Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto Samodzielniaka w Banku BNP Paribas

Konto Samodzielniaka w Banku BNP Paribas
Źródło: strona banku
Atrakcyjność opłat:
Użyteczność rachunku:
Promocje i bonusy:

Zalety:

100 zł kieszonkowego za Konto Samodzielniaka w BNP Paribas
Do końca 10 dni
  • darmowe konto, karta i wypłaty z bankomatów
  • karta do konta dla dzieci od 7 lat
  • szeroka oferta płatności mobilnych (dla nastolatków)
  • bezpieczny portal edukacyjny dla dzieci

Wady:

  • brak oferty walutowej i oszczędnościowej dla dzieci i nastolatków

Opinia eksperta

Konto Samodzielniaka to dobry rachunek zarówno dla osób, które będą z niego korzystały często, jak i tych, którym będzie on potrzebny sporadycznie. Bardziej atrakcyjne jest dla nastolatków, korzystających bez większych przeszkód z oferty banku. Dzieci, które nie skończyły 13 lat, mogą "tylko" i "aż" otrzymać kartę płatniczą. Konto Samodzielniaka spełnia najważniejsze funkcje konta dziecięcego i młodzieżowego, ale bez fajerwerków.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Konto Samodzielniaka w BNP Paribas przeznaczone jest dla dzieci w wieku 0-18 lat. Do rachunku bank udostępnia kartę (od 7 lat), bankowość internetową i mobilną oraz specjalną lokatę dla dziecka.

Wymagane jest posiadanie przez rodzica konta w BNP Paribas.

Pełna analiza Konta Samodzielniaka w Banku BNP Paribas


Konto Samodzielniaka: opłaty i prowizje

Poniżej przedstawiono najważniejsze opłaty związane z Kontem Samodzielniaka.

Co oferuje Konto Samodzielniaka w BNP Paribas?

Przyjrzyjmy się teraz, z jakich usług i funkcji mogą korzystać dzieci w różnym wieku w ramach swojego konta.

Możliwości rachunku bankowego dla dzieci

Usługi oferowane na Koncie Samodzielniaka zależą od tego, w jakim wieku jest dziecko.

Funkcje i usługi

0-7 lat

7-13 lat

13-18 lat

Karta płatnicza

Nie

Mastercard Karta Samodzielniaka

Mastercard Mikrokarta Samodzielniaka (opaska)

Mastercard Karta do Dorosłości

Bankowość internetowa i mobilna

Nie

Nie

Tak, bankowość internetowa GOonline i mobilna GOonline

Płatności telefonem

Nie

Nie

Blik, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay

Konto oszczędnościowe

Nie

Nie

Nie

Lokata dla samodzielniaka

Tak

Tak

Tak

Konto walutowe

Nie

Nie

Nie

Dziecko do 7 lat nie może korzystać w żaden sposób ze swojego konta. Na rachunku można odkładać pieniądze i pobierać je w oddziale banku.

Dziecko w wieku 7-13 lat może tylko płacić kartą za drobne zakupy. Nie zleci przelewu, nie zrealizuje płatności internetowej, nie wypłaci środków w oddziale banku ani nie ma dostępu na bankowości elektronicznej.

Nastolatek w wieku 13-18 lat może już samodzielnie dysponować pieniędzmi na swoim Koncie Samodzielniaka, o ile nie przekroczy kwoty tzw. zwykłego zarządu – ok. 6000 zł miesięcznie. Otrzyma dostęp do bankowości internetowej i mobilnej, zleci przelew, ustanowi zlecenie stałe, zapłaci w Internecie i skorzysta z płatności mobilnych.

Karta płatnicza dla dziecka

Siedmiolatek może już otrzymać kartę debetową, Kartę Samodzielniaka lub Mikrokartę, przypisaną do specjalnego rachunku służącego tylko do obsługi karty: Konta Karty Samodzielniaka, otwieranego w ramach bankowości rodzica. Rodzic zasila konto karty na zasadzie portmonetki, a dziecko nie może wydać więcej, niż znajduje się na rachunku (pieniądze na ROR rodzica są więc bezpieczne).

Nastolatek (od 13 lat) otrzymuje już własną kartę debetową: Kartę do Dorosłości.

Co może rodzic w ramach konta dziecka?

