Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto za Zero w PKO BP

Konto za Zero w PKO BP
Źródło: strona PKO BP
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Bankowość internetowa i mobilna:
Oferta oszczędnościowa:
Oferta walutowa:
Promocje i bonusy:

Zalety:

Od 50 do 250 zł premii za otwarcie konta osobistego i nawet 3500 zł dla polecającego od PKO BP
Do końca 3 dni
  • nowoczesna aplikacja mobilna IKO
  • szerokie możliwości załatwienia spraw urzędowych dzięki e-Tożsamości
  • konto polecane na zagraniczne wyjazdy
  • konto założysz za pośrednictwem kuriera

Wady:

  • wysokie opłaty za wypłaty kartą z bankomatów obcych
  • brak Google Pay

Opinia eksperta

Konto za Zero spełni oczekiwania osób aktywnych, często podróżujących za granicę i chętnie korzystających z nowinek technologicznych w bankowości. Tradycjonaliści przyzwyczajeni do odwiedzania oddziałów i posiadacze oszczędności powinni raczej poszukać innego rachunku osobistego.
Krzysztof Duliński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Zanim przeanalizujemy opłaty związane PKO Kontem za Zero (taka jest jego pełna nazwa) oraz zwrócimy uwagę na dodatkowe usługi z nim związane, możemy zdradzić, że oferta PKO BP powinna zainteresować osoby chętnie korzystające z nowinek technologicznych i obcych walut, natomiast niewiele znajdą w niej dla siebie posiadacze oszczędności. Przez lata bank nie miał też nic ciekawego do zaoferowania Łowcom promocji. Od połowy 2020 r. zaczęły się pojawiać promocje dla nowych klientów i coraz częściej bank zaprasza do różnych akcji specjalnych także obecnych klientów. Bank PKO BP włączył się więc do walki o nowych klientów, jak i aktywnie zabiega o utrzymanie tych, z którymi już współpracuje.

Pełna analiza PKO Konta za Zero w PKO BP


Konto za Zero w PKO BP – czy tak jest naprawdę?

Poniżej przedstawiamy najbardziej istotne parametry rachunku Konto za Zero w PKO BP (można go otworzyć jako konto wspólne):

Jeśli przyjąć, że darmowe konto bankowe to rachunek, za który bank nie pobiera żadnych opłat, to Konto za Zero spełnia ten warunek. Tyle tylko, że nowoczesna bankowość to także transakcje bezgotówkowe, do realizowania których niezbędna jest karta debetowa, więc zasady jej obsługi też powinny być brane pod uwagę przy ocenie rachunku. A pod tym względem nie jest zbyt różowo.

PKO BP wymaga bowiem, by w okresie rozliczeniowym karty wykonać nią określoną liczbę transakcji (nie ma żadnych dodatkowych wymogów, np. że muszą to być płatności zbliżeniowe), by była ona bezpłatna. Sytuację komplikuje fakt, że okresem rozliczeniowym nie jest miesiąc kalendarzowy, ale miesięczny okres liczony od dnia wydania karty. Trzeba więc sobie go zapamiętać i przyzwyczaić się do nietypowych reguł obowiązujących w PKO BP. Na szczęście w bankowości elektronicznej (w iPKO, jak i w aplikacji IKO) na bieżąco można podglądać ile płatności bezgotówkowych trzeba jeszcze wykonać w okresie rozliczeniowym karty.

Trzeba się także liczyć z kosztami korzystania z bankomatów. Darmowe wypłaty możliwe są tylko z sieci bankomatów PKO BP. Co prawda jest ich bardzo wiele, ale opłatę za każdą wypłatę z obcego bankomatu, uważamy za poważny mankament.

Wiele "atrakcji" dla miłośników nowoczesnej bankowości

Przez długie lata PKO BP postrzegany był jako moloch nie nadążający za zmianami zachodzącymi w bankowości. Na szczęście to już zamierzchła przeszłość. Obecnie ten największy polski bank jest równocześnie jednym z najnowocześniejszych, nieustannie wprowadzane są nowe rozwiązanie poszerzające możliwości załatwienia różnych spraw online.

Płatności mobilne

Trudno sobie dziś wyobrazić dobre konto osobiste bez szerokiego pakietu płatności mobilnych. W PKO BP dostępne są Blik, Apple Pay oraz Garmin Pay, można więc powiedzieć, że bank znajduje się w czołówce instytucji wdrażających nowinki technologiczne. Brakuje jednak Google Pay, co uważamy za bardzo istotną wadę oferty banku.

