
- Kryptowaluty dla początkujących
- Dlaczego inwestycja w kryptowaluty stała się tak popularna? Poznaj fenomen wirtualnych aktywów
- Jak zacząć inwestować w kryptowaluty? Najpierw zrozum specyfikę rynku
- Jak postrzegać bitcoina i pozostałe kryptowaluty? Dziś to przede wszystkim instrumenty finansowe
- Kryptowaluty – jak zacząć handel? Załóż konto na giełdzie i rozpocznij inwestowanie
- Inwestycja w kryptowaluty w pytaniach i odpowiedziach
Kryptowaluty dla początkujących
W tym artykule podpowiadamy, co trzeba wiedzieć przed pierwszym zakupem bitcoinów czy innych kryptowalut. Dodatkowo, znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęstsze pytania początkujących inwestorów kryptowalutowych. Dzięki lekturze tekstu łatwiej odnajdziesz się na tym specyficznym rynku oraz zorientujesz, czy w ogóle warto zainwestować na nim swoje pieniądze.
Ze względu na obszerność i złożoność tematu, w tym opracowaniu poruszane zagadnienia zostały omówione w dużym skrócie. Znajdują się w nim jednak linki do innych naszych artykułów, w których dokładnie wyjaśniliśmy poszczególne aspekty związane z inwestowaniem w kryptowaluty. Dodatkowo, znajdziesz w nim mój wywiad dla Radia Strefa FM, w którym opowiedziałem o przyczynach wieloletniej hossy na bitcoinie oraz wysokiej zmienności cen cyfrowych walut.
Dlaczego inwestycja w kryptowaluty stała się tak popularna? Poznaj fenomen wirtualnych aktywów
Początkujący kryptoinwestor powinien wiedzieć, z czego wynika rosnąca popularność kryptowalut, zwanych również wirtualnymi (cyfrowymi) walutami (aktywami). To ważne, bo jako dość skomplikowana i jedna z najmłodszych form inwestycji dostępnych na całym świecie wciąż są one obarczone wieloma niedopowiedzeniami. Inna sprawa, że rozumiejąc, co stoi za sukcesem kryptowalut, łatwiej jest ocenić ich potencjał do generowania zysków w przyszłości.
Aby zrozumieć fenomen kryptowalut, wystarczy przeanalizować losy najstarszej i najważniejszej z nich. Bitcoin, bo o nim mowa, jeszcze w 2009 roku kosztował ułamki centa, podczas gdy w szczycie hossy z 2017 roku jego cena sięgnęła 20 000 dolarów amerykańskich, a w listopadzie 2021 roku aż 69 000 dolarów. Jednak raptem rok później za 1 BTC (takim symbolem oznaczany jest bitcoin) płacono już „tylko” 17 000 dolarów, co pokazuje, że handel kryptowalutami niesie ze sobą nie tylko szanse na duży i szybki zarobek, ale również wysokie ryzyko inwestycyjne.
Kryptowaluty przyciągają także rewolucyjną technologią blockchain, częściowo lub w pełni anonimowymi transakcjami, łatwą dostępnością dla inwestorów z praktycznie całego świata, a także silnymi krótkoterminowymi wahaniami cen, z których chętnie korzystają traderzy. Niezależnie od tego, z jakich powodów chciałbyś zacząć inwestować w kryptowaluty, musisz dobrze poznać ich rynek i specyfikę. Powinieneś także rozumieć, skąd się wzięły silne wzrosty ich wartości i dlaczego charakteryzują się ogromną zmiennością cen – o tym posłuchasz w poniższym wywiadzie.
Jak zacząć inwestować w kryptowaluty? Najpierw zrozum specyfikę rynku
Aby uchwycić istotę kryptowalut, warto najpierw zapoznać się ze specyfiką bitcoina. Wyjaśnijmy zatem, że jest on zdecentralizowaną cyfrową walutą, stworzoną po to, aby umożliwić tanie, szybkie, wygodne i maksymalnie bezpieczne płatności, które nie wymagają udziału banków czy innych pośredników. Bitcoin pozostaje poza kontrolą rządów i banków centralnych, a przy tym ma z góry ograniczoną podaż, która wynosi 21 mln jednostek i nie może zostać w żaden sposób zmieniona. Wydobycie kolejnych bitcoinów trwa, choć warto odnotować, że do obiegu wprowadzono ich już blisko 19 mln.
