Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto Mobi w ING Banku Śląskim

Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Użyteczność rachunku:
Promocje i bonusy:

Zalety:

Do 250 zł premii za Konto Mobi dla osób do 26 lat w ING Banku Śląskim
Do końca 24 dni
  • konto założysz bez wizyty w oddziale: przelewem z Twojego rachunku w innym banku lub za pośrednictwem kuriera
  • darmowe konto i karta debetowa
  • konto dobre dla początkującego w finansach (dobra bankowość internetowa i mobilna)

Wady:

  • bezpłatne są tylko bankomaty ING i Planet Cash
  • drogie transakcje zagraniczne i wypłaty z bankomatów zagranicznych

Opinia eksperta

Konto Mobi to dobra propozycja dla osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań, niskich opłat i dostępu do ofert specjalnych ze zniżkami i innymi atrakcjami.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Konto Mobi to propozycja ING Banku Śląskiego dla osób w wieku 13-26 lat. Założenie i prowadzenie rachunku są zupełnie darmowe, co więcej, nie trzeba zapewniać na konto stałego wpływu czy utrzymywać na nim minimalnej kwoty.

Osoby pełnoletnie otworzą Konto Mobi przez Internet. W przypadku nastolatków przed osiemnastką do otwarcia rachunku konieczna będzie wizyta w oddziale i uzyskanie zgody od jednego z rodziców. Rodzic nie musi posiadać własnego konta w ING.

Młodszym dzieciom (poniżej 14. roku życia) ING Bank Śląski wydaje kartę przedpłaconą, otwiera też Otwarte Konto Oszczędnościowe (ING nie prowadzi ROR-ów dla dzieci, które nie skończyły 13 lat).

Pełna analiza Konta Mobi w ING Banku Śląskim


Konto Mobi: opłaty i prowizje

Oto, jak prezentuje się Konto Mobi pod względem comiesięcznych opłat:

Wydanie karty spersonalizowanej, z własną grafiką, dla osób do 26 lat jest bezpłatne. Później koszt wyniesie ok. kilkunastu złotych.

Co oferuje konto dla młodych w ING?

Sprawdźmy teraz, z jakich usług i funkcji w ramach swojego Konta Mobi mogą korzystać osoby niepełnoletnie oraz dorosłe.

Konto Mobi 13-18 lat Konto Mobi 18-26 lat
Karta debetowa tak tak
Bankowość internetowa i mobilna tak tak
Płatności mobilne tak, Google Pay, Apple Pay, BlikGarmin Pay tak, Google Pay, Apple Pay, BlikGarmin Pay
Konto oszczędnościowe tak, Otwarte Konto Oszczędnościowe (OKO) tak, Otwarte Konto Oszczędnościowe (OKO)
Autooszczędzanie tak, Smart Saver tak, Smart Saver
Konto walutowe tak tak
Karta wielowalutowa nie tak
Kantor walutowy ING nie tak
Darmowa karta z własną grafiką tak tak
Limit w koncie / debet nie tak
Potrzebna zgoda rodzica tak nie

Możliwości rachunku bankowego dla nastolatków w wieku 13-18 lat

Konto młodzieżowe jest bardzo podobne do rachunku dla dorosłych. Nastolatek zakłada je na swoje imię i nazwisko, na niego również wydana jest karta płatnicza i tylko on może z niej korzystać. Otrzymuje dostęp do bankowości internetowej i mobilnej, w ramach której może zlecać przelewy, składać wnioski o nowe produkty takie jak konto walutowe czy oszczędnościowe, doładować telefon itd.

Niepełnoletni klient nie może natomiast zaciągnąć pożyczki i kredytu, wnioskować o limit w koncie ani o kartę kredytową.

Z konta młodzieżowego można wypłacić miesięcznie maks. tzw. kwotę zwykłego zarządu (obecnie ok. 6000 zł). Warunek ten dotyczy zarówno nastolatka, jak i rodzica (opiekuna prawnego).

Środki zgromadzone na koncie młodzieżowym są własnością osoby małoletniej.

Nastolatek nie może skorzystać z karty wielowalutowej (dysponuje jedynie kartą w PLN) ani z kantoru internetowego ING.

Co może rodzic w ramach konta nieletniego dziecka?

