Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl
Konto zostało wycofane z oferty. Sprawdź inne produkty i konta oferowane przez: BNP Paribas Bank Polska SA

Konto Optymalne w BGŻ BNP Paribas

Konto Optymalne w BGŻ BNP Paribas
Źródło: strona BGŻ BNP Paribas
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Bankowość internetowa i mobilna:
Oferta oszczędnościowa:
Oferta walutowa:
Promocje i bonusy:

Zalety:

 • bezłatne konto i karta debetowa
 • konto atrakcyjne dla poszukiwacza nowinek: płatności mobilne i dobra aplikacja mobilna
 • konto atrakcyjne dla początkującego: proste opłaty i przystępna taryfa opłat

Wady:

 • uboga oferta oszczędnościowa
 • kiepska oferta walutowa

Opinia eksperta

Konto Optymalne może się podobać i przynosić odczuwalne korzyści w postaci niskich, a nawet zerowych opłat i wygodnych płatności. Nie ma jednak róży bez kolców - jeśli oczekujesz od niego korzystnych propozycji oszczędnościowych czy oferty walutowej, lepiej rozejrzyj się za innym bankiem.
Aldona Derdziak
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Rachunek osobisty w BGŻ BNP Paribas ma naprawdę chwytliwą nazwę. Kiedy słyszymy “konto optymalne”, możemy od razu pomyśleć - “O! To chyba rachunek dla mnie!”. W praktyce okazuje się jednak, że Konto Optymalne nie do końca jest idealne dla każdego odbiorcy - skorzystają z niego głównie miłośnicy bankowych trendów i nowości, którzy mogą się cieszyć szeroką gamą płatności mobilnych i internetowych. Jeśli w bankowości liczy się dla Ciebie głównie okazja do zysku i dodatkowych bonusów, rachunek także przyniesie Ci korzyści, tym razem w postaci premii gotówkowych w promocjach. Niestety osoby poszukujące dobrych ofert oszczędnościowych bądź klienci, którzy często płacą w walutach obcych, mogą nie być zadowoleni z rozwiązań oferowanych przez BGŻ BNP Paribas.

Co jeszcze warto wiedzieć o Koncie Optymalnym? Jak prezentują się opłaty za ten rachunek? Czy oferta oszczędnościowa jest korzystna? Co z kontami walutowymi? Te i inne informacje postaramy się przybliżyć Ci w naszej analizie.

Pełna analiza Konta Optymalnego BGŻ BNP Paribas


Opłaty związane z Kontem Optymalnym

Jeśli przyjrzymy się “stronie kosztowej” Konta Optymalnego, łatwo stwierdzić, że opłaty za ten rachunek są całkiem spójne i przystępne, a bank nie uzależnia ich wysokości np. od wieku klienta.

  Jeszcze parę słów o opłatach

  Jak widać, BGŻ BNP Paribas przy Koncie Optymalnym postawił na proste opłaty. Nie znajdziemy tu prowizji za prowadzenie rachunku czy obsługę karty debetowej, co warto docenić. Bezpłatne są wypłaty gotówki z bankomatów własnych banku – to standardowa praktyka bankowa - a do tego otrzymujemy także darmowe wypłaty z maszyn Planet Cash. Od rynkowej średniej nie odbiegają również koszty przelewów internetowych, zarówno tych zwykłych, jak i natychmiastowych.

  W kosztach rachunku w BGŻ BNP Paribas szczególnie razi nas opłata za cashback, co obecnie negatywnie “wyróżnia się” na rynku. Naszą dezaprobatę budzą też planowane płatne wypłaty z bankomatów kodami Blik, także z maszyn własnych banku i sieci Planet Cash. Czy jest jednak sposób, aby ominąć wspomniane opłaty? Uważamy, że nie, zatem jeśli zależy Ci na pobraniu gotówki z konta, powinieneś ograniczyć się do wypłaty kartą z sieci darmowych bankomatów BGŻ BNP Paribas oraz Planet Cash.

  Rachunek w sam raz dla poszukiwacza nowinek

  Jak już zasygnalizowaliśmy, Konto Optymalne może spodobać się osobom, które w usługach bankowych szukają nowości i technologicznych nowinek. Pod tym względem oferta BGŻ BNP Paribas prezentuje się naprawdę dobrze. Możesz skorzystać z szerokiej gamy płatności mobilnych – Google Pay, Apple Pay oraz Blika (bank nie udostępnia własnych płatności HCE) - i używać ich w zależności od swoich potrzeb, np. do transakcji zbliżeniowych smartfonem (płatności od Google i Apple) czy w Internecie (Blik).

