Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Ile kosztuje przelew na Ukrainę i korzystanie tam z bankomatów

Cykl: Cudzoziemiec w polskim banku

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński

Dziennikarz z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. W wolnych chwilach lubi czytać i odkrywać nowe miejsca podczas górskich wędrówek.

Ile kosztuje przelew na Ukrainę i korzystanie tam z bankomatów

Przygotowaliśmy cykl artykułów dla osób z Ukrainy, które pracują lub uczą się w Polsce. Przedstawiamy Wam w nim informacje o bankach, w których możecie porozumieć się po ukraińsku oraz o rekomendowanych dla Was kontach osobistych i wymaganiach, jakie musicie spełnić, by móc je otworzyć. Natomiast z tego tekstu dowiecie się, jak możecie tanio, szybko i bezpiecznie przekazać pieniądze na Ukrainę oraz ile zapłacicie, posługując się kartą debetową polskiego banku, za skorzystanie w ojczyźnie z bankomatów. Zapraszamy do lektury.

Zanim to zrobicie, zapoznajcie się z naszym tekstem na temat przelewów zagranicznych. Znajdziecie w nim wyjaśnienie tajemniczych skrótów SEPA, SHA, OUR i innych, które pojawią się w poniższym tekście.

Oferta banków

W poniższym zestawieniu uwzględniliśmy banki, które przygotowały ukraińskie wersje swoich stron internetowych i wychodzą z innymi działaniami informacyjnymi do Ukraińców.

Alior Bank

Alior Bank zachęca Ukraińców przekazujących pieniądze za granicę do korzystania z usług bankowego kantoru walutowego online. Decydując się na ten krok, nie zapłacicie prowizji za przelewy w euro do PrivatBanku, z którym Alior Bank nawiązał współpracę. Niestety aktualnie nie ma innych zachęt do korzystania z usług Aliora.

Za wypłatę kartą Alior Banku w bankomatach w Ukrainie zapłacicie 0 zł.

Bank Pocztowy

Ten bank rekomenduje przesłanie pieniędzy na Ukrainę na dwa sposoby:

  • przekazem MoneyGram z konta osobistego w Banku Pocztowym, który możecie zrealizować w placówce banku lub Poczty Polskiej;
  • gotówkowym przekazem pocztowym, który możecie wykonać w dowolnej placówce Poczty Polskiej.

Dokładne informacje na temat tych metod znajdziecie tutaj, a z regulaminu promocji „Premia za transfer na Ukrainę II” dowiecie się, co trzeba zrobić, by 6 przekazów MoneyGram było darmowych.

Klienci Banku Pocztowego posiadający w nim konto osobiste mogą wykupić za 5 zł miesięczny pakiet bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów na świecie. Gdyby z niego nie skorzystali, a pobrali gotówkę z bankomatu za granicą, to zostaliby obciążeni prowizją w wysokości 1% wypłaconej sumy, min. 5 zł.

Bank BNP Paribas

Bank BNP Paribas nie oferuje specjalnych zasad prowadzenia Konta Otwartego na Ciebie czy przelewania pieniędzy do banków na terenie Ukrainy. Opłata wynika z tabeli opłat i prowizji i jest uzależniona od rodzaju przelewu (np. SEPA, SHA) i banku, w którym odbiorca ma konto. W przypadku przelewu w opcji kosztowej SHA lub OUR opłata wynosi 0,20% wartości zlecenia, min. 30 zł. Przy przekazaniu pieniędzy do wybranych banków z grupy BNP Paribas przelew kosztuje, przy zastosowaniu opcji kosztowej SHA, 30 zł.

