Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl
Konto zostało wycofane z oferty. Sprawdź inne produkty i konta oferowane przez: PKO BP

PKO Konto Pierwsze w PKO BP

PKO Konto Pierwsze w PKO BP
Źródło: strona PKO BP
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Użyteczność rachunku:
Promocje i bonusy:

Zalety:

200 zł do Zalando za Konto dla Młodych lub Konto Pierwsze w PKO BP
Do końca 23 dni
 • darmowe konto i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • konto dla początkującego w finansach (dobra aplikacja mobilna i bankowość internetowa)
 • rachunek oszczędnościowy z bonusem

Wady:

 • wymóg wykonania dwóch transakcji bezgotówkowych w miesiącu
 • dość wysoka prowizja w przypadku transakcji zagranicznych

Opinia eksperta

PKO Konto Pierwsze polecamy osobom, które często i chętnie korzystają z płatności kartą lub Blikiem; młodsze dzieci mogą mieć problem ze spełnieniem warunku darmowego korzystania z karty.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Propozycja największego banku w Polsce przeznaczona dla osób w wieku 13-18 lat to rachunek z dostępem nie tylko do bankowości internetowej, ale i do aplikacji mobilnej. Dla młodszych osób bank przygotował PKO Konto Dziecka.

Konto Pierwsze można założyć nawet, jeśli rodzic nie posiada własnego rachunku w PKO BP.

Dodatkowo, do Konta Pierwszego można podpiąć Pierwsze Konto Oszczędnościowe, a dla szczególnie zmotywowanych do oszczędzania bank przygotował bonus w postaci podwyższonego oprocentowania.

Pełna analiza PKO Konta Pierwszego w PKO BP


PKO Konto Pierwsze: opłaty i prowizje

Poniżej przedstawiono najważniejsze opłaty związane z PKO Kontem Pierwszym.

Płatności bezgotówkowe, wymagane do uniknięcia opłaty za korzystanie z karty, to płatności kartą w sklepach, w Internecie lub Blikiem, ale nie wypłaty gotówki z bankomatu.

Co oferuje PKO Konto Pierwsze?

Przyjrzyjmy się teraz, z jakich usług i funkcji mogą korzystać nastolatkowie w ramach swojego konta.

Możliwości rachunku bankowego dla nastolatka

Konto Pierwsze funkcjonuje w zasadzie jak zwyczajne konto dla dorosłych, można więc z niego wykonywać przelewy oraz je otrzymywać, ustanawiać zlecenia stałe (to jest przelewy cykliczne, np. za abonament na serwisie z grami) i korzystać z bankowości internetowej (serwis iPKO) i mobilnej IKO.

Dodatkowo do PKO Konta Pierwszego nastolatek może otworzyć Pierwsze Konto Oszczędnościowe, włączyć usługę autooszczędzania oraz założyć konta walutowe i otrzymać kartę wielowalutową.

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej, przedstawiono w cyklu Bankowanie bez ryzyka.

Nastolatek jest właścicielem konta i karty płatniczej; na debetówce widnieje jego imię i nazwisko i tylko on powinien z niej korzystać. Do wyboru jest kilkanaście wizerunków kart:

Przykładowe karty w PKO BP
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona PKO BP.

Środki zgromadzone na rachunku są własnością małoletniego.

Co może rodzic w ramach konta dziecka?

Powyższe uprawnienia i przywileje nastolatka nie są nieograniczone. Rodzic jako przedstawiciel ustawowy ma bowiem prawo nadzorować finanse swojego dziecka. W celu np. czasowego zablokowania lub odwołania niektórych transakcji przedstawiciel ustawowy musi udać się do placówki PKO BP i złożyć tam pisemne dyspozycje.

Rodzic może również pobrać środki z Konta Pierwszego, ale tylko do kwoty ok. 6000 zł miesięcznie – jest to tak zwana kwota zwykłego zarządu. Taką transakcję przedstawiciel ustawowy wykonuje wyłącznie w placówce (nie może tych środków np. przelać na inne konto poprzez bankowość internetową).

