Wróć

Kryptowaluty – czym są i jak działają?

Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

93 publikacje 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.


16 komentarzy
Kryptowaluty – czym są i jak działają?
Spis treści

Inwestowanie w kryptowaluty może zapewnić ogromne zyski, i to przy niskim zaangażowaniu kapitałowym, ale również dotkliwe straty. Ich miłośnicy często uważają je za pieniądze i aktywa przyszłości, a wręcz uosobienie wolności; samego bitcoina, czyli najstarszą i najważniejszą wirtualną walutę, postrzegają zaś jako magazyn wartości, coś na kształt „cyfrowego złota”. Przeciwnicy krypto widzą w nich głównie zabawki dla spekulantów, bezwartościowe i bezużyteczne aktywa, a nawet piramidy finansowe.

W tekście skupiliśmy się głównie na kwestiach ważnych z perspektywy inwestora, jednak nie mogliśmy w nim pominąć aspektów technicznych, w tym istoty i znaczenia technologii blockchain. Jeśli już je znasz lub nie chcesz się z nimi zapoznawać (są to zagadnienia dość skomplikowane, ale staraliśmy się omówić je prostym językiem), możesz od razu przejść do akapitów poświęconych stricte inwestowaniu w kryptowaluty.

Kryptowaluty – co to za aktywa i czym się charakteryzują?

O tym, czym są kryptowaluty, wiele mówi sama ich nazwa, która jednoznacznie wskazuje, że mamy tutaj do czynienia z kryptografią i walutami. Od razu trzeba jednak dodać, że chodzi o waluty specyficzne, bo istniejące wyłącznie w postaci cyfrowej.

Kryptowaluty nie mają formy fizycznej, ale posiadają określoną wartość, dlatego są nazywane wirtualnymi (cyfrowymi) pieniędzmi. Gdy jakiś sprzedawca akceptuje płatność w danej kryptowalucie, to możesz nią zapłacić tak samo legalnie, jak złotymi, euro, dolarami czy inną walutą fiducjarną (są to tzw. fiaty). Jeśli znajomy poda Ci swój adres portfela danej kryptowaluty, to w łatwy sposób, z pominięciem banku i innych pośredników, możesz przelać mu dowolną liczbę jej jednostek – tak rozliczycie np. wspólne wydatki.

Jednak dziś mało kto korzysta z kryptowalut dla ich funkcji płatniczej. Większość osób, słusznie zresztą, widzi w nich instrumenty finansowe, które podlegają bieżącej wycenie, charakteryzują się wysokim ryzykiem inwestycyjnym, ale jednocześnie dają szansę na wypracowanie spektakularnych zysków. Ich zakupu i sprzedaży dokonują głównie na giełdach kryptowalut, które pod wieloma względami przypominają tradycyjne giełdy akcji, obligacji, walut czy surowców.

Bitcoin kosztował początkowo raptem kilka centów, a ponad 14 lat później już blisko 73 000 USD (szczyt z marca 2024 roku). Nie można jednak zapominać, że w międzyczasie notował wiele potężnych, często dynamicznych, spadków ceny. Kupując kryptowalutę na szczycie przed krachem, można było w kilka tygodni, a czasem nawet dni, stracić 70-80% wartości portfela.

Bitcoin i początki kryptowalut

Powszechnie uważa się, że to właśnie bitcoin (BTC) dał początek kryptowalutom i technologii blockchain. Powstał na początku 2009 roku, czyli tuż po wybuchu globalnego kryzysu gospodarczego, którego konsekwencje odczuwaliśmy przez kilka dobrych lat.

Ówczesny kryzys mocno nadszarpnął zaufanie do rządów i banków centralnych, które były odpowiedzialne m.in. za powstanie bańki na rynku nieruchomości czy późniejszy masowy dodruk pieniądza. Odpowiedzią na ich działania było stworzenie bitcoina – waluty o ograniczonej podaży (łącznie będzie w obiegu 21 mln BTC), która miała umożliwić szybkie, bezpieczne i tanie płatności bez udziału pośredników, a przy tym pozostać poza kontrolą rządów i instytucji finansowych.

Co ciekawe, do dziś nie jest jasne, kto tak naprawdę stworzył bitcoina. Wiemy, że odpowiada za to wybitny programista lub grupa programistów o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nie znamy jednak jego (lub ich) prawdziwej tożsamości, nikt też nigdy nie dowiódł, że uczestniczył w tworzeniu pierwszej cyfrowej waluty.

Bitcoin oficjalnie jest uznawany za pierwszą kryptowalutę, ale tuż przed nim powstały podobne rozwiązania (m.in. bit gold czy hashcash), a pierwsze koncepcje zdecentralizowanych płatności elektronicznych pojawiły się już w latach 90. XX wieku.

Altcoiny, czyli kryptowaluty alternatywne

Dość powszechne jest przekonanie, że od pojawienia się samego bitcoina istotniejsze było powstanie koncepcji technologii blockchain. Zakres jej potencjalnych zastosowań jest szeroki; wykorzystuje się ją do tworzenia nowych kryptowalut, ale też do eksperymentowania z wieloma innymi rozwiązaniami, które opierają się na kryptografii czy rozproszonej bazie danych (do tego wątku jeszcze wrócimy).

Kryptowaluty, które powstały po bitcoinie, nazywane są altcoinami (od angielskich słów: alternative i coin). Do najstarszych i najważniejszych zaliczamy ethereumripple, litecoina czy monero, przy czym obecnie istnieje już kilkanaście tysięcy wirtualnych walut i tokenów. Część oferuje użyteczne, wręcz rewolucyjne rozwiązania, ale nie brakuje też bezwartościowych projektów, a nawet scamów. Co ciekawe, mimo dynamicznego rozwoju rynku, wciąż ok. 40-55% jego łącznej kapitalizacji przypada na bitcoina.

