My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Bank przyjazny Ukraińcom: rekomendowane konta i wymagane dokumenty

Cykl: Cudzoziemiec w polskim banku

Dziennikarz z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. W wolnych chwilach lubi czytać i odkrywać nowe miejsca podczas górskich wędrówek.

Bank przyjazny Ukraińcom: rekomendowane konta i wymagane dokumenty

Banki dostrzegły, że coraz więcej cudzoziemców mieszkających w Polsce potrzebuje rachunku osobistego. Ze szczególną otwartością podchodzą do obywateli Ukrainy. Przeczytajcie, jakie konta ze swoich ofert banki rekomendują i jakich dokumentów wymagają przy ich otwieraniu.

Szacunki dotyczące liczby Ukraińców pracujących lub uczących się w Polsce są bardzo różne – od kilkuset tysięcy do niemal dwóch milionów. Jaka nie byłaby to liczba, to i tak jest to bardzo znaczna grupa potencjalnych klientów. Przygotowaliśmy więc cykl tekstów pokazujących otwartość banków na współpracę z Wami – Szanowni Ukraińcy.

Przygotowaliśmy więc cykl artykułów "Bank przyjazny Ukraińcom". Sprawdziliśmy, w których bankach obywatele Ukrainy mogą porozumieć się po ukraińsku z doradcą w oddziale lub konsultantem infolinii, gdzie otrzymacie wzory dokumentów w języku ukraińskim. Przeanalizowaliśmy także, jakie możliwości przekazywania pieniędzy na Ukrainę oferują banki oraz jakie opłaty pobierają za wypłaty tam pieniędzy z bankomatów wydanymi przez siebie kartami.

Poniżej znajdziecie zestaw informacji dotyczący kont osobistych proponowanych przez banki na stronach internetowych przygotowanych w języku ukraińskim. Zwracamy też Waszą uwagę na dokumenty wymagane przez te instytucje przy otwieraniu rachunku oraz atrakcyjne „dodatki”. Pakiety ubezpieczeniowe czy specjalne ceny połączeń na Ukrainę, to rzeczy warte rozważenia, jeśli zakres i warunki prowadzenia konta osobistego spełniają Wasze oczekiwania.

Rachunki osobiste proponowane Ukraińcom przez banki

Naszym zdaniem w czasach mediów elektronicznych podstawowym kanałem dotarcia do potencjalnych klientów jest Internet. Dlatego w zestawieniu uwzględniliśmy tylko te banki, które mają ukraińskojęzyczną wersję swojej strony internetowej. Podane w tabeli linki prowadzą do szczegółowych analiz rachunków w naszym serwisie.

W innych przypadkach pod tabelą znajduje się krótka charakterystyka rekomendowanego przez bank rachunku.

Bank

Proponowane konto

Dodatki

Sposób otwarcia

Wymagane dokumenty

Alior Bank

Konto internetowe

Oddział banku

Paszport oraz karta pobytu lub wiza

Bank Pocztowy

Bliskie Konto Pocztowe1)

Oddział banku

Paszport

BGŻ BNP Paribas

Konto Optymalne

Konto Maksymalne2)

Pakiet startowy w sieci Heyah z promocyjnymi cenami połączeń na Ukrainę.

Oddział banku

Paszport

Getin Bank

Konto Proste Zasady

Pakiet niezawodny (pomoc medyczna, assistance domowy) – wymagane miejsce zamieszkania w Polsce i numer PESEL, Pakiet Ochrona Karty

Oddział banku

Paszport lub karta pobytu oraz Indywidualny Numer Podatkowy

mBank

eKonto Standard

Oddział banku lub za pośrednictwem kuriera

Paszport plus inny dokument identyfikacyjny

PKO BP

Konto dla Młodych (18-26 lat)

Konto za Zero

Konto bez Granic3)

Bezpłatne ubezpieczenie Cyber Pomoc do karty debetowej Mastercard

Oddział banku

Paszport lub inny dokument identyfikacyjny

Raiffeisen Polbank

Wymarzone Konto Osobiste

Oddział banku

Paszport

Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę

Oddział Banku

Paszport oraz zaświadczenie o zatrudnieniu wydane przez pracodawcę lub karta pobytu/dokument potwierdzający prawo stałego pobytu lub dokument

1) Bliskie Konto Pocztowe

Oferujący Bliskie Konto Pocztowe Bank Pocztowy związany jest z Pocztą Polską. Dlatego we wszystkich placówkach pocztowych wpłacisz i wypłacisz pieniądze z tego rachunku za darmo. Konto prowadzone jest bez opłat, jeśli w danym miesiącu wykonasz kartą płatniczą transakcje na łączną kwotę min. 300 zł. W przeciwnym razie bank pobierze opłatę w wysokości 5 zł.

Karta płatnicza do konta wydawana jest za darmo. Do 31 grudnia 2018 r. wypłaty z bankomatów sieci Planet Cash są darmowe. Skorzystanie z innego bankomatu wiąże się każdorazowo z opłatą 2 zł. Alternatywą jest skorzystanie z pakietu bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce, który kosztuje 5 zł/miesiąc.

2) Konto Maksymalne

Konto Maksymalne jest otwierane i prowadzone za darmo. Bank nie pobiera opłat za wydanie karty debetowej. Jej obsługa jest bezpłatna bezwarunkowo dla osób poniżej 26 r.ż. Starsi klienci też nie zapłacą opłaty miesięcznej pod warunkiem wykonania kartą w poprzednim miesiącu transakcji na kwotę min. 300 zł. W przeciwnym wypadku bank pobierze opłatę 12 zł.

Wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie są bezpłatne.

3) Konto bez Granic

Miesięczna opłata za obsługę rachunku wynosi 17,90 zł. W zamian bank oferuje darmowe wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie, brak opłat za kartę płatniczą Visa, darmowe korzystanie z usługi cashback w punktach oznakowanych Visa cash oraz serwis informacyjny w formie sms. Karta płatnicza ma funkcję multiwalutową i może być połączona z rachunkiem walutowym (PKO BP prowadzi bezpłatnie rachunki walutowe w 7 walutach, m.in. w dolarach amerykańskich, euro).

„Ukryte” informacje

Na stronach internetowych innych banków trudno znaleźć informacje o wymaganiach stawianych cudzoziemcom, którzy chcieliby w nich otworzyć konta. Informacje te są „ukryte” w regulaminach dotyczących poszczególnych produktów lub w wewnętrznych przepisach danej instytucji.

Jeśli znaleźliście konto, które Was interesuje, to najlepiej skontaktować się z oferującym je bankiem, porozmawiać z konsultantem infolinii lub internetowego czatu, albo po prostu z doradcą w oddziale.

W tekście Jak banki przygotowały się na obsługę Ukraińców” zamieściliśmy informacje, które banki oferują obsługę w języku ukraińskim w swoich oddziałach i na infoliniach. Z kolei w tekście „Jak przekazać pieniądze na Ukrainę” zawarliśmy informacje o proponowanych przez banki sposobach transferu środków za granicę. Napisaliśmy też, ile zapłacicie za wypłaty z bankomatów na Ukrainie posługując się kartami debetowymi wydanymi przez polskie banki.

Komentarze