  Warto również wspomnieć o opcjach płatności w sieci. Bank wdrożył u siebie portfel Masterpass, który umożliwia zapłatę kartą w Internecie bez konieczności każdorazowego podawania potrzebnych danych. Ułatwieniem transakcji w Internecie jest również usługa PayU Express, czyli połączenie rachunku w BGŻ BNP Paribas z kontem PayU, dzięki czemu możemy szybko płacić w sieci bez konieczności logowania do bankowości internetowej (to jest wymagane tylko na etapie aktywacji samej usługi).

  Niezły rachunek dla początkującego i seniora

  Proste opłaty i dość przejrzysta taryfa opłat i prowizji sprawiają, że Konto Optymalne może być dość dobrym wyborem dla osób początkujących w finansach, jak i seniorów. Obie grupy klientów docenią brak kosztów prowadzenia rachunku i obsługi karty debetowej, choć powinny być ostrożne przy wypłatach gotówki z bankomatów (bezpłatne są tylko wypłaty z niektórych sieci).

  Jeśli obawiasz się korzystania z bankowości elektronicznej, to możesz skorzystać z przygotowanych przez bank filmów instruktażowych oraz przewodnika po serwisie [email protected]. Dzięki tym rozwiązaniom zapoznasz się z funkcjami bankowości internetowej i mobilnej, a potem łatwiej przyjdzie Ci chociażby pierwsze logowanie na konto czy wykonanie przelewu.

  Seniorom może się w Koncie Optymalnym spodobać całkiem szeroka sieć placówek BGŻ BNP Paribas, w których można wpłacić i wypłacić swoje pieniądze. Niestety bank pobiera wysokie opłaty (10 zł) za takie operacje, a jeśli klient chce otrzymywać papierowe wyciągi z konta, zapłaci za taką usługę 6 zł. Z tego względu starszym osobom zalecamy czujność, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów przy korzystaniu z rachunku.

  Bankowość internetowa i mobilna

  Serwis transakcyjny BGŻ BNP Paribas budzi mieszane uczucia. Z jednej strony mamy niestandardowe boczne menu, możliwość analizowania wydatków, sprawdzenia podstawowych informacji o posiadanych rachunkach (np. oprocentowanie, data ważności karty itp.) czy skorzystania z e-administracji. Z drugiej, niestety, widać kilka niemiłych dla klientów niespodzianek - nie możemy zmienić PIN-u do karty (!), a aby ustawić nowe hasło do konta, trzeba się nieźle nagimnastykować (chyba mało kto wie, że ta opcja kryje się pod “Zarządzaniem [email protected]ą”). Naszym zdaniem bankowość internetowa nie jest zła, jednak wciąż brakuje tu zarówno rozwiązań przyjaznych użytkownikom, jak i dalszego usprawniania systemu.

  Na szczęście z Konta Optymalnego możesz również korzystać w smartfonie. Aplikacja GOmobile - dostępna na telefony z Androidem i iOS - to wygodny sposób na zarządzanie rachunkiem. Możesz za jej pomocą zlecić przelew, zapłacić Blikiem a także opłacić fakturę, skanując kod QR. Przed zalogowaniem możesz tylko zobaczyć stan konta i znaleźć placówkę banku, ale jeśli potrzebujesz innych usług, dostęp uzyskasz, podając specjalny PIN lub odcisk palca. Inne przydatne funkcje aplikacji mobilnej to chociażby czasowe blokowanie karty debetowej czy wyświetlanie punktów oferujących zniżki w programie mamBonus.

  Aplikacja GOmobile dostępna jest na smartfony z systemem Android w wersji min. 5.0, co może uniemożliwić korzystanie z niej posiadaczom starszych typów telefonów.

  A co z minusami?

  Skoro poznaliśmy już atuty rachunku, czas przyjrzeć się jego wadom.

  Słaba oferta oszczędnościowa

  Propozycje dla oszczędzających w BGŻ BNP Paribas pozostawiają wiele do życzenia. Rachunek lokacyjny – Konto Dobrze Oszczędnościowe - posiada bardzo niskie oprocentowanie (0,5%) i nie zachęca do odkładania na nim środków. Podobnie rzecz ma się z lokatami, z których tylko depozyt na pół roku ma nieco wyższe oprocentowanie, ale wciąż plasuje się w dole naszego rankingu. Jeśli bardzo zależy nam na dłuższym oszczędzaniu, najlepiej wybrać konto IKE, którego oprocentowanie zależy od stawki WIBOR 3M i na tle rynkowej konkurencji prezentuje się naprawdę nieźle, ewentualnie można skorzystać z oferty BGŻOptima.