Więcej o prawach, obowiązkach i ograniczeniach zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców w korzystaniu z kont młodzieżowych można znaleźć w artykule Jak założyć konto dla nastolatka.

Bankowość internetowa iPKO i aplikacja mobilna IKO

Bankowość internetowa PKO BP, zwana iPKO, oraz aplikacja mobilna (IKO) dostępne są dla osób, które ukończyły 13 lat. Funkcje obu serwisów nie różnią się znacznie od tego, co dostępne jest dla dorosłych, a największa różnica sprowadza się do tego, że młody człowiek nie może zaciągnąć pożyczki, wnioskować o kredyt itp. 

IKO umożliwia – także nastolatkom – podgląd konta i operacji na nim wykonanych, wykonanie przelewów, wnioskowanie o Pierwsze Konto Oszczędnościowe, dostęp do usług Blika (generowanie kodu, czeki Blik itp.), skanowanie kodów QR, nadawanie nowego kodu PIN do karty debetowej lub jej czasowe zablokowanie, doładowanie telefonu, oszczędzanie w wirtualnych skarbonkach i dostęp do mapy z oddziałami, bankomatami oraz miejscami z Blikiem.

Za pomocą aplikacji mobilnej IKO można również płacić smartfonem, jeżeli posiada on funkcję NFC, a także wygenerować kod QR z danymi do operacji. Dodatkowo można skorzystać z usługi „Prośba o przelew”, czyli wysłać prośbę o przelanie konkretnej kwoty do osoby, która również korzysta z IKO. Odbiorca otrzymuje już wypełnione polecenie przelewu i może szybko je zrealizować (albo odrzucić).

Do aplikacji można zalogować się za pomocą PIN-u, odciskiem palca lub przez rozpoznawanie twarzy Face ID.

Co po ukończeniu 18. roku życia?

Gdy nastolatek stanie się pełnoletni, PKO Konto Pierwsze zostanie zamknięte (a co za tym idzie również karta płatnicza), a bank zaproponuje mu inny rachunek, darmowe PKO Konto dla Młodych. Z kolei Pierwsze Konto Oszczędnościowe zostanie przekształcone w Konto Oszczędnościowe Plus. Do nowego rachunku nie będą mieli już dostępu rodzice lub inni opiekunowie prawni.

Kto może otworzyć PKO Konto Pierwsze?

PKO Konto Pierwsze otwierane jest wyłącznie przez nastolatka, rodzic jedynie wyraża zgodę na otwarcie rachunku. Nastolatek musi mieć skończone 13 lat co do dnia.

Promocje PKO Konta Pierwszego

Sprawdź, jakie promocje i oferty specjalne przygotował PKO BP dla osób otwierających PKO Konto Pierwsze lub ich rodziców.

Jak założyć PKO Konto Pierwsze?

Konto Pierwsze, jako jedne z nielicznych spośród kont młodzieżowych, można otworzyć zdalnie, składając wniosek na na stronie banku lub w aplikacji mobilnej (nawet jako nowy klient). W tym wypadku umowę podpisuje się za pośrednictwem kuriera. Konto bez problemu zakłada się także w każdym oddziale.

Do otwarcia Konta Pierwszego konieczna jest obecność i nastolatka, i jednego z jego przedstawicieli ustawowych (najczęściej jest to rodzic) – zarówno w placówce banku, jak i w przypadku wizyty kuriera.

Potrzebne będą poniższe dokumenty:

 • legitymacja szkolna nastolatka lub jego dowód / paszport;
 • dowód lub paszport rodzica.

Podpis na umowie o konto składa nastolatek. Rodzic, jako przedstawiciel ustawowy, musi wyrazić pisemną zgodę na otwarcie rachunku przez swoje dziecko. Nie musi on zakładać własnego konta osobistego w PKO BP, ale jeśli zechce, bank zaproponuje mu PKO Konto za Zero:

Przydatne produkty powiązane

Produkty oszczędnościowe

Konto walutowe

PKO Konto Pierwsze w PKO BP: opinie, recenzja, porady

Sprawdźmy teraz, jak Konto Pierwsze sprawdza się na co dzień.

