Konto Rozsądne w Alior Banku

Od 4 września 2017 r. nie można już zakładać Konta Rozsądnego w Alior Banku.

Konto Rozsądne w Alior Banku Źródło obrazka: strona Alior Banku

Konto Rozsądne to jeden z ciekawszych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych na polskim rynku kont bankowych. Konto pozwoli Ci realnie zarobić na zakupach w sklepach spożywczych oraz hiper- i supermarketach – możesz zyskać do 50 zł miesięcznie płacąc kartą debetową. Warunek jest tylko jeden – aby skorzystać ze zwrotu musisz otrzymywać wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy, stypendium, rentę lub emeryturę na rachunek w Alior Banku.

Jeżeli nie jest to dla Ciebie zbyt duże obciążenie, to Konto Rozsądne powinno Cię zainteresować. W naszym artykule omówimy nie tylko najważniejsze opłaty związane z tym rachunkiem, ale także przedstawimy dodatkowe korzyści płynące z posiadania konta w Alior Banku.

Parametry Konta Rozsądnego

Opłaty i prowizje to jedne z najważniejszych informacji związanych z kontami osobistymi. Koszt prowadzenia rachunku, przelewów czy obsługi karty płatniczej to swego rodzaju wyznaczniki opłacalności konta. Poniżej prezentujemy parametry Konta Rozsądnego w Alior Banku:

 • konto nie jest oprocentowane;
 • nie ponosisz opłat za otwarcie rachunku;
 • 8 zł za prowadzenie konta – opłaty możesz uniknąć, jeżeli na rachunek przelewane jest wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy, stypendium, renta bądź emerytura.
 • do rachunku możesz zamówić jedną z czterech rodzajów kart (ich wizerunki przedstawiamy poniżej):
  • karta wypukła Debit MasterCard PayPass – karta umożliwia dokonywanie płatności w Internecie oraz płatności zbliżeniowych, a także realizację transakcji typu cash back,
  • karta płaska MasterCard Debit – możesz wybrać między wersją spersonalizowaną (ze swoim imieniem i nazwiskiem) lub niespersonalizowaną. Karta płaska nie umożliwia realizacji płatności zbliżeniowych oraz płatności w sieci Internet,
  • naklejka zbliżeniowa – kartę można nakleić np. na telefonie. Za jej pomocą dokonasz płatności zbliżeniowych (opłata za wydanie i wznowienie naklejki to 15 zł jednorazowo),
  • Visa PayWave

 • 10 zł za wydanie (i wznowienie) karty MasterCard i Visa (opłata za wznowienie nie jest pobierana, jeśli w ciągu 3 ostatnich miesięcy przed wydaniem karty na konto przynajmniej raz wpływało wynagrodzenie, stypendium, renta lub emerytura), 15 zł za wydanie naklejki zbliżeniowej;
 • 13 zł miesięcznie za obsługę karty płatniczej. Opłata jest obniżana do 5 zł, jeżeli na Konto Rozsądne w Alior Banku przelewane jest wynagrodzenie, stypendium, renta lub emerytura (czyli ten sam warunek, który pozwoli Ci także uniknąć opłaty za konto). Bank bezwarunkowo nie pobiera opłaty za kartę naklejkę zbliżeniową.
 • bezwarunkowo bezpłatne są jedynie bankomaty własne banku. Wypłaty z pozostałych bankomatów są bezpłatne pod warunkiem, że na rachunek co miesiąc wpłynie wynagrodzenie, stypendium, renta lub emerytura; w przeciwnym razie bank pobierze 5 zł (dla sieci Euronet opłata obowiązuje dla wypłat powyżej 100 zł);
 • 0 zł za wypłatę środków z bankomatów za granicą + 2% za przewalutowanie transakcji, jeśli została dokonana kartą Visa;
 • 0,35% min. 1 zł za korzystanie z wpłatomatów Planet Cash, 0,6% min. 1 zł za pozostałe.
 • 0 zł za krajowy przelew internetowy;
 • od 3 do 5 zł za przelew natychmiastowy – jest on realizowany w systemie BlueCash lub Express Elixir (przelewy powyżej 5 tys. zł realizowane są tylko przez Express Elixir). Koszt przelewu jest uzależniony od kwoty przelewu: 3 zł za przelew do 1000 zł, 5 zł za przelew od 1000 do 2000 zł, … , 5 zł za przelew w wysokości 4000 do 20 000 zł;
 • 0 zł za zlecenie i realizację zlecenia stałego przez Internet;
 • 0 zł za zlecenie i realizację polecenia zapłaty;
 • 32 zł za przelew SORBNET;
 • 5 zł za przelew SEPA;i na konto bankowe adresata w jeden dzień roboczy;
 • 30 zł za przelew zagraniczny (inny niż SEPA) realizowany przez kanały elektroniczne + 70 zł za pokrycie kosztów banków pośredniczących, w przypadku, gdy całkowite koszty przelewu pokrywa zleceniodawca;
 • 0 zł za wpłatę i wypłatę gotówki w oddziale Alior Banku lub Placówce Partnerskiej;
 • 8 zł za przelew w oddziale banku.
 • 5 zł za wyciągi papierowe z konta;
 • 0 zł za zmianę PIN w bankowości elektronicznej, 1 zł za zmianę w bankomacie;
 • 5 zł za sprawdzenie salda w bankomacie;
 • 150 zł za zmianę wariantu konta na Konto Wyższej Jakości lub Konto Internetowe.

