
Zalety:
-
nowoczesna aplikacja mobilna IKO
-
szerokie możliwości załatwienia spraw urzędowych dzięki e-Tożsamości
-
korzystne warunki obsługi walutowej
Wady:
-
wysokie prowizje za wypłaty kartą z obcych bankomatów
-
prowizja za wypłatę podczas zakupów (cashback)
Opinia eksperta
Pełna nazwa rachunku brzmi: PKO Konto za Zero. Czy, adekwatnie do nazwy, rzeczywiście jest to konto za 0 zł? W odniesieniu do kosztów związanych z samym rachunkiem tak, prowadzenie konta jest bowiem bezwarunkowo darmowe. Prowizji za korzystanie z karty debetowej można uniknąć po spełnieniu prostych warunków aktywności.
Pełna analiza PKO Konta za Zero w PKO BP
Konto za Zero w PKO BP – czy tak jest naprawdę?
Poniżej przedstawiamy najbardziej istotne parametry rachunku Konto za Zero w PKO BP:
Bank nie pobiera opłat za Konto za Zero, jest ono bezwarunkowo bezpłatne. Z rachunkiem mogą się jednak wiązać inne prowizje, np. za prowadzenie karty debetowej, wypłaty z obcych bankomatów, przelewy natychmiastowe.
Wyrobienie karty debetowej nie jest konieczne, z powodzeniem zastąpi ją Blik, którym można płacić za zakupy oraz wpłacać/wypłacać pieniądze. Jeśli jednak zdecydujesz się na posiadanie karty, to pamiętaj, że PKO BP wymaga, by w okresie rozliczeniowym wykonać nią określoną liczbę transakcji (nie ma żadnych dodatkowych wymogów, np. że muszą to być płatności zbliżeniowe), by była ona bezpłatna. Zwracam uwagę, że okresem rozliczeniowym nie jest miesiąc kalendarzowy, ale miesięczny okres liczony od dnia wydania karty. Ułatwieniem w spełnieniu warunków aktywności jest fakt, że zaliczane są także operacje Blikiem.
Trzeba też uważać przy wypłacie gotówki kartą. Tylko korzystanie z bankomatów PKO BP jest darmowe, za wypłaty z innych urządzeń bank pobiera prowizje.
Zaznaczmy, że Konto za Zero może być otwarte jako rachunek wspólny, czyli taki, którego współwłaścicielami są dwie (a czasem nawet więcej) osoby.
Co oferuje Konto za Zero
Możliwość dokonywania wpłat i wypłat czy realizowania przelewów to podstawowe funkcjonalności konta dostępne dla każdego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w dowolnym banku. Współcześnie o atrakcyjności oferty decydują bankowość elektroniczna i różne dodatkowe usługi. Spójrzmy, co pod tym względem ma do zaoferowania bank PKO BP.
Bankowość elektroniczna: serwis internetowy iPKO i aplikacja mobilna IKO
W bankowości internetowej iPKO zrealizujesz wszystkie podstawowe operacje bankowe (przelewy standardowe i natychmiastowe, polecenia zapłaty, zlecenia stałe), ale za jej pośrednictwem zyskasz także dostęp do wielu innych usług (o części z nich piszemy niżej).
W aplikacja IKO można nie tylko wykonać podstawowe operacje, ale i skorzystać z Blika, zamówić kolejne produkty (np. kartę kredytową, wziąć pożyczkę) czy zainwestować swoje oszczędności w programy emerytalne lub fundusze inwestycyjne.
Aplikacja oferuje też wiele usług przydatnych w codziennym życiu. Kupisz w niej bilet komunikacji miejskiej i kartę podarunkową, opłacisz parking lub przejazd autostradą, doładujesz telefon, a także skorzystasz z wielu ubezpieczeń.
Płatności mobilne
Bank PKO BP oferuje szeroką gamę dostępnych płatności mobilnych. Korzystając z Konta za Zero zapłacisz Blikiem (w tym zbliżeniowo, wpłacisz i wypłacisz gotówkę, doładujesz konto w AppStore i zrobisz przelew na telefon) oraz Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay i Swatch Pay.
