Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto Otwarte na Biznes w BNP Paribas

Konto Otwarte na Biznes w BNP Paribas
Źródło: strona BNP Paribas
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Użyteczność rachunku:
Jakość obsługi klienta:
Promocje i bonusy:

Zalety:

  • szeroki zakres usług dodatkowych

Wady:

  • wymagające warunki uniknięcia opłaty za kartę debetową

Opinia eksperta

Konto Otwarte na Biznes to dobre rozwiązanie dla stabilnych finansowo firm z potencjałem wzrostu, dla których istotnym elementem oferty banku są różne formy finansowania działalności. Jednak dla małych firm o niskich lub nieregularnych przychodach rachunek może być dość drogi w obsłudze ze względu na specyficzny system naliczania opłat.
Beata Szymańska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

W naszej analizie przyjrzymy się najważniejszym opłatom związanym z prowadzeniem Konta Otwartego na Biznes oraz weźmiemy pod lupę dodatkowe usługi oferowane w ramach tego rachunku. Sam oceń, czy oferta BNP Paribas spełnia Twoje oczekiwania.

Pełna analiza Konta Otwartego na Biznes w BNP Paribas


Konto Otwarte na Biznes opłaty i prowizje

Dla każdego klienta banku liczą się przede wszystkim koszty związane z prowadzeniem rachunku. Poniżej prezentujemy najważniejsze opłaty i prowizje dla Konta Otwartego na Biznes.

Zwróć uwagę na to, że wysokość opłat za prowadzenie konta i obsługę karty zależy od miesięcznych wpływów na rachunek. Ten aspekt decyduje także o wysokości prowizji za przelewy SWIFT oraz o liczbie bezpłatnych przelewów.

Z kolei prowizja za wypłaty z bankomatów zależy od tego, z jakiej maszyny skorzystasz. Wypłacając środki w urządzeniach w oddziałach banku i należących do sieci Euronet zostaniesz zwolniony z opłaty, jednak podejmując pieniądze w pozostałych bankomatach, musisz się liczyć z dość wysokim kosztem.

Kolejną kwestią, o której powinieneś pamiętać, jest pula darmowych przelewów. Obejmuje ona łączną liczbę przelewów krajowych w złotówkach (zwykły przelew elixir lub split payment) oraz przelewów SEPA (w tym SEPA przyśpieszony), zleconych w bankowości internetowej lub mobilnej. Natomiast z licznika wyłączone są przelewy z rachunku walutowego i lokacyjnego, przelewy natychmiastowe, do ZUS i US, pochodzące ze zlecenia stałego oraz polecenia zapłaty, a także przelewy zagraniczne SWIFT i SORBNET.

Co oferuje Konto Otwarte na Biznes?

W naszej analizie bierzemy pod lupę zarówno opłaty związane z prowadzeniem konta, jak i dodatkowe usługi dedykowane różnym grupom przedsiębiorców. Sprawdźmy zatem, co BNP Paribas ma im do zaoferowania.

Bankowość internetowa

W zależności od swoich potrzeb możesz zarządzać firmowym kontem za pomocą bankowości internetowej GOonline lub GOonline Biznes. System transakcyjny GOonline jest dedykowany mniejszym przedsiębiorcom i umożliwia przeprowadzanie podstawowych operacji bankowych, takich jak przelewy krajowe i zagraniczne, przelewy do ZUS i US oraz przelewy natychmiastowe. W GOonline ustanowisz również limity transakcji, włączysz i wyłączysz funkcjonalności zbliżeniowe oraz zmienisz PIN do karty. Jeśli korzystasz z systemów finansowo-księgowych do automatycznego rozksięgowania operacji na rachunku, otrzymasz również możliwość pobrania wyciągów w formacie MT940.

Natomiast bankowość internetowa GOonline Biznes – oprócz wymienionych wcześniej funkcji – zawiera pakiet narzędzi wspomagających prowadzenie biznesu. Przedsiębiorca zyskuje dostęp do 7 modułów ("Rachunki", "Kredyty", "Mass collect", "Wnioski i dyspozycje", "Obsługa zleceń", "Inkasa importowe", "Inkasa eksportowe"), zawierających m.in. takie rozwiązania, jak generowanie raportów z listy inkas czy identyfikacji płatności masowych. GOonline Biznes zawiera więc bardziej zaawansowane opcje, przydatne raczej dla większych przedsiębiorstw.

Klienci biznesowi BNP Paribas mogą też skorzystać z internetowej platformy GOksięgowość – usługa nie jest powiązana z bankowością elektroniczną i wymaga oddzielnej rejestracji. W zależności od potrzeb klient może skorzystać z bezpłatnego pakietu ułatwiającego fakturowanie lub zdecydować się na płatny wariant, obejmujący większą liczbę modułów.

Konto Otwarte na Biznes - aplikacja mobilna

Decydując się na bankowość internetową GOonline zyskasz dostęp do aplikacji GOmobile, z której korzystają także klienci indywidualni. Możesz w niej zlecić różne typy przelewów, opłacać faktury czy spłacić zadłużenie na karcie kredytowej.

Natomiast aplikacja GOmobile Biznes jest przeznaczona wyłącznie dla użytkowników bankowości GOonline Biznes. Apka umożliwia zarządzanie przelewami krajowymi i zagranicznymi (SEPA, Target 2) oraz przelewami do odbiorców zdefiniowanych (w tym ZUS i US). Pozwala również na przegląd historii operacji, podpisywanie zleceń, wygenerowanie potwierdzenia przelewu i sprawdzanie aktualnych kursów walut. Możesz z niej korzystać zarówno na swoim telefonie, jak i na smartwatchu.

Do systemu bankowości mobilnej zalogujesz się za pomocą kodu PIN bądź też używając bardziej nowoczesnych metod logowania (odcisk palca lub skan twarzy). BNP Paribas udostępnia również mobilną autoryzację przelewów, przy czym usługa ta wymaga aktywacji mobilnego tokena.

Płatności mobilne

Będąc firmowym klientem BNP Paribas, będziesz mógł skorzystać z płatności telefonem (Google Pay i Apple Pay) oraz zapłacić za zakupy zegarkiem dzięki usłudze Garmin Pay, Fitbit Pay i SwatchPay.

Oferta oszczędnościowa

Przedsiębiorcy, którzy dysponują nadwyżką na rachunku bieżącym firmy, mają do wyboru kilka opcji: mogą otworzyć pomocniczy rachunek lokacyjny lub zdecydować się na firmowy depozyt. Do wyboru mają lokatę w złotówkach, automatyczną Lokatę Overnight oraz lokatę walutową w dolarach.

Terminale

Jeśli prowadzisz sprzedaż detaliczną i planujesz zakup terminala, będziesz mógł to uczynić za pośrednictwem banku. W zależności od potrzeb możesz wybrać urządzenie stacjonarne lub przenośne bądź też zdecydować się na terminal w telefonie. W tym ostatnim przypadku konieczne będzie pobranie aplikacji Elavon SoftPos, a następnie zainstalowanie jej na smarfonie. Korzystanie z apki wiąże się z miesięczną opłatą, zaś wysokość prowizji zależy od długości trwania umowy o terminal (24 lub 36 miesięcy). Ta sama zasada obowiązuje w odniesieniu do opłat od transakcji płatniczych kartami – im dłuższy okres umowy, tym niższa opłata.

Finansowanie działalności

Otwierając konto firmowe w BNP Paribas, możesz sięgnąć po różne formy finansowania zewnętrznego.

Oferta kredytowa

Bank udostępnia kredyty zarówno dla przedsiębiorstw dłużej funkcjonujących na rynku, jak i dla młodych firm (od pierwszego dnia działalności). Oferta obejmuje m.in. kredyt obrotowy, gotówkowy i inwestycyjny, kredyt z gwarancją de minimis BGK oraz kredyt przeznaczony dla podmiotów ubiegających się o dotacje z funduszy unijnych. Przedsiębiorcy mogą również sięgnąć po kredyt samochodowy oraz kredyt zabezpieczony hipoteką lub kaucją.

Kolejną opcją jest wyrobienie karty kredytowej MasterCard Business Standard, która daje dostęp do stałej linii kredytowej. W ramach przyznanego globalnego limitu możesz wyrobić dowolną liczbę kart kredytowych i ustanowić dla każdej z nich odrębny miesięczny i dzienny limit wydatków.

Faktoring

Przedsiębiorcy zainteresowani faktoringiem mogą skorzystać w BNP Paribas z wielu rodzajów tej usługi. Bank udostępnia faktoring pełny i niepełny, a także jawny, eksportowy, importowy, międzynarodowy i odwrotny. Minimalny limit faktoringowy wynosi 100 000 zł, natomiast maksymalny jest ustalany indywidualnie (podobnie jak wysokość zaliczki). Oferta zawiera dodatkowe pakiety usług, np. mikrofaktoring dedykowany małym przedsiębiorcom, Data Faktoring przeznaczony dla firm z szerokim portfelem drobnych kontrahentów czy Multi Lokal i PANEUROPEN – produkty faktoringowe dla firm międzynarodowych. Oprócz tego bank wspiera przedsiębiorców w obsłudze wierzytelności (monitoring płatności, raportowanie).

Leasing

W ofercie banku znajdziesz zarówno klasyczne formy leasingu (finansowy, operacyjny, zwrotny), jak i pożyczkę leasingową. Środki możesz przeznaczyć na zakup maszyn i urządzeń, linii technologicznych i środków transportu. Podstawowy okres leasingu wynosi 24–60 miesięcy, natomiast minimalna kwota finansowania to 20 000 zł. Maksymalna kwota nie jest ograniczona i zależy od wielkości planowanego przedsięwzięcia. Leasing jest udostępniany na stałej lub zmiennej stopie procentowej z wkładem własnym od 0%.

Autoplan

Otwierając konto firmowe w BNP Paribas, zyskasz także możliwość wynajmu dowolnego samochodu na okres 30 miesięcy, wraz z pełnym serwisem i ubezpieczeniem. Z usługi mogą skorzystać firmy prowadzące działalność zarówno na uproszczonej, jak i pełnej rachunkowości.

Program Rabatowy MamBonus

MamBonus to program lojalnościowy BNP Paribas umożliwiający posiadaczom kart debetowych oraz kredytowych dostęp do zniżek i rabatów w sklepach popularnych marek współpracujących z bankiem. Dodatkowo klienci korzystający z "kredytówek" za każdą transakcję bezgotówkową otrzymują punkty i mogą je wymienić na nagrody rzeczowe.

Kto może otworzyć Konto Otwarte na Biznes?

Konto Otwarte na Biznes to rachunek dedykowany firmom o rocznych przychodach ze sprzedaży poniżej 4 mln zł. Mogą z niego skorzystać zarówno przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jak i właściciele różnych typów spółek: cywilnej, jawnej, partnerskiej, akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowej i komandytowo-akcyjnej.

Jak założyć Konto Otwarte na Biznes?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, możesz założyć rachunek firmowy bez wychodzenia z domu. W tym celu wypełnij wniosek na stronie banku (wcześniej przygotuj dowód osobisty oraz NIP i REGON firmy), a następnie potwierdź swoją tożsamość w trakcie wideorozmowy z konsultantem. Po pozytywnej weryfikacji bank prześle Ci online komplet dokumentów koniecznych do otwarcia rachunku. Umowę podpiszesz zdalnie za pośrednictwem strony Autenti.com. Alternatywną opcją jest wizyta w oddziale lub spotkanie z doradcą banku w dogodnym miejscu poza siedzibą banku.

Natomiast w przypadku przedsiębiorców prowadzących firmę w formie spółki otwarcie konta jest możliwe wyłącznie w placówce bankowej. Wymagane dokumenty to:

  • umowa spółki,
  • kopia wniosku do KRS o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców wraz z prezentatą sądu,
  • dokument stwierdzający ustanowienie zarządu (wymagany w przypadku, gdy nie wynika to z uchwały zawartej w akcie notarialny),
  • jednomyślna uchwała wspólników powołującą pełnomocnika do reprezentacji spółki (wymagany, gdy pełnomocnik do reprezentacji spółki został powołany),
  • REGON i NIP,
  • oświadczenie o rzeczywistym beneficjencie.

