Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto walutowe w Aion Banku – korzystna wymiana najpopularniejszych walut obcych (testuj za darmo!)

Konto walutowe w Aion Banku – korzystna wymiana najpopularniejszych walut obcych (testuj za darmo!)
Źródło: Aion Bank
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Promocje i bonusy:
Bankowość internetowa i mobilna:

Zalety:

Łatwe i szybkie 30 zł za otwarcie DARMOWEGO konta osobistego w Aion Banku
Bezterminowa
 • 30 zł w promocji w planie Light z kodem: NAJLEPSZEFREE
 • świetne kursy wymiany walut (także w weekend)
 • bezpłatne przelewy walutowe
 • atrakcyjnie oprocentowany rachunek oszczędnościowy w euro

Wady:

 • tylko cztery główne waluty
 • brak karty walutowej (korzystne przewalutowania tylko z konta PLN)

Opinia eksperta

Zaletą Konta walutowego w Aion Banku są niezwykle korzystne kursy wymiany. Bank pozwala również na oszczędzanie w EUR. Jedynym istotnym problemem jest brak osobnej karty do rachunku – musi nam wystarczyć „plastik” powiązany z głównym kontem w PLN.
Michał Radzimiński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Aion Bank wkroczył na polski rynek z przytupem, oferując nie tylko konto osobiste, ale również interesujące produkty i usługi dla oszczędzających, inwestorów i obracających walutami obcymi. Ci ostatni mogą być zainteresowani otwarciem rachunków walutowych – stąd dobrym pomysłem będzie przyjrzenie się tej propozycji.

Pełna analiza konta walutowego w Aion Banku


Parametry i opłaty

Sprawdźmy więc, z jakimi opłatami (i czy w ogóle) muszą się liczyć posiadacze konta walutowego w Aion Banku:

Najważniejsza informacja wynikającą z powyższych parametrów jest taka, że konto (lub konta, o ile otworzysz ich więcej) prowadzone jest za darmo, a więc nie generuje żadnych stałych kosztów. Powinno to ucieszyć w szczególności te osoby, które nie zamierzają korzystać z takiego rachunku zbyt regularnie.

Wymagane jest za to otwarcie konta osobistego Aion Bank, a tutaj opłaty zależą już od wyboru konkretnego planu cenowego.

Międzybankowy kurs wymiany walut

Przy realizacji transakcji walutowych Aion stosuje kursy z rynku międzybankowego, co upodabnia go do popularnego wśród podróżników Revoluta. Jest to równoznaczne z bezspreadową wymianą walut – w przypadku Aion Banku także w weekendy.

Kolejna konsekwencja jest taka, że kurs jest aktualizowany co kilka sekund. Aion zapewnia pełną transparentność, udostępniając w aplikacji kursy dla wybranych par walutowych (możesz ustawić pary, które Cię interesują) oraz kalkulator. Rzecz jasna obowiązujący kurs jest również podawany w momencie zlecania transakcji.

Kliknij, aby powiększyć
Kursy walut w aplikacji Aion Bank. Źródło: Aion Bank.

Atrakcyjność kursów stosowanych przez Aion Bank najlepiej sprawdzić na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że chcemy kupić za PLN 500 EUR, mając do dyspozycji następujące opcje: przelew wewnętrzny między kontami w Aion Banku, popularny kantor internetowy oraz wymianę w „tradycyjnym” banku (poza bankowym kantorem). Ile zapłacimy za kupno waluty?

Aion Bank Kantor internetowy Bank tradycyjny
Kurs wymiany 4,5652 4,5766 4,7696
Koszt [PLN] 2282,6 2288,3 2384,8
Kursy sprzedaży EUR obowiązujące 16.08.2021 ok. 11.30.

Jak widzisz, taka transakcja w Aion Banku jest o blisko 6 zł tańsza niż w kantorze internetowym i o ponad 100 zł tańsza niż w przypadku wymiany waluty w banku.

Aplikacja mobilna Aion Bank

Aion Bank jest bankiem cyfrowym, co oznacza, że umożliwia jedynie zdalne zarządzanie produktami. Klienci mogą korzystać z aplikacji mobilnej, w której można zlecać wszelkie operacje, skorzystać z dodatkowych usług i zarządzać subskrypcją.

Kliknij, aby powiększyć
Aplikacja mobilna Aion Bank. Źródło: Aion Bank.

Konto oszczędnościowe w euro

Samo konto walutowe nie jest oprocentowane. Inaczej jest w przypadku konta oszczędnościowego prowadzonego w euro, które oferuje różne stawki w zależności od posiadanego planu:

 • plan Light – 0,5% w skali roku,
 • plan Smart – 0,75% w skali roku,
 • plan All-Inclusive – 1% w skali roku.

Konto oszczędnościowe możesz zasilić przelewem wewnętrznym z konta w EUR lub z rachunków w innych walutach – w tym drugim przypadku transferowana kwota zostanie przewalutowana, oczywiście także po kursie międzybankowym i bez prowizji.