Atrakcyjność opłat

Założenie i korzystanie z PKO Konta Pierwszego jest niemal całkowicie darmowe. „Niemal”, bo jednak powinieneś się liczyć z możliwością naliczenia przez bank prowizji za korzystanie z karty płatniczej, o ile w poprzednim miesiącu nie zostały wykonane debetówką przynajmniej 2 transakcje bezgotówkowe. Za takie transakcje bank uzna płatności kartą w sklepach, w Internecie lub Blikiem, ale nie wypłaty gotówki z bankomatu.

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że nieistotna jest kwota transakcji – wystarczy płatność nawet na kilka złotych, choćby za bilety komunikacji miejskiej.

Pamiętaj, że karta nie jest obowiązkowa do założenia i korzystania z konta. Nawet jeżeli już ją masz, zawsze możesz z niej zrezygnować.

Użyteczność rachunku

Trzeba przyznać, że PKO Konto Pierwsze jest propozycją komfortową: bank udostępnia nastolatkowi nie tylko niemal w pełni funkcjonalne konto osobiste, z rozbudowaną bankowością internetową i mobilną, ale również ciekawe i atrakcyjne produkty dodatkowe, takie jak rachunki walutowe, kartę wielowalutową, konto oszczędnościowe i usługę autooszczędzania.

Użyteczność PKO Konta Pierwszego nie różni się w zasadzie od standardowego ROR-u dla dorosłych, poza tym, że nieletni nie mogą zaciągnąć kredytu czy wziąć pożyczki.

Aplikacja mobilna IKO i bankowość internetowa iPKO najlepsza w Polsce…

...a przynajmniej tak chwali się bank, powołując się na zdobytą nagrodę dla najbardziej innowacyjnej i popularnej aplikacji w Polsce. Aplikacja IKO jest dostępna dla nastolatków w takiej samej formie jak dla osób dorosłych. Nie jest to żaden wyróżnik, bo każdy bank mający w swojej ofercie konto młodzieżowe postępuje identycznie, natomiast wartością jest sama aplikacja, umożliwiająca wykonywanie wielu operacji w intuicyjny sposób.

Dodatkowo PKO BP dorzucił nastolatkom opcje przeznaczone specjalnie dla nich, np. możliwość złożenia samodzielnego wniosku o Pierwsze Konto Oszczędnościowe, stworzenie wirtualnej skarbonki, wysłanie prośby o kieszonkowe („Prośba o przelew”) itp.

Oferta walutowa na zagraniczny wyjazd

Oferta walutowa PKO BP jest rozbudowana i obejmuje konta walutowe w 9 walutach (EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HUF), kartę wielowalutową, którą podpina się zarówno do ROR-u w PLN, jak i do konta walutowego oraz kantor walutowy.

Co ważne, usługi te są dostępne także dla nastolatka, więc jeśli wybiera się on na wycieczkę do Norwegii czy do Wielkiej Brytanii, może bezpiecznie płacić bezgotówkowo kartą bez kosztów przewalutowania. Bank nie pobiera również opłaty za wypłatę środków z bankomatów zagranicznych.

Warto mieć jednak świadomość, że wypłata z zagranicznego bankomatu wiąże się z kilkuprocentową prowizją za przewalutowanie. Identycznie będzie w sytuacji, gdy nastolatek zapłaci kartą za granicą (lub przez Internet) nie z konta walutowego, ale z rachunku w PLN (jeśli nie ma rachunku w danej walucie obcej lub brak na nim środków). Moim zdaniem zdecydowanie prostszym rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie w prowizji za przewalutowanie i rozliczanie jej po kursie organizacji kartowej (Mastercard/Visa). Taka karta z korzystnymi przewalutowaniami byłaby zdecydowanie łatwiejsza i tańsza w użyciu (sprawdź także, jak wybrać kartę dla nastolatka na zagraniczny wyjazd).

Z drugiej strony niektóre banki w ogóle nie umożliwiają nastolatkom założenia konta walutowego i podpięcia do niego karty wielowalutowej, więc trudno uznać rozwiązanie stosowane w PKO BP za wielką wadę Konta Pierwszego.