W Polsce bezpłatne wypłaty z bankomatów możliwe są z urządzeń własnych banku oraz sieci Plant Cash. Za granicą można to zrobić w bankomatach grupy BNP Paribas (w Ukrainie należy do niej UkrSibbank) i stowarzyszonej z nią grupy Global Alliance. Za wypłaty z pozostałych zagranicznych bankomatów posiadacze Karty Otwartej na Dzisiaj i Karty Otwartej na eŚwiat płacą 10 zł. Nieco niższe koszty - 5 zł - ponoszą użytkownicy Karty Otwartej na Świat.

Getin Bank

Getin Bank w swojej ofercie dla Ukraińców wykorzystuje przynależność do jednej grupy kapitałowej z Idea Bank Ukraina. Stąd oferuje darmowe (do 31 grudnia 2019 r.) szybkie przelewy między tymi instytucjami. Zapewnia, że pieniądze dotrą na konto odbiorcy następnego dnia roboczego. Zasady tej oferty znajdziecie w jej regulaminie.

Opłata za przelew w euro do innego zagranicznego banku uzależniona jest od jego rodzaju. Przelew SEPA kosztuje 10 zł, a innego rodzaju – 0,20% kwoty, min. 30 zł.

Wypłata za granicą z bankomatu kartą wydaną przez Getin Bank kosztuje 4,5% wypłacanej kwoty, min. 10 zł.

Bank Pekao S.A.

Bank Pekao S.A. nie ma specjalnej oferty dotyczącej przekazywania pieniędzy do banków w Ukrainie ani korzystania tam z bankomatów.

Przelew zagraniczny SEPA w opcji SHA kosztuje 9,90 zł. Przelew zwykły w wersji kosztowej SHA, OUR lub BEN to koszt 0,50% wartości transakcji, min. 30 zł.

Posiadacze Konta Przekorzystnego, którzy nie ukończyli 26 r.ż., nie płacą ani złotówki za wypłaty z zagranicznych bankomatów. Starsi muszą się liczyć z opłatą w wysokości 2% wypłacanej kwoty, min. 5 zł. Można jej uniknąć, jeśli w poprzednim miesiącu na konto wpłynęło min. 500 zł i została wykonana przynajmniej jedna transakcja bezgotówkowa kartą debetową.

Bank PKO BP

Bank PKO BP jest akcjonariuszem strategicznym działającego we Lwowie KredoBanku. Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w ofercie przelewów zagranicznych. Dokonując przelewu ze swojego rachunku w PKO BP na rachunek odbiorcy w KredoBanku, zapłacicie za niego 10 zł. W przypadku wpłaty pieniędzy na rachunek w Kredobanku opłata wyniesie 20 zł. W ten sposób możecie przekazać 5 000 zł lub 1 250 euro lub 1 250 dolarów amerykańskich. Opisane warunki obowiązują do 14 grudnia 2019 r; później będą pobierane opłaty zgodne z aktualną tabelą opłat i prowizji PKO BP. Szczegóły tej promocji znajdziecie na stronie banku.

PKO BP zachęca do korzystania z jego kantoru walutowego w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej, oferując wymianę walut bez prowizji oraz darmowe przekazy. Po wykonaniu choć jednej operacji wymiany, przesłanie pieniędzy z rachunku walutowego do odbiorcy posiadającego konto w tej samej walucie, przy wybraniu opcji SHA, jest darmowe. Promocja obowiązuje do 14 grudnia 2019 r.

Zagraniczny przelew internetowy z Konta bez Granic w wersji SEPA kosztuje 8 zł, a w innej opcji kosztowej – 25 zł.

Wypłata pieniędzy z zagranicznych bankomatów kartą do Konta dla Młodych (dla osób w wieku 18-26 lat) oraz Konta bez Granic jest bezpłatna. Korzystający z Konta za Zero za wypłaty z bankomatów za granicą wydaną do niego kartą debetową zapłacą 3% wartości wypłaty, min. 10 zł.

Santander Bank Polska

Bank nie oferuje obecnie specjalnych warunków przekazywania pieniędzy za granicę, ale przygotował za to precyzyjne instrukcje jak wykonać taką operację z wykorzystaniem Western Union oraz przelewu zagranicznego.

