Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

PKO Konto Pierwsze w PKO BP

PKO Konto Pierwsze w PKO BP
Źródło: strona PKO BP
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Bankowość internetowa i mobilna:
Oferta oszczędnościowa:
Oferta walutowa:

Zalety:

 • darmowe konto i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • konto dla początkującego w finansach (dobra aplikacja mobilna i bankowość internetowa)
 • rachunek oszczędnościowy z bonusem

Wady:

 • wymóg wykonania dwóch transakcji bezgotówkowych w miesiącu
 • dość wysoka prowizja w przypadku transakcji zagranicznych

Opinia eksperta

PKO Konto Pierwsze polecamy osobom, które często i chętnie korzystają z płatności kartą lub Blikiem; młodsze dzieci mogą mieć problem ze spełnieniem warunku darmowego korzystania z karty.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Propozycja największego banku w Polsce przeznaczona dla osób w wieku 13-18 lat to nowoczesny i funkcjonalny rachunek z dostępem nie tylko do bankowości internetowej, ale i do bardzo praktycznej aplikacji mobilnej (piszemy o niej w dalszej części analizy). Dla młodszych osób bank przygotował PKO Konto Dziecka.

Konto Pierwsze można założyć nawet, jeśli rodzic nie posiada własnego rachunku w PKO BP.

Dodatkowo, do Konta Pierwszego można podpiąć Pierwsze Konto Oszczędnościowe, a dla szczególnie zmotywowanych do oszczędzania bank przygotował nawet pewien bonus.

Pełna analiza PKO Konta Pierwszego w PKO BP


Ile kosztuje korzystanie z rachunku?

Jednak wszystkie atrakcyjne dodatki blakną, jeżeli korzystanie z rachunku wiąże się z wysokimi opłatami i prowizjami. Sprawdźmy zatem, jaką ofertę przygotował dla młodych osób PKO BP:

Założenie i korzystanie z PKO Konta Pierwszego jest niemal całkowicie darmowe. „Niemal”, bo jednak powinieneś się liczyć z możliwością naliczenia przez bank prowizji za korzystanie z karty płatniczej, o ile w poprzednim miesiącu nie zostały wykonane debetówką przynajmniej 2 transakcje bezgotówkowe. Za takie transakcje bank uzna płatności kartą w sklepach, w Internecie lub Blikiem, ale nie wypłaty gotówki z bankomatu.

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że nieistotna jest kwota transakcji – wystarczy płatność nawet na kilka złotych, choćby za bilety komunikacji miejskiej.

Pamiętaj, że karta nie jest obowiązkowa do założenia i korzystania z konta. Nawet jeżeli już ją masz, zawsze możesz z niej zrezygnować.

(Prawdopodobnie) najlepsza aplikacja mobilna na rynku

...a przynajmniej tak chwali się bank, powołując się na zdobytą nagrodę dla najbardziej innowacyjnej i popularnej aplikacji w Polsce. Aplikacja IKO jest dostępna dla nastolatków w takiej samej formie jak dla osób dorosłych.

IKO umożliwia nie tylko podgląd konta czy operacji na nim wykonanych, ale też m.in. wykonanie przelewów, wnioskowanie o Pierwsze Konto Oszczędnościowe, dostęp do usług Blika (generowanie kodu, czeki Blik itp.), skanowanie kodów QR, nadawanie nowego kodu PIN do karty debetowej lub jej czasowe zablokowanie, doładowanie telefonu, oszczędzanie w wirtualnych „skarbonkach” i dostęp do mapy z oddziałami, bankomatami oraz miejscami z Blikiem.

Za pomocą aplikacji mobilnej IKO można również płacić smartfonem, jeżeli posiada on funkcję NFC, a także wygenerować kod QR z danymi do operacji. Ciekawą funkcją jest „Prośba o przelew”, czyli wysyłanie prośby o przelanie konkretnej kwoty do osoby, która również korzysta z IKO. Odbiorca otrzymuje już wypełnione polecenie przelewu i może szybko je zrealizować (albo odrzucić...). Jest to przydatne rozwiązanie, gdy na rachunku zaczyna brakować pieniędzy...