Rodzic (lub inny opiekun prawny) ma prawo kontrolować finanse swojego niepełnoletniego dziecka. W praktyce oznacza to, że może m.in.: zablokować konkretne transakcje, ustanowić limity przelewów, limity płatności kartą i wypłat środków z bankomatów lub pobrać środki z rachunku w ramach kwoty zwykłego zarządu.

Zarządzanie rachunkiem niepełnoletniego dziecka odbywa się wyłącznie w oddziale. Z kolei podgląd konta młodzieżowego dostępny jest w bankowości elektronicznej rodzica.

Co po ukończeniu 18. roku życia?

Gdy nastolatek skończy 18 lat, Konto Mobi nie jest przekształcane w inny rachunek – dalej funkcjonuje jako Konto Mobi o tym samym numerze rachunku, z tą samą kartą, historią itd. Dochodzą za to nowe usługi i funkcje (przedstawiono je w dalszej części analizy).

Po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności rodzic automatycznie traci dostęp do konta młodzieżowego i nie może już pobierać środków z tego rachunku.

Konto studenckie dla osób w wieku 18-26 lat

Konto Mobi prowadzone dla osób w wieku 18-26 lat to standardowy rachunek osobisty ze wszystkimi usługami, z jakich mogą korzystać osoby dorosłe. „Konto dla studenta” to określenie umowne, oznaczające preferencyjne prowadzenie takich rachunków dla młodych, którzy jeszcze przez kilka lat nie będą ponosić większości opłat i bankowych prowizji.

W porównaniu do konta młodzieżowego „student” może już zawnioskować o kartę kredytową czy limit w koncie. Może również podpiąć swoją kartę debetową w PLN do konta walutowego jako kartę wielowalutową oraz skorzystać z kantoru internetowego ING.

Co po ukończeniu 26. roku życia?

Gdy właściciel Konta Mobi skończy 26 lat, rachunek zostanie przekształcony w Konto Direct:

Aplikacja mobilna i bankowość internetowa Moje ING

Bankowość elektroniczna Moje ING oferuje aż 60 usług i funkcji służących do zarządzania kontem i własnymi finansami. Są to m.in. uproszczone wykonywanie przelewów, saldo widoczne po każdej operacji na rachunku, przelewy na telefon, dostęp do nowych produktów, powiadomienia push itd. Do tego dochodzą takie narzędzia jak analiza wydatków i budżetu, cele oszczędnościowe i trener finansowy.

Moje ING w ING Banku Śląskim
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona ING Banku Śląskiego.

Za pomocą bankowości internetowej i mobilnej można doładować telefon na kartę, gry oraz multimedia, a także założyć Profil Zaufany.

Niemal wszystkie usługi i funkcje bankowości internetowej dostępne są również w aplikacji mobilnej:

Płatności mobilne i szybkie przelewy w ING

W ING Banku Śląskim można skorzystać z następujących płatności mobilnych: Google Pay, Apple Pay, Blika oraz Garmin Pay (elektroniczny portfel w zegarku).

Wszystkie te rodzaje płatności mobilnych dostępne są również dla osób niepełnoletnich.

Wzory kart debetowych

W ING można wybrać standardową, pomarańczową kartę płatniczą lub debetówkę z wybraną spośród kilkudziesięciu wzorów grafiką. Bank umożliwia także stworzenie własnego, spersonalizowanego wzoru.

Standardowo koszt wydania karty debetowej z niestandardową lub własną grafiką to koszt kilkunastu złotych. Jednak dla osób do 26 lat wydanie takiej karty jest bezpłatne.

Przykładowe wzory kart w ING Banku Śląskim
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona ING Banku Śląskiego.

Oferty specjalne w Moim ING

W aplikacji Moje ING bank udostępnia kody rabatowe na zakupy w sklepach internetowych ponad 50 znanych marek. Wśród nich są m.in. Philips, Media Expert, Booking.com, Gerlach itd. Można pobrać (lub przekazać drugiej osobie) do trzech kodów dziennie. Kody należy podać przy składaniu zamówienia w sklepie. Więcej o tej usłudze znajdziesz na tej stronie banku.

Przykładowe rabaty w Moim ING
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona ING Banku Śląskiego.

Kto może otworzyć Konto Mobi?

Konto Mobi może otworzyć nastolatek w wieku 13-18 lat za zgodą jednego z opiekunów prawnych (najczęściej jest nim rodzic).

