Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto Mobi w ING Banku Śląskim: nowoczesny rachunek dla młodych (13-26 lat) i nawet 250 zł premii

Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Bankowość internetowa i mobilna:
Oferta oszczędnościowa:
Oferta walutowa:
Promocje i bonusy:

Zalety:

Do 250 zł premii za Konto Mobi dla osób do 26 lat w ING Banku Śląskim + 8% na koncie oszczędnościowym
Trwa do: 30.03.2023
  • konto założysz bez wizyty w oddziale: przelewem z Twojego rachunku w innym banku lub za pośrednictwem kuriera
  • darmowe konto i karta debetowa
  • konto dobre dla początkującego w finansach (dobra bankowość internetowa i mobilna)

Wady:

  • bezpłatne są tylko bankomaty ING i Planet Cash
  • drogie transakcje zagraniczne i wypłaty z bankomatów zagranicznych

Opinia eksperta

Konto Mobi to dobra propozycja dla osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań, niskich opłat i dostępu do ofert specjalnych ze zniżkami i innymi atrakcjami.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Konto Mobi to propozycja ING Banku Śląskiego dla osób w wieku 13-26 lat. Założenie i prowadzenie rachunku są zupełnie darmowe, co więcej, nie musisz zapewniać na konto stałego wpływu czy utrzymywać na nim minimalnej kwoty.

Jeżeli jesteś pełnoletni, Konto Mobi bez większego wysiłku otworzysz przez Internet. Jeśli osiemnastka dopiero przed Tobą, do otwarcia rachunku konieczna będzie wizyta w oddziale i uzyskanie zgody od jednego z Twoich rodziców. Rodzic nie musi posiadać własnego konta w ING.

Pełna analiza Konta Mobi w ING Banku Śląskim


Najważniejsze opłaty i prowizje za korzystanie z rachunku

Sprawdźmy teraz, jak prezentuje się Konto Mobi pod względem comiesięcznych opłat:

Jak widzisz, założenie i prowadzenie konta jest całkowicie darmowe – bez żadnych dodatkowych warunków. Bezpłatne jest również korzystanie z karty debetowej. Nieco gorzej przedstawia się kwestia bankomatów: bank nie pobierze prowizji za wypłatę gotówki z maszyn własnych i sieci Planet Cash, lecz w przypadku wszystkich pozostałych darmowa jest jedynie pierwsza wypłata w miesiącu.

Dla osób, które rzadko wypłacają gotówkę, nie będzie to uciążliwy warunek; jeżeli jednak często potrzebujesz korzystać z bankomatów, a w Twojej okolicy nie ma maszyn ani ING, ani Planet Cash (w wielu miastach zlokalizowanych przy sklepach sieci Biedronka), być może lepiej rozejrzeć się w naszym rankingu kont młodzieżowych za rachunkiem, które oferuje wszystkie bankomaty krajowe za darmo – a takich propozycji jest sporo.

Niezbyt interesująco przedstawiają się również opłaty w bankomatach zagranicznych. Będąc poza krajem, powinieneś uważać na wszystkie transakcje kartą, ponieważ bank każdą taką operację obciąża dodatkową prowizją w wysokości 3%.

Promocje Konta Mobi

ING często organizuje promocje swoich rachunków, dzięki czemu możesz zdobyć atrakcyjne premie pieniężne. Sprawdź, co bank przygotował dla posiadaczy Konta Mobi.

Dobra aplikacja mobilna i bankowość internetowa z wieloma ciekawymi funkcjami

ING Bank Śląski stawia na nowoczesność i jest pionierem we wprowadzaniu technologicznych nowinek. Jako jedna z pierwszych instytucji w Polsce udostępnił swoim klientom autoryzację mobilną, poza tym jego bankowość elektroniczna Moje ING oferuje aż 60 usług i funkcji ułatwiających zarządzanie kontem i własnymi finansami. Są to m.in. uproszczone wykonywanie przelewów, saldo widoczne po każdej operacji na rachunku, łatwa edycja danych, przelewy na telefon, dostęp do nowych produktów, powiadomienia push itd.

