankowości elektronicznej, aby w ofercie w zasadzie wszystkich polskich banków komercyjnych pojawiły się mobilne aplikacje do zarządzania finansami. Ich posiadacze przy pomocy smartfona lub innego urządzenia mobilnego mogą m.in. w bardzo łatwy sposób sprawdzić saldo swojego konta, dokonać płatności zbliżeniowej, a nawet zrobić przelew.

Z tym ostatnim wiele osób może mieć jednak sporo kłopotów. Okazuje się, że spora cześć banków wprowadziła znaczne ograniczenia co do maksymalnych kwot, które można przelać przez aplikację mobilną. Choć w założeniu taki zabieg ma zwiększyć bezpieczeństwo przelewanych środków, to jednak nierzadko może być bardzo frustrujący.

Przykładowo – klienci Banku Millennium z wykorzystaniem aplikacji mobilnej mogą w ciągu dnia przesłać maksymalnie 10 tys. zł, a podwyższenie tego limitu nie jest możliwe. W aplikacji BNP Paribas zlecisz przelew w kwocie max. 5 tys. zł, a w Santanderze – tylko 3 tys. zł.

Z kolei w przypadku aplikacji Plus Banku nie obowiązuje limit kwotowy, ale w ciągu dnia można wykonać najwyżej 15 przelewów.

Limity w aplikacji mobilnej

Bank

Limit*

Alior Bank

50 tys. zł dziennie

Bank Millennium

10 tys. zł **

Bank Pekao

10 tys. zł za zakupy przez PeoPay, brak limitu na przelewy (limit łączny dla bankowości internetowej Pekao24 i PeoPay)

BNP Paribas

5 tys. zł jednorazowo, 10 tys. dziennie

Citibank

100 tys. zł dziennie (limit dotyczy sumy przelewów zleconych w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej)

Credit Agricole

domyślny limit dzienny to 2000 zł (jego podwyższenie jest możliwe jedynie w oddziale lub za pośrednictwem infolinii)

Eurobank

20 tys. (dla korzystających z kodów sms)

Getin Bank

brak

Idea Bank

brak

ING

20 tys. zł dziennie

mBank

10 tys. zł

Nest Bank

brak

PKO BP

10 tys. zł

Plus Bank

200 tys. zł limitu dziennego, max. 15 transakcji dziennie

Santander Bank Polska

3 tys. zł dziennie

T-Mobile Usługi Bankowe

5 tys. zł jednorazowo / 30 tys. zł miesięcznie

W innych bankach limity są już znacznie wyższe (od 10 tys. zł wzwyż) lub nie ma ich w ogóle. Na przykład w Citibanku z użyciem aplikacji mobilnej da się przetransferować maksymalnie nawet 100 tys. zł, a w Idea Banku czy Nest Banku nie powinniśmy napotkać jakichkolwiek ograniczeń.

Podsumowanie

Jak wynika z najnowszych danych Krajowej Izby Rozliczeniowej, w sierpniu 2019 roku przeciętna wartość przelewu realizowanego w systemie Elixir wyniosła nieco ponad 3000 zł. Jeszcze mniej, bo tylko ok. 1600 zł, przelewano przeciętnie w trybie natychmiastowym z wykorzystaniem usługi Express Elixir. Podane kwoty są więc znacznie niższe niż wynoszą ograniczenia przelewanych kwot w poszczególnych bankach. Niemniej, jeśli ktoś zamierza dokonać transferu znacznie większej kwoty – tak jak chciał to uczynić bohater naszego artykułu - w niektórych przypadkach może mieć z tym kłopoty.

W związku z tym zawczasu radzimy, aby już w momencie zakładania konta bankowego dopytać o obowiązujące limity. I jeśli zdarza się nam od czasu do czasu obracać większymi kwotami – poprosić o ich podwyższenie lub nawet całkowite zniesienie. Dzięki temu w przyszłości unikniemy przykrych niespodzianek w postaci odrzuconego przelewu i straconego czasu, który należało poświęcić, aby płatności jednak dokonać.

Komentarze