Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto osobiste Aion Bank. Funkcjonalny rachunek dostępny w 3 planach taryfowych

Konto osobiste Aion Bank. Funkcjonalny rachunek dostępny w 3 planach taryfowych
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Bankowość internetowa i mobilna:
Oferta oszczędnościowa:
Oferta walutowa:
Promocje i bonusy:

Zalety:

 • bezpłatne korzystanie z karty i z bankomatów na całym świecie
 • konkurencyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe
 • atrakcyjne usługi dodatkowe

Wady:

 • brak przelewów natychmiastowych w PLN

Opinia eksperta

Oferta Aion Banku ma szansę przyciągnąć klientów, którzy chcą korzystać z konta całkowicie zdalnie, a do tego poszukują konkurencyjnej rynkowo oferty oszczędnościowej i walutowej. Cyfrowy bank stosuje przejrzysty model naliczania opłat, dzięki czemu klientów nie zaskoczą żadne ukryte koszty.
Michał Radzimiński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Wywodzący się z Belgii Aion Bank to kolejny z banków cyfrowych, który wkroczył na rynek polski. Oferowane przez niego konto osobiste posiada wszelkie funkcjonalności charakterystyczne dla tego rodzaju produktu, a do tego daje dostęp do interesującej oferty oszczędnościowej i walutowej. Krótko mówiąc – codzienna bankowość w nieco mniej "tradycyjnej" odsłonie.

Sprawdźmy, czym bank Aion ma szansę skusić klientów oraz czym potencjalnie może ich zniechęcić.

Pełna analiza Konta Aion Bank


Ile kosztuje Konto osobiste Aion Bank?

Poniżej prezentujemy opłaty związane z rachunkiem. Zwróć uwagę na różnice w kosztach między konkretnymi planami:

Jak widzisz, z trzech planów oferowanych przez Aion Bank dla klientów indywidualnych tylko jeden może nie generować comiesięcznych kosztów (tzn. 0 zł za prowadzenie konta). Pozostałe wiążą się ze stałymi opłatami, ale jednocześnie oferują większe możliwości (o niektórych wspomnimy nieco później).

Aion Bank – otwarcie konta

Proces otwierania konta rozpoczyna się w momencie pobrania aplikacji ze strony Aion Banku. Następnie cała procedura trwa już w aplikacji. Bank stosuje powszechną już metodę weryfikacji zdjęciem dokumentu tożsamości oraz twarzy.

Aplikacja mobilna do zarządzania kontem

Aion Bank umożliwia jedynie zdalne zarządzanie kontem, co oznacza, że musiał położyć duży nacisk na funkcjonalność i wygodę korzystania z aplikacji mobilnej. Pozwala ona na zlecenie wszystkich operacji (m.in. przelewy krajowe i zagraniczne), a także – co istotne z punktu widzenia przyjętego modelu biznesowego – na zarządzanie subskrypcją.

Kliknij, aby powiększyć
Aplikacja Aion Banku. Źródło: Aion Bank.

Oferta walutowa Aion Banku

Aion zapewnia rozliczanie transakcji zagranicznych po kursie międzybankowym, bez dodatkowej prowizji i bez limitu. Wypłaty z bankomatów są darmowe na całym świecie dla wszystkich trzech planów.

Oprócz tego Aion Bank oferuje konta walutowe w 4 najpopularniejszych walutach obcych – EUR, GBP, USD i CHF:

Ważna uwaga: konta w Aion Banku posiadają polskie numery IBAN, co oznacza, że przelewy przychodzące z polskich banków nie powinny generować kosztów u nadawcy (są one traktowane jak zwykłe przelewy krajowe).

Oferta oszczędnościowa Aion Bank dla klientów indywidualnych

Bank proponuje klientom skorzystanie z kont oszczędnościowych, których oprocentowanie jest zależne od posiadanego planu. Na uwagę zasługuje fakt, iż nie ma tu żadnego limitu wpłat – należną stawką będą więc objęte wszystkie środki na takim rachunku.

Klienci mogą również skorzystać z oferty konta oszczędnościowego w euro.

Oczywiście środki gromadzone na kontach w Aion Banku są objęte ochroną do równowartości 100 000 euro, którą zapewnia belgijski fundusz gwarancyjny (Fonds de Garantie pour les services publics / Het Garantiefonds). Ze względu na to, że bank podlega nie polskiemu, a belgijskiemu i europejskiemu nadzorowi, procedura odzyskania środków (w razie mało prawdopodobnego upadku banku) może być jednak wydłużona. Nie zmienia to jednak faktu, że przechowywanie środków na kontach w Aion Banku jest w pełni bezpiecznie.

Dodatkowe usługi

Konto w Aion Banku może dać kilka dodatkowych możliwości. Ich dostępność i cena, ponownie, zależy w dużej mierze od posiadanego planu.

 1. Globalne Inwestycje. Platforma do inwestowania na globalnych rynkach. Do określenia profilu ryzyka służy prosta ankieta. Aion udostępnia trzy tematyczne portfolia inwestycyjne skupione na różnych obszarach: ochronie przed inflacją, obligacjach państw strefy EUR i akcjach największych światowych spółek oraz na „post-pandemicznej rzeczywistości” (np. akcje firm z kluczowych sektorów: digitalizacji, robotyki, czystej energii itd.).
 2. Aion MoneyMax, czyli usługi ułatwiające efektywne zarzadzanie finansami. Wśród nich są:
  • Aion Rachunki – bank obiecuje niższe rachunki za media oraz pomoc w wyborze najlepszych dostawców;
  • Aion Zakupy Online – gwarancja najlepszej ceny podczas zakupów w sieci, monitorowanie cen produktu przez miesiąc od daty zakupu i zwrot ewentualnej różnicy.

Konto Aion Bank – plan Light

Jakie dodatkowe możliwości i w jakiej cenie daje posiadaczom podstawowej wersji Aion Bank? Plan Light umożliwia skorzystanie m.in. z platformy do inwestowania za 19,99 zł / mies. Tyle samo wynosi opłata aktywacyjna za usługę Aion Rachunki.

Usługa Zakupy Online w ogóle nie jest dostępna w Aion Light.

Aion Bank – plan Smart

Co się zmienia, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z oferty Aion Bank – plan Smart? W tym przypadku nie płacimy za platformę do inwestowania. Musimy jednak ponieść jednorazową opłatę aktywacyjną za Aion Rachunki.

Niestety, usługa Zakupy Online także i tu nie jest dostępna.

Korzyści dla wymagających klientów Aion Bank – plan All-Inclisive

Dopiero klienci Aion Bank – plan All-Inclusive mają dostęp do wszystkich wspomnianych usług; i to bez dodatkowych opłat, gdyż wszystkie możliwe udogodnienia oferowane są w cenie subskrypcji.

Mankamenty oferty Aion Banku

Brak stacjonarnych oddziałów (a, co za tym idzie, obsługa w pełni online) wciąż może nieco zrażać bankowych tradycjonalistów, przyzwyczajonych do załatwiania spraw „przy okienku”. Należy jednak pamiętać, że zdalna obsługa w bankowości to trend, który postępuje od dłuższego czasu.

Nieco bardziej uciążliwa dla użytkowników może być niedostępność przelewów ekspresowych w PLN. W trybie natychmiastowym realizowane są wyłącznie przelewy wewnętrzne, np. między kontem głównym a rachunkiem walutowym tego samego klienta.

Inne mankamenty? Cóż, jeśli porównywać konto osobiste Aion Bank z Revolutem (a wydaje się to w pełni uzasadnione), to liczba walut, w których Aion pozwala na otwarcie kont, jest mocno ograniczona. Nie musi to być jednak wada dyskwalifikująca ofertę Aion Banku, gdyż dostępność najpopularniejszych walut powinna okazać się wystarczająca dla większości użytkowników.

Konto osobiste Aion Bank: czy warto?

Oferta konta w Aion Banku, wraz z produktami i usługami towarzyszącymi, wygląda całkiem obiecująco. Ciekawie prezentuje się zwłaszcza oferta oszczędnościowa oraz możliwości, jakie bank daje podróżnikom i dokonującym transakcji w obcych walutach (wymiana walut po kursie międzybankowym i bez dodatkowych opłat).

Interesujący jest także model biznesowy oparty na subskrypcjach, który ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony nie możemy uniknąć kosztów w płatnych wersjach konta, z drugiej – zyskujemy pełną przejrzystość pobieranych opłat i tego, czego możemy oczekiwać w zamian.

Uzupełnieniem oferty są praktyczne i nieszablonowe usługi dodatkowe, które mogą m.in. przynieść realne oszczędności.

Tak czy siak, nic nie stoi na przeszkodzie, by przetestować ofertę nowego podmiotu na polskim rynku – tym bardziej że obecnie można za darmo otrzymać kartę fizyczną, a nawet początkowo korzystać bezpłatnie (lub taniej) ze standardowo płatnych planów. Jeśli to Cię przekonuje, załóż konto, choćby i na próbę. Decyzja należy do Ciebie.

Przydatne dokumenty

 1. Taryfa opłat i prowizji - plan Light
 2. Taryfa opłat i prowizji - plan Smart
 3. Taryfa opłat i prowizji - plan All-Inclusive

O banku

Aion Bank to w pełni cyfrowy bank założony w Belgii na początku 2020 r. przez Wojciecha Sobieraja i działający w Polsce na podstawie licencji KNF. W ramach trzech różnych planów klienci mogą wybrać odpowiadające im usługi za jedną miesięczną opłatę.