Poza tym w ING założysz Profil Zaufany, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta i innych.

Aplikacja Moje ING potrafi analizować Twoje wydatki i budżet, oferuje Ci ponadto cele oszczędnościowe i trenera finansowego. Są to znakomite narzędzia do efektywnego zarządzania swoimi pieniędzmi, zarówno w krótkiej, jak i dłuższej perspektywie.

Kliknij, aby powiększyć

Co więcej, za pomocą bankowości internetowej możesz w prosty sposób doładować telefon na kartę, gry oraz multimedia.

Niemal wszystkie narzędzia i funkcje dostępne są również w bankowości mobilnej, do której można w prosty i szybki sposób zalogować się odciskiem palca.

Być może Moje ING nie jest „piękne”, lecz z pewnością jest intuicyjne i przejrzyste, a przecież o to właśnie chodzi najbardziej w codziennym bankowaniu.

Płatności mobilne

Idąc za najnowszymi trendami, ING udostępnia swoim klientom szeroką gamę płatności mobilnych: Google Pay, Apple Pay, Blika oraz Garmin Pay (elektroniczny portfel w zegarku).

Wszystkie te rodzaje płatności mobilnych dostępne są również dla osób niepełnoletnich.

Oferta oszczędnościowa ING

Jeśli zależy Ci na regularnym oszczędzaniu, a jednocześnie chciałbyś mieć swobodny dostęp do swoich pieniędzy, propozycje ING powinny przypaść Ci do gustu. Flagowym produktem oszczędnościowym Banku Śląskiego jest Otwarte Konto Oszczędnościowe (OKO):

Bank nie ogranicza w żaden sposób przelewów wewnętrznych: możesz swobodnie przelewać swoje oszczędności pomiędzy swoimi rachunkami w ING i nie ponosić najmniejszych kosztów takich operacji. Prowizje mogą za to pojawić się w przypadku przelewów zewnętrznych; tylko pierwsza transakcja w miesiącu jest bezpłatna.

Smart Saver: oszczędność na co dzień

Warto również wspomnieć o sympatycznej i całkowicie darmowej usłudze Smart Saver, polegającej na zaokrąglaniu kwot transakcji i przenoszeniu „reszty” na specjalnie do tego przeznaczony rachunek oszczędnościowy.

Ani się obejrzysz, a uzbierasz niezłą sumkę i to nawet bez specjalnego zaangażowania. Tego rodzaju narzędzia są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą wyrobić w sobie nawyk oszczędzania, choćby i drobnych kwot.

Smart Saver możesz w prosty sposób otworzyć w bankowości internetowej lub w oddziale banku. Z oszczędności zgromadzonych na rachunku skorzystasz w każdej chwili bez utraty odsetek.

Pozostałe zalety Konta Mobi w ING Banku Śląskim

Poza bardzo dobrą bankowością elektroniczną i ciekawą ofertą oszczędnościową Konto Mobi oferuje także „sympatyczne bajerki” i rabaty w wielu sklepach.

Narysuj sobie kartę

Dla przykładu, możesz sam wybrać sobie wzór karty debetowej: bank daje Ci do wyboru ponad 100 wzorów! Gdyby jednak żadna grafika nie przypadła Ci do gustu, możesz ją stworzyć sam, kierując się własną kreatywnością lub przesyłając ulubione zdjęcie.

Kliknij, aby powiększyć

Standardowo wydanie spersonalizowanej karty kosztuje 15 zł, ale uwaga: klienci do 26. roku życia otrzymują taką debetówkę za darmo. Zważywszy na to, że zwykła karta ING jest po prostu pomarańczowa, odrobina urozmaicenia w portfelu nie zaszkodzi ;)

Oferty specjalne w Moim ING

W aplikacji Moje ING znajdziesz także kody rabatowe na zakupy w sklepach internetowych ponad 50 znanych marek. Wśród nich są m.in. Philips, Media Expert, Booking.com, Gerlach itd. Możesz pobrać (lub przekazać drugiej osobie) do trzech kodów dziennie. Pamiętaj, aby podać je w trakcie składania zamówienia w sklepie, dzięki czemu uzyskasz zniżkę od kilku do nawet 50%. Więcej o tej usłudze znajdziesz na tej stronie banku.

Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona ing.pl
VISA Oferty i rabaty w wybranych sklepach

Równie ciekawe gratyfikacje możesz zdobyć w programie Visa Oferty za transakcje wykonane kartą w wybranych punktach, m.in. na Allegro, H&M, Decathlon i Auchan. Ich dokładną (i długą) listę wraz z przyznanymi rabatami znajdziesz w swojej bankowości internetowej.

Program jest o tyle atrakcyjny, że oferuje rabat w wybranych sklepach albo zwrot części wydatków. Bonusy zmieniają się co pewien czas, więc warto śledzić zakładkę Visa Oferty w Moje ING.

Rejestracja w programie jest banalnie prosta: wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto (przez bankowość internetową lub mobilną), wyrazisz wszystkie wymagane przez bank zgody i zatwierdzisz operację za pomocą hasła wysłanego w SMS. Pamiętaj, aby przy finalizowaniu zakupów posłużyć się swoją kartą Visa. Zwrot zostanie wypłacony na Twoje konto w ciągu kilku dni.

Wady rachunku

Skoro szeroko opisujemy zalety Konta Mobi, należy także zwrócić uwagę na jego mankamenty. Sygnalizowaliśmy je już przy omawianiu kwestii opłat: z pewnością przy „plusach” rachunku nie mogą pojawić się płatności zagraniczne.

Przede wszystkim każda transakcja zagraniczna, czy to bezgotówkowa, czy to wypłata gotówki w bankomacie, obłożona jest aż 3-procentową prowizją banku. W dodatku za skorzystanie z zagranicznego bankomatu bank każe sobie słono płacić: kolejne 3% od wartości operacji (wyjątkiem są wypłaty EUR w strefie EOG, zob. parametry rachunku). Zważywszy na to, że niemało instytucji proponuje młodym wypłaty zagraniczne za darmo, oferta ING na tym polu nie należy do atrakcyjnych.

W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest podpięcie swojej standardowej karty w PLN do konta walutowego i uczynienie z niej tym samym karty wielowalutowej (czytaj więcej o tym, jak działa karta wielowalutowa). Niestety, taka możliwość dostępna jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Ponadto należy pamiętać, że karta wielowalutowa dotyczy tylko najpopularniejszych walut, w przypadku ING są to euro, dolary amerykańskie i funty brytyjskie.

Podobnie przedstawia się kwestia kantoru walutowego ING; choć kantor oferuje zupełnie korzystne przeliczniki wymiany walut, to z opcji tej nie mogą korzystać nieletni.

Jak założyć Konto Mobi?

Jak już wspominaliśmy, Konto Mobi możesz bez problemu założyć przez Internet (a także w oddziale), jeżeli skończyłeś 18 lat.

W przypadku osób niepełnoletnich konieczna będzie wizyta w oddziale – wraz z rodzicem (lub innym opiekunem prawnym). Bank będzie potrzebował Waszych dokumentów tożsamości, a także potwierdzenia, że jesteście spokrewnieni (np. akt urodzenia).

Rodzic nie musi posiadać konta w ING Banku Śląskim; wystarczy jego zgoda na otwarcie przez Ciebie rachunku. Natomiast jeśli jest on już klientem ING, to może sam otworzyć Ci rachunek poprzez swoją bankowość internetową; potrzebne będą jednak skan Twojego dowodu osobistego lub Twój akt urodzenia. Bank zawsze poprosi o ten drugi dokument, jeśli Ty i Twój rodzic nosicie różne nazwiska.