Ta ograniczona ilość, ale również duże wahania ceny i rosnąca popularność, która niejako przyczyniła się do spadku wydajności sieci bitcoina i wzrostu opłat transakcyjnych, ukształtowały sposób postrzegania kryptowaluty. Dziś dla większości osób jest to nie waluta czy środek płatniczy, lecz zwykły instrument finansowy, który może stanowić ciekawą alternatywę dla inwestowania w akcje czy surowce. O tym, dlaczego tak jest i jak właściwie on działa, przeczytasz w tekście Bitcoin – co to jest i jak na nim zarabiać?
Rynek kryptowalut – ogromny i mocno zróżnicowany...
Pojawienie się bitcoina i powiązanej z nim technologii blockchain zapoczątkowało tworzenie kolejnych kryptowalut (nazywamy je altcoinami lub kryptowalutami alternatywnymi). Niektóre miały być jego udoskonaloną wersją i służyć do błyskawicznych płatności, ale z czasem rynek zdominowały aktywa cyfrowe o innych właściwościach i zastosowaniach.
Niektóre kryptowaluty umożliwiają budowanie zdecentralizowanych aplikacji i serwisów, część pozwala zbierać fundusze na rozmaite projekty, inne są zabezpieczone prawdziwymi towarami (np. złotem czy dolarami) i mają naśladować zmiany ich cen. Są też takie, które tworzy się niejako dla żartu (to tzw. memcoiny). Warto dodać, że obecnie istnieje już kilkanaście tysięcy kryptowalut, więc siłą rzeczy jest to naprawdę rozbudowany i mocno zróżnicowany rynek.
W artykule Kryptowaluty – czym są, jak działają i jak w nie inwestować? znajdziesz wszystkie informacje niezbędne do tego, aby w pełni zrozumieć istotę i działanie wirtualnych aktywów.
....ale za to młody i niedojrzały
Co ważne, choć rynek kryptowalut jest ogromny, to jednak wciąż pozostaje bardzo młody, a to niesie ze sobą wiele istotnych konsekwencji (o niektórych mogłeś posłuchać we wspomnianym wywiadzie). Zalicza się do nich m.in. fakt, że nadal trudno jest określić, które konkretnie projekty kryptowalutowe odegrają w przyszłości ważną rolę – podkreślmy, że prawdopodobnie większość z nich nie odegra żadnej i z czasem zostanie zapomniana.
Istotnym wyrazem niedojrzałości rynku jest to, że niektóre kryptowaluty z dużym potencjałem cieszą się niewielkim zainteresowaniem inwestorów, natomiast wysokie zyski generują aktywa praktycznie bezwartościowe, ale za to ze świetnym marketingiem. W tej drugiej grupie znalazł się m.in. dogecoin (psia kryptowaluta), którego cena w 2021 roku wzrosła tysiące procent głównie za sprawą tweetów Elona Muska.
Jak postrzegać bitcoina i pozostałe kryptowaluty? Dziś to przede wszystkim instrumenty finansowe
Różnice konstrukcyjne i funkcjonalne pomiędzy poszczególnymi kryptowalutami bywają naprawdę spore (więcej o tym w artykule Rodzaje kryptowalut – jakie są i co musisz o nich wiedzieć?), ale trudno będzie Ci je zrozumieć przy pierwszym kontakcie z tematem. Na początek powinieneś jednak zapamiętać, że wszystkie wirtualne aktywa mają swoją cenę i są notowane na specjalnych giełdach, więc z perspektywy przeciętnego inwestora stanowią zwyczajne instrumenty finansowe.