Wskaźnik dominacji (udziału w kryptorynku) bitcoina w latach 2015-2024
Wykres wskaźnika dominacji bitcoina

Warto dodać, że starsze altcoiny często bazowały na rozwiązaniach przyjętych w bitcoinie, ale miały być od niego szybsze, wydajniejsze i bardziej użyteczne. Takich „bitcoinów 2.0” powstały dziesiątki, jednak żaden nie zrewolucjonizował rynku.

Większe nadzieje pokładane są w nowszych kryptowalutach, np. tych z blockchainami do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (ethereum, cardano). Doceniane są też projekty, które prowadzą do rozwiązania problemu łączności tzw. smart kontraktów z zewnętrznymi źródłami danych (np. chainlink), a także platformy obsługujące wiele blockchainów jednocześnie (np. polkadot).

Kompletną listę istniejących altcoinów, ich ceny, wykresy oraz giełdy, na których są notowane, możesz znaleźć m.in. na stronie: https://coinmarketcap.com/.

Jak działają kryptowaluty? Technologia, kopanie i inne kwestie techniczne

W tekście pojawiło się już kilka pojęć, które mogą być niezrozumiałe dla osoby niezaznajomionej z tematem kryptowalut. Wyjaśnijmy zatem, jak właściwie działają wirtualne aktywa i co różni cyfrowe waluty od tokenów.

Zacznijmy od tego, że wiele kryptowalut korzysta z tej samej technologii i funkcjonuje w podobny sposób. Ich istotą jest zdecentralizowany system, który w większości przypadków bazuje na blockchainie (łańcuchu bloków).

Blockchain stanowi publiczny rejestr transakcji w ramach sieci danej kryptowaluty, które są zawierane, weryfikowane i szyfrowane przy wykorzystaniu kryptografii, czyli skomplikowanych obliczeń matematycznych. Obliczenia te na bieżąco przeprowadza wielu użytkowników sieci (a raczej ich komputery o dużej mocy obliczeniowej), za co uzyskują wynagrodzenie w postaci jednostek kryptowaluty.

Co ważne, technologia blockchain działa w taki sposób, który uniemożliwia fałszowanie zarówno kryptowalut, jak i operacji, w których uczestniczą. Nie wymaga obecności pośredników, ponieważ transakcja każdorazowo odbywa się bezpośrednio pomiędzy stroną wysyłająca i odbierającą środki. Tylko te strony transakcji znają wszelkie jej szczegóły, choć sam rejestr księgowy i podstawowe dane o operacji są dostępne publicznie.

Na czym polega kopanie kryptowalut i ich decentralizacja?

Jak widzisz, kryptowaluty i transakcje z ich udziałem wyglądają inaczej niż zwykłe waluty i operacje w klasycznym systemie finansowym. Wirtualne pieniądze nie potrzebują pośredników i nie podlegają kontroli instytucji finansowych. Żadna zewnętrzna organizacja nie może też decydować o wielkości emisji krypto ani bezpośrednio wpływać na ich funkcjonowanie.

Wspomniane korzyści zapewnia sam blockchain danej kryptowaluty, który stanowi zdecentralizowaną i rozproszoną bazę danych opartą na modelu peer-to-peer. Za obsługę transakcji i przechowywanie związanych z nimi informacji odpowiadają użytkownicy sieci zwani górnikami (minerami). Proces, w którym weryfikują i dodają do publicznego rejestru transakcje, a także mechanizm wprowadzania do obiegu nowych jednostek kryptowaluty, nazywamy kopaniem (miningiem).

Sieć danej kryptowaluty działa sprawnie dzięki jednoczesnej pracy wielu minerów. Gdy któryś z nich przestanie udostępniać swój komputer, nie wpłynie to na funkcjonalność systemu. Faktem jest jednak, że w przypadku najpopularniejszych walut na wykonanie transakcji trzeba czekać nierzadko nawet kilkadziesiąt minut. Rzadziej używane kryptowaluty zwykle pozwalają na znacznie szybsze zatwierdzanie operacji.

W przypadku części kryptowalut nie zachodzi proces kopania, a niektóre z nich (np. ripple) nie mają w pełni zdecentralizowanego charakteru. 

Kryptowaluta a token

Wiele osób określa kryptowalutami wszystkie wirtualne aktywa, którymi można handlować na giełdach. To zresztą nie dziwi, bo nawet same giełdy umożliwiające ten handel funkcjonują pod nazwą „giełdy kryptowalut”. W rzeczywistości wyróżniamy kryptowaluty, takie jak bitcoin (BTC) czy litecoin (LTC), jak również cyfrowe tokeny, np. binance coin (BNB). Tokenów jest znacznie więcej niż kryptowalut, ale nie będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, jeśli zrozumiesz poniżej opisane mechanizmy.

Kryptowaluta działa we własnej sieci blockchain (jedna sieć to jedna kryptowaluta), token jest natomiast tworzony na „cudzym” blockchainie za pomocą tzw. smart kontraktu. Ponieważ dana sieć pozwala budować nieograniczoną liczbę smart kontraktów, na tym samym blockchainie może istnieć wiele różnych tokenów. W przypadku bitcoina (BTC) nie ma ich w ogóle, ale już np. w sieci ethereum, poza powiązanymi z nią eterami (ETH), znajdują się setki innych tokenów.

Kryptowaluty i tokeny różnią się jeszcze innymi aspektami funkcjonalnymi i technologicznymi, ale dla przeciętnego inwestora nie ma to znaczenia – dla niego liczą się ich ceny i fakt, że podlegają jednakowym regułom handlu. Wiedz jednak, że kryptowaluty działają stricte jak pieniądze, natomiast tokeny mogą służyć np. do pozyskiwania funduszy na rozwój projektu czy obniżania opłat giełdowych, albo przybierać cechy zbliżone do akcji (tokeny inwestycyjne).

