Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto Przekorzystne dla młodych w Pekao SA

Konto Przekorzystne dla młodych w Pekao SA
Źródło: strona banku
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Użyteczność rachunku:
Promocje i bonusy:

Zalety:

Prezent dla dziecka – 150 zł, gdy otworzysz mu Konto Przekorzystne dla Młodych w Pekao + 8% na rachunku oszczędnościowym Mój Skarb
Trwa do: 15.05.2023
 • darmowe konto, karta i wypłaty z bankomatów polskich i zagranicznych
 • dobra propozycja dla podróżnika (karta wielowalutowa, korzystne przewalutowania)

Wady:

 • płatności mobilne dostępne są dopiero dla siedemnastolatków (z wyjątkiem Blika)
 • płatne przelewy Blik poza promocją
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Konto Przekorzystne to uniwersalny rachunek osobisty, który może być otwarty także dla dzieci i młodzieży. W zależności od wieku dziecko otrzymuje dostęp do różnych funkcji i usług, jak np. bankowość internetowa i mobilna, możliwość wnioskowania o własne konto oszczędnościowe oraz korzystanie z karty płatniczej i płatności mobilnych.

Założenie Konta Przekorzystnego dziecku wymaga posiadania rachunku w Pekao SA przez rodzica (przedstawiciela ustawowego).

Pełna analiza Konta Przekorzystnego dla młodych w Pekao SA


Konto Przekorzystne dla młodych: opłaty i prowizje

Poniżej przedstawiono najważniejsze opłaty związane z Kontem Przekorzystnym dla dzieci i nastolatków.

Co oferuje Konto Przekorzystne dla młodych?

Przyjrzyjmy się teraz, z jakich usług i funkcji mogą korzystać dzieci w różnym wieku w ramach swojego konta.

Co może dziecko w ramach swojego konta?

Usługi oferowane na Koncie Przekorzystnym zależą od tego, w jakim wieku jest dziecko.

Usługi oferowane na Koncie Przekorzystnym w zaleźności od wieku dziecka

Funkcje i usługi

0-6 lat

6-13 lat

13-18 lat

Karta płatnicza

Nie

Karta PeoPay KIDS

Mastercard Debit FX

Bankowość internetowa i mobilna

Nie

Tak, specjalna aplikacja dla dzieci PeoPay KIDS

Tak, bankowość internetowa Pekao24 i mobilna PeoPay

Płatności telefonem

Nie

Blik

Tak, Blik, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay (od 17. r.ż.)

Konto oszczędnościowe Mój Skarb

Tak

Tak

Tak

Konto walutowe

Tak

Tak

Tak

Środki zgromadzone na rachunku są własnością małoletniego.

Bank umożliwia też nieletnim wybór karty z niestandardowym wizerunkiem:

Przykładowe karty debetowe do wyboru w Pekao SA
Kliknij, aby powiększyć

Co może rodzic w ramach konta dziecka?

Gdy dziecko jest niepełnoletnie, nieważne, czy ma mniej, czy więcej niż 13 lat, rodzic ma prawo nadzorować jego finanse. Jako klient banku widzi rachunek i transakcje dziecka w swojej bankowości elektronicznej w Panelu rodzica. Może również czasowo zablokować lub odwołać transakcje, co do których nie chce, aby doszły do skutku, aczkolwiek taką dyspozycję wydaje się tylko w oddziale.

Warto zdawać sobie sprawę, że opiekun prawny (najczęściej właśnie rodzic) w jednym miesiącu może pobrać środki z konta dziecka tylko do tzw. kwoty zwykłego zarządu, czyli obecnie ok. 6000 zł. Wypłaty z rachunku dziecka rodzic wykonuje wyłącznie w placówce.

Czytaj więcej o prawach, obowiązkach i ograniczeniach zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców w korzystaniu z kont młodzieżowych w artykule Jak założyć konto dla nastolatka.

