Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto Oszczędnościowe Plus w PKO BP

Konto Oszczędnościowe Plus w PKO BP
Źródło: strona banku
Ocena:
Wysokość oprocentowania:
Atrakcyjność opłat:
Wygoda osiągnięcia zysku:

Zalety:

  • konkurencyjne rynkowo oprocentowanie
  • brak limitów kwotowych

Wady:

  • oferta tylko dla nowych środków

Opinia eksperta

Konto Oszczędnościowe Plus z oferty PKO BP wyróżnia się na rynku brakiem kwoty maksymalnej, która może być objęta podwyższonym oprocentowaniem. Warunki jego prowadzenia na co dzień są bardzo podobne do propozycji wielu banków.
Krzysztof Duliński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

PKO Bank Polski na ogół nie jest kojarzony z aktywnym zabieganiem o powierzenie mu oszczędności. W ostatnich miesiącach nieco się to zmieniło i cyklicznie pojawiają się promocyjne oferty dotyczące depozytów. Dowodem na to są aż dwie trwające równolegle promocje Konta Oszczędnościowego Plus. Pierwsza z nich, pod hasłem „Promocja na rachunkach oszczędnościowych”, trwa do 30 czerwca 2023 r. i polega na podwyższeniu do 2% w skali roku oprocentowania wszystkich środków na tym rachunku. Natomiast druga – „Nowe środki na Rachunku Oszczędnościowym Plus”, trwająca do 30 marca 2023 r., dotyczy jedynie tzw. nowych środków, które przez 60 dni od daty pierwszej wpłaty są oprocentowane aż na 7,5%. Mogą z niej skorzystać nowi (nawet bez zakładania konta osobistego), jak i obecni klienci PKO BP.

Pełna analiza Konto Oszczędnościowego Plus w PKO BP


Konto Oszczędnościowe Plus – opłaty i inne parametry

Wysokość oprocentowania oferowanego na koncie oszczędnościowym ma znaczenie dla jego oceny, ale ważne są też opłaty za prowadzenie konta oraz inne parametry związane z jego funkcjonowaniem.

Konto Oszczędnościowe Plus – ile możesz zyskać?

Poniżej przedstawiamy wysokość odsetek, jakie bank wypłaci (już po potrąceniu podatku Belki) po upływie okresu promocyjnego, czyli 60 dni od wpłaty pierwszych nowych środków na Konto Oszczędnościowe Plus. W tym czasie pieniądze będą objęte oprocentowaniem w wysokości 7,5% w skali roku.

Kliknij, aby powiększyć
Zysk* na Koncie Oszczędnościowym Plus w banku PKO BP

Kwota nowych środków wpłacona na konto

Odsetki po 60 dniach

1 000 zł

10 zł

5 000 zł

50 zł

10 000 zł

100 zł

25 000 zł

250 zł

50 000 zł

501 zł

100 000 zł

1 002 zł

150 000 zł

1 502 zł

200 000 zł

2 003 zł

300 000 zł

3 005 zł

450 000 zł

4 507 zł

750 000 zł

7 512 zł

1 000 000 zł

10 016 zł

*zysk netto, czyli po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych (podatku "Belki"); zysk liczony na dzień 08.02.2023 r., wartości zaokrąglono do pełnych złotych.

Konto Oszczędnościowe Plus – oprocentowanie promocyjne

Do 30 czerwca 2023 r. oprocentowanie wszystkich zdeponowanych na nim środków wynosi 2% w skali roku. Po tej dacie będzie obowiązywało oprocentowanie standardowe wynikające z tabeli oprocentowania (o ile nie będzie nowej edycji tej promocji).

Wyższe odsetki można sobie zapewnić, wpłacając do PKO BP tzw. nowe środki. Akcja trwa do 30 marca 2023 r. i w jej ramach kwoty spełniające definicję nowych środków są oprocentowane na 7,5% w skali roku przez 60 dni, licząc od daty pierwszej wpłaty.

Jak bank definiuje nowe środki?

Regulamin akcji “Nowe środki na Rachunku oszczędnościowym Plus” mówi, że nowymi środkami są kwoty na Koncie Oszczędnościowym Plus stanowiące nadwyżkę ponad saldem na wszystkich rachunkach w PLN należących do uczestnika promocji w dniu odniesienia. Obecnie jest nim 7 lutego 2023 r.

