Konto Pierwsze w PKO BP

Konto Pierwsze w PKO BP Źródło obrazka: strona PKO BP

Konto Pierwsze to nowoczesny i praktycznie darmowy rachunek dla nastolatków, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z bankowością. Założyć je można już od 13. roku życia, a dodatkowo nastolatek otrzyma własną kartę debetową, dostęp do uznawanej za jedną z najlepszych na rynku aplikacji mobilnej oraz do konta oszczędnościowego.

Konto Pierwsze to propozycja największego banku w Polsce przeznaczona dla osób w wieku 13-18 lat. Rachunek ten jest nowoczesny i funkcjonalny – nastolatek otrzymuje dostęp nie tylko do bankowości internetowej, ale i do bardzo praktycznej aplikacji mobilnej (piszemy o niej w dalszej części analizy). Dla osób młodszych bank oferuje Konto Dziecka.

Założenie Konta Pierwszego w PKO BP nie wymaga posiadania rachunku w tym banku przez rodzica.

Dodatkowo, do Konta Pierwszego można podpiąć Pierwsze Konto Oszczędnościowe, oferujące dość atrakcyjne oprocentowanie dla kwot do 10 tys. zł, a dla szczególnie zmotywowanych do oszczędzania bank przygotował nawet pewien bonus.

Ile kosztuje korzystanie z Konta Pierwszego?

Wszystkie jednak atrakcyjne dodatki do konta blakną, jeżeli korzystanie z rachunku wiąże się z wysokimi opłatami i prowizjami. Sprawdźmy zatem, jaką ofertę przygotował dla młodych osób PKO BP:

 • 0% - oprocentowanie rachunku;
 • 0 zł – założenie konta;
 • 0 zł – miesięczna opłata za prowadzenie rachunku;
 • 0 zł za przelew między bankami;
 • 0 zł za zlecenie stałe;
 • 0 zł za wpłatę i wypłatę gotówki w banku;
 • karta PKO Ekspres i naklejka zbliżeniowa (tylko w przypadku, gdy do konta została wydana również karta płatnicza);
 • karta umożliwia płatności zbliżeniowe, internetowe, cashback, doładowanie telefonu w bankomatach PKO BP, 3D Secure
 • 0 zł za wydanie karty; możesz również wybrać kartę z niestandardowym wizerunkiem za 14,90 zł (18 grafik do wyboru);
 • 0 zł za wydanie karty oraz naklejki zbliżeniowej; wznowienie naklejki to koszt 3,49 zł;
 • 3,90 zł – miesięczna opłata za kartę
  • opłaty możesz uniknąć, jeżeli w danym miesiącu wykonasz min. 2 transakcje kartą lub Blikiem;
 • 0,39 zł – miesięczna opłata za naklejkę (nie da się jej uniknąć);
 • 0 zł – wypłata z wszystkich bankomatów w Polsce;
 • 0 zł za wypłatę z bankomatów za granicą + 3,5% przewalutowanie transakcji dokonanej kartą Visa.

Jak więc widzisz, założenie i korzystanie z Konta Pierwszego jest niemal całkowicie darmowe. „Niemal”, bo powinieneś się jednak liczyć z możliwością naliczenia przez bank opłaty za korzystanie z karty płatniczej, o ile w poprzednim miesiącu nie zostały nią wykonane przynajmniej 2 transakcje bezgotówkowe – w sklepie bądź w Internecie (nie liczą się wypłaty gotówki z bankomatu). Zwolnienie z opłaty gwarantuje także wykonanie min. 2 transakcji Blikiem. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że nieistotna jest kwota transakcji – może to być nawet kilka złotych.

Pamiętaj, że karta nie jest obowiązkowa do założenia i korzystania z konta. Nawet jeżeli już ją masz, zawsze możesz z niej zrezygnować.

