My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Ile kosztuje przelew na Ukrainę i korzystanie tam z bankomatów

Cykl: Cudzoziemiec w polskim banku

Dziennikarz z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. W wolnych chwilach lubi czytać i odkrywać nowe miejsca podczas górskich wędrówek.

Ile kosztuje przelew na Ukrainę i korzystanie tam z bankomatów

Wielu z Was, pracujących w Polsce Ukraińców, przekazuje część zarobionych pieniędzy swoim bliskim na Ukrainie. Bardzo wielu z Was podczas odwiedzania rodzinnych stron zapewne korzysta w swojej ojczyźnie z bankomatów, posługując się kartami debetowymi wydanymi przez polskie banki. Sprawdziliśmy, ile będzie Was kosztowało skorzystanie z tych usług.

Przygotowaliśmy cykl artykułów dla osób z Ukrainy, które pracują lub uczą się w Polsce. Przedstawiamy Wam w nim informacje o bankach, w których możecie porozumieć się po ukraińsku oraz o rekomendowanych dla Was kontach osobistych i wymaganiach, jakie musicie spełnić, by móc je otworzyć. Natomiast z tego tekstu dowiecie się, jak możecie tanio, szybko i bezpiecznie przekazać pieniądze na Ukrainę oraz ile zapłacicie, posługując się kartą debetową polskiego banku, za skorzystanie w ojczyźnie z bankomatów. Zapraszamy do lektury.

Zanim to zrobicie, zapoznajcie się z naszym tekstem na temat przelewów zagranicznych. Znajdziecie w nim wyjaśnienie tajemniczych skrótów SEPA, SHA, OUR i innych, które pojawią się w poniższym tekście.

Oferta banków

W poniższym zestawieniu uwzględniliśmy banki, które przygotowały ukraińskie wersje swoich stron internetowych i wychodzą z innymi działaniami informacyjnymi do Ukraińców.

Alior Bank

Alior Bank zachęca Ukraińców przekazujących pieniądze za granicę do korzystania z usług bankowego kantoru walutowego online. Decydując się na ten krok, nie zapłacicie prowizji za przelewy w euro do PrivatBanku, z którym Alior Bank nawiązał współpracę. Natomiast przelewy w dolarach amerykańskich zawsze będą Was kosztowały 3 USD, bez względu na przesyłaną kwotę. Dodatkowo bank obiecuje obniżenie o 30% wysokości spreadu (czyli różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty) przy transakcjach w jego kantorze.

Szczegółowe informacje na ten temat, wraz z instrukcją korzystania z Kantoru Walutowego Alior Banku, znajdziecie tutaj.

Za wypłatę kartą Alior Banku w bankomatach w Ukrainie zapłacicie 0 zł.

Bank Pocztowy

Ten bank rekomenduje przesłanie pieniędzy na Ukrainę na dwa sposoby:

  • przekazem MoneyGram z konta osobistego w Banku Pocztowym, który możecie zrealizować w placówce banku lub Poczty Polskiej;
  • gotówkowym przekazem pocztowym, który możecie wykonać w dowolnej placówce Poczty Polskiej.

Dokładne informacje na temat tych metod znajdziecie tutaj, a z regulaminu promocji „Premia za transfer na Ukrainę II” dowiecie się, co trzeba zrobić, by 6 przekazów MoneyGram było darmowych.

Klienci Banku Pocztowego posiadający w nim konto osobiste mogą wykupić za 5 zł miesięczny pakiet bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów na świecie. Gdyby z niego nie skorzystali, a pobrali gotówkę z bankomatu za granicą, to zostaliby obciążeni prowizją w wysokości 1% wypłaconej sumy, min. 5 zł.

Bank BGŻ BNP Paribas

Bank BGŻ BNP Paribas nie oferuje specjalnych zasad przelewania pieniędzy do banków na terenie Ukrainy. Opłata wynika z tabeli opłat i prowizji i jest uzależniona od rodzaju przelewu (np. SEPA, SHA) i banku, w którym odbiorca ma konto. W przypadku przelewu w opcji kosztowej SHA lub OUR opłata wynosi 0,20% wartości zlecenia, min. 30 zł. W przypadku wybranych banków z grupy BNP Paribas przelew kosztuje 5 zł dla posiadaczy Konta Maksymalnego lub 10 zł dla osób posiadających Konto Optymalne.

W przypadku obu wspomnianych kont bezpłatnie możecie korzystać z bankomatów grupy BNP Paribas (w Ukrainie należy do niej UkrSibbank) i stowarzyszonej z nią grupy Global Alliance. Za wypłaty z pozostałych zagranicznych bankomatów posiadacze Konta Optymalnego zapłacą 10 zł, posiadacze Konta Maksymalnego – 0 zł.