Bankowość internetowa Pekao24 i aplikacja mobilna PeoPay + PeoPay KIDS

Dzieci w wieku 6-13 lat mają do dyspozycji aplikację mobilną PeoPay KIDS. Umożliwia ona:

 • sprawdzenie salda konta i historii transakcji;
 • utworzenie Celu w Apce, czyli wirtualnej skarbonki, na której można odkładać pieniądze na dowolnie wybrany cel;
 • wysłanie prośby o kieszonkowe: dziecko może wysłać rodzicowi prośbę o przelew na swoją wirtualną skarbonkę albo na konto;
 • kupno kodów do gier za zgodą rodzica;
 • korzystanie z Blika stacjonarnego i w Internecie;
 • doładowanie telefonu na kartę za zgodą rodzica.

Do aplikacji dziecko loguje się za pomocą PIN-u, twarzy (Face ID) lub odciskiem palca. Dodatkowo aplikacja wyposażona jest w samouczek finansowy Brygada PeoPay KIDS.

Aplikacja Peo Pay KIDS
Kliknij, aby powiększyć

Nastolatkowie w wieku od 13 do 18 lat korzystają już ze standardowej bankowości internetowej i mobilnej banku: Pekao24 (internetowa) i PeoPay (mobilna), tylko nieco okrojonej w stosunku do serwisu udostępnionego dorosłym.

Zatem w bankowości elektronicznej nastolatek może zlecać i odbierać przelewy internetowe (w tym zagraniczne), ustanawiać zlecenia stałe, blokować tymczasowo lub zastrzegać kartę, ustanawiać limity przelewów i operacji kartą (w tym internetowych), składać wnioski o nowe produkty w rodzaju konto oszczędnościowe Mój Skarb lub rachunek walutowy. Dla nastolatków niedostępne są natomiast kredyty lub pożyczki.

W aplikacji mobilnej możliwe jest zakupienie biletu komunikacji miejskiej, opłacanie subskrypcji, identyfikacja klienta z poziomu aplikacji, autoryzowanie operacji przy użyciu biometrii, doładowanie telefonu oraz przelewy natychmiastowe do innych użytkowników PeoPay.

Płatności mobilne w Pekao SA

Dzieci w wieku 6-13 lat mogą korzystać jedynie z Blika. Nastolatkom, którzy ukończyli już 13 lat, bank udostępnia poza Blikiem Google Pay, Apple Pay (od 16 lat) oraz płatności zegarkiem Garmin Pay i opaską Fitbit Pay.

Co po ukończeniu 18. roku życia? Konto Przekorzystne dla młodych do 26. roku życia

Gdy nastolatek osiągnie pełnoletność, Konto Przekorzystne nie zmienia się w inny rachunek, dodane zostają natomiast kolejne funkcje i usługi (np. możliwość wnioskowania o kredyt). Co jednak najważniejsze, nie zmieniają się opłaty za korzystanie z konta – a właściwie brak opłat. Z tych preferencyjnych warunków dla młodych można korzystać do ukończenia 26 lat.

Należy pamiętać, że rodzic (opiekun prawny) nie traci automatycznie dostępu do konta swojego pełnoletniego dziecka. Aby ten dostęp uniemożliwić, 18-latek musi skontaktować się z bankiem.

Kto może otworzyć Konto Przekorzystne dla młodych?

Konto Przekorzystne może być otwarte dla każdego dziecka, które ma swój PESEL. Dziecku do lat 13 rachunek zakłada jedno z rodziców (opiekunów prawnych), nastolatek, który ukończył 13 lat, może sam otworzyć swoje konto za zgodą opiekuna prawnego.

Konto Przekorzystne dla młodych a promocje

Pekao SA często organizuje promocje Konta Przekorzystnego, w których promuje nie tylko rachunek dla rodzica, ale też konto dla dziecka.

Jak założyć Konto Przekorzystne dla młodych?

Konto Przekorzystne można założyć w swojej bankowości elektronicznej. Jeżeli nie posiadasz jeszcze rachunku w Pekao SA, możesz o nie zawnioskować na stronie banku.

Istnieje również możliwość otwarcia rachunku dla dziecka w oddziale banku. Jeśli dziecko ma mniej niż 13 lat, nie trzeba brać go ze sobą, jeśli więcej – jego obecność będzie konieczna do podpisania umowy.

W każdym przypadku należy przedstawić dokumenty tożsamości rodzica i dziecka (np. legitymację szkolną).

Parametry konta dla rodzica przedstawiają się następująco:

Przydatne produkty powiązane

Konto oszczędnościowe Mój Skarb

Konto walutowe

Konto Przekorzystne dla młodych w Pekao SA: opinie, recenzja, porady

Sprawdźmy teraz, jak Konto Przekorzystne dla młodych sprawdza się na co dzień.

Atrakcyjność opłat

Co tu dużo mówić: Konto Przekorzystne dla młodych to po prostu darmowy rachunek osobisty z zupełnie darmową kartą i bankomatami – zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Młody człowiek nie musi spełniać żadnych warunków, aby uniknąć opłat za prowadzenie konta czy korzystanie z debetówki, nie ma też znaczenia, czy na Konto Przekorzystne wpływa co miesiąc jakaś kwota, czy nie.

Co więcej, przewalutowanie transakcji odbywa się po korzystnym kursie organizacji kartowej, dzięki czemu Konto Przekorzystne znakomicie sprawdza się w trakcie zagranicznych wyjazdów.

Użyteczność rachunku

Konto Przekorzystne rośnie wraz z dzieckiem; im dziecko starsze, tym do większej liczby usług i funkcji ma dostęp. Dzięki temu poszerza swoją wiedzę o finansach stopniowo i w odpowiednim czasie.

I choć rachunek ten dla dziecka młodszego niż 6 lat służy w zasadzie jedynie do gromadzenia gotówki (którą można pobrać tylko w oddziale – wynika to jednak z ogólnych przepisów, a nie polityki samego banku), to trzeba przyznać Pekao, że dla starszych dzieci przygotował naprawdę solidną ofertę. Sześciolatek może już bowiem skorzystać z karty debetowej, Blika i przygotowanej specjalnie dla niego aplikacji. Z kolei nastolatek (od 13 lat) otrzymuje kartę wielowalutową, dostęp do standardowej bankowości internetowej i mobilnej banku i możliwość korzystania z innych płatności mobilnych (z tym że z Apple Pay dopiero po skończeniu 16 lat).

Aplikacja mobilna PeoPay i bankowość internetowa Pekao24

Dostęp do standardowej bankowości internetowej i mobilnej dla 13-latków to standard w polskich bankach i nie inaczej jest w przypadku Pekao SA; nastolatki mogą korzystać z serwisu bankowego bez większych ograniczeń – poza tymi, które wynikają z przepisów prawa (np. nieletni nie zawnioskuje przez bankowość elektroniczną o kredyt czy pożyczkę, bo po prostu nie może ich zaciągnąć). Minusem jest jednak udostępnienie młodym Apple Pay dopiero po skończeniu przez nich 16 lat. Co prawda, wynika to z przepisów Apple, w myśl których w Polsce z tej formy płatności może skorzystać dopiero 16-latek, ale w niektórych bankach da się to obejść. Zatem lepiej nie kupować dziecku iPhona, tylko telefon z systemem Android...

Dla młodszych użytkowników, w wieku (6-13 lat) bank przygotował specjalną aplikację PeoPay Kids, w której bez problemu sprawdzą ilość pieniędzy na swoim koncie, przeleją środki na skarbonkę, skorzystają z Blika, czy doładują telefon. Aplikacja jest naprawdę bardzo funkcjonalna i za to należą się bankowi pochwały.

Oferta walutowa na zagraniczny wyjazd

Pekao SA ma jedną z najlepszych ofert walutowych dla nieletnich na rynku. Przede wszystkim konto walutowe możesz założyć dziecku już w 1. roku jego życia. Drugim atutem jest brak prowizji za przewalutowanie transakcji zagranicznej (zarówno płatności bezgotówkowej kartą – w tym przez Internet, jak i przy pobieraniu gotówki z bankomatu), co więcej – bank nie przewalutowuje operacji po swoim kursie, ale po znacznie korzystniejszym kursie Mastercarda.