W przypadku dziecka w wieku 7-13 lat rodzic (lub inny przedstawiciel ustawowy) może ustalić limity płatności kartą w ramach wyznaczonych przez bank: maks. 30 zł przy transakcji bez PIN-u, maks. 100 zł przy płatności z PIN-em i maks. 50 zł przy wypłacie z bankomatów.

W przypadku nastolatka w wieku 13-18 lat rodzic może decydować o ogólnym limicie transakcji zlecanych przez dziecko w bankowości internetowej, mobilnej i przy płatnościach kartą (również tych w Internecie).

Ustalanie limitów, sprzeciw wobec transakcji dziecka czy pobranie środków z rachunku małoletniego przez rodzica realizowane są w placówce banku. Rodzic miesięcznie nie może wypłacić z konta małoletniego więcej niż tzw. kwotę zwykłego zarządu (ok. 6000 zł). Podgląd transakcji dziecka jest widoczny w bankowości elektronicznej rodzica.

Aplikacja mobilna GOmobile i bankowość internetowa GOonline

Bankowość internetowa i mobilna Banku BNP Paribas dostępna jest dopiero dla trzynastolatków. Bank nie przygotował specjalnego serwisu dla młodszych dzieci.

Natomiast nastolatkowie mogą korzystać z bankowości elektronicznej niemal na takich samych zasadach jak dorośli: otrzymują swój login i ustalają hasło. Mogą wykonywać standardowe operacje na koncie (np. przelewy internetowe, zwykłe, natychmiastowe i zagraniczne), ustanawiać PIN do karty, blokować ją itp. Nieletni nie złoży za to wniosku o kartę kredytową, kredyt czy pożyczkę ani nie otworzy konta oszczędnościowego czy walutowego (nie są one dostępne dla osób niepełnoletnich).

Wygląd bankowości internetowej GOonline
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: Strona Banku BNP Paribas

Możliwości aplikacji mobilnej GOmobile są zbliżone do bankowości internetowej. W GOmobile można dodatkowo doładować telefon lub kupić bilety komunikacji miejskiej.

Dostępne płatności mobilne

Klienci banku, którzy skończyli 13. rok życia, mogą korzystać z Blika, Google Pay i Apple Pay, a także Garmin PayFitbit Pay i SwatchPay.

Co po ukończeniu 18. roku życia?

Gdy młody człowiek osiągnie pełnoletniość, Konto Samodzielniaka zostanie zamienione w Konto Otwarte na Ciebie lub inny standardowy ROR z aktualnej oferty banku. Jednocześnie rodzic straci prawo do składania dyspozycji i kontrolowania rachunku swojego dziecka.

Kto może otworzyć Konto Samodzielniaka?

Dziecku poniżej 13 lat rachunek zakłada jeden z przedstawicieli ustawowych (najczęściej jest nim rodzic).

Z kolei nastolatek powyżej 13. roku życia zakłada konto samodzielnie przy obecności i za zgodą jednego z rodziców (przedstawicieli).

Bank wymaga, aby przynajmniej jeden rodzic lub przedstawiciel ustawowy małoletniego miał w BNP Paribas rachunek osobisty, np. Konto Otwarte na Ciebie. Konto Samodzielniaka jest rachunkiem wyłącznie indywidualnym, do którego rodzic otrzymuje pełnomocnictwo.

Promocje i bonusy w Banku BNP Paribas

BNP Paribas bardzo chętnie promuje swoje rachunki osobiste – także dla młodszych klientów często ma atrakcyjne premie i nagrody.

Jak założyć Konto Samodzielniaka w BNP Paribas?

Aby dziecko mogło posiadać własny rachunek w Banku BNP Paribas, konieczne jest również otwarcie konta dla rodzica. Można to zrobić na stronie banku.

Podstawowym rachunkiem osobistym w ofercie banku jest Konto Otwarte na Ciebie:

W celu założenia rachunku dla nastolatka i rodzic, i dziecko będą musieli udać się do oddziału banku. Każde z nich musi wziąć ze sobą dokumenty potwierdzające tożsamość, w przypadku nieletniego mogą to być legitymacja szkolna, dowód lub paszport.

Uwaga! Bank może zażądać okazania dokumentów potwierdzających prawo przedstawiciela ustawowego do reprezentowania osoby niepełnoletniej. W przypadku, gdy rachunek dla pociechy zakłada rodzic, najprościej będzie przedstawić akt urodzenia dziecka.

