Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl
Konto zostało wycofane z oferty. Sprawdź inne produkty i konta oferowane przez: BNP Paribas Bank Polska SA

Konto Maksymalne w BNP Paribas: tani i łatwy w obsłudze rachunek dla nastolatka

Konto Maksymalne w BNP Paribas: tani i łatwy w obsłudze rachunek dla nastolatka
Źródło: strona BGŻ BNP Paribas
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Zanim przejdziemy do szczegółowej charakterystyki rachunku, zacznijmy od istotnej informacji – Konto Maksymalne to rachunek uniwersalny, dostępny zarówno dla nastolatków, jak i studentów oraz osób dorosłych. Konto oferowane jest w dwóch wariantach, nieco różniących pod względem opłat. Wersja standardowa przeznaczona jest dla klientów, którzy ukończyli 26. rok życia, natomiast z wersji „młodzieżowo-studenckiej” mogą skorzystać osoby między 13. a 26. rokiem życia. Takie rozwiązanie ma jedną niezaprzeczalną zaletę. Jaką? Już to wyjaśniamy.

Jeśli otworzysz rachunek przeznaczony jednocześnie dla młodzieży i osób dorosłych, będziesz mógł z niego korzystać tak długo, jak zechcesz. Pamiętaj tylko, że niektóre opłaty zostaną zmienione, kiedy ukończysz 26. rok życia.

Pełna analiza Konta Maksymalnego w BNP Paribas


Najważniejsze opłaty

Naszym zdaniem idealne konto dla nastolatka powinno być przede wszystkim proste i tanie. Jest oczywiste, że skoro jeszcze nie pracujesz i nie masz stałych dochodów, uważnie liczysz każdą złotówkę. W tej sytuacji płacenie bankowi za każdą operację (np. za każdy przelew czy wypłatę gotówki z bankomatu) byłoby mocno niekomfortowe. Zapewne nie chcesz zawracać sobie głowy różnymi warunkami, które trzeba spełnić, by bank zwolnił Cię z niektórych opłat.

Na szczęście, w przypadku Konta Maksymalnego większość operacji bankowych jest całkowicie darmowych. Co więcej, te najważniejsze – prowadzenie konta i obsługa karty – są bezpłatne bezwarunkowo.

Podsumujmy: za czynności, które będziesz wykonywał najczęściej (prawdopodobnie będą to płatności przez Internet i wypłaty z różnych bankomatów w Polsce) nie zapłacisz bankowi ani grosza. Mało tego – jeśli wyjedziesz na wycieczkę do innego kraju, za darmo wypłacisz gotówkę z zagranicznych bankomatów.

W jaki sposób Konto Maksymalne może Ci ułatwić życie?

Obecnie klienci banków mogą zarządzać kontem za pomocą Internetu i aplikacji mobilnej zainstalowanej w telefonie. Także Ty po otwarciu Konta Maksymalnego otrzymasz dostęp do bankowości elektronicznej i będziesz mógł za jej pośrednictwem przeprowadzać wiele operacji, np. sprawdzić, ile środków znajduje się na koncie, zlokalizować najbliższy bankomat czy przelać pieniądze na rachunek e-sklepu, w którym właśnie zrobiłeś zakupy, itp. Ciekawym udogodnieniem, które może Ci się spodobać, jest doładowanie telefonu na kartę oraz możliwość zobaczenia na mapie sklepów ze zniżkami (w tym celu musisz wcześniej zarejestrować się w programie rabatowym mamBONUS). Aby pomóc Ci w opanowaniu tych nowych umiejętności, bank przygotował specjalny przewodnik.

Jako użytkownik bankowości elektronicznej będziesz mógł też skorzystać z wielu ciekawych udogodnień, np. płatności mobilnych Blik, Google Pay i Apple Pay. Transakcje za pomocą telefonu są szybkie, bezpieczne i wygodne, warto więc, abyś się z nimi zapoznał i stosował je w codziennym życiu. Mamy nadzieję, że pomogą Ci w tym nasze artykuły - z  tego tekstu dowiesz się, jak płacić Blikiem, natomiast tu zapoznasz się z różnymi możliwościami oferowanymi przez Google Pay.

Konto Maksymalne: czego mu brakuje?

Niestety, Konto Maksymalne ma również pewną wadę – powiązana z kontem oferta oszczędnościowa jest mało atrakcyjna i nie zachęca do systematycznego odkładania pieniędzy. Wystarczy powiedzieć, że najlepsza lokata BNP Paribas oferuje 1,3% w skali roku, a oprocentowanie pozostałych produktów (lokat i Rachunku oszczędnościowego) jest jeszcze niższe. Jeśli więc za radą swoich rodziców szukasz konta, które będzie służyło głównie pomnażaniu oszczędności, to Konto Maksymalne nie spełni Twoich oczekiwań.

Jak założyć konto?

Musisz wiedzieć, że zakładanie konta przez nastolatka przebiega nieco inaczej niż w przypadku osoby dorosłej. Osoba pełnoletnia może wypełnić wniosek o konto przez Internet, a następnie podpisać umowę rachunku w obecności kuriera, którego bank wysłał do klienta z dokumentami.

Ty również możesz złożyć wniosek internetowo, jednak umowę będziesz mógł podpisać wyłącznie w oddziale. Tak więc musisz udać się osobiście do najbliższej placówki BNP Paribas w towarzystwie opiekuna prawnego, np. jednego z rodziców.