Po trzecie, wypłaty z bankomatów zagranicznych są darmowe – i to bez spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków.

Wreszcie, po czwarte, karta debetowa dla nastolatka jest jednocześnie kartą wielowalutową, którą można bezpłatnie podpiąć do kont walutowych i płacić w wybranych walutach już bez jakichkolwiek kosztów przewalutowania – nawet po kursie organizacji kartowej (oczywiście, jeżeli na koncie walutowym znajdują się odpowiednie środki).

Oferta oszczędnościowa

Ofertę oszczędnościową Pekao SA dla dzieci trudno mi jednoznacznie ocenić. Z jednej strony chwali się bankowi, że przygotował konto oszczędnościowe Mój Skarb specjalnie dla dzieci oraz skarbonki i cele oszczędnościowe, na które dziecko może przelewać wybrane kwoty i obserwować, jak rośnie gromadzona kwota.

Bank uruchamia też promocję polegającą na podwyższaniu oprocentowania na Moim Skarbie do całkiem atrakcyjnego poziomu. Z drugiej strony, korzystna stawka obowiązuje tylko przez pewien czas i dla stosunkowo niewysokiej kwoty. Poza promocją oprocentowanie jest niskie, chociaż nie symboliczne, jak na wielu innych rachunkach.

W Pekao SA nie ma również usługi autooszczędzania, czyli odkładaniu reszty z zakupów. Nie jest to jakaś szczególna wada, wspominam o tym tylko dlatego, że sporo osób lubi tę usługę i warto, aby zdawały sobie one sprawę, że w Pekao nie będą mogły z niej skorzystać.

Tak więc nie można powiedzieć, że Pekao SA nie przygotował nic dla dzieci i nastolatków – bo przygotował, a oferta oszczędnościowa banku jest dość rozbudowana, ale też warunki oszczędzania poza okresem promocji do atrakcyjnych nie należą. Patrząc na to jednak pod innym kątem, możemy uznać, że w przypadku dzieci nie sam procent się liczy, ale nauka płynąca z odkładania drobniejszych sum, a do tego rachunki i skarbonki w Pekao przydadzą się bez najmniejszych wątpliwości.

Promocje i bonusy

Nowo otwarte Konto Przekorzystne dla młodych często objęte jest promocjami, w których można zdobyć premię gotówkową oraz uzyskać wyższe oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym Mój Skarb. Udział w promocjach dla nieletnich wymaga również udziału rodzica; niemal zawsze oznacza to konieczność otwarcia Konta Przekorzystnego dla dorosłego.

Po otwarciu rachunku szansa na udział w akcji promocyjnej spada niemal do zera. Zdarza się jednak, że bank ponawia ofertę na wyższą stawkę na Moim Skarbie.

Podsumowanie

Konto Przekorzystne dla młodych to funkcjonalny rachunek uniwersalny, który można otworzyć już niemowlakowi (oczywiście, jeśli ktoś tego potrzebuje) i który „rośnie” razem z dzieckiem – w kolejne funkcje i usługi.

Na plus trzeba bankowi zaliczyć udostępnienie dzieciom w wieku 6-13 lat karty płatniczej oraz Blika. Specjalna aplikacja dla młodszych dzieci pozwala im stopniowo poznawać świat finansów i uczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi.

Oczywistą zaletą jest brak opłat za prowadzenie konta, za korzystanie z karty oraz ze wszystkich bankomatów polskich i zagranicznych. Niemniej, tym co najbardziej wyróżnia Konto Przekorzystne dla dzieci i nastolatków, to naprawdę znakomita oferta walutowa (w sam raz na zagraniczny wyjazd czy zakupy w sieci na zagranicznych platformach). Z tego rachunku powinni być zadowoleni i dzieci, i nastolatkowie, i ich rodzice.

Przydatne dokumenty

 1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

Bank Pekao (czyli Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna) to polski bank uniwersalny założony w latach 20. XX wieku. Aktualnie oferta banku obejmuje produkty dla klientów indywidualnych (detalicznych i z grupy premium), małych i średnich firm, korporacji, a także rolników.