Niektóre tokeny są częściowo lub w 100% zabezpieczone przez standardowe dobra np. złoto czy walutę (stablecoiny), a ich kursy giełdowe podążają za cenami tych dóbr. Zwróć uwagę zwłaszcza na takie stablecoiny, jak tether (USDT), binance USD (BUSD) czy USD coin (USDC), bowiem to głównie one są wykorzystywane do handlu na giełdach kryptowalut.

Stablecoiny stanowią swego rodzaju wirtualne fiaty (zwykle dolary), za które inwestorzy kupują i sprzedają inne tokeny oraz kryptowaluty. Jest tak m.in. dlatego, że zgodnie z przepisami obowiązującymi w większości krajów, w momencie wymiany BTC, ETH, LTC czy innych krypto na stablecoiny nie powstaje obowiązek podatkowy (nie oznacza to, że od zysków z kryptowalut nie płaci się podatku!). Wirtualne fiaty wiążą się jednak z zagrożeniami, np. możliwością utraty płynności i kursu 1:1 względem naśladowanej waluty, więc nie mogą być uznawane za jej substytut.

W dalszej części tekstu, dla uproszczenia, będziemy posługiwać się określeniem kryptowaluty, ale miej z tyłu głowy, że w rzeczywistości są różne rodzaje kryptowalut i tokenów, za którymi kryją się różne rozwiązania konstrukcyjne i funkcjonalne.

Ryzyko, potencjał zysku i horyzont czasowy inwestycji w kryptowaluty

Kryptowaluty przyciągają ogromnymi wzrostami cen, ale również ich silnymi wahaniami, z których chętnie korzystają traderzy, zwłaszcza ci grający na kontraktach terminowych. Gdy rynek wchodzi w okres hossy, wartość wielu cyfrowych aktywów rośnie o dziesiątki procent dziennie i setki lub nawet tysiące procent w kilka miesięcy. Takiego potencjału zysku nie oferuje żaden inny rynek, ale pamiętaj, że towarzyszy temu również ekstremalnie wysokie ryzyko inwestycyjne.

Żeby lepiej zrozumieć specyfikę aktywów cyfrowych, przyjrzyj się poniższym wykresom.

Długoterminowy wykres ceny bitcoina
Wykres ceny bitcoina w latach 2012-2024

​​​​​​Bitcoin istnieje od 2009 roku, ale giełdy umożliwiające handel kryptowalutami i śledzenie ich cen pojawiły się nieco później. Powyższy wykres w skali logarytmicznej pokazuje zachowanie kursu BTC/USD w okresie od maja 2012 do kwietnia 2024 roku, ale to w zupełności wystarczy, żeby uchwycić jego silny długoterminowy trend wzrostowy.

Biorąc pod uwagę sam wygląd wykresu, trudno zgodzić się z głosami przeciwników bitcoina, którzy twierdzą, że jest jedną wielką bańką spekulacyjną. Obecnie niewiele na to wskazuje, a już na pewno nie historyczne notowania jego ceny. Widać jednak, że mamy do czynienia z cyklicznym rynkiem, na którym co jakiś czas występują „małe bańki” i okresy wielomiesięcznej bessy.

Przedstawiony wykres ceny bitcoina wygląda prowzrostowo, ale nie możemy mieć pewności, że ten długookresowy trend zostanie utrzymany. Dziś trudno to sobie wyobrazić, ale teoretycznie możliwe jest, że w przyszłości kurs BTC wróci do poziomu kilku tysięcy czy nawet kilkuset dolarów.

Średnioterminowy wykres ceny bitcoina
Wykres ceny bitcoina w latach 2022-2024

Ten wykres przedstawia notowania ceny bitcoina w skali standardowej, w znacznie krótszym, trzyletnim okresie. Jak widzisz, od historycznego szczytu z listopada 2021 r. do końca 2022 roku rynek znajdował się w bardzo silnym trendzie spadkowym, który zbił kurs z ok. 64 000 do poniżej 20 000 USD (takie poziomy osiągnął na giełdzie Bitstamp, przy czym każda kryptogiełda ma własny system notowań i tym samym nieco inne kursy).

Zwróć też uwagę, że przez ponad rok mogliśmy obserwować tzw. konsolidację, która zakończyła się dynamicznym wybiciem poziomu 30 000 USD i silnymi wzrostami, które w kilka miesięcy wyniosły cenę do nowych rekordów. Zbiegło się to w czasie z wprowadzeniem nowego ETF-a na kryptowaluty (konkretniej na bitcoina) i zbliżającym się czwartym halvingiem bitcoina.

Krótkoterminowy wykres ceny dogecoina
Krótkoterminowy wykres ceny dogecoina w okresie marzec-czerwiec 2021 r.

Powyższy wykres wybraliśmy po to, aby pokazać, jakie zyski (lub straty) może przynieść inwestycja w kryptowaluty w krótkim terminie. Przedstawia on cenę dogecoina (DOGE), który stał się popularny w zasadzie wyłącznie za sprawą tweetów Elona Muska. Jak widzisz, kurs wzrósł 10-krotnie w ciągu niespełna miesiąca (okres kwiecień-maj 2021 r.), choć po drodze, co naturalne, notował silne korekty. Jeśli kupiłbyś dogecoina blisko szczytu, czyli po ok. 0,7 USD, to dwa tygodnie później mógłbyś go sprzedać za raptem mniej niż 0,3 USD.

Hodlowanie – popularny sposób inwestowania w kryptowaluty

Przedstawione wykresy jasno sygnalizują, że na rynku kryptowalut możesz zarabiać (i tracić) zarówno jako trader, jak i tzw. hodler (inwestor długoterminowy). 

Jak pokazuje pierwszy z przedstawionych wykresów, hodlowanie wydaje się być bardzo dobrą strategią na rynku bitcoina. Nawet jeśli kupiłbyś go na szczycie cenowym w hossie z 2013, 2017 lub 2021 roku, to prędzej czy później z nawiązką odrobiłbyś swoje straty. Co więcej, w międzyczasie mógłbyś dokupować BTC tak, aby uśrednić cenę zakupu – swoją drogą, u hodlerów to dość często spotykana praktyka.