Bank nalicza odsetki każdego dnia, ale ich dopisanie do rachunku następuje na koniec miesiąca.

Podobnie jak i w innych akcjach tego typu obowiązuje zasada, że w nowej edycji można wziąć udział dopiero po tym, jak zakończy się okres promocyjny rozpoczęty w ramach wcześniejszej odsłony tej akcji, z której korzystamy.

Konto osobiste – niekonieczne, ale przydatne

PKO BP nie wymaga, by uczestnik promocji posiadał w nim konto osobiste. Jego posiadanie jest jednak wskazane, gdyż tylko będąc jego posiadaczem można otworzyć konto oszczędnościowe zdalnie. Dodatkowa korzyść, to łatwiejsze zarządzanie oszczędnościami. Tylko posiadacz ROR-u w PKO może bowiem składać dyspozycje przelewu środków z Konta Oszczędnościowego Plus w aplikacji mobilnej IKO. Nie posiadając konta osobistego w tym banku, takie operacje można realizować tylko w bankowości internetowej iPKO.

Jednym z rachunków oferowanych przez PKO BP jest rachunek o nazwie PKO Konto za Zero.

Konto Oszczędnościowe Plus na co dzień

Po zakończeniu okresu promocyjnego pieniądze objęte są standardowym oprocentowaniem wynikającym z tabeli oprocentowania. W takiej sytuacji do rozważenia są 3 scenariusze działania:

  • pozwolenie, by pieniądze pracowały na niewielki procent na dotychczasowym rachunku;
  • zamknięcie Konta Oszczędnościowego Plus i przekazanie oszczędności do innego banku. W wyborze nowej oferty mogą być przydatne ranking kont oszczędnościowych oraz ranking lokat bankowych;
  • pozostawienie aktywnego konta oszczędnościowego w PKO BP, lecz przeniesienie pieniędzy do innego banku, by tam pracowały na promocyjnych, atrakcyjniejszych warunkach, np. w ramach oferty na nowe środki. Wybierając ten wariant, nie ma przeszkód, by po pewnym czasie powrócić z oszczędnościami do PKO BP, kiedy będą one ponownie traktowane jako nowe i skorzystać w tym banku z aktualnie trwającej promocji.

Jak otworzyć Konto Oszczędnościowe Plus?

Sposób otwarcia Konta Oszczędnościowego Plus zależy od tego, czy współpracujemy już z PKO BP czy też jeszcze nie.

Będąc już klientem tego banku, należy zalogować się do bankowości elektronicznej, przejść do zakładki Oferta po czym wybrać Konto -> Konto oszczędnościowe. Dalej system podpowiada, co trzeba zrobić, a proces wnioskowania o rachunek kończy potwierdzenie zawarcia umowy kodem PIN w aplikacji mobilnej IKO lub narzędziem autoryzacyjnym wykorzystywanym w bankowości internetowej iPKO.

Jeśli chcesz założyć konto oszczędnościowe wraz z rachunkiem osobistym, to zaczynasz od o ten drugi, np. Konto za Zero, po czym działasz już jako klient banku.

Nie mając dostępu do bankowości elektronicznej, trzeba udać się do placówki PKO BP i tam załatwić wszelkie formalności związane z otwarciem konta i uzyskaniem dostępu do bankowości elektronicznej.

Inne produkty oszczędnościowe PKO BP

Konto Oszczędnościowe Plus – recenzja

Banki coraz częściej organizują promocje kont oszczędnościowych, które można by nazwać dwustopniowymi. Na pierwszym z nich wyższe oprocentowanie przysługuje na ogół bez konieczności spełniania dodatkowych warunków, natomiast ich realizacja oznacza przyznanie przez bank jeszcze wyższych odsetek. Właśnie tak jest w PKO BP.

Wysokość oprocentowania

Traktowane obecnie jako standardowe oprocentowanie 2% w skali roku dla wszystkich środków nie robi wielkiego wrażenia. Znacznie lepiej wygląda oferowane za wpłatę nowych środków 7,5%. Tym bardziej, że bank nie określił górnego limitu kwot, które mogą nim być objęte.