Osoba pełnoletnia w wieku 18-26 lat otwiera Konto Mobi samodzielnie. Nie jest konieczny status studenta, zaświadczenie o uczeniu się, zapewnienie regularnych wpłat czy utrzymywanie określonego salda na rachunku.

Konto Mobi i promocje

ING często organizuje promocje swoich rachunków, dzięki czemu można zdobyć atrakcyjne premie pieniężne. Sprawdź, co bank przygotował dla posiadaczy Konta Mobi.

Jak założyć Konto Mobi w ING?

Osoba pełnoletnia może założyć Konto Mobi przez Internet lub w dowolnym oddziale banku.

W przypadku osób niepełnoletnich konieczna będzie wizyta w oddziale wraz z rodzicem (lub innym opiekunem prawnym), jeżeli nie jest on klientem ING. Potrzebne będą dokumenty tożsamości rodzica i dziecka, takie jak: paszport, dowód osobisty, legitymacja szkolna oraz dokument potwierdzający pokrewieństwo między rodzicem a nastolatkiem (np. akt urodzenia).

Rodzic nie musi posiadać konta w ING Banku Śląskim; wystarczy jego zgoda na otwarcie przez rachunku przez dziecko. Natomiast jeśli jest on już klientem ING, to może sam otworzyć Konto Mobi w swojej bankowości internetowej; potrzebne będą skan dowodu osobistego dziecka lub akt urodzenia. Bank zawsze poprosi o ten drugi dokument, jeśli rodzic i dziecko noszą różne nazwiska.

Więcej o formalnościach, prawach i obowiązkach związanych z kontami dla młodych znajdziesz w naszym artykule Jak założyć konto młodzieżowe.

Przydatne produkty powiązane

Konto oszczędnościowe

Rachunek do autooszczędzania

Konto walutowe

Konto Mobi w ING Banku Śląskim: opinie, recenzja, porady

Sprawdźmy teraz, jak korzysta się z Konta Mobi na co dzień i czy ING warto polecić kolejnym osobom.

Atrakcyjność opłat

Jak widzisz, założenie i prowadzenie konta jest całkowicie darmowe – bez żadnych dodatkowych warunków. Bezpłatne jest również korzystanie z karty debetowej. Nieco gorzej przedstawia się kwestia bankomatów: bank nie pobierze prowizji za wypłatę gotówki z bankomatów ING i sieci Planet Cash, lecz w przypadku wszystkich pozostałych darmowa jest jedynie pierwsza wypłata w miesiącu.

Dla osób, które rzadko wypłacają gotówkę, nie będzie to uciążliwy warunek; jeżeli jednak często potrzebujesz korzystać z bankomatów, a w Twojej okolicy nie ma maszyn ani ING, ani Planet Cash (w wielu miastach zlokalizowanych przy sklepach sieci Biedronka), być może lepiej rozejrzeć się w naszym rankingu kont młodzieżowych za rachunkiem, które oferuje wszystkie bankomaty krajowe za darmo – a takich propozycji jest sporo.

Niezbyt interesująco przedstawiają się również opłaty w bankomatach zagranicznych. Będąc poza krajem, powinieneś uważać na wszystkie transakcje kartą, ponieważ bank każdą taką operację obciąża dodatkową prowizją.

Użyteczność rachunku

Choć konta w wersji młodzieżowej i studenckiej gwarantują wiele takich samych funkcji i narzędzi, to w niektórych obszarach dość znacznie się od siebie różnią. Wynika to zarówno z polskiego prawa, jak i wewnętrznych regulacji banku, które nakładają pewne ograniczenia na osoby niepełnoletnie. Przykładowo, osoba pełnoletnia może dowolnie rozporządzać swoimi pieniędzmi zgromadzonymi na koncie, a więc wypłacać je w dowolnej ilości, w granicach limitów, które sama wyznaczyła. Z kolei wypłaty z konta młodzieżowego nie mogą przekroczyć tzw. kwoty zwykłego zarządu, która obecnie wynosi ok. 6000 zł miesięcznie (dotyczy to każdego banku w Polsce, nie tylko ING). 

Inne różnice między Kontem Mobi dla nastolatków a tym samym rachunkiem dla studentów wynikają wyłącznie z polityki ING. Nieletni nie skorzysta np. z karty wielowalutowej ani z kantoru internetowego banku. 