Limit w koncie
Będąc posiadaczem Konta za Zero możesz złożyć wniosek o debet w wysokości do 1000 zł. Jeśli spłacisz go w ciągu 30 dni, bank nie naliczy żadnych odsetek; w miesiącu, w którym skorzystasz z pieniędzy, pobierze jedynie niewielką jednorazową prowizję. Taka opcja przyda się w przypadku nieprzewidzianych wydatków powodujących perturbacje w domowym budżecie. Pamiętaj, że wysokość kwoty (maksymalnie 1000 zł), która zostanie Ci przyznana, zależy od wysokości Twoich dochodów.
PKO Konto za Zero – specjalne warunki z Kartą Dużej Rodziny
Posiadacze Karty Dużej Rodziny nie płacą nie tylko za rachunek, ale i prowadzenie wydanej do niego karty płatniczej (o ile choć jedno z dzieci ma w PKO BP swój rachunek); bank pobiera od nich obniżone prowizje za wybrane produkty kredytowe. Szczegóły preferencji zawarte są w umowie rachunku, którą trzeba podpisać w placówce banku.
PKO Inwestomat – sposób na proste inwestowanie
Dla tych, którzy boją się samodzielnego inwestowania, nie chcą samodzielnie śledzić rynków finansowych i podejmować na bieżąco decyzji inwestycyjnych, bank przygotował PKO Inwestomat, czyli proste narzędzie do inwestowania online. Wystarczy, że określisz cel inwestycji (np. emerytura, pomnażanie majątku), a Inwestomat przeanalizuje Twoje potrzeby i przedstawi Ci propozycje dopasowanych do nich inwestycji.
e-Tożsamość
Posiadając Konto za Zero możesz też stworzyć e-Tożsamość, która pozwala wygenerować Profil zaufany służący do załatwiania spraw urzędowych zdalnie. Posiadając go złożysz wniosek o nowy dowód osobisty lub zgłosisz jego utratę, sprawdzisz punkty karne, zobaczysz aktualne i historyczne dane o swoich pojazdach, a nawet zyskasz dostęp do informacji o leczeniu w Internetowym Koncie Pacjenta.
Z e-Tożsamością stworzysz też e-Podpis mSzafir pozwalający na podpisywanie na odległość pism do urzędów czy sądów, umów najmu, kupna czy sprzedaży samochodu.
Inne przydatne możliwości
Wspomnę jeszcze o niestandardowym wzorze karty debetowej, za który co prawda trzeba zapłacić, ale jeśli lubisz wyrażać swoją osobowość, czemu by z tego nie skorzystać. Wśród dostępnych propozycji coś ciekawego dla siebie znajdą zarówno miłośnicy przyrody, kibice piłkarscy (bank oferuje karty w barwach klubów grających w ekstraklasie) , jak i zwolennicy abstrakcyjnych grafik.
Przydatna może też być usługa o nazwie Automarket oferowana przez PKO Leasing. Jej użytkownicy mają dostęp do szerokiego wyboru gotowych do odbioru nowych samochodów, jak i pojazdów używanych ze sprawdzonym stanem technicznym. Decydując się na zakup jednego z nich, zyskujesz gwarancję i obsługę serwisową oraz korzystne warunki finansowania.
Instrukcje i przewodniki
Bank PKO BP przygotował dla zainteresowanych jego ofertą liczne poradniki, przewodniki i instrukcje w formie krótkich filmików, które znajdziesz na stronie internetowej. Dowiesz się z nich nie tylko tego, jak załatwić codzienne sprawy związane z finansami (np. zaciągnąć pożyczkę, zlecić przelew wynagrodzenia na Konto za Zero, złożyć dyspozycję przeniesienia rachunku albo zamknąć konto), ale i te, które są realizowane w określonych okolicznościach (np. zgłoszenie utraty dowodu osobistego czy wypłata pieniędzy z konta po Twojej śmierci).