Strategia hodlowania i ewentualnego uśredniania ceny sprawdzała się dotychczas również w przypadku ethereum, litecoina i dziesiątek innych kryptowalut. Nie możesz mieć jednak gwarancji, że będzie tak również w przyszłości. Nie brakuje krypto, którym daleko do szczytów sprzed lat. To często te, za którymi stoją bezwartościowe lub mało użyteczne projekty, ale oferowanie ciekawych rozwiązań technologicznych też nie zawsze zapewnia sukces. Kryptoaktywa wciąż stanowią młody rynek, gdzie dużą rolę odgrywają emocje i marketing, a to, co jest wartościowe, nie zawsze zostaje docenione.

Określenie „hodler" pochodzi od literówki w słowie „hold” (ang. trzymać), którą w 2013 roku popełnił użytkownik najpopularniejszego forum o bitcoinie. Jego wpis „I am hodling” pojawił się po nagłym, blisko 50-procentowym spadku ceny bitcoina, która wcześniej po raz pierwszy w historii przekroczyła 1 000 USD. Pomyłka przypadła do gustu miłośnikom kryptowalut, którzy od tamtego czasu nazywają hodlowaniem inwestowanie długoterminowe, jak i trzymanie coinów do momentu odrobienia strat.

Trading na rynku kryptowalut

Hodlerzy zwykle trzymają na swoich portfelach kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych kryptowalut. Ten rynek jest jednak również wręcz stworzony dla traderów, którzy chętnie korzystają z wysokiej zmienności cen wirtualnych aktywów. To właśnie ona sprawia, że naprawdę wysokie zyski (lub straty) możesz wygenerować w ciągu kilku tygodni, dni, a nawet... godzin.

Dzięki dostępności instrumentów pochodnych na kryptowaluty możesz zarabiać (lub tracić) nie tylko na wzrostach, ale i spadkach ich cen. Co więcej, masz przy tym możliwość grania z dźwignią finansową, czyli zawierania transakcji o wartości znacznie większej niż kwota, którą posiadasz na rachunku inwestycyjnym. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku ryzyko jest ekstremalnie wysokie – przez gwałtowne zmiany ceny dotkliwe straty ponoszą nawet doświadczeni inwestorzy.

Nieregulowany i niedojrzały rynek

Niezależnie od tego, czy chciałbyś zostać kryptotraderem, hodlerem, czy może łączyć obie te strategie, musisz pamiętać o tym, że rynek kryptowalut jest wciąż młody i niedojrzały. Poza tym nie podlega nadzorowi żadnej międzynarodowej instytucji kontrolnej, ani nie posiada przepisów i rozwiązań, które gwarantowałyby takie bezpieczeństwo, na jakie możesz liczyć, inwestując na rynku akcji, obligacji czy forex.

W przeszłości dochodziło do sytuacji, w których z dnia na dzień znikały całe giełdy kryptowalut, a wraz z nimi wszystkie przechowywane u nich fiaty i coiny inwestorów. Dziś wiele kryptogiełd dba o bezpieczeństwo i cieszy się zaufaniem inwestorów, ale i tak lepiej traktować je wyłącznie jako platformy do handlu. Posiadane aktywa, zwłaszcza te kupowane na dłuższy termin, powinieneś przechowywać na zewnętrznych portfelach kryptowalut.

Brak odgórnych regulacji niesie ze sobą kilka istotnych, w większości negatywnych, konsekwencji. Po pierwsze, tokeny i kryptowaluty mogą swobodnie emitować bardzo różne podmioty, w tym również te nieuczciwe; nie muszą one stosować się do żadnych wymogów informacyjnych, zwykle mogą też skutecznie uchronić się przed ewentualnymi roszczeniami inwestorów. Większość wirtualnych aktywów jest jednak wydawana na podstawie przepisów określonego państwa. Także same giełdy, przynajmniej te dbające o reputację, nie wprowadzają do obrotu podejrzanych coinów. Nie do końca jest zatem tak, że na rynku panuje całkowita „wolna amerykanka”.

Ważny jest też fakt, że na rynku kryptowalut handel trwa całą dobę przez 7 dni w tygodniu, co sprzyja gwałtownym ruchom cenowym zwłaszcza w okresach obniżonej płynności (np. w weekendy lub święta). Dodajmy jednak, że nadal jest to rynek stosunkowo mały i młody, więc nawet w „tygodniu roboczym”, kiedy obroty są relatywnie wysokie, nie brakuje dużych wahań cen. Niedojrzałości rynku dowodzi choćby to, że silne ruchy są następstwem jakiejś plotki lub tweetów jednej, ale wpływowej osoby (przykład Elona Muska i jego wpływu na ceny bitcoina i dogecoina).

Ponadto, inaczej niż w przypadku akcji, obrót kryptowalutami na giełdach nigdy nie ulega wstrzymaniu ze względu np. na skrajne emocje rynkowe i związane z nimi gwałtowne ruchy cenowe. Kryptoinwestorom nie daje się czasu na „ochłonięcie”, stąd też fala panicznej wyprzedaży potrafi w krótkim czasie zbić ceny o kilkadziesiąt procent. Z drugiej strony, brak ograniczeń dla dynamicznie zmieniających się kursów powoduje, że duży optymizm inwestorów oraz tzw. fomo (powszechny strach przed utratą szansy na duży zarobek) prowadzą niekiedy do szalonych wzrostów wycen.

Uważaj na „naganiaczy” i manipulacje

Nie ma drugiego takiego rynku, na którym emocje, plotki i marketing odgrywałyby tak dużą rolę. Ma to swoje zalety, bo sprzyja ogromnym wzrostom cen w okresach hossy, ale generuje też pewne zagrożenia i wypaczenia. Na co powinieneś uważać?