Poza tym jednak Konto Mobi mogę uznać za funkcjonalne i przyjazne - zarówno dla pełnoletnich, jak i nieletnich. Nie znajdziesz istotnych różnic w bankowości internetowej i mobilnej, możesz korzystać bez przeszkód z płatności mobilnych (co nie jest wcale takie oczywiste w każdym banku) i innych funkcji dostępnych w ramach konta, np. płatności za telefon, streamingi, wnioskowanie o nowe produkty itd.

Aplikacja mobilna i bankowość internetowa

ING Bank Śląski stawia na nowoczesność i jest pionierem we wprowadzaniu technologicznych nowinek, a jego bankowość elektroniczna zawiera aż 60 funkcji związanych z zarządzaniem kontem i swoim budżetem. Jako jedna z pierwszych instytucji w Polsce udostępnił swoim klientom autoryzację mobilną, poza tym jego bankowość elektroniczna Moje ING oferuje aż 60 usług i funkcji ułatwiających zarządzanie kontem i własnymi finansami. Są to m.in. uproszczone wykonywanie przelewów, saldo widoczne po każdej operacji na rachunku, łatwa edycja danych, przelewy na telefon, dostęp do nowych produktów, powiadomienia push itd.

Co więcej, za pomocą bankowości internetowej możesz w prosty sposób doładować telefon na kartę, gry oraz multimedia.

Poza tym w ING założysz Profil Zaufany, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta i innych.

Niemal wszystkie narzędzia i funkcje dostępne są również w bankowości mobilnej, do której można w prosty i szybki sposób zalogować się odciskiem palca.

Aplikacja Moje ING potrafi analizować Twoje wydatki i budżet, oferuje Ci ponadto cele oszczędnościowe i trenera finansowego. Są to znakomite narzędzia do efektywnego zarządzania swoimi pieniędzmi, zarówno w krótkiej, jak i dłuższej perspektywie.

Być może Moje ING nie jest „piękne”, lecz z pewnością jest intuicyjne i przejrzyste, a przecież o to właśnie chodzi najbardziej w codziennym bankowaniu.

Oferta oszczędnościowa

Jeśli zależy Ci na regularnym oszczędzaniu, a jednocześnie chciałbyś mieć swobodny dostęp do swoich pieniędzy, propozycje ING powinny przypaść Ci do gustu. Flagowym produktem oszczędnościowym Banku Śląskiego jest Otwarte Konto Oszczędnościowe (OKO).

Bank nie ogranicza w żaden sposób przelewów wewnętrznych: możesz swobodnie przelewać swoje oszczędności pomiędzy swoimi rachunkami w ING i nie ponosić najmniejszych kosztów takich operacji. Prowizje mogą za to pojawić się w przypadku przelewów zewnętrznych.

Smart Saver: oszczędność na co dzień. Warto również wspomnieć o sympatycznej i całkowicie darmowej usłudze Smart Saver, polegającej na zaokrąglaniu kwot transakcji i przenoszeniu „reszty” na specjalnie do tego przeznaczony rachunek oszczędnościowy.

Ani się obejrzysz, a uzbierasz niezłą sumkę i to nawet bez specjalnego zaangażowania. Tego rodzaju narzędzia są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą wyrobić w sobie nawyk oszczędzania, choćby i drobnych kwot.

Smart Saver możesz w prosty sposób otworzyć w bankowości internetowej lub w oddziale banku. Z oszczędności zgromadzonych na rachunku skorzystasz w każdej chwili bez utraty odsetek.

Oferta walutowa

Nie jest to mocna strona Konta Mobi. Zacznijmy od tego, że każda transakcja zagraniczna, czy to bezgotówkowa, czy to wypłata gotówki w bankomacie, obłożona jest kilkuprocentową prowizją banku. W dodatku za skorzystanie z zagranicznego bankomatu bank każe sobie słono płacić: kolejne kilka procent od wartości operacji (wyjątkiem są wypłaty EUR w strefie EOG, zob. parametry rachunku). Oferta ING wypada tym słabiej, że niemało instytucji proponuje młodym wypłaty zagraniczne za darmo (zob. Karta dla nastolatka na zagraniczny wyjazd, Konto walutowe dla dziecka).

