Poradnik ułatwiający wybór rachunku osobistego

Co to jest konto osobiste?

Konto osobiste (często stosuje się także nazwę rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, w skrócie ROR) to rachunek bieżący przeznaczony dla osób fizycznych. Służy ono przede wszystkim do gromadzenia wynagrodzenia, emerytury lub renty oraz innych źródeł dochodów (np. stypendium za wyniki w nauce). Środki, które wpłyną na konto osobiste, mogą być następnie wykorzystane w celu realizacji różnych zobowiązań i celów osobistych, m.in. do opłaty rachunków, płatności za zakupy, inwestycji, itd. Bank zwykle dołącza do rachunku bieżącego kartę debetową, która umożliwia dokonywanie transakcji do wysokości salda księgowego konta bankowego.

Posiadanie konta osobistego jest często wymagane przy podejmowaniu pracy oraz w momencie składania wniosku o stypendium na uczelni.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta osobistego?

Otwarcie konta osobistego nie jest dużym zobowiązaniem pod jednym warunkiem: musisz być aktywny i wymagający. Tak, to nie pomyłka – musisz aktywnie podejść do tematu wyboru i prowadzenia konta osobistego. Rozumiemy przez to, że co pewien czas warto sprawdzać, jakie zmiany zaszły na rynku i zmienić swoje konto osobiste na inne – lepsze, jeśli takie pojawi się w innym banku. Polacy mają tendencję do przyzwyczajania się do swoich prywatnych rachunków, są w tym względzie lojalni względem banków – wybierają konto raz, a gdy bank zmienia ofertę na gorszą, klient najczęściej przyjmuje to z rozczarowaniem i złością, ale mimo to nie decyduje się na zmianę swojego konta na lepsze. Nie rób tego błędu – monitoruj rynek kont osobistych, a gdy pojawi się lepsza oferta, to po prostu z niej skorzystaj.

Jak ocenić jakość konta osobistego?

  • po pierwsze weź pod uwagę koszty prowadzenia konta i obsługi kart płatniczych. Pytania, które warto sobie zadać: Ile miesięcznie kosztuje prowadzenie rachunku osobistego? Jaki jest koszt wydania karty płatniczej i ile będę musiał za nią płacić miesięcznie? Czy muszę płacić prowizję za wypłaty z bankomatów na terenie kraju i za granicą? Jakie są opłaty za przelewy zwykłe (Elixir) i przelewy ekspresowe? Czy muszę zapłacić ekstra za możliwość skorzystania z usług stałych zleceń i polecenia zapłaty?
  • po drugie sprawdź, jakie bank oferuje możliwości dostępu do konta osobistego: Z ilu bankomatów mogę wypłacać środki bez prowizji? Czy te bankomaty są w pobliżu mojego miejsca zamieszkania? Czy bank oferuje wpłatomaty? Jak wygląda kwestia płatności zbliżeniowych? Czy bank oferuje aplikacje na urządzenia mobilne, które umożliwiają dostęp i korzystanie z konta osobistego?
  • po trzecie uwzględnij w procesie podejmowania decyzji dodatkowe usługi, które mogą Ci się przydać: Czy bank oferuje usługi cashback i moneyback? Na jakich warunkach? Czy bank oferuje platformę inwestycyjną?
  • po czwarte sprawdź, czy konto osobiste jest oprocentowane - nie jest to wymóg konieczny, ale na pewno mile widziany. Obecnie większość rachunków osobistych nie jest oprocentowanych (choć są pozytywne wyjątki), a przechowywanie na nich środków powoduje realną utratę wartości pieniędzy z powodu inflacji (pomimo to ok. 17% Polaków lokuje nadwyżki finansowe na koncie osobistym). Z tego powodu konto osobiste warto wybrać do bieżących rozliczeń, a większe kwoty lokować na rachunkach oszczędnościowych lub depozytach terminowych.

Kolejnym krokiem jest porównanie rachunków. Nasz ranking kont osobistych jest zestawieniem najlepszych kont dla klientów indywidualnych, w którym uwzględniliśmy szereg kryteriów, które opisaliśmy powyżej. Przygotowane przez nas porównanie rachunków może Ci pomóc w podjęciu decyzji o wyborze konta osobistego dopasowanego do twoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, znajdziesz je w powyższych analizach rachunków.

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.