Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto osobiste w Aion Banku

Konto osobiste w Aion Banku
Źródło: Aion Bank
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Użyteczność rachunku:
Jakość obsługi klienta:
Promocje i bonusy:

Zalety:

 • bezpłatne korzystanie z karty i z bankomatów na całym świecie
 • konkurencyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe
 • atrakcyjne usługi dodatkowe

Wady:

 • brak przelewów natychmiastowych w PLN
 • brak możliwości skorzystania z wpłatomatów

Opinia eksperta

Oferta Aion Banku ma szansę przyciągnąć klientów, którzy chcą korzystać z konta całkowicie zdalnie, a do tego poszukują konkurencyjnej rynkowo oferty oszczędnościowej i walutowej. Cyfrowy bank stosuje przejrzysty model naliczania opłat, dzięki czemu klientów nie zaskoczą żadne ukryte koszty.
Michał Radzimiński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Wywodzący się z Belgii Aion Bank to kolejny z banków mobilnych, który wkroczył na rynek polski. Oferowane przez niego konto osobiste posiada możliwości zbliżone do typowych produktów tej kategorii.

Pełna analiza Konta Aion Bank


Konto Aion – opłaty i prowizje

Oto najważniejsze opłaty związane z kontem osobistym:

Konta w Aion Banku posiadają polskie numery IBAN, co oznacza, że przelewy przychodzące z polskich banków nie generują kosztów u nadawcy (są one traktowane jak zwykłe przelewy krajowe).

Co oferuje konto w Aion Banku?

Przyjrzyjmy się poszczególnym składnikom oferty konta osobistego.

3 plany do wyboru: plan Light, plan Smart, plan All-Inclusive

Kluczowe znaczenie dla ponoszonych kosztów ma wybór jednego z 3 planów taryfowych: Light, Smart i All-Inclusive. Zakres usług dostępnych bezpłatnie lub za dodatkową opłatą w poszczególnych planach przedstawia grafika:

Porównanie planów
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: Aion Bank (stan na 28 marca 2023 r.).

Karta fizyczna i wirtualna

W tym miejscu warto podkreślić, że użytkownik planu Light nie otrzymuje fizycznej karty. Ta dostępna jest jedynie dla korzystających z planów Smart i All-Inclusive.

Posiadacze wszystkich planów (w tym Light) mają do dyspozycji karty wirtualne do płatności w sklepach internetowych (a także stacjonarnych po dodaniu ich do mobilnych portfeli).

Aplikacja mobilna i serwis transakcyjny

Aion Bank umożliwia jedynie zdalne zarządzanie kontem, co oznacza, że musiał położyć duży nacisk na możliwości aplikacji mobilnej. Pozwala ona na zlecenie wszystkich operacji (m.in. przelewów krajowych i zagranicznych), a także – co istotne z punktu widzenia przyjętego modelu biznesowego – na zarządzanie subskrypcją.

Aplikacja mobilna Aion Banku
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: Aion Bank

Podobny zakres funkcji oferuje serwis internetowy.

Warunki transakcji zagranicznych

Płatności kartą Aion Banku w obcych walutach są przeliczane po kursie międzybankowym. To samo dotyczy wypłat z bankomatów, przelewów zagranicznych oraz transferów wewnętrznych (między rachunkami klienta w różnych walutach). Aktualne kursy są prezentowane w aplikacji.

Globalne Inwestycje

Bank mobilny oferuje platformę do inwestowania na globalnych rynkach o nazwie Globalne Inwestycje. Do określenia profilu ryzyka służy prosta ankieta. Aion udostępnia trzy tematyczne portfolia inwestycyjne skupione na różnych obszarach: ochronie przed inflacją, obligacjach państw strefy EUR i akcjach największych światowych spółek oraz na „post-pandemicznej rzeczywistości” (np. akcje firm z kluczowych sektorów: digitalizacji, robotyki, czystej energii itd.).

Platforma jest dostępna we wszystkich planach, ale dla klientów Light wiąże się z dodatkową opłatą.

Aion MoneyMax

Pod nazwą Aion MoneyMax kryją się dodatkowe usługi ułatwiające zarzadzanie finansami. Wśród nich są:

 • Aion Rachunki – bank obiecuje niższe rachunki za media oraz pomoc w wyborze najlepszych dostawców; za opłatą z usługi skorzystają posiadacze planów Light i Smart, dla klientów All-Inclusive nie wiąże się ona z dodatkowymi kosztami.
 • Aion Zakupy Online – gwarancja najlepszej ceny podczas zakupów w sieci, monitorowanie cen produktu przez miesiąc od daty zakupu i zwrot ewentualnej różnicy; z tej usługi mogą korzystać jedynie posiadacze planu All-Inclusive.

Płatności mobilne

Kartę do konta w Aion Banku można podpiąć do mobilnych portfeli Google Pay i Apple Pay, a następnie płacić zbliżeniowo telefonem.