W Internecie, zwłaszcza na portalu X, nie brakuje użytkowników z dużymi zasięgami, którzy zachwalają wybrane projekty (te, w które inwestują) tylko po to, żeby podbić ich ceny. Zwykle są to aktywa o stosunkowo małym rynku, gdzie niewielki napływ kapitału może mocno podbić wycenę. Choć „naganianie” nie musi od razu oznaczać, że dany token lub waluta są niegodne uwagi, to jednak miej z tyłu głowy, że w świecie krypto te i inne manipulacje (np. świadome publikowanie fake newsów) nie należą do rzadkości.

W przypadku rynku kryptowalut skuteczny marketing odgrywa przesadnie dużą rolę. Są wartościowe projekty, prowadzone przez zespoły z realnymi osiągnięciami, które nie potrafią się jednak przebić do świadomości szerszego grona inwestorów. Z drugiej strony, nie brakuje bezwartościowych kryptowalut, które wyłącznie za sprawą agresywnego marketingu i naganiania doczekały się ogromnych wzrostów cen.

Inwestowanie w praktyce, czyli jak i kiedy najlepiej kupić kryptowaluty?

Centralną część całego ekosystemu wirtualnych aktywów stanowią giełdy kryptowalut. To głównie na nich handlują inwestorzy z całego świata, przy czym wybrane krypto możesz również nabyć w specjalnych kantorach.

Kryptogiełdy udostępniają platformy pozwalające handlować bitcoinami, eterami, litecoinami i wieloma innymi altcoinami. Obecnie istnieje już kilkaset kryptogiełd, które różnią się poziomem bezpieczeństwa, prowizjami transakcyjnymi czy ofertą dostępnych cyfrowych walut i tokenów. Wybór jest zatem spory, ale sprawdzając giełdy kryptowalut z naszego rankingu, znacznie ułatwisz sobie znalezienie najlepszego usługodawcy. Dzięki rankingowi zorientujesz się także, na które parametry ofert zwrócić uwagę i w jaki sposób giełdy chronią środki klientów.

Ranking giełd kryptowalut - Kwiecień 2024

Ocena bezpieczeństwa
(4)
Liczba kryptowalut
>400
Prowizja maker/taker
0,1% / 0,1%
Prowizja maker/taker 0,1% / 0,1%

  • 0,1% maker
  • 0,1% taker

są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami poniżej równowartości 1 mln USD; stawki maleją wraz z wielkością obrotów na koncie oraz w przypadku korzystania z tokenów BNB (taniej o 25% w stosunku do standardowych stawek), które są emitowane przez Binance.

Waluty FIAT
PLN, EUR, GBP + 8 innych
  • Szczegóły oferty
  • Recenzja
    4.8
Załóż konto

Informacje ogólne

Oferta instrumentów

Opłaty i prowizje

Bezpieczeństwo

Inne

Informacje ogólne

  • Rok założenia

    2017

  • Kraj siedziby

    Kajmany

  • Obsługa w języku polskim

    TAK

  • Strona w języku polskim

    TAK

  • Obsługiwane waluty FIAT

    PLN, EUR, GBP + 8 innych

  • Wymagana weryfikacja konta

    TAK

Oferta instrumentów

  • Liczba kryptowalut

    >400

  • Stablecoiny

    TAK

  • Handel z dźwignią

    TAK

Opłaty i prowizje

  • Opłata za założenie konta

    0 zł

  • Opłata za prowadzenie konta

    0 zł

  • Prowizja na transakcjach spot
    • 0,1% maker
    • 0,1% taker

    są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami poniżej równowartości 1 mln USD; stawki maleją wraz z wielkością obrotów na koncie oraz w przypadku korzystania z tokenów BNB (taniej o 25% w stosunku do standardowych stawek), które są emitowane przez Binance.

  • Prowizja na transakcjach z dźwignią
    • maker 0,02% (handel w USDT), 0,000% (handel w USDC)
    • taker 0,05% (handel w USDT), 0,017% (handel w USDC)

    są to najwyższe możliwe prowizje, obowiązujące użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami poniżej równowartości 15 mln USD; odpowiednio niższe stawki obowiązują w przypadku wyższych miesięcznych obrotów lub korzystania z tokenów BNB (taniej o 10% w stosunku do standardowych prowizji).

Bezpieczeństwo

  • Ocena bezpieczeństwa
    (4)
  • Ocena otoczenia prawnego

    negatywna

  • Ocena stażu rynkowego

    neutralna

  • Dwuetapowa weryfikacja

    TAK

  • Cold wallety (bezpieczne przechowywanie większości kryptowalut poza siecią)

    TAK

  • Dodatkowe zabezpieczenia

    TAK

  • Historia transakcji

    TAK

  • Program bug bounty

    TAK

  • Fundusz gwarancyjny (ubezpieczenie środków)

    TAK

Inne

  • Średni dzienny obrót

    36,45 mld USD

    jest to średnia dzienna wartość obrotów, jaką w marcu 2024 r. zanotowano na rynku spot giełdy

  • Sposoby wpłaty środków
    • przelew bankowy
    • karta płatnicza
  • Aplikacja mobilna

    TAK

Zalety

  • bardzo duży wybór kryptowalut
  • duży wybór kontraktów i opcji na kryptowaluty
  • niskie prowizje transakcyjne
  • możliwość obniżenia prowizji poprzez korzystanie z tokenów Binance coin (BNB)
  • wysoki poziom bezpieczeństwa
  • duże obroty, zapewniające wysoką płynność handlu

Wady

  • dość krótki czas działania na rynku
  • Atrakcyjność opłat
    5/ 5
  • Bogactwo oferty
    5/ 5
  • Funkcjonalność
    5/ 5
  • Bezpieczeństwo
    4/ 5
Przeczytaj recenzję
Marcin Kowalczyk
Załóż konto
Ocena bezpieczeństwa
(4.5)
Liczba kryptowalut
>250
Prowizja maker/taker
0,2% / 0,2%
Prowizja maker/taker 0,2% / 0,2%

  • maker 0,2%
  • taker 0,2%

są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 50 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku

Waluty FIAT
EUR, USD, GBP + 4 inne
  • Szczegóły oferty
  • Recenzja
    4.5
Załóż konto

Informacje ogólne

Oferta instrumentów

Opłaty i prowizje

Bezpieczeństwo

Inne

Informacje ogólne

  • Rok założenia

    2011

  • Kraj siedziby

    USA

  • Obsługa w języku polskim

    NIE

  • Strona w języku polskim

    NIE

  • Obsługiwane waluty FIAT

    EUR, USD, GBP + 4 inne

  • Wymagana weryfikacja konta

    TAK

Oferta instrumentów

  • Liczba kryptowalut

    >250

  • Stablecoiny

    TAK

  • Handel z dźwignią

    TAK

Opłaty i prowizje

  • Opłata za założenie konta

    0 zł

  • Opłata za prowadzenie konta

    0 zł

  • Prowizja na transakcjach spot
    • maker 0,2%
    • taker 0,2%

    są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 50 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku

  • Prowizja na transakcjach z dźwignią
    • maker 0,02%
    • taker 0,05%

    są to najwyższe możliwe prowizje, stosowane w przypadku średnich obrotów do 100 000 USD miesięcznie; bardziej aktywni użytkownicy mają dostęp do odpowiednio niższych stawek

Bezpieczeństwo

  • Ocena bezpieczeństwa
    (4.5)
  • Ocena otoczenia prawnego

    pozytywna

  • Ocena stażu rynkowego

    pozytywna

  • Dwuetapowa weryfikacja

    TAK

  • Cold wallety (bezpieczne przechowywanie większości kryptowalut poza siecią)

    TAK

  • Dodatkowe zabezpieczenia

    TAK

  • Historia transakcji

    TAK

  • Program bug bounty

    TAK

  • Fundusz gwarancyjny (ubezpieczenie środków)

    TAK

Inne

  • Średni dzienny obrót

    1.59 mld USD

    jest to średnia dzienna wartość obrotów, jaką w marcu 2024 r. zanotowano na rynku spot giełdy

  • Sposoby wpłaty środków

    przelew bankowy

  • Aplikacja mobilna

    TAK

Zalety

  • długi staż działalności
  • wysoki poziom bezpieczeństwa
  • możliwość zawierania transakcji z dźwignią
  • spore obroty, zapewniające wysoką płynność handlu

Wady

  • oferta kryptowalut i kontraktów na krypto węższa niż u głównych konkurentów
  • Atrakcyjność opłat
    4.5/ 5
  • Bogactwo oferty
    4.5/ 5
  • Funkcjonalność
    5/ 5
  • Bezpieczeństwo
    4.5/ 5
Przeczytaj recenzję
Marcin Kowalczyk
Załóż konto
Ocena bezpieczeństwa
(4.5)
Liczba kryptowalut
>240
Prowizja maker/taker
0,4% / 0,6%
Prowizja maker/taker 0,4% / 0,6%

  • 0,4% maker
  • 0,6% taker 

są to najwyższe możliwe prowizje, które obowiązują użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 10 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku, dla przedziału np. od 50 000 do 100 000 USD maker wynosi 0,15%, a taker 0,25%

Waluty FIAT
EUR, USD, GBP
  • Szczegóły oferty
  • Recenzja
    4.1
Załóż konto

Informacje ogólne

Oferta instrumentów

Opłaty i prowizje

Bezpieczeństwo

Inne

Informacje ogólne

  • Rok założenia

    2012

  • Kraj siedziby

    USA

  • Obsługa w języku polskim

    NIE

  • Strona w języku polskim

    TAK

  • Obsługiwane waluty FIAT

    EUR, USD, GBP

  • Wymagana weryfikacja konta

    TAK

Oferta instrumentów

  • Liczba kryptowalut

    >240

  • Stablecoiny

    TAK

  • Handel z dźwignią

    NIE

Opłaty i prowizje

  • Opłata za założenie konta

    0 zł

  • Opłata za prowadzenie konta

    0 zł

  • Prowizja na transakcjach spot
    • 0,4% maker
    • 0,6% taker 

    są to najwyższe możliwe prowizje, które obowiązują użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 10 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku, dla przedziału np. od 50 000 do 100 000 USD maker wynosi 0,15%, a taker 0,25%

  • Prowizja na transakcjach z dźwignią

    niedostępne

Bezpieczeństwo

  • Ocena bezpieczeństwa
    (4.5)
  • Ocena otoczenia prawnego

    pozytywna

  • Ocena stażu rynkowego

    pozytywna

  • Dwuetapowa weryfikacja

    TAK

  • Cold wallety (bezpieczne przechowywanie większości kryptowalut poza siecią)

    TAK

  • Dodatkowe zabezpieczenia

    TAK

  • Historia transakcji

    TAK

  • Program bug bounty

    TAK

  • Fundusz gwarancyjny (ubezpieczenie środków)

    TAK

Inne

  • Średni dzienny obrót

    5,07 mld USD

    jest to średnia dzienna wartość obrotów, jaką w marcu 2024 r. zanotowano na rynku spot giełdy

  • Sposoby wpłaty środków
    • przelew bankowy
    • karta płatnicza
  • Aplikacja mobilna

    TAK

Zalety

  • długi staż działalności
  • wysoki poziom bezpieczeństwa
  • podmiot notowany na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych
  • spore obroty, zapewniające wysoką płynność handlu

Wady

  • brak kontraktów na kryptowaluty
  • Atrakcyjność opłat
    4/ 5
  • Bogactwo oferty
    3.5/ 5
  • Funkcjonalność
    4.5/ 5
  • Bezpieczeństwo
    4.5/ 5
Przeczytaj recenzję
Marcin Kowalczyk
Załóż konto

Na niektórych giełdach możesz handlować nie tylko kryptowalutami, ale również kontraktami terminowymi, a nawet opcjami na krypto. Instrumenty pochodne tworzone są jedynie dla części wirtualnych aktywów, jednak w miarę rozwoju rynku ich oferta staje się coraz bardziej rozbudowana.