Bankowość internetowa iPKO

W bankowości internetowej iPKO zrealizujesz oczywiście wszystkie podstawowe operacje bankowe (darmowe przelewy standardowe, płatne przelewy natychmiastowe, polecenia zapłaty, zlecenia stałe), ale za jej pośrednictwem zyskasz także dostęp do wielu innych usług (o części z nich piszemy niżej). Skorzystanie z nich nie powinno Ci sprawić kłopotów, gdyż nawigacja jest bardzo intuicyjna, a na dodatek PKO BP przygotował szczegółową “instrukcję obsługi”. W Przewodniku po bankowości elektronicznej i telefonicznej znajdziesz dokładne informacje o sposobach dostępu do rachunku, precyzyjne wskazówki, jak aktywować konto i korzystać z jego funkcjonalności, opis autoryzacji dyspozycji i omówienie zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, by nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa.

Aplikacja mobilna

IKO (tak brzmi nazwa apki) cieszy się dużym uznaniem użytkowników, o czym świadczy bardzo wiele pozytywnych opinii w sklepach z aplikacjami (średnia ocen 4,7 w 5-stopniowej skali).

Przy pomocy aplikacji możesz dokonywać wypłat z bankomatów PKO BP, przelewać środki na numer telefonu odbiorcy, płacić w wybranych sklepach, a nawet w Internecie. W apce kupisz też bilety komunikacji miejskiej i zapłacisz za parking.

Szczegółowe omówienie aplikacji znajdziesz w tekście „IKO. Aplikacja PKO BP i Inteligo”.

Rachunek Walutowy w aż 10 walutach

Możliwość podpięcia do karty debetowej rachunku walutowego w jednej z dziesięciu walut (EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF) to dobra wiadomość dla miłośników podróży i osób często dokonujących zakupów za granicą. Oferta PKO BP pozwala uniknąć kosztów przewalutowania (sprawdź, jak działa karta wielowalutowa), a na dodatek bank udostępnia także czynny 24 h 7 dni w tygodniu kantor internetowy, dzięki któremu kupisz potrzebną Ci walutę poprzez bankowość internetową iPKO lub aplikację mobilną IKO.

Dodatkowe usługi do Konta za Zero

Wybierając konto osobiste, warto także przyjrzeć się usługom dodatkowym oferowanym jego właścicielom. W przypadku Konta za Zero pakiet możliwości jest dość szeroki, zobaczmy zatem co oferuje PKO BP.

Debet na koncie

Debet na koncie to dobry sposób na niespodziewane zakupy i nieplanowane wydatki. Wniosek można złożyć w bankowości internetowej iPKO, aplikacji mobilnej IKO lub dowolnej placówce banku. Wysokość kwoty, która zostanie Ci przyznana, zależy od wysokości Twoich dochodów, a opłata za korzystanie z debetu pobierana jest tylko w tym miesiącu, w którym sięgniesz po pieniądze banku.

Własny wizerunek na karcie płatniczej

Coraz więcej banków udostępnia niestandardowy wzór karty debetowej. W PKO BP decydując się na taki "plastik" trzeba ponieść jednorazową opłatę. Wśród dostępnych propozycji coś ciekawego dla siebie znajdą zarówno miłośnicy przyrody, kibice sportowi, jak i zwolennicy abstrakcyjnych grafik, dzięki czemu transakcje kartą będą nie tylko zwykłą czynnością, ale i okazją do zaprezentowania własnej osobowości.

Profil zaufany

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie do załatwiania spraw urzędowych zdalnie. Możesz go uzyskać, korzystając z e-Tożsamości, a później złożyć wniosek o nowy dowód osobisty lub zgłosić jego utratę, sprawdzić punkty karne, zobaczyć aktualne i historyczne dane o swoich pojazdach, a nawet zyskać dostęp do informacji o leczeniu w Internetowym Koncie Pacjenta.

Przybywa okazji dla Łowców Promocji

PKO Konto za Zero przez lata było dość rzadko oferowane w promocji. Bank zmienił jednak nastawienie do pozyskiwania nowych klientów i aktywnie walczy o nich, organizując atrakcyjne akcje specjalne. Wiele jest też działań promocyjnych adresowanych do obecnych klientów. Zachęcają one do skorzystania z innych produktów PKO BP, np. karty płatniczej, wykupienia ubezpieczenia (majątkowego, komunikacyjnego itp.), albo zapoznania się z aplikacją mobilną.

Coś dla oszczędzających

Najlepsze lokaty PKO wyglądają tak:

Konto Oszczędnościowe Plus

Możesz na nie wpłacać pieniądze w dowolnym momencie i wypłacać je bez utraty odsetek. Musisz jednak pamiętać, że tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna, za każdą kolejną bank pobiera prowizję.