Getin Bank

Getin Bank w swojej ofercie dla Ukraińców wykorzystuje przynależność do jednej grupy kapitałowej z Idea Bank Ukraina. Stąd oferuje darmowe (do 15 stycznia 2019 r.) szybkie przelewy między tymi instytucjami. Zapewnia, że pieniądze dotrą na konto odbiorcy następnego dnia roboczego. Zasady tej oferty znajdziecie w jej regulaminie.

Opłata za przelew w euro do innego zagranicznego banku uzależniona jest od jego rodzaju. Przelew SEPA kosztuje 10 zł, a innego rodzaju – 0,20% kwoty, min. 30 zł.

Wypłata za granicą z bankomatu kartą wydaną przez Getin Bank kosztuje 4,5% wypłacanej kwoty, min. 10 zł.

mBank

mBank nie oferuje specjalnych warunków transferowania środków na Ukrainę czy korzystania z tamtejszych bankomatów.

Standardowa opłata za wypłatę pieniędzy z bankomatów za granicą to 10 zł.

Przelew SEPA, niezależnie czy wykonany przez internet czy w placówce, kosztuje 5 zł.

Bank Pekao S.A.

Bank Pekao S.A. nie ma specjalnej oferty dotyczącej przekazywania pieniędzy do banków w Ukrainie ani korzystania tam z bankomatów.

Przelew zagraniczny SEPA w opcji SHA kosztuje 9,90 zł. Przelew zwykły w wersji kosztowej SHA, OUR lub BEN to koszt 0,50% wartości transakcji, min. 30 zł.

Posiadacze Konta Przekorzystnego, którzy nie ukończyli 26 r.ż., nie płacą ani złotówki za wypłaty z zagranicznych bankomatów. Starsi muszą się liczyć z opłatą w wysokości 2% wypłacanej kwoty, min. 5 zł. Można jej uniknąć, jeśli w poprzednim miesiącu na konto wpłynęło min. 500 zł i została wykonana przynajmniej jedna transakcja bezgotówkowa kartą debetową.

Bank PKO BP

Bank PKO BP jest akcjonariuszem strategicznym działającego we Lwowie KredoBanku. Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w ofercie przelewów zagranicznych. Dokonując przelewu ze swojego rachunku w PKO BP na rachunek odbiorcy w KredoBanku, zapłacicie za niego 10 zł. W przypadku wpłaty pieniędzy na rachunek w Kredobanku opłata wyniesie 20 zł. W ten sposób możecie przekazać 5 000 zł lub 1 250 euro lub 1 250 dolarów amerykańskich. Opisane warunki obowiązują do 30 września 2019 r; później będą pobierane opłaty zgodne z aktualną tabelą opłat i prowizji PKO BP. Szczegóły tej promocji znajdziecie na stronie banku.

Zagraniczny przelew internetowy w wersji SEPA kosztuje 8 zł, a w innej opcji kosztowej – 25 zł.

Wypłata pieniędzy z zagranicznych bankomatów kartą do Konta dla Młodych (dla osób w wieku 18-26 lat) oraz Konta bez Granic jest bezpłatna. Korzystający z Konta za Zero za wypłaty z bankomatów za granicą wydaną do niego kartą debetową zapłacą 3% wartości wypłaty, min. 10 zł.

Raiffeisen Polbank

Raiffeisen Polbank to obecnie marka produktowa będąca częścią banku BGŻ BNP Paribas. Do czasu połączenia systemów operacyjnych i ofert do niedawna oddzielnych banków każdy z nich wciąż jeszcze oferuje swoje produkty. Podpisując umowę na wybrany produkt w placówce z logo Raiffeisen Polbanku, stroną umowy będzie jednak bank BGŻ BNP Paribas.

Do 31 grudnia 2018 r. możecie przystąpić do promocji „Pierwszy przelew na Ukrainę”. Mogą w niej brać udział obywatele Ukrainy, którzy założyli Wymarzone Konto Osobiste i posiadają wydaną do niego kartę debetową. Jeśli klient spełniający te warunki wykona w danym miesiącu kalendarzowym minimum jedną transakcję bezgotówkową kartą debetową i przynajmniej jeden przelew w złotówkach na konto w banku lub w innym podmiocie w Ukrainie, to otrzyma nagrodę w wysokości opłaty pobranej za wspomniany przelew. Maksymalna kwota nagrody może wynieść jednak tylko 35 zł. Nagroda zostanie przekazana na rachunek klienta do 10. dnia miesiąca następującego po tym, w którym spełnione zostały warunki promocji.

W ramach promocji można otrzymać nagrodę maksymalnie za 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym została zawarta umowa o Wymarzone Konto Osobiste.

Szczegóły tej promocji znajdziecie w jej regulaminie.

„Standardowa” oplata za przelew za granicę wykonany w bankowości elektronicznej wynosi 35 zł (w opcji, gdy koszty pokrywają obie strony) lub 75 zł (gdy koszty pokrywa nadawca) lub też 0 zł (gdy koszty pokrywa odbiorca). W przypadku wyboru opcji „Ekspresowy” pobierana jest opłata dodatkowa w wysokości 25 zł.

Zlecenie przelewu w placówce banku jest jeszcze droższe. W przypadku, gdy koszty pokrywają obie strony, za taką operację trzeba zapłacić 0,50% przekazywanej sumy, min. 40 zł. Gdy koszty spoczywają tylko na nadawcy, trzeba doliczyć jeszcze 40 zł.

Złożone w bankowości elektronicznej polecenie przelewu SEPA to koszt 5 zł (do kwoty 50 000 euro) lub 10 zł (pow. 50 000 euro). Za przelew tego typu, ale złożony w oddziale banku, trzeba zapłacić 0,50% przekazywanej sumy, min. 40 zł.

Opłata za wypłatę z bankomatu za granicą z użyciem karty z logo Raiffeisen Polbanku wynosi 3% wypłacanej sumy, min. 8 zł. Trzeba też pamiętać o opłacie za przewalutowanie, w wysokości 5% wartości transakcji, która zostanie pobrana od posiadaczy kart Visa.

Santander Bank Polska

W tym banku trwa promocja, w ramach której można otrzymać 100 zł nagrody za wykonanie 3 przekazów Western Union na Ukrainę do 30 listopada 2018 r. Osoba, dla której są przeznaczone pieniądze, będzie je mogła odebrać w dowolnym punkcie Western Union w Ukrainie i nie musi przy tym posiadać rachunku bankowego.

W ramach tej akcji bank oferuje też niższe opłaty za polecenie wypłaty oraz polecenie przelewu złożone w placówce banku. Szczegółowe zasady promocji znajdziecie w jej regulaminie.

W przypadku wypłat z bankomatów za granicą w Santanderze preferencyjnie traktowane są osoby młode, w wieku 18-26 lat. One korzystają za darmo z zagranicznych bankomatów.

Starsi, chcąc ograniczyć koszty wypłat z maszyn poza granicami kraju, mogą wykupić za 9 zł miesięczny pakiet wielowalutowy uprawniający do bezpłatnych wypłat z zagranicznych bankomatów. Poza pakietem skorzystanie z bankomatu za granicą kosztuje 10 zł.

Perekaz24

Na koniec tego przeglądu ofert mamy dla Was informację o usłudze Perekaz24. Jest to wspólne dzieło firmy Transfer24 (posiadającej licencję krajowej instytucji płatniczej wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego) i Meest Corporation Inc. (wg informacji na stronie internetowej usługi Perekaz24 ma ona odpowiednie zezwolenie Narodowego Banku Ukrainy).

Korzystając z platformy Perekaz24, możecie zlecić przekazanie środków z Polski i z krajów strefy euro na Ukrainę. Minimalna kwota to 1 dolar. Wystarczy tylko rejestracja w serwisie i podanie swoich danych osobowych, przesyłanej kwoty i waluty (złoty polski lub euro). Nie trzeba przedstawiać dokumentów potwierdzających tożsamość.

Pierwszy przekaz, o wartości do 100 USD, możecie przesłać zupełnie za darmo. Koszt każdego następnego to 1,7% wartości przekazywanej kwoty, jednak nie mniej niż 0,75 euro lub 2,95 zł. Opłatę można uiścić kartą Visa lub Mastercard lub też ePrzelewem. Autoryzacja przebiega podobnie jak przy zakupach internetowych.

Gotówkę, czyli dolary amerykańskie, można odebrać w ok. 3 500 punktach, m.in. w największych ukraińskich bankach. Ich wykaz znajdziecie na stronie internetowej tej usługi. Znalezienie najdogodniejszego punktu odbioru gotówki dla odbiorcy ułatwia sprawna wyszukiwarka.

Odbiorca gotówki nie ponosi już żadnych opłat. Twórcy usługi zapewniają, że pieniądze będą do odebrania maksymalnie po 10 minutach od ich nadania. Oczywiście pod warunkiem, że punkt odbioru jest czynny.

Strona internetowa przygotowana jest w języku polskim i ukraińskim. W obu krajach działają infolinie. Dzwoniąc na podane numery telefonu, możecie uzyskać dodatkowe informacje.

Nasze informacje – Wasza decyzja

Przygotowaliśmy dla Was przegląd propozycji wielu banków. Jak widzicie, analizując ich ofertę kompleksowo, czytając wszystkie nasze teksty z cyklu „Bank przyjazny Ukraińcom”, podejście poszczególnych instytucji jest bardzo różne. Jedne postarały się bardziej, inne mniej, by ułatwić Wam podjęcie decyzji i przekonać Was o atrakcyjności swojej oferty.

Każdy z Was musi zdecydować samodzielnie, patrząc nie tylko na swoje potrzeby, oczekiwania i upodobania, ale i na dostępność placówek danego banku w swojej okolicy.

Komentarze