Rachunek dla dziecka, które nie rozpoczęło jeszcze 14. roku życia, rodzic (bądź przedstawiciel ustawowy) zakłada sam, musi jednak okazać w oddziale banku dokumenty zawierające PESEL pociechy.

Przydatne produkty powiązane

Lokata

Konto Samodzielniaka: opinie, recenzja, porady

Sprawdźmy teraz, jak Konto Samodzielniaka sprawdza się na co dzień.

Atrakcyjność opłat

Za okrągłe zero złotych bank zapewnia otwarcie i prowadzenie rachunku, wydanie i korzystanie z karty płatniczej, wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych, wypłaty z bankomatów zagranicznych: Global Alliance, BNP Paribas i w euro w krajach strefy EOG. W skrócie można powiedzieć, że bezpłatne jest korzystanie z podstawowych i najczęściej używanych funkcji konta i karty.

Opłaty pojawią się natomiast przy cashbacku oraz za wpłaty i wypłaty gotówkowe. Lepiej wystrzegać się także wpłatomatów obcych: za każdą operację bank pobierze niemałą prowizję. Jeśli więc dziecko będzie chciało włożyć na konto pieniądze otrzymane z okazji urodzin czy komunii, lepiej nie zanosić ich do kasy banku, lecz skorzystać z darmowego wpłatomatu BNP Paribas.

Uwaga! Korzystając z bankomatów w Polsce, musisz uważać na wypłaty Blikiem; każdorazowo kosztują one kilka złotych.

Dodatkowo dziecko może otrzymać Mikrokartę Samodzielniaka i płacić zbliżeniowo opaską. Taka usługa nieco kosztuje.

Użyteczność rachunku

Co dość oczywiste, usługi dostępne nieletnim różnią się w zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko. Dzieci poniżej 14. roku życia nie mogą korzystać z bankowości internetowej i mobilnej BNP Paribas, nie została też dla nich przygotowana żadna osobna aplikacja.

Nastolatek (od 13 lat) otrzymuje dostęp do bankowości internetowej i mobilnej. Zakres funkcjonalności dla nastolatka nie różni się zasadniczo od tego, do czego dostęp ma dorosły klient; młody człowiek może bez problemu płacić kartą zbliżeniowo i w Internecie, korzystać z płatności mobilnych (Google Pay, Apple Pay i Blik), odbierać i zlecać przelewy (w tym zagraniczne).

Nastolatek może także sam otworzyć lokatę i przelać na nią nie założy jednak w BNP Paribas ani konta oszczędnościowego, ani walutowego – produkty te dostępne są wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Krótko podsumowując, Konto Samodzielniaka jest zdecydowanie atrakcyjniejsze dla nastolatka, natomiast dla młodszych dzieci głównym atutem konta jest karta płatnicza.

Oferta walutowa

BNP Paribas nie stworzył osobnej oferty walutowej dla dzieci i nastolatków. Nieletni nie mogą otworzyć konta walutowego, skorzystać z karty wielowalutowej ani kantoru internetowego banku, a ich transakcje zagraniczne obarczone są wysoką, kilkuprocentową prowizją wyliczaną od wartości operacji.

Obawiam się, że udostępnienie młodym klientom za darmo bankomatów grupy BNP za granicą nie osłodzi im w żadnym stopniu wysokich kosztów przewalutowania.

Jeśli szukasz dobrej oferty dla nastolatka na zagraniczny wyjazd, sprawdź artykuł Karta dla nastolatka na zagraniczny wyjazd.

Oferta oszczędnościowa

W przypadku oferty oszczędnościowej BNP Paribas również się nie popisał. Ani dzieci, ani nastolatkowie nie mogą otworzyć w banku konta oszczędnościowego, skarbonki czy choćby skorzystać z usługi autooszczędzania.

Co prawda w ramach promocji nieletni może założyć lokatę (nastolatek otwiera ją sam, dziecku poniżej 13 lat – rodzic), ale atrakcyjność tego rozwiązania dla dziecka wydaje się wątpliwa; na lokatę nie można dopłacać nowych środków, nie widać, jak rosną oszczędności, nie można pobrać żadnej kwoty przez cały czas trwania depozytu, a samo oprocentowanie też do najwyższych nie należy.