Dodatkowe funkcjonalności Konta Rozsądnego

Klienci banków zwracają uwagę także na inne cechy rachunków osobistych. Opłaty i prowizje z pewnością są decydujące, jednak warto pamiętać, że konto osobiste w Alior Banku oferuje dodatkowe usługi:

 • Program moneybackAlior Bank zwróci Ci 1% wydatków opłaconych kartą płatniczą w sklepach spożywczych, supermarketach i hipermarketach (oferta nie obejmuje sklepów internetowych). Maksymalny miesięczny zwrot wynosi 50 zł, a roczny 400 zł. Aby otrzymać 50 zł zwrotu musisz łącznie wydać kwotę ok. 4000 zł w sklepach spożywczych lub marketach. Z regulaminem promocji zapoznasz się na tej stronie banku.
 • BLIK - system płatności umożliwiający transakcje w sklepach stacjonarnych i internetowych, przelewy między użytkownikami oraz wypłaty z bankomatów.
 • Program Rekomendacyjny - za skuteczne polecenie konta (ale również innych produktów banku, np. kredytu) bank przyznaje premię w wysokości 60 zł. Warunkiem jest otwarcie nowego konta z polecenia w ciągu 30 dni od złożenia wniosku i wykonanie przez nowego klienta w ciągu 60 dni od założenia konta przynajmniej jednej transakcji kartą. Osoba otwierająca konto nie może być już klientem Alior Banku.
 • Aplikacja iKASA– dzięki niej możesz płacić telefonem w sklepach Biedronka.
 • Android Pay - płatności Google dostępne dla osób posiadających smartfon z systemem operacyjnym Android.
 • Limit odnawialny w rachunku – limit odnawialny oznacza dostępność większej kwoty pieniędzy niż limit salda rachunku. Każda wpłata środków na rachunek zmniejsza zadłużenie. Minimalna kwota limitu wynosi 500 zł, maksymalna 100 000 zł.
 • Nowoczesna aplikacja mobilna.

Produkty oszczędnościowe

Jeżeli jesteś osobą oszczędną, rozważ skorzystanie z produktów oszczędnościowych Alior Banku. Jako nowy klient możesz założyć Konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 2,0% w skali roku. Podane oprocentowanie obowiązuje przez pierwsze 3 miesiące od momentu, gdy zostaniesz klientem banku. Po tym okresie oprocentowanie konta oszczędnościowego będzie równe stawce WIBID1M minus 0,5 p.p.

Natomiast dla klientów, którzy złożyli skutecznie wniosek o świadczenie wychowawcze (Wniosek Rodzina 500+) za pośrednictwem systemu bankowości internetowej Alior Banku, oprocentowanie konta oszczędnościowego wynosi 2,50% w skali roku dla kwot do 6 tys. zł przez 12 miesięcy.

Rachunek oszczędnościowy z podwyższonym oprocentowaniem wynoszącym 2,00% możesz założyć w oddziale banku do 30 dni od momentu otwarcia kartoteki klienta (czyli np. od dnia założenia Konta Rozsądnego w Alior Banku).

Z kolei na Koncie lokacyjnym możesz zyskać oprocentowanie 2,5% w skali roku przez 4 miesiące w promocji, jeżeli zdeponujesz na nim nowe środki do kwoty 100 tys. zł. Nowe środki ustalane są wg salda z dnia 1 sierpnia 2017 r. Oprocentowanie kwot powyżej 100 tys. zł uzależnione jest od stawki WIBID 1M (obecnie wynosi ona ok. 0,96%). Choć możesz posiadać wyłącznie jedno Konto lokacyjne, po zakończeniu okresu promocji możesz swobodnie zawrzeć umowę umowę o kolejny taki rachunek (spełniając przy tym warunek nowych środków).

