Czy warto korzystać z leasingu?
Firmy leasingowe działające w ramach banku
W większości banków komercyjnych udzielaniem leasingu zajmują się wydzielone organizacyjnie spółki-córki (np. ING Lease Polska Sp., mLeasing Sp. z o.o). Tego typu leasingodawcy często oferują preferencyjne warunki finansowania dla swoich klientów, dlatego jeśli posiadamy rachunek bankowy w danej instytucji, warto zacząć od niej porównanie ofert.
Pozabankowe firmy leasingowe
Są to spółki należące do dużych grup kapitałowych prowadzących działalność w oparciu o własne fundusze. Atutem tej grupy leasingodawców jest uproszczony czas rozpatrywania wniosków, rozbudowany pakiet usług dodatkowych oraz szeroki zakres oferty (przykładowo - możemy w nich wyleasingować dowolny pojazd, zaczynając od Skody, a kończąc na Ferrari).
Producenci i dealerzy samochodowi udostępniający tzw. leasing fabryczny
Ten rodzaj leasingodawców specjalizuje się w finansowaniu samochodów określonej marki. Do głównych zalet leasingu fabrycznego możemy zaliczyć błyskawiczną decyzję o przyznaniu finansowania i równie błyskawiczną realizację usługi, np. auto jest przekazywane już następnego dnia po podpisaniu umowy (a czasami nawet podstawiane pod dom klienta).
Niestety, wiele umów leasingu fabrycznego zawiera niekorzystne dla klientów zapisy, które niedoświadczony leasingobiorca może łatwo przeoczyć. Przykładowo - mogą być to klauzule umożliwiające leasingodawcy zmianę wysokości rat lub wypowiedzenie umowy przed czasem, drakońskie kary za opóźnienia w płatnościach, zawyżone opłaty za rozliczenie szkody itp. Co gorsza, w leasingu fabrycznym klient nie może negocjować warunków umowy - albo zgadza się na zasady ustalone przez producenta, albo umowa nie dochodzi do skutku.
Pośrednicy (brokerzy) leasingowi
Są to firmy, które współpracują z wieloma różnymi leasingodawcami, jednak same nie udzielają leasingów. Pośrednicy porównują oferty kilku- a nawet kilkunastu firm leasingowych pod kątem podstawowych parametrów (takich jak przedmiot leasingu, okres finansowania, liczba rat, wysokość wykupu itp.), a następnie sugerują swoim klientom najbardziej optymalne rozwiązanie. Korzystając z usług brokerów, oszczędzamy więc czas, który musielibyśmy przeznaczyć na samodzielne przeglądanie propozycji różnych leasingodawców, otrzymujemy też wsparcie kompetentnego doradcy, którego możemy zapytać np. o niejasne zapisy w umowie. Dodajmy w tym miejscu, że właśnie ten aspekt decyduje o tym, czy dany broker jest firmą godną zaufania. Jeśli pośrednik ogranicza się jedynie do przedstawienia ofert, nie potrafi lub nie chce odpowiedzieć na nasze pytania, powinniśmy poszukać innego leasingodawcy.