Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto walutowe w Aion Banku – korzystna wymiana najpopularniejszych walut obcych (testuj za darmo z kodem promocyjnym!)

Konto walutowe w Aion Banku – korzystna wymiana najpopularniejszych walut obcych (testuj za darmo z kodem promocyjnym!)
Źródło: Aion Bank
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Promocje i bonusy:
Bankowość internetowa i mobilna:

Zalety:

 • świetne kursy wymiany walut (także w weekend)
 • bezpłatne przelewy walutowe

Wady:

 • tylko cztery główne waluty
 • brak karty walutowej (korzystne przewalutowania tylko z konta PLN)

Opinia eksperta

Zaletą Konta walutowego w Aion Banku są niezwykle korzystne kursy wymiany. Bank pozwala również na oszczędzanie w EUR. Jedynym istotnym problemem jest brak osobnej karty do rachunku – musi nam wystarczyć „plastik” powiązany z głównym kontem w PLN.
Michał Radzimiński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Aion Bank wkroczył na polski rynek z przytupem, oferując nie tylko konto osobiste, ale również interesujące produkty i usługi dla oszczędzających, inwestorów i obracających walutami obcymi. Ci ostatni mogą być zainteresowani otwarciem rachunków walutowych – stąd dobrym pomysłem będzie przyjrzenie się tej propozycji.

Pełna analiza konta walutowego w Aion Banku


Parametry i opłaty

Sprawdźmy więc, z jakimi opłatami (i czy w ogóle) muszą się liczyć posiadacze konta walutowego w Aion Banku:

Najważniejsza informacja wynikającą z powyższych parametrów jest taka, że konto (lub konta, o ile otworzysz ich więcej) prowadzone jest za darmo, a więc nie generuje żadnych stałych kosztów. Powinno to ucieszyć w szczególności te osoby, które nie zamierzają korzystać z takiego rachunku zbyt regularnie.

Wymagane jest za to otwarcie konta osobistego Aion Bank, a tutaj opłaty zależą już od wyboru konkretnego planu cenowego.

Aion Bank – promocje i kody rabatowe

Konto walutowe jest dostępne wyłącznie dla posiadaczy konta osobistego Aion Bank.

Jeśli więc go nie posiadasz, pobierz aplikację ze strony banku, a następnie złóż wniosek. Pamiętaj, by przy tej okazji podać wybrany kod promocyjny dla planu Smart lub All-Inclusive:

 • 2 miesiące gratis z kodem: NAJLEPSZEFREE lub
 • 6 miesięcy za pół ceny z kodem: NAJLEPSZEKONTO50

Jeśli wybierzesz plan Light, to z kodem NAJLEPSZEFREE zyskasz darmową wysyłkę fizycznej karty (standardowy koszt to 11,99 zł).

Nie przegap miejsca na kod (znajduje się on pod koniec procesu otwierania konta, na etapie wyboru planu):

Kliknij, aby powiększyć

Następnie możesz przejść do otwarcia rachunku w walucie, co trwa jedynie kilka sekund i jest możliwe z poziomu aplikacji mobilnej. W menu Finanse wybierz Otwórz nowy rachunek, a następnie wskaż interesującą Cię walutę konta.

Międzybankowy kurs wymiany walut

Przy realizacji transakcji walutowych Aion stosuje kursy z rynku międzybankowego, co upodabnia go do popularnego wśród podróżników Revoluta. Jest to równoznaczne z bezspreadową wymianą walut – w przypadku Aion Banku także w weekendy i to zarówno podczas transakcji kartą, jak i przy okazji wypłaty gotówki z bankomatów na całym świecie.

Kolejna konsekwencja jest taka, że kurs jest aktualizowany co kilka sekund. Aion zapewnia pełną transparentność, udostępniając w aplikacji kursy dla wybranych par walutowych (możesz ustawić pary, które Cię interesują) oraz kalkulator. Rzecz jasna obowiązujący kurs jest również podawany w momencie zlecania transakcji.

Kliknij, aby powiększyć
Kursy walut w aplikacji Aion Bank. Źródło: Aion Bank.

Atrakcyjność kursów stosowanych przez Aion Bank najlepiej sprawdzić na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że chcemy kupić za PLN 500 EUR, mając do dyspozycji następujące opcje: przelew wewnętrzny między kontami w Aion Banku, popularny kantor internetowy oraz wymianę w „tradycyjnym” banku (poza bankowym kantorem). Ile zapłacimy za kupno waluty?

Aion Bank Kantor internetowy Bank tradycyjny
Kurs wymiany 4,5066 4,5174 4,7268
Koszt [PLN] 2253,0 2258,7 2363,4
Kursy sprzedaży EUR obowiązujące 09.02.2022 ok. 14.00.

Jak widzisz, taka transakcja w Aion Banku jest o blisko 6 zł tańsza niż w kantorze internetowym i o ponad 100 zł tańsza niż w przypadku wymiany waluty w banku.

Aplikacja mobilna Aion Bank

Aion Bank jest bankiem cyfrowym, co oznacza, że umożliwia jedynie zdalne zarządzanie produktami. Klienci mogą korzystać z aplikacji mobilnej, w której można zlecać wszelkie operacje (w tym m.in. natychmiastowe przelewy krajowe i zagraniczne), skorzystać z dodatkowych usług i zarządzać subskrypcją.

Kliknij, aby powiększyć
Aplikacja mobilna Aion Bank. Źródło: Aion Bank.

Konto oszczędnościowe w euro

Samo konto walutowe nie jest oprocentowane. Inaczej jest w przypadku konta oszczędnościowego prowadzonego w euro, o którego oprocentowaniu decydują plany taryfowe:

 • plan Light – 0,5% w skali roku,
 • plan Smart – 0,75% w skali roku,
 • plan All-Inclusive – 1% w skali roku.

Konto oszczędnościowe możesz zasilić przelewem wewnętrznym z konta w EUR lub z rachunków w innych walutach – w tym drugim przypadku transferowana kwota zostanie przewalutowana, oczywiście także po kursie międzybankowym i bez prowizji.

Ochronę środków zgromadzonych w Aion Banku do 100 000 euro zapewnia belgijski fundusz gwarancyjny (Fonds de Garantie pour les services publics / Het Garantiefonds).

Natychmiastowe przelewy SEPA

Choć Aion nie udostępnia klientom przelewów ekspresowych w polskiej walucie, to pozwala na wysłanie przelewu natychmiastowego SEPA (a więc transferu w euro między bankami z siedzibą na terytorium EOG).

Istotny jest jednak fakt, że o ile posiadacze planów Smart i All-Inclusive nie zapłacą za taki przelew, o tyle dla użytkowników wersji Light jest on płatny (4,99 zł). Pamiętaj też, że przelew w innej walucie niż euro nie zostanie zrealizowany natychmiastowo.

Czego brakuje ofercie Aion Banku?

Sprawdź, z jakimi ograniczeniami musisz się liczyć, jeśli otworzysz konto walutowe w Aion Banku.

Tylko popularne waluty

Podstawowym „zgrzytem” jest raczej uboga różnorodność walut, w których może być prowadzony rachunek. Bank oferuje konta wyłącznie w najpopularniejszych walutach obcych: EUR, USD, GBP i CHF. Trzeba uczciwie przyznać, że pod tym względem ustępuje sporej części konkurencji, w tym Revolutowi. Z drugiej strony, dla większości klientów taki wybór będzie w zupełności wystarczający.

Brak karty walutowej – czy to rzeczywiście duży problem?

Przeglądając parametry konta walutowego, zauważyłeś zapewne, że Aion Bank nie wydaje do niego osobnej karty. Klienci otrzymują bowiem jedynie kartę powiązaną z rachunkiem głównym w PLN (nie jest to więc karta wielowalutowa). W teorii to dość duży mankament; wszak podczas pobytu za granicą warto byłoby posługiwać się kartą w lokalnej walucie.

W praktyce ten problem nie powinien jednak dyskwalifikować oferty Aion Banku, a to dlatego, że dzięki korzystnym przewalutowaniom zagraniczne płatności kartą do konta głównego również są przeliczane po kursie międzybankowym. Za granicą wystarczy więc kontrolować saldo na rachunku w PLN (nie w obcej walucie) i dopilnować, by znajdowały się na nim odpowiednie środki. Tak czy inaczej, nie musimy się martwić o dodatkowe koszty czy spread. Przypomnijmy też, że kartę Aion Banku (fizyczną lub wirtualną) możemy dodać do cyfrowych portfeli Google Pay i Apple Pay.

Podsumowując, oferta Aion Banku w zakresie konta walutowego przyda się do przeprowadzania korzystnych transakcji wymiany walut i zlecania przelewów na rachunki w obcej walucie. Z kolei w przypadku zagranicznych płatności i wypłat gotówki z bankomatów jego rolę z powodzeniem przejmuje rachunek w PLN wraz z wydaną do niego kartą fizyczną lub wirtualną.

Oferta warta przetestowania

Bezkonkurencyjne kursy wymiany bez dodatkowych spreadów i opłat oraz możliwość oszczędzania w obcych walutach – to główne argumenty przemawiające za skorzystaniem z propozycji Aion Banku.

Nie zmieniają tego nawet pewne mankamenty, choć w tym zakresie dużo zależy od oczekiwań konkretnego klienta. Jeśli po prostu zależy Ci na wymianie najpopularniejszych walut na atrakcyjnych warunkach i nie potrzebujesz osobnej karty (wielo)walutowej, rozważ przynajmniej darmowe przetestowanie konta walutowego i towarzyszących mu składników oferty Aion Banku.

Przydatne dokumenty

 1. Taryfa opłat i prowizji - plan Light
 2. Taryfa opłat i prowizji - plan Smart
 3. Taryfa opłat i prowizji - plan All-Inclusive

O banku

Aion Bank to w pełni cyfrowy bank komerycjny założony w Belgii na początku 2020 r. przez Wojciecha Sobieraja i działający w Polsce na podstawie licencji KNF. W ramach trzech różnych planów klienci mogą wybrać odpowiadające im usługi za jedną miesięczną opłatę.