Na miejscu pracownik banku poprosi Was o okazanie dokumentów potwierdzających Waszą tożsamość: w Twoim przypadku może być to ważna legitymacja szkolna, paszport lub dowód osobisty, natomiast Twój rodzic musi pokazać dowód (lub paszport). Konieczny będzie również numer PESEL – Twój i opiekuna.

Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy rachunku (podpis na dokumencie musisz złożyć Ty i osoba dorosła). W rezultacie Ty staniesz się właścicielem rachunku, a rodzic – jego współwłaścicielem.

O czym trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy

Zanim Ty i Twój rodzic podpiszecie dokumenty, pracownik banku może Was poprosić o wyjaśnienie kilku kwestii. Warto je omówić przed wizytą w oddziale i wypracować wspólne stanowisko.

  1. Podczas podpisywania umowy osoba dorosła może otrzymać dostęp do bankowości elektronicznej i dzięki temu sprawdzać poczynania dziecka. Uzyskanie dostępu wymaga jednak zgody nastolatka. Ustal więc z rodzicem, czy chcecie skorzystać z tego rozwiązania.
  2. Jeśli rodzic otrzyma dostęp do systemu elektronicznego banku, zostaniesz zapytany o kolejną zgodę – tym razem na to, by mógł on swobodnie korzystać z rachunku. Wówczas Twój rodzic będzie mógł przeprowadzać na Twoim koncie różne operacje bankowe: puszczać przelewy, płacić kartą za zakupy w Internecie, wpłacać i wypłacać gotówkę.

W praktyce masz więc do wyboru trzy sytuacje:

  • możesz zgodzić się, aby rodzic kontrolował przez Internet Twoje konto (jednak nie mógł nic na nim zrobić);
  • możesz zwiększyć rodzicowi zakres uprawniań i pozwolić, by mógł wykonywać na rachunku różne operacje bankowe;
  • możesz nie zgodzić się na żadną z powyższych opcji.

Podczas wizyty w oddziale warto również omówić wysokość limitów obowiązujących w przypadku transakcji bezgotówkowych oraz gotówkowych. Standardowo w BNP Paribas dzienny limit wypłat gotówki wynosi 5 tys. złotych, a dzienny limit transakcji bezgotówkowych – 50 tys. zł. Rodzic może jednak poprosić o ustanowienie mniejszych progów, adekwatnych - jego zdaniem - do wieku dziecka.

Osoba dorosła, która uzyska pełny dostęp do konta (tzn. będzie mogła przeprowadzać różne operacje bankowe), może posiadać swoją kartę debetową. Przypominamy jednak, że w przypadku dorosłych klientów (czyli osób po 26. roku życia), obowiązuje warunkowa opłata za obsługę „plastiku” w wysokości 12 zł miesięcznie - aby jej uniknąć, należy wykonać transakcje kartą na kwotę 300 zł. Jeśli Twój rodzic nie chce ponosić tej opłaty, powinien zrezygnować z karty podczas wizyty w banku.

Warto również w tym miejscu dodać, że oprócz nastolatka i opiekuna prawnego, który wspólnie z nim podpisał umowę rachunku, nikt inny nie ma dostępu do konta. Oznacza to, że drugi z rodziców nie otrzyma tzw. wglądu w rachunek (np. nie będzie mógł sprawdzić, ile pieniędzy się na nim znajduje ani wypłacić tych środków).

Skończyłeś 18 lat. Co dalej?

Jak już wiesz, Konto Maksymalne jest dostępne zarówno dla niepełnoletnich, jak i pełnoletnich klientów. Jeśli więc będziesz zadowolony z rachunku, bez przeszkód możesz nadal z niego korzystać i do 26. roku życia cieszyć się niższymi opłatami.

Być może jednak po osiągnięciu pełnoletności nie zechcesz „dzielić” się kontem z rodzicem. W takim przypadku powinieneś odwiedzić placówkę banku i przekształcić rachunek na konto indywidualne. Aby to uczynić, nie musisz mieć zgody rodzica.

Opinia redakcji

Trzeba przyznać, że dla nastolatka, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z bankowością, Konto Maksymalne może być całkiem niezłym wyborem. Korzystanie z rachunku i karty debetowej jest bezwarunkowo darmowe, do tego bank oferuje wiele innych, bezpłatnych usług, np. wypłaty z bankomatów krajowych i zagranicznych oraz przelewy internetowe. Co więcej, z preferencyjnych warunków prowadzenia konta można korzystać aż do 26. roku życia.

Ponadto rachunek jest łatwy w obsłudze i świetnie nadaje się do wykonywania prostych transakcji, takich jak drobne zakupy czy wypłata gotówki (przy czym rodzic – jeśli chce - może kontrolować stan konta oraz wydatki nastolatka). Szkoda jedynie, że powiązana z kontem oferta oszczędnościowa jest więcej niż skromna i nie zachęca do systematycznego odkładania pieniędzy.

Mimo wszystko młodzieżowa wersja Konta Maksymalnego to ciekawa propozycja, którą warto rozważyć. Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w świecie finansów, nie chcesz przejmować się bankowymi opłatami i oczekujesz od rachunku przede wszystkim prostoty, Konto Maksymalne może Ci się spodobać.

Przydatne dokumenty

  1. Tabele oplat i prowizji.pdf

O banku

BNP Paribas kieruje swoje usługi do klientów indywidualnych, firmowych, a także rolników. Misją banku jest „oferowanie w sposób odpowiedzialny innowacyjnych rozwiązań finansowych, które pomogą klientom zmienić ich świat i będą wspierać lokalną gospodarkę”.