Autooszczędzanie

Autooszczędzanie to wygodny sposób na oszczędzanie przy codziennych płatnościach wykonywanych kartą debetową, w ramach bankowości elektronicznej i w formie polecenia przelewu. Do wyboru masz 3 możliwości:

  • zaokrąglanie kwoty transakcji do pełnych złotych;
  • stała kwota od każdej operacji, np. 5 zł;
  • procentowa wartość wykonanej transakcji.

Dobrze, że PKO BP zachęca do oszczędzania przy okazji codziennych transakcji. Źle, że pieniądze są przelewane na konto oszczędnościowe, gdzie mieszają się z innymi oszczędnościami, więc trudno sprawdzić, ile się zaoszczędziło w ten sposób. Na dodatek bank nie oferuje jakichkolwiek bonusów za odkładanie pieniędzy, np. w postaci podwyższonego oprocentowania zgromadzonych w ten sposób środków.

Komu polecamy PKO Konto za Zero

Konto za Zero oferowane przez PKO Bank Polski to dobry wybór dla osób aktywnych i nowoczesnych, rzadko odwiedzających placówki stacjonarne. Posiadacze tego rachunku otrzymują nieograniczony dostęp do konta nie tylko przez Internet, ale także poprzez aplikację mobilną.

Atutami Konta za Zero są też z pewnością brak opłaty za prowadzenie konta, nowoczesna bankowość elektroniczna oraz rachunek walutowy dostępny w aż 10 walutach.

Pamiętaj jednak, że bank naliczy Ci prowizję za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach oraz za taką niepozorną usługę jak cashback.

Drogie są także wypłaty z bankomatów nienależących do PKO BP, a jedyną możliwością uniknięcia słonej prowizji jest sięgnięcie po gotówkę za pomocą Blika.

Podsumowując, jeśli chętnie korzystasz z karty i aplikacji mobilnych, możesz poważnie rozważyć wybór omawianego rachunku. Dla osób bardziej przywiązanych do gotówki, a także potrzebujących od czasu do czasu skorzystać z obsługi w oddziale, konto w PKO BP może okazać się dość drogim rozwiązaniem, związane z nim koszty mogą wynieść nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Jak założyć Konto za Zero?

Jak zapewne podejrzewasz, sposobów na otwarcie tego rachunku jest kilka: możesz to zrobić na stronie internetowej banku, po czym poczekać na kuriera, który dostarczy Ci umowę do podpisu, albo załatwić wszystko w aplikacji mobilnej IKO zawierając umowę metodą "na selfie", ewentualnie udać się do placówki PKO BP i tam dopełnić wszelkich formalności.

Bank przygotował specjalny poradnik pt.: "Jak otworzyć konto", w którym krok po kroku przedstawiono konieczne działania, a także zestaw rad pt.: "Jak aktywować dostępy do konta".

Nasza ocena rachunku

Naszym zdaniem nazwa Konto za Zero nie do końca odzwierciedla rzeczywistość. Tak naprawdę bezwarunkowo bezpłatne są tylko podstawowe usługi związane z rachunkiem (np. jego prowadzenie, przelewy internetowe, Blik), natomiast korzystanie z karty debetowej, bez której ciężko sobie wyobrazić współczesną bankowość, możliwe jest za zero złotych tylko w przypadku spełnienia warunku dotyczącego transakcji bezgotówkowych. Obowiązek wykonania określonej ich liczby nie jest trudny do spełnienia, kłopot w tym, że okresem rozliczeniowym nie jest miesiąc kalendarzowy, ale miesiąc liczony od daty wydania karty.

Po stronie plusów rachunku z pewnością trzeba zapisać ofertę walutową, a także coraz większą liczbę akcji specjalnych dla nowych i obecnych klientów.

Cóż, nie ma konta idealnego. Znając atuty i minusy Konta za Zero z PKO BP, sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy i w jakim zakresie spełnia ono Twoje oczekiwania, czy Twoje zwyczaje związane z bankowaniem pozwolą Ci uniknąć opłat.

Przydatne dokumenty

  1. Tabela opłat i prowizji

O banku

Bank opiera swoją działalność na segmencie detalicznym, korporacyjnym oraz inwestycyjnym, łącząc przy tym tradycję z nowoczesnością. Wartości istotne dla PKO BP to wiarygodność, satysfakcja klienta, ciągłe doskonalenie oraz przedsiębiorczość.

W ofercie PKO BP dla klientów detalicznych znajdziemy szeroką gamę produktów: rachunki osobiste i oszczędnościowe, lokaty terminowe, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty hipoteczne oraz produkty inwestycyjne.