Pewnym rozwiązaniem jest podpięcie swojej standardowej karty w PLN do konta walutowego i uczynienie z niej tym samym karty wielowalutowej (czytaj więcej o tym, jak działa karta wielowalutowa). Niestety, taka możliwość dostępna jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Ponadto należy pamiętać, że karta wielowalutowa dotyczy tylko najpopularniejszych walut, w przypadku ING są to euro, dolary amerykańskie i funty brytyjskie. Podobnie przedstawia się kwestia kantoru walutowego ING; choć kantor oferuje zupełnie korzystne przeliczniki wymiany walut, to z opcji tej nie mogą korzystać nieletni.

Jakość obsługi klienta

Na przestrzeni wielu lat, w ciągu których korzystam z usług ING Banku Śląskiego, nie miałam żadnych przykrych sytuacji z tym bankiem i nigdy nie uzyskałam niepełnej czy nieprawdziwej odpowiedzi na pytania.

Jednak sporą niewygodą jest dla mnie „unowocześnienie”, którego dokonał bank kilka lat temu: usunięcie możliwości prostego wysłania wiadomości i zastąpienie jej czatem – w tym także czatem AI. Na infolinię często nie można się dodzwonić. W efekcie najczęściej pozostaje mi jedynie czat i czekanie na konsultanta – na co nie zawsze mam czas i ochotę. Moim zdaniem akurat to „unowocześnienie” najbardziej przydało się bankowi, który pewnie otrzymuje znacznie mniej wiadomości, niż otrzymywałby, gdyby udostępniał więcej kanałów.

Promocje i bonusy

Oferty specjalne w ING są miłym dodatkiem do zakładanego konta, jednak bank ewidentnie wychodzi z założenia, że największym zyskiem jest cieszenie się z jego produktów. Premie za otwarcie rachunku są nieco niższe niż u konkurencji, a akcji promocyjnych nie ma dużo; niemniej są one systematycznie odnawiane, a nagrodami w nich są bonusy w gotówce.

Od czasu do czasu ING organizuje akcje dla swoich obecnych klientów, np. chcąc zachęcić ich za pomocą premii do założenia celu oszczędnościowego lub konta emerytalnego. Ponadto w bankowości elektronicznej udostępnione są kody rabatowe do sklepów i punktów usługowych.

Konto dla młodych w ING Banku Śląskim. Podsumowanie

ING Bank Śląski stawia na nowoczesność i skłania swoich klientów – również tych młodszych – do wybierania na co dzień rozwiązań zdalnych, a nie „analogowych” (w rodzaju wizyty w oddziale czy płatności gotówką). Oznacza to, że niezależnie od tego, czy masz 13 lat, czy 20, otrzymujesz dostęp do bankowości internetowej i mobilnej, płatności mobilnych, ciekawych funkcji aplikacji, konta oszczędnościowego, walutowego czy usługi Smart Saver. Jednocześnie wiąże się z dość ograniczoną propozycją darmowych bankomatów.

Pomijając prowizje za wypłaty z bankomatów obcych (poza ING i Planet Cash), do wad Konta Mobi można zaliczyć wysokie opłaty za transakcje zagraniczne. W dodatku młodzi, którzy nie skończyli jeszcze 18 lat, są pozbawieni dostępu do karty wielowalutowej i taniego kantoru walutowego, które to narzędzia mogłyby choć trochę zmniejszyć koszty. Moim zdaniem ten obszar Konta Mobi wymaga poprawek ze strony banku.

Z drugiej strony, z Konta Mobi z pewnością wygodnie korzysta się na co dzień (pod warunkiem, że nie wyjeżdżasz z kraju...). Wspominane w analizie liczne funkcje i narzędzia związane z rachunkiem i jego bankowością elektroniczną to nie tylko miłe gadżety, ale opcje naprawdę przydatne w codziennym bankowaniu: przy płatnościach w sklepach, w Internecie, w autobusie, pomagające lepiej rozplanować swój budżet i zachęcające do oszczędzania na ambitne cele.

W dodatku możesz zyskać nie tylko zniżki w dobrych sklepach, ale i zwroty gotówki w ramach ofert specjalnych. Nic tylko korzystać.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

ING Bank Śląski posiada kompleksową ofertę produktową, skierowaną do różnych grup klientów – młodzieży, studentów, przedsiębiorców, zamożniejszych klientów, korporacji i samorządów.

Na propozycję banku składają się nie tylko nowoczesne konta rozliczeniowo-oszczędnościowe, lecz również innowacyjna bankowość elektroniczna i rozbudowany pakiet dodatkowych funkcjonalności.

Pytania i odpowiedzi: