Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak zrobić i ile kosztuje przelew na Ukrainę?

Cykl: Cudzoziemiec w polskim banku

Jak zrobić i ile kosztuje przelew na Ukrainę?
Spis treści

Przygotowaliśmy cykl artykułów dla osób z Ukrainy, które pracują lub uczą się w Polsce albo znalazły się w naszym kraju z innych powodów. Przedstawiamy w nim informacje o bankach, w których możesz porozumieć się po ukraińsku oraz o rekomendowanych dla Ukraińców kontach osobistych i wymaganiach, jakie trzeba spełnić, by móc je otworzyć. Natomiast z tego tekstu dowiesz się, jak możesz tanio, szybko i bezpiecznie zrobić przelew pieniędzy na Ukrainę oraz ile zapłacisz, posługując się kartą debetową polskiego banku, za skorzystanie w ojczyźnie z bankomatów. Zapraszamy do lektury.

Zanim zaczniesz czytać, proponujemy byś zapoznał się z naszym tekstem na temat przelewów zagranicznych. Znajdziesz w nim wyjaśnienie tajemniczych skrótów SEPA, SHA, OUR i innych, które pojawią się w poniższym tekście.

Propozycje banków

W naszym zestawieniu dokładnie omówiliśmy oferty banków, które przygotowały ukraińskie wersje swoich stron internetowych i wychodzą z dodatkowymi działaniami informacyjnymi do Ukraińców oraz przedstawiliśmy skrótowo propozycje innych instytucji finansowych.

Alior Bank

Niezależnie od narodowości nadawcy, bank nie pobiera obecnie opłat za przelew na Ukrainę. Alior Bank zachęca przy tym Ukraińców przekazujących pieniądze za granicę do korzystania z usług bankowego kantoru walutowego online oferującego wymianę środków po kursie międzybankowym.

Koszt wypłatą kartą Alior Banku w bankomatach w Ukrainie wynosi 0 zł.

Bank Pocztowy

Ten bank rekomenduje przesłanie pieniędzy na Ukrainę na trzy sposoby:

  • przekazem MoneyGram z konta osobistego w Banku Pocztowym, który możesz zrealizować w placówce banku lub Poczty Polskiej;
  • przelewem SWIFT z rachunku osobistego;
  • gotówkowym przekazem pocztowym wykonanym w dowolnej placówce Poczty Polskiej.

Bank Pocztowy zdecydował o zniesieniu opłaty za przekaz SWIFT wszystkich przelewów wychodzących do Ukrainy dla każdego posiadacza rachunku indywidualnego. Zwolnienie z opłat obowiązuje do 30 czerwca 2023 r.

Posiadacze konta osobistego w Banku Pocztowym mogą wykupić za 6,50 zł miesięczny pakiet bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów na świecie. Nie decydując się na ten krok, a pobierając gotówkę z bankomatu za granicą, zostaniesz obciążony prowizją w wysokości 2% wypłaconej sumy, min. 5 zł.

Bank BNP Paribas

Bank BNP Paribas nie oferuje specjalnych zasad prowadzenia Konta Otwartego na Ciebie czy przelewania pieniędzy do banków na terenie Ukrainy. Opłata wynika z tabeli opłat i prowizji i jest uzależniona od rodzaju przelewu (np. SEPA, SHA) i banku, w którym odbiorca ma konto. W przypadku przelewu w opcji kosztowej SHA lub OUR opłata wynosi 0,20% wartości zlecenia, min. 30 zł. Przy przekazaniu pieniędzy do wybranych banków z grupy BNP Paribas przelew kosztuje, przy zastosowaniu opcji kosztowej SHA, 30 zł.

Do 31 marca 2023 r nie obowiązują prowizje za przelewy na rachunki bankowe prowadzone w Ukrainie z rachunku klienta indywidulanego (bez względu na obywatelstwo nadawcy). Zwrot pobranej opłaty nastąpi w ciągu 2 dni roboczych.

W Polsce bezpłatne wypłaty z bankomatów możliwe są z urządzeń własnych banku oraz sieci Plant Cash. Za granicą można to zrobić w bankomatach grupy BNP Paribas (w Ukrainie należy do niej UkrSibbank) i stowarzyszonej z nią grupy Global Alliance. Za wypłaty z pozostałych zagranicznych bankomatów posiadacze Karty Otwartej na Dzisiaj i Karty Otwartej na eŚwiat płacą 3% pobieranej kwoty, min 12 zł. Nieco niższe koszty - 7 zł - ponoszą użytkownicy Karty Otwartej na Świat.