Kto może otworzyć konto osobiste w Aion Banku?

Konto może otworzyć osoba pełnoletnia posiadająca ważny dowód osobisty lub paszport.

Jak założyć konto osobiste w Aion Banku?

Proces otwierania konta rozpoczyna się w momencie pobrania aplikacji ze strony Aion Banku. Następnie cała procedura trwa już w aplikacji. Bank stosuje metodę weryfikacji zdjęciem dokumentu tożsamości oraz twarzy.

Konto osobiste Aion Banku – opinie i recenzja

Jak oceniam ofertę banku mobilnego?

Atrakcyjność opłat

Z trzech planów oferowanych przez Aion Bank dla klientów indywidualnych tylko jeden może nie generować comiesięcznych kosztów (tzn. 0 zł za prowadzenie konta). Jeśli zatem interesuje Cię darmowe konto, możesz wybrać taryfę Aion Light. Niestety, warunek uniknięcia opłaty jest moim zdaniem nieporównywalnie trudniejszy do spełnienia niż w przypadku większości kont osobistych na rynku i jest poza zasięgiem tych, którzy przy okazji nie ulokują w banku swoich oszczędności.

Do tego w planie Light musisz się liczyć z brakiem fizycznej karty (alternatywą jest karta wirtualna z możliwością podpięcia do cyfrowego portfela, dzięki czemu zapłacisz także w sklepie stacjonarnym) oraz koniecznością poniesienia kosztów, jeśli zachcesz skorzystać z usług dodatkowych.

Pozostałe plany wiążą się ze stałymi opłatami, ale jednocześnie oferują większe możliwości. Trudno powiedzieć, czy rekompensują one wysokie koszty miesięczne – tu wszystko zależy od tego, w jakim zakresie korzystamy z dodatkowych funkcji i na ile są one dla nas istotne.

Komentarza wymaga też sam system opłat. Model subskrypcyjny, choć praktycznie nie ma zastosowania na rynku tradycyjnych kont osobistych, to fintechy i banki mobilne korzystają z niego bardzo chętnie. To kolejny element, w którym Aion Bank najwyraźniej chce podkreślić swój innowacyjny charakter, ale to raczej ciekawostka niż wartość sama w sobie.

Użyteczność rachunku

Goniąc za innowacją, banki mobilne miewają problemy z dostarczaniem tych rozwiązań, które w tradycyjnych instytucjach są standardem. Uciążliwa dla klientów Aion Banku może być niedostępność przelewów ekspresowych w PLN. Obecnie możliwe jest odbieranie przelewów w systemie Express Elixir, co daje nadzieję, że wkrótce dostępne będzie też ich inicjowanie. Póki co jednak w trybie natychmiastowym realizowane są wyłącznie przelewy wewnętrzne, np. między kontem głównym a rachunkiem walutowym tego samego klienta.

Kolejnym dość bolesnym minusem w porównaniu z ofertą zdecydowanej większości tradycyjnych banków jest niedostępność płatności Blik. A szkoda, bo to praktycznie zamyka drogę do swobodnego korzystania z bankomatów tym klientom, którzy posiadają plan Light i w efekcie nie posiadają fizycznej karty.

Aplikacja i serwis internetowy to proste i dość intuicyjne narzędzia do zarządzania produktami. Poza mankamentami, które wynikają ze wspomnianych kwestii technicznych (brak Blika i możliwości zlecania przelewów natychmiastowych) nie mam w tym zakresie zbyt wiele do zarzucenia. W mojej opinii aplikacja sprawia wrażenie fintechowej, ale to niekoniecznie zarzut, a raczej potwierdzenie tego, jak Aion chciałby być odbierany.

Oferta walutowa

Aion zapewnia rozliczanie transakcji zagranicznych po najlepszym z możliwych kursów, a więc po kursie międzybankowym, bez dodatkowej prowizji i bez limitu. Wypłaty z bankomatów są darmowe na całym świecie dla wszystkich trzech planów (choć, naturalnie, do takich operacji przydaje się karta fizyczna, a tę otrzymamy jedynie w droższych planach).

Oprócz tego Aion Bank oferuje konta walutowe w 4 najpopularniejszych walutach obcych – EUR, GBP, USD i CHF.

Minusy? Cóż, jeśli porównywać konto osobiste Aion Bank z Revolutem (a wydaje się to w pełni uzasadnione), to liczba walut, w których Aion pozwala na otwarcie kont, jest mocno ograniczona. Nie musi to być jednak wada dyskwalifikująca ofertę Aion Banku, gdyż dostępność najpopularniejszych walut powinna okazać się wystarczająca dla większości użytkowników.