W przypadku wypłat z bankomatów za granicą w Santanderze preferencyjnie traktowane są osoby młode, w wieku 18-26 lat. One korzystają za darmo z zagranicznych bankomatów.

Starsi, chcąc ograniczyć koszty wypłat z maszyn poza granicami kraju, mogą wykupić za 9 zł miesięczny pakiet wielowalutowy uprawniający do bezpłatnych wypłat z zagranicznych bankomatów. Poza pakietem skorzystanie z bankomatu za granicą kosztuje 10 zł.

Perekaz24

Na koniec tego przeglądu ofert mamy dla Was informację o usłudze Perekaz24. Jest to wspólne dzieło firmy Transfer24 (posiadającej licencję krajowej instytucji płatniczej wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego) i Meest Corporation Inc. (wg informacji na stronie internetowej usługi Perekaz24 ma ona odpowiednie zezwolenie Narodowego Banku Ukrainy).

Korzystając z platformy Perekaz24, możecie zlecić przekazanie środków z Polski i innych krajów europejskich na Ukrainę. Minimalna kwota to 1 dolar. Wystarczy tylko rejestracja w serwisie i podanie swoich danych osobowych, przesyłanej kwoty i waluty (złoty polski lub jedna z dostępnych walut). Nie trzeba przedstawiać dokumentów potwierdzających tożsamość. System pokaże kurs przeliczenia na hrywny i kwotę w tej walucie jaką otrzyma odbiorca.

Pierwszy przekaz, o wartości do 100 USD (2600 UAH), możecie przesłać zupełnie za darmo. Koszt każdego następnego to 1% wartości przekazywanej kwoty, jednak nie mniej niż 0,49 euro lub 1,99 zł. Opłatę można uiścić kartą Visa lub Mastercard lub też ePrzelewem. Autoryzacja przebiega podobnie jak przy zakupach internetowych.

Gotówkę, czyli dolary amerykańskie, można odebrać w ok. 3 500 punktach, m.in. w największych ukraińskich bankach. Ich wykaz znajdziecie na stronie internetowej tej usługi. Znalezienie najdogodniejszego punktu odbioru gotówki dla odbiorcy ułatwia sprawna wyszukiwarka.

Odbiorca gotówki nie ponosi już żadnych opłat. Twórcy usługi zapewniają, że pieniądze będą do odebrania maksymalnie po 10 minutach od ich nadania. Oczywiście pod warunkiem, że punkt odbioru jest czynny.

System jest tak zaprojektowany, że pokazuje status transakcji. "Oczekuje na odbiór" oznacza, że można powiadomić odbiorcę, iż pieniądze już na niego czekają, a "Wypłacony", to potwierdzenie odbioru przesłanej kwoty.

Możliwe też jest przekazanie pieniędzy bezpośrednio na kartę wydaną przez dowolny bank ukraiński. Jedyny wymóg - karta musi być powiązana z rachunkiem w hrywnach.

Strona internetowa przygotowana jest w języku polskim i ukraińskim. W obu krajach działają infolinie. Dzwoniąc na podane numery telefonu, możecie uzyskać dodatkowe informacje.

Nasze informacje – Wasza decyzja

Przygotowaliśmy dla Was przegląd propozycji wielu banków. Jak widzicie, analizując ich ofertę kompleksowo, czytając wszystkie nasze teksty z cyklu „Bank przyjazny Ukraińcom”, podejście poszczególnych instytucji jest bardzo różne. Jedne postarały się bardziej, inne mniej, by ułatwić Wam podjęcie decyzji i przekonać Was o atrakcyjności swojej oferty.

Każdy z Was musi zdecydować samodzielnie, patrząc nie tylko na swoje potrzeby, oczekiwania i upodobania, ale i na dostępność placówek danego banku w swojej okolicy.