Ważne – przy założeniu rachunku muszą być obecni wszyscy reprezentanci wpisani w KRS.

Pozostałe produkty

Terminale płatnicze

Firmowe Konto Oszczędnościowe

Faktoring

Konto Otwarte na Biznes – opinie, recenzja

Pora na krótką recenzję rachunku oraz związanych z nim usług.

Atrakcyjność opłat

Nie da się ukryć, że system naliczania opłat jest w BNP Paribas dość skomplikowany, co wielu osobom może utrudnić oszacowanie kosztów związanych z obsługą rachunku. Po pierwsze, w przypadku kilku operacji bank stosuje różne prowizje – inne dla firm notujących wpływy na konto do 20 tys. zł, inne dla przedsiębiorstw o wpływach od 20 do 100 tys., a jeszcze inne - dla podmiotów, których wpływy wynoszą powyżej 100 tys. zł. Po drugie, niektóre opłaty związane z obsługą gotówkową mają charakter procentowy. Ten sposób naliczania prowizji – kiedy zamiast sztywnej opłaty musimy oddać bankowi określony procent od kwoty transakcji – w przypadku wypłacania większych środków może okazać się po prostu drogi.

Co prawda niektórych opłat można uniknąć lub też nieco obniżyć ich wysokość, jednak będzie to wymagało pewnego wysiłku. I tak, bank nie pobierze od Ciebie opłaty za prowadzenie konta, jeśli utrzymasz określone saldo na rachunku lub zapewnisz na nim określone wpływy. Także użytkowanie karty może być darmowe pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych na wymaganą przez bank kwotę. Bankomaty oraz wpłatomaty również mogą być bezpłatne, o ile skorzystasz z "odpowiednich" maszyn. Przykładowo – za wpłatę gotówki w wpłatomatach BNP Paribas nie zapłacisz ani grosza, jednak ta sama operacja we wpłatomatach Planet Cash i Euronetu będzie Cię kosztowała min. 10 zł (przypomnijmy w tym miejscu, że bankomaty sieci Euronet są dla odmiany bezpłatne). Otrzymasz także pakiet darmowych przelewów, aczkolwiek będzie on jednocześnie obejmował przelewy krajowe i SEPA.

Aby jednak ocena atrakcyjności opłat nie wypadła zbyt minorowo, muszę wspomnieć o preferencyjnych warunkach cenowych dla firm z krótkim stażem. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność krócej niż 6 miesięcy, są przez rok zwolnieni z opłaty za prowadzenie konta.

Użyteczność rachunku

Przyjrzyjmy się teraz pozostałym składnikom oferty.

Bankowość online

Internetowa bankowość dla firm BNP Paribas to prawdziwy ewenement na rynku. W zależności od swoich potrzeb możesz sam wybrać system transakcyjny do obsługi konta. GOonline umożliwi Ci przeprowadzenie podstawowych operacji bankowych, natomiast GOonline Biznes – zaawansowane zarządzanie finansami firmy. Dodatkowo bank udostępnia przedsiębiorcom odrębną platformę pozwalającą na samodzielne prowadzenie księgowości. Jej atutem jest szeroki wachlarz usług (podzielonych na kilka pakietów). Sam więc możesz zdecydować, jakie funkcje platformy są dla Ciebie najbardziej przydatne i wybrać najbardziej optymalne rozwiązania.

Aplikacja mobilna i płatności mobilne

O ile bankowość internetowa stanowi duży atut rachunku, o tyle aplikacja mobilna banku mocno rozczarowuje. W gruncie rzeczy apka zawiera podstawowe funkcjonalności i do tego można ją aktywować wyłącznie w systemie GOonline Biznes. Pewnym minusem jest również brak firmowego Blika, choć trzeba uczciwie przyznać, że bank oferuje wiele nowoczesnych metod płatności, w tym Google Pay, Apple Pay, a nawet Garmin Pay, Fitbit Pay i SwatchPay.

Finansowanie działalności

Ten element oferty zdecydowanie zasługuje na uznanie. Bank udostępnia różne formy finansowania dedykowane zarówno małym, jak i dużym firmom. Szeroki wybór produktów kredytowych, różne rodzaje leasingu i faktoringu to rozwiązania, które mogą Ci pomóc w prowadzeniu działalności, zwłaszcza kiedy planujesz większą inwestycję.

Jakość obsługi

Na jakość obsługi klienta składa się wiele czynników – są to m.in.  wiedza i kompetencje personelu czy styl komunikacji z klientem. I muszę przyznać, że w tych aspektach PNB Paribas wypada całkiem korzystnie.

Zarówno doradcy na infolinii, jak i konsultanci na czacie dobrze orientują się w ofercie banku i potrafią w przystępny sposób rozwiać wątpliwości rozmówcy. Również wówczas, gdy zaskoczy ich jakieś trudne pytanie, nie odprawiają klienta z kwitkiem. Wielokrotnie miała miejsce sytuacja, w której konsultant – po zebraniu wszystkich informacji – oddzwaniał do mnie po kilku godzinach i starał się rozwiązać mój problem. Takie podejście do klienta nie jest w polskich bankach normą i zdecydowanie zasługuje na pochwałę.

Kolejny plus przyznaję bankowi za platformę szkoleniową przygotowaną wspólnie z Polską Fundacją Przedsiębiorczości. Dzięki niej klienci BNP Paribas mogą bezpłatnie korzystać z warsztatów i szkoleń obejmujących najważniejsze obszary działalności przedsiębiorstwa. Taki sam walor edukacyjny mają różnego rodzaju poradniki i filmy instruktażowe dla klientów zamieszczone na stronie internetowej banku.

Mam jednak drobne zastrzeżenia do opisów niektórych produktów, zwłaszcza kredytowych. W wielu przypadkach są one bardzo ogólnikowe i nie zawierają istotnych informacji, takich jak wysokości marży czy waluta kredytu itp. Może warto – dla wygody klientów – poprawić to niedociągnięcie.

Promocje i bonusy

Konto firmowe dla klientów biznesowych BNP Paribas dość rzadko jest objęte promocjami dla nowych klientów. Jest jednak faktem, że obecni posiadacze rachunku mogą liczyć na małe bonusy w postaci niższych opłat za skorzystanie z określonych produktów banku lub wykonanie określonych transakcji. Niestety, tego typu akcje są raczej nieliczne.

Konto Otwarte na Biznes – czy warto je otworzyć?

Trzeba uczciwie przyznać, że Konto Otwarte na Biznes nie jest rachunkiem dla każdej firmy. Otwarcie konta może być opłacalne dla większych przedsiębiorstw o stabilnych przychodach, które będą w stanie zapewnić wysokie miesięczne wpływy i tym samym obniżyć wysokość wielu prowizji.

Paradoksalnie rachunek może okazać się także interesujący dla firm, które dopiero startują na rynku. Przez rok zostaną zwolnione z opłaty za konto, przy umiarkowanym wysiłku unikną opłat za obsługę karty i wypłaty z bankomatów i jednocześnie otrzymają pakiet bezpłatnych przelewów, który – w początkowym okresie działalności – może okazać się wystarczający. Co ciekawe, czynnikiem, który może być atrakcyjny dla tak skrajnie odmiennych podmiotów, są oferowane przez bank różne formy finansowania, począwszy od szerokiej gamy kredytów, skończywszy na leasingu i faktoringu. Niewątpliwym atutem konta jest również dostępny w GOonline Biznes pakiet usług ułatwiających zarządzanie firmą czy też program do samodzielnego prowadzenia księgowości i fakturowania.

Reasumując, Konto Otwarte na Biznes to dobry rachunek dla firm, którym zależy na kompleksowych rozwiązaniach bankowych dla biznesu. Natomiast małe firmy, dla których najważniejsze są opłaty, powinny raczej poszukać innego konta.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

BNP Paribas kieruje swoje usługi do klientów indywidualnych, firmowych, a także rolników. Misją banku jest „oferowanie w sposób odpowiedzialny innowacyjnych rozwiązań finansowych, które pomogą klientom zmienić ich świat i będą wspierać lokalną gospodarkę”.