Więcej o formalnościach, prawach i obowiązkach związanych z kontami dla młodych znajdziesz w naszym artykule Jak założyć konto młodzieżowe.

Różnice między wersją studencką a młodzieżową

Choć konta w wersji młodzieżowej i studenckiej gwarantują wiele takich samych funkcji i narzędzi, to w niektórych obszarach dość znacznie się od siebie różnią. Wynika to zarówno z polskiego prawa, jak i wewnętrznych regulacji banku, które nakładają pewne ograniczenia na osoby niepełnoletnie. Pisaliśmy już o różnicach w dostępie do usług wymiany walut. Poniżej przedstawiamy, z których ważnych produktów mogą korzystać nastolatkowie, a z których tylko osoby pełnoletnie.

Kliknij, aby powiększyć

Ostatni wiersz wymaga wyjaśnienia; osoba pełnoletnia może dowolnie rozporządzać swoimi pieniędzmi zgromadzonymi na koncie, a więc wypłacać je w dowolnej ilości, w granicach limitów, które sama wyznaczyła.

Z kolei wypłaty z konta młodzieżowego nie mogą przekroczyć tzw. kwoty zwykłego zarządu, która obecnie wynosi ok. 5400 zł miesięcznie (dotyczy to każdego banku w Polsce, nie tylko ING). Ograniczenie to ma na celu ochronę majątku małoletniego. Należy o tym pamiętać, szczególnie w kontekście deponowania na rachunkach młodzieżowych większych oszczędności.

Konto Mobi okiem redakcji

ING Bank Śląski stawia na nowoczesność i skłania swoich klientów – również tych młodszych – do wybierania na co dzień rozwiązań zdalnych, a nie „analogowych” (w rodzaju wizyty w oddziale czy płatności gotówką). Oznacza to, że niezależnie od tego, czy masz 13 lat, czy 20, otrzymujesz dostęp do bankowości internetowej i mobilnej, płatności mobilnych, ciekawych funkcji aplikacji, konta oszczędnościowego, walutowego czy usługi Smart Saver. Jednocześnie wiąże się z dość ograniczoną propozycją darmowych bankomatów.

Pomijając prowizje za wypłaty z bankomatów obcych (poza ING i Planet Cash), do wad Konta Mobi można zaliczyć wysokie opłaty za transakcje zagraniczne. Nie dość, że bank pobiera aż 3-procentową prowizję za wypłatę gotówki za granicą, to jeszcze do każdej operacji dodaje 3% prowizji za przewalutowanie.

W dodatku młodzi, którzy nie skończyli jeszcze 18 lat, są pozbawieni dostępu do karty wielowalutowej i taniego kantoru walutowego, które to narzędzia mogłyby choć trochę zmniejszyć koszty. Naszym zdaniem ten obszar Konta Mobi wymaga poprawek ze strony banku.

Z drugiej strony, z Konta Mobi z pewnością wygodnie korzysta się na co dzień (pod warunkiem, że nie wyjeżdżamy z kraju...). Wspominane w analizie liczne funkcje i narzędzia związane z rachunkiem i jego bankowością elektroniczną to nie tylko miłe gadżety, ale opcje naprawdę przydatne w codziennym bankowaniu: przy płatnościach w sklepach, w Internecie, w autobusie, pomagające lepiej rozplanować swój budżet i zachęcające do oszczędzania na ambitne cele.

W dodatku możesz zyskać nie tylko zniżki w dobrych sklepach, ale i zwroty gotówki w ramach ofert specjalnych. Nic tylko korzystać.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

ING Bank Śląski posiada kompleksową ofertę produktową, skierowaną do różnych grup klientów – młodzieży, studentów, przedsiębiorców, zamożniejszych klientów, korporacji i samorządów.

Na propozycję banku składają się nie tylko nowoczesne konta rozliczeniowo-oszczędnościowe, lecz również innowacyjna bankowość elektroniczna i rozbudowany pakiet dodatkowych funkcjonalności.