Atrakcyjność opłat

Pod względem atrakcyjności opłat analizowany rachunek należy do przeciętnych. Tak, jak w wielu bankach pierwszy przelew lub wypłata w miesiącu są bezpłatne, za każdą kolejną operację tego typu trzeba zapłacić prowizję, której wysokość jest porównywalna z opłatami pobieranymi przez inne banki.

Wygoda osiągnięcia zysku

Dla uzyskania wysokiego oprocentowania PKO BP wymaga jedynie wpłacenia nowych środków, nie ma konieczności spełniania żadnych dodatkowych warunków. To bardzo dobra informacja dla oszczędzających, którzy po przelaniu środków nie muszą już sobie zaprzątać głowy kolejnymi działaniami.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że bank stosuje (jak dotąd) przewidywalny sposób wyznaczania dnia badania salda, który jest punktem odniesienia dla określania nowych środków. Na ogół jest to dzień poprzedzający start nowej edycji promocji. Jako, że jest ona organizowana cyklicznie i kolejna odsłona rozpoczyna się zaraz po zakończeniu wcześniejszej, łatwo określić moment, w którym należy ograniczyć saldo na produktach w PKO BP, by jak największa kwota została uznana za nowe środki.

Zarządzanie zgromadzonymi oszczędnościami, podobnie jak całymi swoimi finansami w PKO BP, jest bardzo łatwe, można to robić zarówno w bankowości internetowej iPKO, jak i w aplikacji mobilnej IKO. Korzystając, z któregoś z tych kanałów dostępu (lub obu) w każdej chwili sprawdzimy saldo środków, upewnimy się, czy wykorzystaliśmy już w danym miesiącu darmowy przelew, poznamy kwotę nowych środków oraz datę zakończenia okresu promocyjnego. Dostęp do bankowości elektronicznej pozwala też na załatwienie online wielu spraw urzędowych.

Jedyny minus jaki można postawić bankowi pod tym względem, to brak informacji o promocyjnym oprocentowaniu w IKO, jest ono widoczne tylko w iPKO.

Trzeba też wiedzieć, że nie posiadając w PKO BP konta osobistego, w aplikacji IKO można mieć tylko podgląd na stan konto oszczędnościowego, nie ma możliwości, by w złożyć w niej dyspozycję przelewu pieniędzy.

​​​​​​Konto Oszczędnościowe Plus warte uwagi

Części osób PKO BP może się kojarzyć z bankiem, który nie nadąża z atrakcyjnymi ofertami za konkurencją. Taka ocena faktycznie była uzasadniona jeszcze przed kilkoma laty. Od pewnego czasu bank znajduje się jednak wśród liderów wprowadzających rozwiązania nowoczesnej bankowości, dzięki czemu zarządzanie finansami w PKO BP nie nastręcza kłopotów. Należy też docenić bank, że stara się, aby i jego oferta oszczędnościowa wyrastała ponad rynkowe standardy.

Przykładem tych działań jest omawiane Konto Oszczędnościowe Plus. Co prawda oferowane na nim oprocentowanie nie należy do ścisłej rynkowej czołówki, ale za to bank nie określił górnego limitu kwoty, jaka może nim być objęta ani nie wymaga wykonywania żadnych działań poza wpłaceniem nowych środków, by cieszyć się z wysokich odsetek.

Dlatego uważamy, że warto się przyjrzeć wnikliwie temu rachunkowi, ocenić go na tle konkurencji.

Przydatne dokumenty

  1. Regulamin promocji „Nowe środki na Rachunku Oszczędnościowym Plus”
  2. Regulamin akcji „Promocja na rachunkach oszczędnościowych”
  3. Tabela oprocentowania
  4. Dokument dotyczący opłat

O banku

Bank opiera swoją działalność na segmencie detalicznym, korporacyjnym oraz inwestycyjnym, łącząc przy tym tradycję z nowoczesnością. Wartości istotne dla PKO BP to wiarygodność, satysfakcja klienta, ciągłe doskonalenie oraz przedsiębiorczość.

W ofercie PKO BP dla klientów detalicznych znajdziemy szeroką gamę produktów: rachunki osobiste i oszczędnościowe, lokaty terminowe, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty hipoteczne oraz produkty inwestycyjne.