Aplikacja mobilna i internetowa

Bankowość elektroniczna Banku BNP Paribas uchodzi za nowoczesną i intuicyjną i jest wysoko oceniana przez użytkowników. Fakt, bez problemu mogę ją uznać za nieskomplikowaną i przejrzystą. Wraz z szerokim wyborem płatności mobilnych (telefonem, zegarkiem czy opaską) powinna spełnić wymagania każdego, kto nie wyobraża sobie w pełni zdalnej obsługi swojego konta.

Minusem oferty BNP Paribas jest brak aplikacji mobilnej dla dzieci poniżej 14. roku życia. Większość banków umożliwiającym prowadzenie konta dla młodszych użytkowników przygotowało takie aplikacje, dzięki którym dziecko wie, ile pieniędzy ma na rachunku, sprawdza swoje wydatki, może zakładać skarbonki, a nawet wysłać prośbę o kieszonkowe do rodzica – krótko mówiąc, uczy się zarządzać swoimi pieniędzmi i aktywnie stawia pierwsze kroki w bankowości. Udostępnienie tak podstawowych funkcji konta dopiero trzynastolatkowi to zdecydowanie późno. Szkoda.

Promocje i bonusy

Bank BNP Paribas bardzo aktywnie promuje swoje rachunki osobiste i dotyczy to także Konta Samodzielniaka. W akcjach banku premię gotówkową lub nagrody rzeczową mogą jednocześnie zdobyć i rodzic, i dziecko.

Niestety, po atrakcyjnej nagrodzie przyznanej za otwarcie rachunków oferty specjalne się kończą. Wcześniej bank prowadził własny program rabatowy MamBonus, ale niedawno definitywnie go zamknął. Ponoć wkrótce uruchomiony zostanie kolejny – trzymam kciuki.

Konto dla dziecka w BNP Paribas. Podsumowanie

W ostatnich latach rynek kont młodzieżowych i dziecięcych znacznie się rozrósł, a oferta dla nieletnich stała się naprawdę ciekawa. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych propozycji jest taniość: w zasadzie wszystkie rachunki dla młodych są niemal darmowe.

Nie inaczej przedstawia się kwestia opłat na Koncie Samodzielniaka w BNP Paribas. Zakładając ten rachunek, nie trzeba się martwić comiesięcznym zapewnianiem wpływu na konto czy realizowaniem określonej liczby transakcji kartą; i prowadzenie rachunku, i korzystanie z karty są bezpłatne. Na plus należy też zaliczyć BNP Paribas brak prowizji za wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych (ale tylko kartą, gdyż wypłata Blikiem to koszt kilku złotych).

Moim zdaniem BNP Paribas mogłoby jednak obniżyć stosunkowo wysokie opłaty za transakcje gotówkowe: wpłaty i wypłaty w oddziale banku i korzystanie z obcych wpłatomatów. Wymóg posiadania ROR-u przez rodzica nastolatka (zrozumiały w przypadku konta dla małego dziecka) też nie jest szczególnie zachęcający.

Nieletni nie mogą posiadać ani kont walutowych, ani oszczędnościowych (a jedynie lokaty), co jest sporym zaskoczeniem, zważywszy na rozszerzanie oferty dla młodych w innych bankach (przykładowo, w Credit Agricole nastolatek może założyć konto walutowe, rachunek oszczędnościowy w kilku walutach i jeszcze otrzymać kartę wielowalutową). Brakuje również popularnej usługi autooszczędzania.

Podsumowując, BNP Paribas przygotował naprawdę solidną ofertę „na co dzień”. Z konta można korzystać aktywnie bądź sporadycznie, a i tak nie wygeneruje ono żadnych kosztów. Ogromnie chwali się bankowi, że udostępnił młodszym dzieciom kartę płatniczą – wciąż rzadką rzecz na rynku. Mam nadzieję, że BNP będzie konsekwentnie rozszerzał swoją propozycję dla młodych klientów.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

BNP Paribas kieruje swoje usługi do klientów indywidualnych, firmowych, a także rolników. Misją banku jest „oferowanie w sposób odpowiedzialny innowacyjnych rozwiązań finansowych, które pomogą klientom zmienić ich świat i będą wspierać lokalną gospodarkę”.