Jakie wymagania trzeba spełnić, by dostać kredyt hipoteczny?
W celu przyznania finansowania niezbędne jest spełnienie następujących wymogów banku:
- wniesienie wkładu własnego,
- posiadanie zdolności kredytowej,
- posiadanie pozytywnej historii kredytowej,
- dostarczenie odpowiednich dokumentów.
Ile wynosi minimalny wkład własny?
Jednym z warunków uzyskania kredytu hipotecznego jest wniesienie wymaganego wkładu własnego. Zgodnie z Rekomendacją S sporządzoną przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego) minimalny wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości. Co istotne, niektóre banki obniżają jego poziom do 10%, co jest szczególnym udogodnieniem, jeżeli nie posiadasz wystarczającej kwoty. Należy jednak zaznaczyć, iż niższy wkład własny wiąże się z obowiązkiem skorzystania z ubezpieczenia, co podniesie całkowity koszt zobowiązania.
Zdolność kredytowa – podstawa uzyskania finansowania
Kolejnym warunkiem jest posiadanie zdolności kredytowej. Bank przeanalizuje ją biorąc pod uwagę m.in. Twój wiek, wykształcenie, wykonywany zawód, formę zatrudnienia, wysokość osiąganych dochodów, koszty utrzymania, posiadane zobowiązania oraz liczbę osób w gospodarstwie domowym. Na tej podstawie instytucja finansowa stwierdzi, czy będziesz w stanie bezproblemowo spłacać przyznany kredyt.
Warto wspomnieć, iż oprócz wysokości dochodów ważna jest również ich regularność oraz stabilność.
Ważna jest także Twoja historia kredytowa…
Historia kredytowa zawiera informacje na temat Twoich zobowiązań oraz ich spłaty. Pobierając raport BIK, bank skontroluje, czy posiadasz inne kredyty bądź pożyczki oraz czy spłacasz je systematycznie i w wyznaczonych terminach.
Dostarcz odpowiednie dokumenty
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się również z obowiązkiem przedstawienia odpowiedniej dokumentacji. Niezbędne będzie okazanie dokumentów osobowych oraz tych dotyczących osiąganych dochodów, a także nieruchomości, którą ma sfinansować bank.
Jak przyspieszyć proces kredytowy?
Pozyskanie kredytu hipotecznego często jest długim i żmudnym procesem. Jeżeli zależy Ci na czasie, warto przygotować się do tego wcześniej. Dobrą praktyką będzie zebranie wymaganego wkładu własnego, zadbanie o odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną historię spłat oraz skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Zdecydowanie usprawni to pozyskanie kredytu.
Co istotne, każdy z banków posiada własną politykę kredytową. Powinieneś wiedzieć, iż odmowa w jednej instytucji finansowej nie przekreśla całkowicie Twoich szans na uzyskanie kredytu. Być może w innym banku otrzymasz decyzję pozytywną.