Natychmiastowe przelewy SEPA

Choć Aion nie udostępnia klientom przelewów ekspresowych w polskiej walucie, to pozwala na wysłanie przelewu natychmiastowego SEPA (a więc transferu w euro między bankami z siedzibą na terytorium EOG).

Istotny jest jednak fakt, że o ile posiadacze planów Smart i All-Inclusive nie zapłacą za taki przelew, o tyle dla użytkowników wersji Light jest on płatny (4,99 zł).

Czego brakuje ofercie Aion Banku?

Sprawdź, z jakimi ograniczeniami musisz się liczyć, jeśli otworzysz konto walutowe w Aion Banku.

Tylko popularne waluty

Podstawowym „zgrzytem” jest raczej uboga różnorodność walut, w których może być prowadzony rachunek. Bank oferuje konta wyłącznie w najpopularniejszych walutach obcych: EUR, USD, GBP i CHF. Trzeba uczciwie przyznać, że pod tym względem ustępuje sporej części konkurencji, w tym Revolutowi. Z drugiej strony, dla większości klientów taki wybór będzie w zupełności wystarczający.

Brak karty walutowej – czy to rzeczywiście duży problem?

Przeglądając parametry konta walutowego, zauważyłeś zapewne, że Aion Bank nie wydaje do niego osobnej karty. Klienci otrzymują bowiem jedynie kartę powiązaną z rachunkiem głównym w PLN (nie jest to więc karta wielowalutowa). W teorii to dość duży mankament; wszak podczas pobytu za granicą warto byłoby posługiwać się kartą w lokalnej walucie.

W praktyce ten problem nie powinien jednak dyskwalifikować oferty Aion Banku, a to dlatego, że dzięki korzystnym przewalutowaniom zagraniczne płatności kartą do konta głównego również są przeliczane po kursie międzybankowym. Za granicą wystarczy więc kontrolować saldo na rachunku w PLN (nie w obcej walucie) i dopilnować, by znajdowały się na nim odpowiednie środki. Tak czy inaczej, nie musimy się martwić o dodatkowe koszty czy spread. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której posiadacz planu Light przekroczy limit darmowych wypłat z bankomatów na poziomie 900 zł (od nadwyżki bank pobierze prowizję w wysokości 2%).

Podsumowując, konto walutowe przyda się do przeprowadzania korzystnych transakcji wymiany walut i zlecania przelewów na rachunki w obcej walucie. Z kolei w przypadku zagranicznych płatności i wypłat gotówki z bankomatów jego rolę z powodzeniem przejmuje rachunek w PLN wraz z wydaną do niego kartą fizyczną lub wirtualną.

Jak otworzyć Konto walutowe Aion Bank?

Konto walutowe jest dostępne wyłącznie dla posiadaczy konta osobistego Aion Bank.

Jeśli więc go nie posiadasz, pobierz aplikację ze strony banku, a następnie złóż wniosek. Pamiętaj, by przy tej okazji podać wybrany kod promocyjny:

 • dla planu Light – 30 zł premii w promocji z kodem: NAJLEPSZEFREE
 • dla planu Smart lub All-Inclusive – 2 miesiące gratis z kodem: NAJLEPSZEFREE lub 6 miesięcy za pół ceny z kodem: NAJLEPSZEKONTO50

Nie przegap miejsca na kod (znajduje się on pod koniec procesu otwierania konta, na etapie wyboru planu):

Kliknij, aby powiększyć

Następnie możesz przejść do otwarcia rachunku w walucie, co trwa jedynie kilka sekund i jest możliwe z poziomu aplikacji mobilnej. W menu Finanse wybierz Otwórz nowy rachunek, a następnie wskaż interesującą Cię walutę konta.

Oferta warta przetestowania

Bezkonkurencyjne kursy wymiany, brak dodatkowych opłat i możliwość oszczędzania w obcych walutach – to główne argumenty przemawiające za skorzystaniem z propozycji Aion Banku.

Nie zmieniają tego nawet pewne mankamenty, choć w tym zakresie dużo zależy od oczekiwań konkretnego klienta. Jeśli po prostu zależy Ci na wymianie najpopularniejszych walut na atrakcyjnych warunkach i nie potrzebujesz osobnej karty (wielo)walutowej, rozważ przynajmniej darmowe przetestowanie konta walutowego i towarzyszących mu składników oferty Aion Banku.

Przydatne dokumenty

 1. Taryfa Opłat i Prowizji – plan Light
 2. Taryfa Opłat i Prowizji – plan Smart
 3. Taryfa Opłat i Prowizji – plan All-Inclusive

O banku

Aion Bank to w pełni cyfrowy bank założony w Belgii na początku 2020 r. przez Wojciecha Sobieraja i działający w Polsce na podstawie licencji KNF. W ramach trzech różnych planów klienci mogą wybrać odpowiadające im usługi za jedną miesięczną opłatę.