Bank Pekao S.A.

Bank Pekao S.A. zachęca do przekazywania pieniędzy do Ukrainy przekazami Western Union. Można z nich skorzystać w placówkach banku, ale i w bankowości elektronicznej - zarówno w serwisie internetowym Pekao24, jak i w aplikacji mobilnej PeoPay. 4 tys. PLN lub 1 tys. USD to maksymalne kwoty przelewu na Ukrainę w Pekao SA.

Przelew zagraniczny SEPA w opcji SHA kosztuje 0 zł, natomiast przelew zwykły SWIFT to koszt 0,50% wartości transakcji, min. 30 zł.

Posiadacze Konta Przekorzystnego, którzy nie ukończyli 26 r.ż., nie płacą ani złotówki za wypłaty z zagranicznych bankomatów. Starsi muszą się liczyć z opłatą w wysokości 2,3% wypłacanej kwoty, min. 5 zł. Można jej uniknąć, jeśli w poprzednim miesiącu na konto wpłynęło min. 500 zł i została wykonana przynajmniej jedna transakcja bezgotówkowa kartą debetową.

W ramach oferty specjalnej związanej z sytuacją na Ukrainie bank nie pobiera opłat za przelewy do i z Ukrainy.

VeloBank (dawniej Getin Bank)

Standardowo w VeloBanku (d. Getin Banku) opłata za przelew w euro do innego zagranicznego banku uzależniona jest od jego rodzaju. Przelew SEPA kosztuje 0 zł, a innego typu – 0,20% kwoty, min. 30 zł.

Wypłata za granicą z bankomatu kartą wydaną przez Getin Bank oznacza pobranie prowizji w wysokości 4,5% wypłacanej kwoty, min. 10 zł.

W związku z wojną w Ukrainie do 30 czerwca 2023 r. VeloBank nie pobiera prowizji za przelewy realizowane z kodem SWIFT UA do dowolnego banku na Ukrainie. Ułatwienia dotyczą zarówno obecnych, jak i przyszłych klientów tego VeloBanku.

PKO BP

Bank PKO BP jest akcjonariuszem strategicznym działającego we Lwowie KredoBanku. Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w ofercie przelewów zagranicznych. Bank deklaruje, że w dni robocze pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy w ciągu 15 minut.

Zagraniczny przelew internetowy z Konta bez Granic w wersji SEPA kosztuje 0 zł, a w innej opcji kosztowej – 25 zł.

PKO BP zapewnia o swojej otwartości na klientów z Ukrainy i dlatego zniósł obecnie opłaty za szybkie przelewy do KredoBanku oraz transfery środków do innych banków w Ukrainie.

Ponadto PKO BP zachęca do korzystania z jego kantoru walutowego w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej, oferując wymianę walut na atrakcyjnych warunkach.

Wypłata pieniędzy z zagranicznych bankomatów kartą do Konta dla Młodych (dla osób w wieku 18-26 lat) oraz Konta bez Granic jest bezpłatna. Korzystający z Konta za Zero za wypłaty z bankomatów za granicą wydaną do niego kartą debetową zapłacą 3,5% wartości wypłaty za przewalutowanie.

Santander Bank Polska

Przelew na Ukrainę w Santander Bank Polska nie podlega szczególnym regułom, bank nie oferuje specjalnych warunków przekazywania pieniędzy za granicę. Santander przygotował za to precyzyjne instrukcje, jak wykonać taką operację z wykorzystaniem Western Union oraz przelewu zagranicznego.

W przypadku wypłat z bankomatów za granicą w Santanderze preferencyjnie traktowane są osoby młode, w wieku 18-26 lat. One korzystają za darmo z tego typu usługi, ale bank pobiera 2,8% wartości transakcji za przewalutowanie.

Taka sama prowizja obowiązuje także starszych wypłacających inną walutę niż euro. Do tego trzeba jeszcze zapłacić opłatę w wysokości 10 zł (w przypadku wybierania euro wynosi ona 5 zł).

Powyższe reguły nie obowiązują do 30 kwietnia 2023 r. W tym okresie bank nie pobiera prowizji za przelewy wychodzące/przychodzące do/z banków w Ukrainie (kod SWIFT UA). Reguła ta dotyczy przelewów zwykłych, pilnych i ekspresowych w każdej walucie realizowanych przez klientów indywidualnych i firmowych.

Oferty specjalne

W związku z wojną w Ukrainie szereg banków, które na co dzień nie mają specjalnej oferty dla Ukraińców, zdecydowało o wprowadzeniu wyjątkowych zasad realizacji transakcji do Ukrainy i na jej terenie.

Bank BPS i cała grupa spółdzielcza BPS nie przygotowały specjalnych zasad przelewów na Ukrainę, zwracają jedynie uwagę, że ze względu na panującą tam sytuację we wszystkich operacjach powinien być podawany pełny adres odbiorcy/nadawcy przelewu, jeśli mieszka on na Ukrainie.

Bank Millennium, BOŚ Bank, Bank SGB, ING Bank Śląski - zniesienie opłat

Przelew na Ukrainę w Banku Millennium niezależnie od narodowości nadawcy jest obecnie darmowy, jeśli wysyłającym pieniądze jest klient indywidulany. Bank zdecydował też, że zwalnia klientów narodowości ukraińskiej z opłat za wszystkie wypłaty z bankomatów.

Bank Ochrony Środowiska zaprzestał pobierania opłat od klientów indywidualnych oraz fundacji i stowarzyszeń za przelewy do banków w Ukrainie. Klienci indywidualni BOŚ nie płacą również za operacje dokonywane kartami na terenie Ukrainy, przewalutowanie i sprawdzenie salda.

Banki Spółdzielcze SGB oraz SGB-Bank SA bezterminowo nie pobierają prowizji od zleceń SWIFT w walutach obcych i PLN realizowanych do banków w Ukrainie, dla klientów indywidualnych zniesiono opłaty za przelewy wychodzące i przychodzące z Ukrainy.

Także przelew na Ukrainę w ING Banku Śląskim jest bezterminowo bezpłatny.

Citibank, Credit Agricole, mBank, Nest Bank - zwrot prowizji

Bank Citi Handlowy i Credit Agricole zwracają prowizję za przelewy do banków w Ukrainie. Zwrot będzie realizowany automatycznie, maksymalnie w ciągu dwóch tygodni od dnia zaksięgowania transakcji. Również mBank wprowadził identyczne zasady dla przelewu na Ukrainę. mBank zaznacza przy tym, że ze względu na wojnę nie może zagwarantować, że pieniądze dotrą do odbiorcy.

Nest Bank również zdecydował, że będzie zwracał opłaty za przelewy wysyłane do Ukrainy. Pieniądze zostaną zwrócone automatycznie w ciągu 2 dni roboczych. Aby tak się stało, podczas zlecania przelewu walutowego w bankowości internetowej lub mobilnej w okienku Kto pokrywa koszty przelewu trzeba wybrać opcję Nadawca (OUR).

MeestPay (dawniej Perekaz24)

Przelew bankowy, to nie jedyna możliwość przekazania pieniędzy. Na zakończenie przeglądu ofert mamy dla Was informację o usłudze MeestPay (wcześniej znanej pod marką Perekaz24). To tanie przelewy zagraniczne, których istotą jest przekazanie w ciągu kilku sekund pieniędzy z rachunku jednej karty płatniczej na konto drugiej. Przekazy są realizowane na karty Mastercard i Visa.

Do skorzystania z usługi wystarczy tylko trwająca kilka minut rejestracja w serwisie. Jednym z jej etapów jest weryfikacja tożsamości, która pozwala na otrzymanie maksymalnego limitu.

Aby zrealizować przekaz pieniężny wystarczy wpisanie danych personalnych odbiorcy, numeru jego karty oraz przekazywanej kwoty. Opłata za transfer jest widoczne od razu.

Serwis wykorzystuje wszystkie nowoczesne metody płatności online: kartą bankową Mastercard lub Visa, wirtualną kartą Google Pay / Apple Pay oraz system Blik. Możliwy też jest transfer środków bezpośrednio z konta bankowego (ta funkcja jest dostępna tylko w Polsce).

Pierwszy przelew do 100 USD/EUR lub równowartości w innej walucie jest bezpłatny. Opłata za kolejne (procent przesyłanej kwoty plus stała prowizja w EUR) pobierana jest z karty płatniczej nadawcy i jest podobna do płatności online.

Strona internetowa przygotowana jest w języku polskim, rosyjskim, ukraińskim i angielskim. W Polsce i Ukrainie działają infolinie. Dzwoniąc na podane numery telefonu uzyskasz dodatkowe informacje.

Aplikacja mobilna Spoko

Twórcy aplikacji Spoko zapewniają, że oferują rzeczywisty kurs wymiany i niską prowizję za przelewy online. Pieniądze można przesłać bezpośrednio w aplikacji jak i na stronie internetowej: z karty na kartę oraz z korzystając z Blika. Transfer pieniędzy (w UAH lub EUR) może być dokonany między kartami Visa i Mastercard dowolnego ukraińskiego banku.

Do przesłania środków wystarczy zarejestrowanie się na stronie Spoko lub w dostępnej w App Store, Google Play i AppGallery aplikacji, podanie danych nadawcy oraz odbiorcy i kwoty (od razu widoczne są koszty transakcji) oraz wskazanie sposobu transferu pieniędzy. W przypadku przekazywania ich między rachunkami kart, pieniądze powinny być dostępne dla odbiorcy już po kilku minutach.

Inne możliwości

Przelew bankowy na Ukrainę na konto bankowe czy wspomniane wyżej dwie usługi, to nie jedyne sposoby transferu środków online. Myśląc o międzynarodowych przelewach warto wiedzieć o serwisach TransferGo, TransferWise, czy PaySend. W każdym z nich obowiązują inne zasady rejestracji konta, prowizje i kursy wymiany walut. Warto więc samodzielnie zweryfikować, który z nich jest najbardziej przyjazny nie tylko dla Ciebie jako nadawcy, ale i odbiorcy przekazu (opłaty, dostępność punktów odbioru gotówki, szybkość dostarczenia środków).

Nawiązanie współpracy między firmą pieniądza elektronicznego Paysera oferującą realizację płatności a posiadającym 150 placówek ukraińskim bankiem Globus Bank, oznacza pojawienie się kolejnej możliwości przekazywania pieniędzy. Transakcja zlecana jest w bankowości internetowej Paysera a transfer środków odbywa się w euro. Pieniądze docierają do odbiorcy w kilka minut, przy czym może on poprosić o wypłatę w hrywnach, według obowiązującego w banku kursu wymiany.

Na zakończenie wspomnijmy o "tradycyjnych" sposobach przesyłania pieniędzy, czyli korzystaniu z usług firm Western Union oraz MoneyGram. To dobrze znane światowe marki, które zapewniają bezpieczeństwo transakcji, ale kto przekazywał środki z ich pomocą ten wie, że kosztuje to dość drogo. Na dodatek nadanie i odebranie przekazu możliwe jest tylko w placówkach stacjonarnych z logo tych firm.

Nasze informacje – Twoja decyzja

Przygotowaliśmy szeroki przegląd propozycji wielu banków, byś mógł wybrać, jak najlepiej przekazać pieniądze z Polski na Ukrainę. Rozważając różne opcje, pomyśl o możliwych ukrytych opłatach. Dotyczy to głównie usług, w których koszt nie jest podawany przy dokonywania przelewu, lecz zapisy w tabeli opłat/cenniku.

Najlepsza opcja / najlepszy sposób to taki, który pozwali szybko, tanio i przede wszystkim bezpiecznie przesłać pieniądze do odbiorcy, który nie będzie miał problemów z ich odbiorem.

Czytając wszystkie nasze teksty z cyklu „Bank przyjazny Ukraińcom”, przekonasz się, że podejście poszczególnych instytucji finansowych do obywateli Ukrainy jest bardzo różne. Jedne postarały się bardziej, inne mniej, by ułatwić podjęcie decyzji i przekonać o atrakcyjności swojej oferty.

Zastanawiając się nad wyborem najlepszej dla siebie propozycji, warto patrzeć na bardzo wiele aspektów - swoje potrzeby, oczekiwania i upodobania, ale i wysokość opłat, różne dodatki, które mogą być przydatne, a także dostępność placówek danego banku w swojej okolicy.