Jak to zwykle bywa, klient musi płacić za wszelkie ciekawostki. Nie inaczej jest w przypadku Konta Pierwszego. Korzystanie z naklejki zbliżeniowej jest zawsze płatne i nie da się tej prowizji uniknąć.

(Prawdopodobnie) najlepsza aplikacja mobilna na rynku

...a przynajmniej tak chwali się bank, powołując się na zdobytą nagrodę dla najbardziej innowacyjnej i popularnej aplikacji w Polsce. Aplikacja IKO jest dostępna dla nastolatków w takiej samej formie jak dla osób dorosłych.

IKO umożliwia nie tylko podgląd konta czy operacji na nim wykonanych, ale też m.in. wykonanie przelewów, wnioskowanie np. o opisane dalej Pierwsze Konto Oszczędnościowe, dostęp do usług Blika (generowanie kodu, czeki Blik itp.), kantoru walutowego, skanowanie kodów QR, nadawanie nowego kodu PIN do karty i czasowe zablokowanie karty płatniczej, doładowanie telefonu, oszczędzanie w wirtualnych „skarbonkach” i dostęp do mapy z oddziałami, bankomatami oraz miejscami z Blikiem.

Za pomocą aplikacji mobilnej IKO można również płacić smartfonem, jeżeli posiada on funkcję NFC, a także wygenerować kod QR z danymi do operacji. Ciekawą funkcją jest „Prośba o przelew”, czyli wysyłanie prośby o przelanie konkretnej kwoty do osoby, która również korzysta z IKO. Odbiorca otrzymuje już wypełnione polecenie przelewu i może szybko je zrealizować (albo odrzucić...). Jest to przydatne rozwiązanie, gdy na rachunku zaczyna brakować pieniędzy...

Do aplikacji można zalogować się za pomocą PIN-u, odciskiem palca lub przez rozpoznawanie twarzy Face ID (opcja dostępna dla posiadaczy niektórych iPhonów).

Ziarnko do ziarnka... czyli oszczędzanie w PKO BP

Wraz z Kontem Pierwszym można również otworzyć Pierwsze Konto Oszczędnościowe, na które wpływać będą oszczędności (wystarczy do tego aplikacja iPKO). Oprocentowanie Pierwszego Konta Oszczędnościowego wynosi 2% do kwoty 10 000 zł i 1,6% od nadwyżki ponad 10 000 zł w skali roku (odsetki naliczane są i przelewane na konto co miesiąc). Być może stawka ta nie jest szczególnie oszałamiająca, ale na tle przeciętnego oprocentowania kont oszczędnościowych „dla dorosłych” - wypada zupełnie przyzwoicie.

Co więcej, osoby szczególnie zaangażowane w oszczędzanie mogą otrzymać od banku pewien „bonus” - oprocentowanie podwyższone o 0,5 p.p. (czyli w sumie 2,5%). A to stanowi już naprawdę solidną, zwłaszcza przy obecnej sytuacji na rynku, możliwość pomnażania oszczędności. Warunkiem zyskania podwyższonego oprocentowania są:

 • systematyczne wpłaty w wysokości od 20 zł do 1000 zł miesięcznie (uwaga: kwoty tej nie można przekroczyć!);
 • brak wypłat w ciągu kolejnych 3 miesięcy.

Dodatkową sympatyczną funkcją Pierwszego Konta Oszczędnościowego jest możliwość powiązania go z usługą autooszczędzania. Polega ona na odkładaniu reszty z transakcji: płatności kartą, przelewów i transakcji w IKO. Dostępne są trzy opcje odkładania:

 • procent od wartości transakcji;
 • stała kwota (np. 5 zł);
 • zaokrąglenie do pełnych złotych.

Prowadzenie Pierwszego Konta Oszczędnościowego jest całkowicie bezpłatne. Darmowe są również przelewy z tego rachunku. Kiedy nastolatek skończy 18 lat, rachunek automatycznie zmienia się w Konto Oszczędnościowe Plus, a zgromadzone na nim środki staną się wyłączną własnością „świeżo upieczonego” pełnoletniego.

Jak założyć Konto Pierwsze?

Konto Pierwsze, jako jedne z nielicznych na rynku spośród kont młodzieżowych, można założyć zdalnie, składając wniosek na stronie internetowej banku lub w aplikacji mobilnej (nawet jako nowy klient). W tym wypadku umowę podpisuje się za pośrednictwem kuriera. Konto bez problemu zakłada się także w każdym oddziale.

Do otwarcia Konta Pierwszego konieczna jest obecność i nastolatka, i jego przedstawiciela ustawowego (najczęściej jest to jeden z rodziców) – zarówno w placówce banku, jak i w przypadku wizyty kuriera.

Potrzebne będą przy tym poniższe dokumenty:

 • legitymacja szkolna nastolatka lub jego dowód / paszport;
 • dowód lub paszport rodzica.

Podpis na umowie o konto składa nastolatek. Rodzic, jako przedstawiciel ustawowy, musi wyrazić pisemną zgodę na otwarcie rachunku przez swoje dziecko. Nie musi on zakładać własnego konta osobistego w PKO BP.

Co może nastolatek?

Nastolatek jest właścicielem konta i dołączonej do niego karty płatniczej. Oznacza to, że na „debetówce” widnieje jego imię i nazwisko i tylko on powinien z niej korzystać.

Konto Pierwsze funkcjonuje w zasadzie jak zwyczajne konto „dla dorosłych”, można więc z niego wykonywać przelewy oraz je otrzymywać, ustanawiać zlecenia stałe (to jest przelewy cykliczne, np. za abonament na serwisie z grami) i korzystać z bankowości internetowej i mobilnej IKO.

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej sprawdź w naszym cyklu „Bankowanie bez ryzyka”.

Pamiętaj, że środki zgromadzone na rachunku są własnością małoletniego.

Co może rodzic?

Powyższe uprawnienia i przywileje nie są jednak nieograniczone. Rodzic jako przedstawiciel ustawowy ma bowiem prawo nadzorować finanse swojego dziecka. Umożliwia to specjalny, całkowicie bezpłatny rachunek techniczny, będący swego rodzaju aplikacją udostępnianą przez bank – jest to podgląd tego, co i kiedy nastolatek robi ze swoim rachunkiem.

Aplikacja nie zezwala jednak na zdalny dostęp do pieniędzy nastolatka. W celu np. czasowego zablokowania lub odwołania niektórych transakcji – do czego rodzic ma prawo – przedstawiciel ustawowy musi udać się do placówki PKO BP i złożyć tam pisemne dyspozycje.

Rodzic może również pobrać środki z Konta Pierwszego, ale tylko do kwoty ok. 4900 zł miesięcznie – jest to tak zwana kwota zwykłego zarządu. Taką transakcję przedstawiciel ustawowy wykonuje wyłącznie w placówce (nie może tych środków np. przelać na inne konto poprzez bankowość internetową).

O prawach, obowiązkach i ograniczeniach zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców w korzystaniu z kont młodzieżowych pisaliśmy szeroko w tym artykule.

Wady Konta Pierwszego

Największą, choć nieszczególnie dojmującą wadą Konta Pierwszego, jest konieczność wykonania 2 transakcji kartą lub Blikiem miesięcznie; o ile starszym nastolatkom warunek ten nie sprawi raczej problemu, to niekiedy dla trzynastolatka może być on trudny do spełnienia. Poza tym trzeba pamiętać, aby na koncie zawsze znajdowała się ilość środków wystarczająca do wykonania zakupów. Więc chociaż bank nie wymaga formalnie wpływów na Konto Pierwsze, to de facto w przypadku posiadania karty bez regularnych wpływów się nie obejdzie. Warto więc rozważyć np. regularne przelewanie na Konto Pierwsze kieszonkowego.

Trzeba też pamiętać, że w przypadku zagranicznego wyjazdu i płatności kartą bank pobierze 3,5% prowizji od wartości każdej transakcji (pewnym pocieszeniem, choć niezbyt znacznym, może być tutaj brak dodatkowej opłaty za skorzystanie z zagranicznego bankomatu). Wybierając się w podróż za granicę, warto jednak rozejrzeć się za bezprowizyjną ofertą na karty płatnicze.

Konto Pierwsze na dobry start?

Konto Pierwsze w PKO BP to niemal darmowy rachunek przeznaczony dla nastolatków w wieku 13-18 lat. Klient nie ponosi opłat ani za jego prowadzenie, ani za przelewy, ani za korzystanie ze wszystkich bankomatów krajowych. Jedynym minusem jest opłata za kartę; jeżeli nie wykona się nią min. 2 transakcji w miesiącu na dowolną kwotę (można też skorzystać z Blika), to bank naliczy prowizję w wysokości 3,90 zł.

Atutami konta są nie tylko niskie opłaty, ale też nowoczesna i funkcjonalna aplikacja mobilna oraz dobre – zwłaszcza obecnie – opcje oszczędnościowe. Za regularne odkładanie pieniędzy i brak wypłat z konta oszczędnościowego bank wynagradza klienta podwyższeniem oprocentowania z 2% do 2,5%.

Można założyć, że rachunek ten spełni wymagania i nastolatka, i jego rodzica. Młodej osobie umożliwi wygodne bankowanie na co dzień, rodzicowi zaś – gwarantuje dostęp do informacji o rachunku pociechy i możliwość interwencji w ważnych okolicznościach.

Podsumowując, Konto Pierwsze to dobry pierwszy krok w stronę poważnego zarządzania swoimi finansami, a także szansa na naukę korzystania z nowoczesnej bankowości.

Ocena: 4.0

 • darmowe prowadzenie konta
 • darmowe wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce
 • dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe z bonusem za konsekwentne oszczędzanie
 • karta kosztuje 3,90 zł miesięcznie, jeśli nie wykona się nią (lub Blikiem) min. 2 transakcji w miesiącu
 • transakcje kartą za granicą obciążone są 3,5-procentową prowizją za przewalutowanie

Sylwetka PKO BP

Początki działalności PKO BP sięgają 1919 r., kiedy to powołano Pocztową Kasę Oszczędności. Po II Wojnie Światowej instytucja zmieniła nazwę na Powszechną Kasę Oszczędności, a w 1974 r. udostępniła pierwszy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla osób fizycznych. Pod obecną nazwą bank działa od 2000 r., kiedy to stał się spółką Skarbu Państwa. PKO Bank Polski jest największym polskim bankiem.

Konto w pigułce

 • Jakie są opłaty za konto, kartę i operacje bankowe?

  Otwarcie i prowadzenie rachunku są darmowe, podobnie jak standardowe przelewy, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, a także wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach banku. Korzystanie z karty kosztuje 3,90 zł miesięcznie, ale opłaty można uniknąć, wykonując w miesiącu 2 transakcje kartą lub Blikiem. 

 • Kto skorzysta z tego konta?

  Konto przeznaczone jest dla nastolatków od 13 do 18 lat. 

 • Jakie są największe zalety rachunku?

  Darmowe prowadzenie konta i darmowe wypłaty z bankomatów krajowych. Bank oferuje nastolatkom atrakcyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe i bonus za aktywne gromadzenie oszczędności. Nastolatek może też korzystać z bardzo dobrze ocenianej bankowości internetowej i mobilnej.

 • Jakie są największe wady rachunku?

  Korzystanie z karty kosztuje 3,90 zł miesięcznie, jeżeli nie wykona się nią min. 2 transakcji w miesiącu (można też zapłacić Blikiem). Wypłaty z bankomatów zagranicznych obciążone są 3,5-procentową prowizją za przewalutowanie.

Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.