Kto może otworzyć Konto za Zero
Konto za Zero przeznaczone jest dla osób pełnoletnich. Bank PKO BP nie wprowadził jego wersji dla innych grup wiekowych. Dzieciom, nastolatkom i studentom dedykowane są odrębne rachunki.
Promocje dotyczące Konta za Zero
Zastanawiając się nad ofertą PKO BP warto sprawdzić, czy nie trwa akurat jakaś akcja specjalna, z której można skorzystać i zdobyć bonus
Jak założyć Konto za Zero w banku PKO?
Jak zapewne podejrzewasz, sposobów na otwarcie konta jest kilka: możesz to zrobić na stronie internetowej banku, po czym poczekać na kuriera, który dostarczy Ci umowę do podpisu, albo załatwić wszystko w aplikacji mobilnej IKO zawierając umowę metodą „na selfie”, ewentualnie udać się do placówki PKO BP i tam dopełnić wszelkich formalności.
Bank przygotował specjalny poradnik pt.: „Jak otworzyć konto”, w którym krok po kroku przedstawiono konieczne działania, a także zestaw rad pt.: „Jak aktywować dostępy do konta”.
Produkty powiązane z Kontem za Zero
Produkty Oszczędnościowe
Oferta walutowa
Konto dla dziecka
Recenzja Konta za Zero
Po rozważaniach teoretycznych czas przejść do oceny, jak Konto za Zero sprawdza się w praktyce, komu można je polecić i na co warto zwrócić uwagę w tym rachunku.
Oferta PKO BP może zainteresować osoby ceniące kompleksowość oferty banku, posiadaczy oszczędności oraz rodziców, którzy chcą oswajać swoje dzieci z nowoczesną bankowością od najmłodszych lat. Przyjrzyjmy się szczegółom.
Atrakcyjność opłat
Bezwarunkowo darmowe prowadzenie rachunku to z pewnością duża zaleta Konta za Zero. Z kolei dość wysokiej opłaty za korzystanie z karty można uniknąć nie decydując się na jej wyrobienie (alternatywą jest Blik) lub wykonując w miesiącu 5 transakcji bezgotówkowych plastikiem lub Blikiem. Trzeba jedynie pamiętać, że „okresem rozliczeniowym” nie jest miesiąc kalendarzowy, lecz okres liczony od daty wydania karty. Trzeba więc sobie go zapamiętać i przyzwyczaić się do nietypowych reguł obowiązujących w PKO BP. Na szczęście w bankowości elektronicznej (w iPKO, jak i w aplikacji IKO) na bieżąco można podglądać ile płatności bezgotówkowych trzeba jeszcze wykonać w okresie rozliczeniowym karty.
Po stronie minusów omawianego rachunku wymieniłbym prowizję za wypłatę kartą z obcych bankomatów; na szczęście wypłata Blikiem jest darmowa. Co prawda PKO BP posiada wiele własnych urządzeń, ale i tak nie zawsze będą one każdemu po drodze. Wskazane by więc było, by choć jedna wypłata z innego bankomatu była darmowa. Tym bardziej, że bank każe sobie płacić także za pobranie pieniędzy ze sklepowej kasy podczas zakupów, czyli za cashback. Wypłata gotówki w oddziale również obciążona jest prowizją. Owszem, można za darmo wypłacać Blikiem, ale nie każdy chce/może skorzystać z tej metody.
Koszt przelewu natychmiastowego kształtuje się w dolnej strefie stawek rynkowych, zaś prowizje za operacje zlecane w placówkach należą do dość typowych.
Użyteczność rachunku
Zajmijmy się teraz kwestią użyteczności Konta za Zero, możliwościami korzystania z niego i wykorzystania go w różnych okolicznościach życiowych.
Bankowość internetowa iPKO
Serwis iPKO spełnia wszelkie oczekiwania wobec bankowości internetowej – logowanie do niego nie sprawia kłopotów, nawigacja jest prosta i intuicyjna. Co prawda na początku możesz mieć pewne trudności, ale to kwestia przyzwyczajenia, zrozumienia logiki mapy serwisu, podobnie jak w każdym innym, z którego zaczynamy korzystać.