Niezależnie od tego, w co chciałbyś inwestować, sprawdź nasz artykuł: Gdzie i jak kupić kryptowalutę i dowiedz się, w jaki sposób zawrzeć swoją pierwszą transakcję na krypto. Jeśli już zdecydujesz się na zakup, pamiętaj o bezpiecznym przechowywaniu kryptowalut np. na portfelu firmy Ledger .

Cykle na rynku kryptowalut

Skoro wiesz już, jak wejść na rynek kryptowalut, warto przyjrzeć się temu, kiedy jest najlepszy moment na inwestycję.

Mniej więcej co 4 lata dochodzi do tzw. halvingu bitcoina, który dotychczas okazywał się ważnym katalizatorem wzrostów na całym rynku kryptowalut. Póki co halving miał miejsce trzy razy (w 2012, 2016 i 2020 roku) i każdorazowo kilka miesięcy po jego wystąpieniu krypto wchodziły w okres hossy, która trwała przez ponad rok, a nawet półtora. Później następowała wielomiesięczna bessa, w czasie której większość aktywów traciła łącznie ponad 90% wartości – licząc od szczytu z hossy do dołka cenowego w bessie.

Jeśli wspomniane prawidłowości miałyby zostać utrzymane, to najlepszym momentem na inwestycję w kryptowaluty byłby okres na kilka miesięcy przed lub tuż po kolejnym halvingu. Wtedy wyceny wirtualnych aktywów powinny być relatywnie niskie, krótki byłby również czas oczekiwania na ich wzrosty.

Opisana strategia zapewniała dotychczas świetne rezultaty, ale nie musi sprawdzić się w przyszłości. Wystarczy wspomnieć, że w ostatnich latach na rynek napłynęło wielu nowych inwestorów, nie tylko prywatnych, ale również instytucjonalnych, co doprowadziło do wielokrotnego wzrostu jego kapitalizacji. Poza tym w międzyczasie pojawiły się kontrakty na krypto, które umożliwiają tzw. grubym rybom (zamożnym inwestorom) zarabianie na spadkach.

Rozwój rynku kryptowalut wpłynął na opisany przebieg cyklu rynkowego, a także sprawił, że kryptowaluty są dziś bardziej skorelowane z innymi klasami aktywów (np. akcjami). Nie każdy miłośnik kryptowalut zgodzi się z tą tezą, ale trudno nie zauważyć, że to już nie ten sam rynek, co jeszcze kilka lat temu.

Strategia „buy the dip” – nie zawsze skuteczna

Nawet w czasie hossy ceny kryptowalut mogą chwilowo spadać o 30-50%. Takie korekty występują na rynku byka wielokrotnie, a po nich ceny kryptowalut zwykle dość szybko wracają do wzrostów. W trendzie wzrostowym strategia „buy the dip” (kupuj każdy spadek) przynosi niezłe rezultaty, ale pamiętaj, że prędzej czy później przychodzi taki „dip”, który nie jest okazją inwestycyjną, lecz ruchem kończącym hossę.

Warto podkreślić, że korekty w trendzie wzrostowym przybierają często dość gwałtowny charakter, przy czym ich skala zależy od płynności handlu na danej kryptowalucie. Bitcoin ma rynek z największą liczbą inwestorów, więc notuje łagodniejsze spadki, ale i tutaj zdarzają się tąpnięcia ceny, które sięgają kilkunastu i więcej procent w skali dnia. Jeśli chcesz inwestować w kryptowaluty, zastanów się, czy aby na pewno udźwigniesz emocjonalnie tak duże wahania kursów.

Uważaj na „odjeżdżające pociągi”

Obrót na altcoinach jest mniejszy niż na bitcoinie, więc są one narażone na poważniejsze załamania ceny. Z drugiej strony, z tego samego względu duża część z nich charakteryzuje się większym potencjałem zysku – tam, gdzie mniej zleceń sprzedaży, tam łatwiej o szybki wzrost kursu.

Jeśli jednak widzisz na rynku kryptowalutę, której kurs w krótkim czasie mocno wystrzelił w górę, zachowaj ostrożność. Choć wzrosty mogą być kontynuowane, to jednak w tym wypadku rośnie ryzyko gwałtownej korekty, a nawet trwałego powrotu do niższych poziomów cenowych. Często lepiej po prostu pogodzić się z tym, że „pociąg odjechał”, niż ulegać fomo i ryzykować poniesieniem dotkliwych strat.

Poznaj pomocne narzędzia i wskaźniki

Chcąc inwestować w kryptowaluty, powinieneś najpierw poznać przynajmniej podstawy analizy technicznej, a także specyficzne wskaźniki i narzędzia, które działają wyłącznie na rynku krypto. Powinieneś również rozumieć, o co chodzi w tzw. dominacji rynkowej bitcoina (BTC dominance), a także wiedzieć, w jaki sposób zachowanie się jego ceny wpływa na kursy innych kryptowalut. Dzięki temu będziesz mógł lepiej określić, kiedy kupić, a kiedy sprzedać swoje wirtualne aktywa.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli udało Ci się przebrnąć przez całe nasze opracowanie, pewnie jesteś już w stanie wstępnie ocenić, czy kryptowaluty będą dla Ciebie atrakcyjną formą inwestycji. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości lub nie wszystko jest dla Ciebie jasne, koniecznie zapoznaj się z naszymi pozostałymi materiałami poświęconymi wirtualnym aktywom.

Im lepsze będzie Twoje przygotowanie merytoryczne, tym większe masz szanse skutecznie inwestować na kryptorynku. Miej jednak na uwadze, że nie jest to rynek dla każdego, a wysoka zmienność kursów krypto i zaskakujące ruchy cenowe potrafią pogrążyć nawet doświadczonych inwestorów.