Do rachunków można zamówić płaską kartę debetową MasterCard Debit (bez funkcji zbliżeniowej). Opłaty związane z użytkowaniem konta oszczędnościowego są dość konkurencyjne – pierwsza wypłata środków w miesiącu (w placówce Alior Banku albo w bankomacie Alior Banku, Euronetu lub PlanetCash) jest darmowa, za drugą i każdą następną zapłacisz 10 zł (opłaty za przelewy wyglądają podobnie – pierwszy jest bezpłatny, każdy kolejny kosztuje 10 zł).

Konto Rozsądne okiem redakcji

Konto Rozsądne w Alior Banku to rachunek, na którym zdecydowanie można zarobić. Jeśli zdecydujesz się przelewać swoje dochody (wynagrodzenie, rentę, emeryturę lub stypendium – kwota jest dowolna) na to konto, zyskujesz 3 razy – nie płacisz za prowadzenie rachunku, masz prawo do otrzymania moneybacku, a opłata za obsługę karty debetowej zmniejsza się do 5 zł.

Konto Rozsądne można polecić osobom o stałych dochodach, dla których liczą się nie tylko koszty prowadzenia rachunku, ale także możliwość zarabiania na zwykłych płatnościach kartą debetową. Oferta Alior Banku powinna także zadowolić klientów poszukujących nowości i innowacji – płatności przez Android Pay czy nowoczesna aplikacja mobilna to funkcjonalności, które stają się coraz bardziej popularne i użyteczne. Jeśli Twoje potrzeby są podobne do powyższych, Konto Rozsądne z pewnością przyniesie Ci wymierne korzyści.

Ocena: 4.0

 • moneyback
 • BLIK
 • Android Pay
 • konto dla osób przelewających wynagrodzenie, stypendium, rentę lub emeryturę

Pytania i odpowiedzi

Tak, w tym celu należy udać się do oddziału banku wraz z dowolnie wybraną osobą. W przypadku warunku wpływu wynagrodzenia wystarczy, by spełnił go jeden ze współwłaścicieli.

Sylwetka Alior Banku

Alior Bank działa na rynku od 2008 r. jako instytucja, która łączy tradycyjną bankowość z innowacjami. W 2012 r. w jego strukturach pojawił się T-Mobile Usługi Bankowe, a trzy lata później bank połączył się z Meritum Bankiem. Alior Bank obsługuje blisko 3 mln klientów oraz posiada w kraju ponad 1000 placówek, a do swojej oferty wprowadza nowoczesne, innowacyjne produkty i usługi.

Konto w pigułce

 • Jakie są opłaty za konto, kartę i operacje bankowe?

  Jeżeli na konto otrzymujesz swoje wynagrodzenie, stypendium, rentę lub emeryturę Konto Rozsądne będzie darmowe. W przeciwnym przypadku za rachunek zapłacisz 8 zł, a za kartę płatniczą od 5 zł do 13 zł. Przelewy krajowe i wypłaty środków z bankomatów własnych banku są bezpłatne, pozostałe bankomaty tylko w przypadku przelewania wynagrodzenia (w przeciwnym razie 5 zł, dla sieci Euronet opłata obowiązuje dla wypłat powyżej 100 zł).

 • Kto skorzysta z tego konta?

  Rachunek osobisty w Alior Banku to dobry wybór dla osób, które uzyskują stałe dochody i zamierzają przelewać je na to konto oraz preferują płatności kartą debetową. Osoby, które poszukują konta z nowoczesnymi usługami mobilnymi, także się nie zawiodą.

 • Jakie są największe zalety rachunku?

  Płacąc kartą debetową za zakupy w supermarketach, zyskujesz zwrot 1% wartości każdej transakcji (do 50 zł miesięcznie, 400 zł rocznie). Bank udostępnia również płatności Android Pay – możliwość zbliżeniowej zapłaty telefonem komórkowym. 

 • Jakie są największe wady rachunku?

  W przypadku braku wpływów z tytułu uzyskiwanych dochodów bank pobierze opłatę za prowadzenie rachunku w kwocie 8 zł, a za kartę zapłacisz 13 zł.

Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.