Inwestowanie w kryptowaluty pod wieloma względami przypomina handlowanie akcjami, tradycyjnymi walutami czy surowcami. Jego istota w większości przypadków polega na tym, aby dany instrument możliwie najtaniej kupić i drogo sprzedać. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre cyfrowe aktywa pozwalają zarabiać dodatkowo na tzw. stakingu (odsetkach za przechowywanie ich w określonym miejscu) lub na miningu (wydobywaniu nowych jednostek kryptowalut).
Kryptowaluty – jak zacząć handel? Załóż konto na giełdzie i rozpocznij inwestowanie
Jeśli zadbałeś już o podstawy i rozumiesz, z jakimi instrumentami masz do czynienia, pozostaje Ci dokonać zakupu bitcoina lub innych wirtualnych aktywów. Transakcję możesz zawrzeć na kilka sposobów (opisaliśmy je w artykule Gdzie inwestować w kryptowaluty?), przy czym zdecydowanie najpopularniejszym jest skorzystanie z usług jednej ze specjalnych giełd.
Giełdy kryptowalut umożliwiają wygodny handel wirtualnymi aktywami i tym samym stanowią niejako centrum ich całego ekosystemu. Obecnie istnieje już kilkaset kryptogiełd, ale zdecydowana większość działa bardzo podobnie i łączy funkcje brokerów oraz klasycznych giełd (np. papierów wartościowych). Odpowiadają one za wykonywanie zleceń czy wprowadzanie kryptowalut do obrotu, a jednocześnie udostępniają platformy inwestycyjne, które pozwalają zawierać transakcje, śledzić ceny i analizować ich wykresy, czy też korzystać z narzędzi analizy technicznej.
Kupno bitcoina i innych kryptowalut jest możliwe po założeniu bezpłatnego konta na wybranej giełdzie. Jest to bardzo proste, zajmuje dosłownie kilka minut, i przypomina rejestrację w wielu innych serwisach internetowych. W większości przypadków nie obejdzie się bez podania danych osobowych i weryfikacji tożsamości, ale nadal są giełdy, na których możesz handlować anonimowo (przynajmniej w teorii, bo w praktyce w sieci nikt nie jest anonimowy).
Proces kupna kryptowalut i ich sprzedaży wygląda bardzo podobnie jak w przypadku giełd papierów wartościowych czy rynku forex. Po zalogowaniu się na konto składasz zlecenie o określonych parametrach (cena, liczba nabywanych jednostek itp.) i czekasz na realizację transakcji.
Inwestycja w kryptowaluty w pytaniach i odpowiedziach
Powyższe informacje to zaledwie wycinek wiedzy, którą musisz zgłębić, chcąc z powodzeniem inwestować w kryptowaluty. Aby ułatwić Ci lepsze zrozumienie tematu, stworzyliśmy cykl artykułów, w których dokładnie omówiliśmy poszczególne zagadnienia. Zanim przystąpisz do ich lektury, zapoznaj się jeszcze z odpowiedziami na popularne pytania początkujących kryptoinwestorów.
Dla kogo jest inwestowanie w kryptowaluty?
Dla każdego, kto dostrzega potencjał w tym rynku, wiąże z nim nadzieje na uzyskanie wysokich stóp zwrotu, a zarazem akceptuje towarzyszące mu ryzyko. Co ważne, w waluty cyfrowe mogą obecnie swobodnie inwestować ludzie z praktycznie całego świata.
Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty, aby mieć szanse na duże zyski? Jakie jest ryzyko inwestycyjne?
Kryptowaluty mają bardzo duże wahania cen i są w stanie wygenerować zarówno dotkliwe straty, jak i ogromne, niespotykane na żadnym innym rynku, stopy zwrotu. Niektóre projekty w czasie hossy potrafią zyskać na wartości nawet kilkaset czy kilka tysięcy procent w ciągu tygodnia lub miesiąca, co pokazuje, że nawet niewielkie kwoty inwestycji w kryptowaluty mogą zapewnić naprawdę wysokie zyski. Pamiętaj jednak, że ryzyko na tym rynku jest niezwykle wysokie i w okresie gwałtownych wyprzedaży można bardzo szybko stracić większość zainwestowanego kapitału.