Oferta oszczędnościowa

Bank proponuje klientom skorzystanie z kont oszczędnościowych, których oprocentowanie jest zależne od posiadanego planu. Na uwagę zasługuje fakt, iż nie ma tu żadnego limitu wpłat – należną stawką będą więc objęte wszystkie środki na takim rachunku. Klienci mogą również skorzystać z oferty konta oszczędnościowego w euro.

Oczywiście środki gromadzone na kontach w Aion Banku są objęte ochroną do równowartości 100 tys. euro, którą zapewnia belgijski fundusz gwarancyjny (Fonds de Garantie pour les services publics / Het Garantiefonds). Ze względu na to, że bank podlega nie polskiemu, a belgijskiemu i europejskiemu nadzorowi, procedura odzyskania środków (w razie mało prawdopodobnego upadku banku) może być wydłużona. Nie zmienia to jednak faktu, że przechowywanie środków na kontach w Aion Banku jest w pełni bezpiecznie.

Jakość obsługi klienta

Brak stacjonarnych oddziałów (a, co za tym idzie, obsługa w pełni online) wciąż może nieco zrażać bankowych tradycjonalistów, przyzwyczajonych do załatwiania spraw „przy okienku”. Należy jednak pamiętać, że obsługa na odległość to trend, który w bankowości postępuje od dłuższego czasu.

Czym innym jest jednak stawianie na obsługę zdalną, a czym innym – jej jakość. Być może po prostu nie miałem szczęścia, ale przynajmniej raz zdarzyło mi się czuć spory niesmak po próbie uzyskania pomocy na czacie w aplikacji.

Było tak: pracownica prosiła mnie o wysłanie tym kanałem skanu dowodu osobistego w celu weryfikacji tożsamości. Odmówiłem, bo:

 • uznałem to za nierozważne (już raz dostarczyłem dowód podczas zakładania konta, a w tej kwestii warto jednak zachować umiar);
 • w moim odczuciu było to niepotrzebne i kłopotliwe (przecież banki mają inne, prostsze metody weryfikacji, np. pytania sprawdzające – na potwierdzenie, gdy tę samą sprawę rozwiązałem wreszcie telefonicznie, wystarczyła weryfikacja po numerze PESEL i miejscu urodzenia).

Do tego miałem wrażenie, że pracownica potraktowała mnie obcesowo, jak natręta i intruza, który, nie wiedzieć czemu, chciałby mieć dostęp do swojego konta za pośrednictwem apki.

Ktoś mógłby stwierdzić, że moja ocena jest zbyt ostra, ale wychodzę z założenia, że jeśli bank decyduje się na utrzymanie wyłącznie zdalnych kanałów obsługi, to muszą one funkcjonować bez zarzutu. Tymczasem Aion ma jednak w tym zakresie lekcję do odrobienia.

Promocje i bonusy

Startując na polskim rynku latem 2021 r., Aion Bank zorganizował promocje pozwalające na uzyskanie darmowego okresu korzystania z droższych planów, a także skromnej premii za plan Light. To już jednak historia, a od dłuższego czasu podobne oferty nie zostały powtórzone.

Nie da się zatem ukryć, że Aion – mówiąc delikatnie – nie jest rajem dla łowców promocji.

Czy warto otwierać konto w Aion Banku?

Oferta konta w Aion Banku wygląda całkiem obiecująco. Ciekawie prezentuje się zwłaszcza oferta oszczędnościowa oraz możliwości, jakie bank daje podróżnikom i dokonującym transakcji w obcych walutach (wymiana walut po kursie międzybankowym i bez dodatkowych opłat).

Interesujący jest także model biznesowy oparty na subskrypcjach, który ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony nie możemy uniknąć kosztów w droższych wersjach konta (pomijając, że nawet najtańszy plan nie jest wcale taki tani), z drugiej – zyskujemy pełną przejrzystość pobieranych opłat i tego, czego możemy oczekiwać w zamian.

Uzupełnieniem oferty są praktyczne i nieszablonowe usługi dodatkowe, które mogą m.in. przynieść realne oszczędności.

Na koniec przypomnę, że choć Aion Bank różni się od tradycyjnych instytucji, to środki gromadzone przez jego klientów również podlegają ochronie do równowartości 100 tys. euro. Jedyna różnica jest taka, że gwarancji udziela belgijski odpowiednik BFG. Nie musisz mieć zatem żadnych obaw przed wypróbowaniem oferty tego banku mobilnego, jeśli jest ona dla Ciebie interesująca.

Przydatne dokumenty

 1. Taryfa opłat i prowizji - plan Light
 2. Taryfa opłat i prowizji - plan Smart
 3. Taryfa opłat i prowizji - plan All-Inclusive

O banku

Aion Bank to w pełni cyfrowy bank komerycjny założony w Belgii na początku 2020 r. przez Wojciecha Sobieraja i działający w Polsce na podstawie licencji KNF. W ramach trzech różnych planów klienci mogą wybrać odpowiadające im usługi za jedną miesięczną opłatę.