Oceń artykuł
5
(3 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(16)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
P
Piotr
Gość

Było duże boom na blockchaina 2-3 lata temu w poprzedniej hossie. Wydawało się, że zaraz wiele zawodów straci sens, bo smartkontrakty. Teraz jakby sprawa ucichła, ludzie jarają się bardziej AI. Ale Tak czy siak krypto mogą jeszcze dać fajnie zarobić tylko że trzeba je traktować wyłącznie spekulacyjnie.

Odpowiedz

R
Roberto
Gość
@Piotr

Już dają:) Bitcoin po fajnym rajdzie i dobiciu do $44k. Chyba mało kto się spodziewał, że tak wysoko wejdziemy na pół roku przed halvigiem. Dodatkowo akcje nadal nie chce spadać a wiele indeksów jest właśnie na historycznych szczytach. Powodów do spadków wciąż brak ale zobaczymy co się stanie na przełomie roku

Odpowiedz

M
Mirek
Gość

Dzisiaj skontaktował się zemną ktoś i powiedział że mam ileś tam tysięcy zł na kącie, musiałem zrobić zdjęcie dowodu osobistego z dwóch stron i podać numer karty, czy to jest normalne??

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mirek

Tak jak pisał Marcin, to jest oszustwo. Nie jest to normalna praktyka.

Odpowiedz

B
Brandon
Gość

Mam pytanie dzwonił do mnie ktoś niby z binance powiedział że mam jakieś bitkoiny do wypłaty niby 23 tys PLN czy jest to możliwe jak wysłałem 10pln że zrobiła się taka suma?? Proszę o pomoc

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Brandon

Nie, to na pewno oszustwo. Niestety tego typu telefony trafiają się dziś dość często - dostają je nawet ci, którzy nie inwestują w kryptowaluty. Oszuści wykorzystują popularność tematu i zwykle na różne sposoby próbują wyłudzić środki.

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość

Ciekawy artykuł, chciałbym tylko dodać własne spostrzeżenie na temat handlu krypto. Trading zazwyczaj nie ma sensu, strony pobierają conajmniej 0.1% prowizji od każdej transakcji więc między ceną kupna i sprzedaży musi być naprawdę spora różnica żeby cała "robota" przynajmniej się zwróciła, rzadko występują takie wahania w ciągu dnia czy nawet kilku dni.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość
@Wojciech

Jak to rzadko występują takie wahania? Przecież nawet Bitcoin rzadko kiedy ma mniejsze wahania ceny niż kilka % w ciągu dnia, popatrz dobrze na wykres;p a jak grasz na kontraktach to zmiana kursu już o 1% może przekłądać się na potężną stratę lub zysk

Odpowiedz

D
Dariusz
Gość

Porażka krypto waluta dla tych co nie mają pojęcia.Corka straciła ,16tys.Wiec nie piszcie o żadnym bezpieczeństwie.Zanim ktoś zainwestuje musi dużo wiedzieć a nie wystarczy przeczytać co napiszecie.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Dariusz

Pełna zgoda, że inwestowanie w kryptowaluty to opcja dla doświadczonych inwestorów, posiadających określoną wiedzę i odporność psychiczną.

Nigdzie nie napisaliśmy, że przeczytanie naszego artykułu da wiedzę pozwalającą na inwestowanie na tym rynku. Wręcz przeciwnie, kilka razy zwracaliśmy uwagę na związane z kryptowalutami ryzyka. Napisaliśmy też, że jeśli już ktoś inwestuje w krypto, to powinien je traktować jako uzupełnienie "tradycyjnych" form i przeznaczyć na te działania tylko taką kwotę, jaka jest dopuszczalna do stracenia z jego perspektywy.

Odpowiedz

S
Suchy
Gość

oo no właśnie, nie wiem jak niektórzy wciąż mogą tak ślepo wierzyć w prognozy cenowe z modelu s2f czy inne podobne teorie. Ewidentnie widać, że bitcoin i inne kryptowaluty potrzebują do wzrostów spokojnej sytuacji na rynku akcji. Gdy sypie się giełda amerykańska to lecimy w dół i tak z pojedynczymi wyjątkami jest już od prawie 2 lat. Jeśli będzie teraz mocniejsza korekta w USA, to prędzej zobaczymy btc znów po 30k a nie po 100k

Odpowiedz

R
Robert
Gość
@Suchy

Ta korelacja jest silniejsza przy spadkach na rynkach. Jak akcje w dół to krypto też, ale jak akcje w górę to z krypto już różnie... Ostatnio nie było za bardzo korekty na akcjach a krypto poleciały mocno... tak czy siak model s2f już chyba oficjalnie unieważniony

Odpowiedz

T
Tomekcrypto
Gość

Kryptowaluty to czysta spekulacja i w obecnej postaci nie mają większego sensu. Ale pewnie związana z nimi technologia przyda się rządom przy tworzeniu nowego systemu finansowego. Zegnaj gotówko witaj świecie z pełną kontrolą ludzkości

Odpowiedz

B
Brzęczyszczykiewicz
Gość

Wielowymiarowe i obiektywne przedstawienie tematu. Można się czegoś dowiedzieć a jednocześnie nie ma żadnego naganiania - nie to co u tych youtubowych i twitterowych kryptomoonboyów

Odpowiedz

Z
zenobiusz
Gość
@Brzęczyszczykiewicz

Nie ma naganiania? A Bitbay jest najlepszą giełdą? Od kiedy niby? Autor ma po prostu tam konto i link polecający podaje. Crypto. com gorsze od Bitbaya, ciekawe :)

Odpowiedz

S
Suchy
Gość
@zenobiusz

jeśli jesteś już trochę na rynku, to chyba wiesz, że z 90% giełd daje link polecający (crypto.com również) :) crypto.com dopiero od niedawna ma ciekawą ofertę, ale i tak bitbay/zonda to wciąż najlepsza opcja dla początkujących inwestorów z PL. Dopiero ci nieco bardziej zaawansowani powinni rozglądać się za inną

Odpowiedz