Jak ograniczyć zagrożenia związane z inwestowaniem w kryptowaluty?
Sposobem na ograniczenie ryzyka inwestycyjnego są m.in. sukcesywne zakupy kryptowalut, które pozwolą uśrednić cenę wejścia w inwestycję, a także stosowanie i trzymanie się określonej strategii inwestycyjnej; należy mieć też na uwadze analizę techniczną oraz fundamentalną i unikać nabywania aktywów tuż po silnych wzrostach. Poza tym warto również zadbać o bezpieczne przechowywanie swoich kryptowalut i nie korzystać z giełd mało znanych lub o złej reputacji.
Od jakich kwot można zacząć inwestowanie w kryptowaluty?
W odróżnieniu np. od akcji kryptowaluty możesz nabywać w ułamkowych częściach. Dzięki temu nawet bitcoin, który kosztuje dziesiątki tysięcy dolarów, jest dostępny dla osób z niewielkim kapitałem. Minimalna wartość transakcji zależy od giełdy i konkretnej kryptowaluty, przy czym najczęściej nie przekracza kilku dolarów.
Jakie są najważniejsze i najpopularniejsze kryptowaluty?
Poza bitcoinem, zaliczamy do nich m.in. litecoina (LTC), ethereum (ETH) czy ripple (XRP). Ta ostatnia została stworzona z myślą o potrzebach banków, litecoin zapewnia szybsze i tańsze transakcje niż bitcoin, natomiast sieć ethereum pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Dużą popularnością cieszą się również cardano, polkadot, solana czy dogecoin.
Z jakimi technologiami i innowacjami wiążą się kryptowaluty?
To m.in. technologia blockchain, kryptografia, smart kontrakty, tokeny NFT, DeFi (decentralized financed) czy inne zdecentralizowane aplikacje i serwisy, a nawet internet rzeczy.
Czy giełdy kryptowalut są bezpieczne?
W przeszłości zdarzały się poważne kradzieże, a nawet zniknięcia całych giełd (wraz ze środkami inwestorów). Obecnie wiele z nich to duże przedsiębiorstwa o globalnym zasięgu, które chcą dostarczać inwestorom możliwie najlepsze i najbezpieczniejsze usługi. Stosują liczne zabezpieczenia swoich systemów, czy też co najmniej dwuetapową autoryzację transakcji i wypłat środków. Mimo wszystko, ze względu choćby na brak regulacji, kryptogiełdy nadal nie są tak bezpieczne, jak np. domy maklerskie czy banki.
Gdzie przechowywać kryptowaluty?
Krypto możesz trzymać na giełdzie, ale bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przesłanie ich do specjalnego portfela kryptowalut. Taki portfel może mieć postać fizyczną, internetową, mobilną, desktopową, a nawet papierową. Niezależnie który wybierzesz, musisz zadbać o bezpieczne przechowywanie klucza prywatnego (hasła dostępu).
Czy na rynku kryptowalut możliwy jest handel z dźwignią?
Tak, w obrocie dostępne są kontrakty terminowe i opcje na kilkadziesiąt najpopularniejszych kryptowalut, przy czym oferują je tylko niektóre kryptogiełdy (np. Binance). Z lewarem możesz inwestować w krypto także za pośrednictwem kontraktów CFD, udostępnianych przez tradycyjnych brokerów np. XTB czy TMS Brokers.
Jak rozliczyć dochody z inwestycji kryptowalutowych?
Dochody z kryptowalut są opodatkowane 19% podatkiem od zysków kapitałowych i muszą zostać rozliczone na formularzu PIT-38. Chodzi tutaj o ten sam dokument, który wykorzystuje się do rozliczania transakcji na rynku akcji, obligacji czy innych instrumentów finansowych.
Mamy nadzieję, że lektura artykułu choć trochę pomogła Ci zrozumieć podstawy inwestowania w kryptowaluty. Jeśli jednak nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania albo któraś z podanych informacji jest dla Ciebie niejasna – daj znać w komentarzu.