Na dodatek bank PKO BP przygotował szczegółową „instrukcję obsługi”. W Przewodniku po bankowości elektronicznej i telefonicznej znajdziesz dokładne informacje o sposobach dostępu do rachunku, precyzyjne wskazówki, jak aktywować konto i korzystać z jego funkcjonalności, opis autoryzacji dyspozycji i omówienie zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, by nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa.
Aplikacja mobilna IKO
Podobnymi cechami charakteryzuje się także aplikacja mobilna IKO. Korzystanie z niej nie nastręcza żadnych kłopotów, a przy tym znajduje się w niej wiele przydatnych funkcjonalności, dzięki którym załatwisz różne sprawy. O kilku z nich wspomniałem już wyżej. Napomknę jeszcze o opcji „czytania” faktur czy skanowania kodów QR, która pozwala szybko wypełnić dane do przelewu i zapłacić rachunek, a także o możliwości zapłacenia w aplikacji mandatu. Nie życzę nikomu, by musiał korzystać z tej ostatniej, ale gdyby zaszła taka konieczność, to warto wiedzieć, jak to zrobić w prosty sposób, by jak najprędzej zapomnieć o tym przykrym obowiązku.
Przydatna może być też możliwość stworzenia kodu QR, który przekazany znajomemu ułatwi mu przesłanie należnych Ci pieniędzy oraz opcja weryfikacji tożsamości osoby podającej się za pracownika banku.
Propozycje dla oszczędzających
Przez lata bank PKO BP nie był, i przez część osób nadal nie jest, kojarzony jako instytucja z atrakcyjną ofertą dla posiadaczy oszczędności. Tymczasem można w nim znaleźć produkty, które plasują się na wysokich pozycjach w rankingu kont oszczędnościowych i rankingu lokat. Atutem propozycji PKO BP jest ich różnorodność, w ofercie jest lokata na nowe środki, mobilna, progresywna, a także specjalny depozyt dla seniorów, czyli osób w wieku 60+.
Dodajmy, że bank jest jednym z dwóch podmiotów sprzedających obligacje skarbu państwa i jako jedyny oferuje IKE Obligacje oraz Super IKE, czyli unikalne połączenie możliwości oszczędzania na emeryturę poprzez kupowanie detalicznych obligacji skarbowych i inwestowania w szeroką paletę instrumentów finansowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Oferta przyjazna dla rodziców
PKO BP posiada ofertę nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci. Dla najmłodszych, w wieku poniżej 13 lat, przygotowano pakiet PKO Junior, na który składają się PKO Konto Dziecka (jego wyróżnikiem jest oprocentowanie zgromadzonych na nim środków) oraz karta PKO Junior. Bankowość online jest dopasowana do percepcji najmłodszych, można w niej tworzyć plany oszczędzania i zakładać wirtualne skarbonki na konkretny cel. Otwierając Konto Dziecka, wprowadzasz pociechę w świat finansów i masz pełną kontrolę nad jego wydatkami w swojej bankowości elektronicznej.
Dla starszych dostępne jest PKO Konto Pierwsze oraz Pierwsze Konto Oszczędnościowe. Nastolatkowie mogą samodzielnie korzystać z serwisu internetowego iPKO oraz aplikacji mobilnej IKO.
Dodając do tego wspomniane wcześniej preferencyjne warunki korzystania z produktów bankowych dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, otrzymamy obraz banku przyjaznego rodzinie. Jego elementem jest też ciekawy zestaw materiałów edukacyjnych dla najmłodszych, przejrzyste informacje o korzystaniu z produktów dopasowane do możliwości poznawczych niepełnoletnich.
PKO Konto za Zero – płatności za granicą: Rachunek Walutowy w 10 walutach i karta wielowalutowa do konta osobistego
Możliwość podpięcia do karty debetowej PKO Express Visa rachunku walutowego w jednej z dziewięciu walut (EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HUF) to dobra wiadomość dla miłośników podróży i osób często dokonujących zakupów za granicą, gdyż dzięki temu można uniknąć kosztów przewalutowania przy dokonywaniu transakcji za granicą (sprawdź, jak działa karta wielowalutowa).