Do aplikacji można zalogować się za pomocą PIN-u, odciskiem palca lub przez rozpoznawanie twarzy Face ID.

Ziarnko do ziarnka... czyli oszczędzanie w PKO BP

Wraz z PKO Kontem Pierwszym można również otworzyć Pierwsze Konto Oszczędnościowe, na które wpływać będą oszczędności. Oprocentowanie Pierwszego Konta Oszczędnościowego wynosi 6% do 10 tys. zł w ramach promocji (odsetki są naliczane i przelewane na konto co miesiąc. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje do 28 lutego 2023 r.). Osoby szczególnie zaangażowane w oszczędzanie mogą otrzymać od banku pewien bonus - oprocentowanie podwyższone o 2 p.p. (czyli w sumie 8%). Warunkiem zyskania podwyższonego oprocentowania są:

 • systematyczne wpłaty w wysokości od 20 zł do 1000 zł miesięcznie (uwaga: kwoty tej nie można przekroczyć!);
 • brak wypłat w ciągu kolejnych 3 miesięcy.

Dodatkową sympatyczną funkcją Pierwszego Konta Oszczędnościowego jest możliwość powiązania go z usługą autooszczędzania. Polega ona na odkładaniu reszty z transakcji: płatności bezgotówkowych kartą, przelewów i transakcji w IKO:

Prowadzenie konta oszczędnościowego jest całkowicie bezpłatne. Darmowe są również przelewy z tego rachunku. Kiedy nastolatek skończy 18 lat, rachunek automatycznie zmienia się w Konto Oszczędnościowe Plus, a zgromadzone na nim środki staną się wyłączną własnością „świeżo upieczonego” pełnoletniego.

Jak założyć Konto Pierwsze?

Konto Pierwsze, jako jedne z nielicznych spośród kont młodzieżowych, można otworzyć zdalnie, składając wniosek na stronie internetowej banku lub w aplikacji mobilnej (nawet jako nowy klient). W tym wypadku umowę podpisuje się za pośrednictwem kuriera. Konto bez problemu zakłada się także w każdym oddziale.

Do otwarcia Konta Pierwszego konieczna jest obecność i nastolatka, i jego przedstawiciela ustawowego (najczęściej jest to rodzic) – zarówno w placówce banku, jak i w przypadku wizyty kuriera.

Potrzebne będą poniższe dokumenty:

 • legitymacja szkolna nastolatka lub jego dowód / paszport;
 • dowód lub paszport rodzica.

Podpis na umowie o konto składa nastolatek. Rodzic, jako przedstawiciel ustawowy, musi wyrazić pisemną zgodę na otwarcie rachunku przez swoje dziecko. Nie musi on zakładać własnego konta osobistego w PKO BP.

Co może nastolatek na swoim koncie?

Nastolatek jest właścicielem konta i karty płatniczej. Oznacza to, że na „debetówce” widnieje jego imię i nazwisko i tylko on powinien z niej korzystać.

Konto Pierwsze funkcjonuje w zasadzie jak zwyczajne konto dla dorosłych, można więc z niego wykonywać przelewy oraz je otrzymywać, ustanawiać zlecenia stałe (to jest przelewy cykliczne, np. za abonament na serwisie z grami) i korzystać z bankowości internetowej (serwis iPKO) i mobilnej IKO.

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej, sprawdź w naszym cyklu Bankowanie bez ryzyka.

Pamiętaj, że środki zgromadzone na rachunku są własnością małoletniego.

Co może rodzic na rachunku dziecka?

Powyższe uprawnienia i przywileje nie są jednak nieograniczone. Rodzic jako przedstawiciel ustawowy ma bowiem prawo nadzorować finanse swojego dziecka. W celu np. czasowego zablokowania lub odwołania niektórych transakcji – do czego rodzic ma prawo – przedstawiciel ustawowy musi udać się do placówki PKO BP i złożyć tam pisemne dyspozycje.

Rodzic może również pobrać środki z Konta Pierwszego, ale tylko do kwoty ok. 5800 zł miesięcznie – jest to tak zwana kwota zwykłego zarządu. Taką transakcję przedstawiciel ustawowy wykonuje wyłącznie w placówce (nie może tych środków np. przelać na inne konto poprzez bankowość internetową).

O prawach, obowiązkach i ograniczeniach zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców w korzystaniu z kont młodzieżowych pisaliśmy w artykule Jak założyć konto dla nastolatka.

Wady Konta Pierwszego

Największą, choć nieszczególnie dojmującą wadą Konta Pierwszego jest konieczność wykonania 2 transakcji kartą lub Blikiem miesięcznie; o ile starszym nastolatkom warunek ten nie sprawi raczej problemu, to niekiedy dla trzynastolatka może być on trudny do spełnienia. Poza tym trzeba pamiętać, aby na koncie zawsze znajdowała się ilość środków wystarczająca do wykonania zakupów. Więc chociaż bank nie wymaga formalnie wpływów na Konto Pierwsze, to de facto w przypadku posiadania karty bez regularnych wpływów się nie obejdzie. Warto więc rozważyć np. systematyczne przelewanie na Konto Pierwsze kieszonkowego.

W przypadku zagranicznego wyjazdu i płatności kartą bank pobierze 3,5% prowizji od wartości każdej transakcji (pewnym pocieszeniem, choć niezbyt znacznym, może być tutaj brak dodatkowej opłaty za skorzystanie z zagranicznego bankomatu). Wybierając się w podróż za granicę, warto jednak rozejrzeć się za kartą dla nastolatka na zagraniczny wyjazd.

Podsumowanie: PKO Konto Pierwsze na dobry start?

Konto Pierwsze w PKO BP to niemal darmowy rachunek przeznaczony dla nastolatków w wieku 13-18 lat. Klient nie ponosi opłat ani za jego prowadzenie, ani za przelewy, ani za korzystanie ze wszystkich bankomatów krajowych. Jedynym minusem jest opłata za kartę; jeżeli nie wykona się nią min. 2 transakcji w miesiącu na dowolną kwotę (można też skorzystać z płatności Blik), to bank naliczy prowizję w wysokości 3,90 zł.

Atutami konta są nie tylko niskie opłaty; posiadacz Konta Pierwszego uzyskuje dostęp do rachunku oszczędnościowego, karty wielowalutowej, nowoczesnej aplikacji i płatności mobilnych. PKO BP przygotowało dla młodych również ciekawą ofertę walutową, z kartą wielowalutową włącznie.

Można założyć, że rachunek ten spełni wymagania i nastolatka, i jego rodzica. Młodej osobie umożliwi wygodne bankowanie na co dzień, rodzicowi zaś – gwarantuje dostęp do informacji o rachunku pociechy i możliwość interwencji w ważnych okolicznościach.

Podsumowując, Konto Pierwsze to dobry pierwszy krok w stronę poważnego zarządzania swoimi finansami, a także szansa na naukę korzystania z nowoczesnej bankowości.

Przydatne dokumenty

 1. Taryfa opłat i prowizji PKO BP dla kont dziecięcych, młodzieżowych i studenckich
 2. Pierwsze Konto Oszczędnościowe

O banku

Bank opiera swoją działalność na segmencie detalicznym, korporacyjnym oraz inwestycyjnym, łącząc przy tym tradycję z nowoczesnością. Wartości istotne dla PKO BP to wiarygodność, satysfakcja klienta, ciągłe doskonalenie oraz przedsiębiorczość.

W ofercie PKO BP dla klientów detalicznych znajdziemy szeroką gamę produktów: rachunki osobiste i oszczędnościowe, lokaty terminowe, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty hipoteczne oraz produkty inwestycyjne.