  Brak kart walutowych

  Konto Optymalne okazuje się nie być takie korzystne, jeśli chodzi o operacje w walutach obcych. Bank prowadzi wprawdzie bezpłatne rachunki walutowe w euro i dolarach, jednak zbytnio się tym nie chwali (nie znajdziemy takiej informacji na stronie internetowej – sami trafiliśmy na to w bankowości internetowej). Na tym, niestety, koniec dobrych informacji. Do kont w walutach nie otrzymamy karty płatniczej, nie mówiąc już o wielowalutowej.

  Z kosztami przewalutowań również nie jest idealnie. Kiedy płacimy w euro kartą do Konta Optymalnego, bank rozliczy transakcję według własnego kursu; przy transakcjach w innych walutach dojdzie do podwójnego przewalutowania – pierwsze na euro po kursie Mastercarda, a drugie z euro na złote po kursie banku. Żadna z tych opcji nie jest opłacalna, jeśli zatem musimy za granicą płacić kartą, niech to będzie w euro.

  Uciążliwe nadawanie PIN-u do karty

  Na koniec mało znany mankament rachunku, a mianowicie procedura nadawania PIN-u do karty debetowej. Kartę otrzymamy razem z umową konta i, jak czytamy w dokumentach od banku, aby otrzymać PIN, należy wysłać pod wskazany numer SMS ze specjalnym kodem. W odpowiedzi o trzymamy od banku zwrotny SMS z kodem PIN do karty. Niestety, ze zgrozą stwierdzamy, że wiadomość nie jest w żaden sposób zabezpieczona (bank radzi tylko zapamiętać PIN i skasować SMSa), zatem może się zdarzyć, że PIN wpadnie w niepowołane ręce.

  UWAGA: SMS do banku w celu nadania PIN-u należy wysłać w ciągu 7 dni! Jeśli zapomnimy o tym fakcie, trzeba będzie zadzwonić na infolinię lub udać się do oddziału i poprosić o duplikat kodu PIN.

  Komu polecamy Konto Optymalne?

  Główny rachunek w BGŻ BNP Paribas to niewątpliwie kusząca propozycja dla dwóch grup klientów: poszukiwacza nowinek bankowych oraz łowców promocji. Pierwsi będą zadowoleni z szerokiej gamy płatności mobilnych oraz internetowych - dzięki nim zapłacą w sklepie przez Google Pay czy Apple Pay, przy transakcjach w sieci opłacą zamówienie np. Masterpassem lub PayU Express, a w nowoczesnej aplikacji mobilnej zlecą przelew czy wypłacą gotówkę Blikiem. Łowcy promocji z kolei mogą znaleźć coś dla siebie w cyklicznych akcjach specjalnych organizowanych przez bank, także tych dotyczących kart kredytowych.

  Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z finansami i myślisz o założeniu pierwszego rachunku bankowego, Konto Optymalne również może być niezłym wyborem. Nie będziesz musiał martwić się o opłaty za rachunek czy kartę, bo bank ich nie pobiera, jednak powinieneś uważać, z jakich bankomatów wypłacasz gotówkę (bez prowizji zrobisz to tylko w maszynach własnych BGŻ BNP Paribas oraz Planet Cash). Aby łatwiej stawiać pierwsze bankowe kroki, możesz skorzystać z przystępnego przewodnika dla klientów, który przybliży Ci najważniejsze funkcje bankowości internetowej i mobilnej.

  Konto Optymalne może się podobać i przynosić odczuwalne korzyści w postaci niskich, a nawet zerowych opłat i wygodnych płatności. Nie ma jednak róży bez kolców - jeśli oczekujesz od niego korzystnych propozycji oszczędnościowych czy oferty walutowej, lepiej rozejrzyj się za innym bankiem. Jeżeli jednak jesteś zdecydowany na założenie tego rachunku, to pamiętaj także o jego słabych stronach (np. uciążliwym nadawaniu i zmianie kodu PIN), abyś nie był niemile zaskoczony. Z pełną wiedzą o zaletach i wadach rachunku możesz mieć pewność, że korzystanie z konta będzie optymalne :)

  Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

  O banku

  BNP Paribas kieruje swoje usługi do klientów indywidualnych, firmowych, a także rolników. Misją banku jest „oferowanie w sposób odpowiedzialny innowacyjnych rozwiązań finansowych, które pomogą klientom zmienić ich świat i będą wspierać lokalną gospodarkę”.