Rachunek walutowy możesz zasilać korzystając z czynnego 24 h 7 dni w tygodniu kantoru internetowego dostępnego w serwisie iPKO i aplikacji mobilnej IKO.
Jakość obsługi klienta
Tak jak w każdym banku, instytucji czy firmie, bardzo wiele zależy od tego, na jakiego doradcę/konsultanta trafisz. Jeden będzie kompetentny, wytłumaczy wszystko rzetelnie i udzieli spontanicznie dodatkowych informacji, a drugi będzie unikał konkretów, dążył do tego, by jak najszybciej zakończyć rozmowę. Z moich własnych kontaktów z PKO BP oraz opinii zamieszczanych pod tekstami na naszym portalu i w Internecie wyłania się raczej pozytywny obraz jakości obsługi klienta.
Osobiście uważam, że bankowi PKO BP należy się duży plus za bardzo rozbudowany zestaw różnego rodzaju poradników i filmów instruktażowych dostępnych na jego stronie internetowej, a poświęconych rozpoczęciu korzystania z wielu usług/produktów, odnalezieniu w bankowości elektronicznej potrzebnych informacji czy załatwieniu w niej spraw urzędowych.
Promocje i bonusy
PKO BP nie należy do szczególnie hojnych, ale trzeba przyznać, że od pewnego czasu akcji promocyjnych jest coraz więcej, a nagrody mieszczą się w rynkowym standardzie. Na ogół promowane są konta osobiste dla różnych grup wiekowych oraz produkty ubezpieczeniowe. Niemal cały czas dostępny jest program poleceń z atrakcyjnymi nagrodami; od czasu do czasu pojawiają się konkursy i loterie. Bywają też akcje specjalne skierowane do zaproszonych klientów. Sposób doboru ich uczestników niestety nie jest znany.
PKO Konto za Zero – opinie, czy ten rachunek zadowoli każdego?
Zapewne nie, bo nie ma rachunku idealnego. Nawet w najatrakcyjniejszej ofercie można znaleźć elementy, które kogoś nie zadowolą. W przypadku PKO Konta za Zero jednym z nich są wysokie opłaty za wypłatę pieniędzy kartą z obcych bankomatów, choć z drugiej strony można to obejść, korzystając z Blika. Zwolennikom bezpośredniej obsługi przez doradcę w placówce z pewnością nie spodobają się związane z tym prowizje, a posiadacze oszczędności nie zawsze znajdą w PKO BP atrakcyjną ofertę dla siebie.
Konto za Zero można polecić osobom aktywnym, chętnie korzystającym z karty debetowej i skłonnym do załatwianie wielu spraw urzędowych przez Internet, a także – z racji rozbudowanej oferty walutowej – tym, którzy często podróżują za granicę. Powinni na niego także zwrócić uwagę rodzice niepełnoletnich dzieci. Założenie rachunku dla pociechy pozwala na jej edukację finansową przy zachowaniu kontroli nad operacjami wykonywanymi przez nią na koncie.
Jak widzisz, Konto za Zero ma wiele atutów, ale jego ostateczna ocena zawsze uzależniona jest od potrzeb, oczekiwań i upodobań konkretnej osoby. Przemyśl więc, na ile ten ROR jest dopasowany do Ciebie i podejmij decyzję, czy chcesz go otworzyć.
Przydatne dokumenty
O banku
Bank opiera swoją działalność na segmencie detalicznym, korporacyjnym oraz inwestycyjnym, łącząc przy tym tradycję z nowoczesnością. Wartości istotne dla PKO BP to wiarygodność, satysfakcja klienta, ciągłe doskonalenie oraz przedsiębiorczość.
W ofercie PKO BP dla klientów detalicznych znajdziemy szeroką gamę produktów: rachunki osobiste i oszczędnościowe, lokaty terminowe, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty hipoteczne oraz produkty inwestycyjne.