Oferta oszczędnościowa

PKO BP zwykle nie jest prymusem wśród banków przyjaznych oszczędzającym, ale akurat w przypadku kont dziecięcych i młodzieżowych bardzo się postarał. Ofertę tej instytucji śmiało można nazwać jedną z najlepszych na rynku, a to z powodu oprocentowania środków na PKO Koncie Pierwszym, stworzeniu dla nieletnich specjalnego Pierwszego Konta Oszczędnościowego z dobrym oprocentowaniem, zachętami do oszczędzania (np. przez podwyższenie stawki oprocentowania na koncie oszczędnościowym) i udostępnieniem skarbonek oraz usługi autooszczędzania – czyli odkładaniu reszty z transakcji (z płatności bezgotówkowych kartą, przelewów i transakcji w IKO).

Do standardowego oprocentowania na rachunku oszczędnościowym bank dorzuca bonus wynoszący 2 punkty procentowe do podstawowej stawki oprocentowania; przykładowo, jeśli podstawowa stawka wynosi 6%, to z bonusem będzie wynosiła 8% w skali roku.

Warunkiem zyskania podwyższonego oprocentowania są:

 • systematyczne wpłaty w wysokości od 20 zł do 1000 zł miesięcznie (uwaga: kwoty tej nie można przekroczyć!);
 • brak wypłat w ciągu kolejnych 3 miesięcy.

Promocje i bonusy

PKO BP nie jest szczególnie skory do podejmowania się wielu akcji promocyjnych, niemniej od czasu do czasu decyduje się zachęcić nowych klientów do skorzystania z jego oferty, a to premią gotówkową, a to bonami do Allegro itp.

Chwali się też bankowi, że co jakiś czas organizuje konkursy i pomniejsze promocje dla osób, które już korzystają z jego usług. I choć nagrody w takich akcjach nie są oszałamiające, to przynajmniej nie są jednorazowe.

Podsumowanie

Konto Pierwsze w PKO BP to niemal darmowy rachunek przeznaczony dla nastolatków w wieku 13-18 lat. Klient nie ponosi opłat ani za jego prowadzenie, ani za przelewy, ani za korzystanie ze wszystkich bankomatów krajowych. Jedynym minusem jest opłata za kartę; jeżeli nie wykona się nią min. 2 transakcji w miesiącu na dowolną kwotę (można też skorzystać z płatności Blik), to bank naliczy prowizję.

Atutami konta są nie tylko niskie opłaty; posiadacz Konta Pierwszego uzyskuje dostęp do rachunku oszczędnościowego, karty wielowalutowej, nowoczesnej aplikacji i płatności mobilnych. PKO BP przygotowało dla młodych również ciekawą ofertę walutową, z kartą wielowalutową włącznie.

Można założyć, że rachunek ten spełni wymagania i nastolatka, i jego rodzica. Młodej osobie umożliwi wygodne bankowanie na co dzień, rodzicowi zaś – gwarantuje dostęp do informacji o rachunku pociechy i możliwość interwencji w ważnych okolicznościach.

Podsumowując, Konto Pierwsze to dobry pierwszy krok w stronę poważnego zarządzania swoimi finansami, a także szansa na naukę korzystania z nowoczesnej bankowości.

Przydatne dokumenty

 1. Taryfa opłat i prowizji PKO BP dla kont dziecięcych, młodzieżowych i studenckich
 2. Pierwsze Konto Oszczędnościowe

O banku

Bank opiera swoją działalność na segmencie detalicznym, korporacyjnym oraz inwestycyjnym, łącząc przy tym tradycję z nowoczesnością. Wartości istotne dla PKO BP to wiarygodność, satysfakcja klienta, ciągłe doskonalenie oraz przedsiębiorczość.

W ofercie PKO BP dla klientów detalicznych znajdziemy szeroką gamę produktów: rachunki osobiste i oszczędnościowe, lokaty terminowe, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty hipoteczne oraz produkty inwestycyjne.

Pytania i odpowiedzi: