Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto Maklerskie Elastyczne w ING

Konto Maklerskie Elastyczne w ING
Źródło: strona ING
ING - Konto z Lwem Direct - 250 zł
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Bogactwo oferty:
Funkcjonalność:
Bezpieczeństwo:

Zalety:

 • atrakcyjne warunki do handlu akcjami i ETF-ami z GPW
 • konto założysz online w bankowości internetowej ING
 • pełna integracja z systemem bankowości internetowej

Wady:

 • wysokie prowizje od handlu obligacjami korporacyjnymi
 • brak obsługi rynków zagranicznych
 • brak IKE i IKZE

Opinia eksperta

Ograniczona oferta instrumentów finansowych oraz brak IKE i IKZE to wady, przez które część inwestorów już na wstępie skreśli ofertę BM ING. Konto Maklerskie Elastyczne może jednak okazać się dobrym wyborem dla tych, którzy chcą handlować głównie akcjami spółek z warszawskiej giełdy, korzystając przy tym z prostej, przyjaznej platformy inwestycyjnej.
Marcin Kowalczyk
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Oto opis rachunku inwestycyjnego BM ING Banku Śląskiego, który pozwoli zorientować się, co ma ono do zaproponowania inwestorom.

Konto Maklerskie Elastyczne i główne cechy jego oferty

Konto Maklerskie Elastyczne to podstawowy wariant rachunku inwestycyjnego BM ING Banku Śląskiego. Jest przeznaczony dla osób, które mają dostęp do bankowości elektronicznej banku ING, przy czym nie jest to równoznaczne z tym, że muszą oni posiadać w nim rachunek osobisty.

Oto najważniejsze cechy Konta Maklerskiego Elastycznego:

 • bezwarunkowo bezpłatne założenie i prowadzenie konta,
 • możliwość inwestowania wyłącznie w instrumenty z warszawskiej GPW,
 • inwestowanie mobilne za pośrednictwem aplikacji bankowej Moje ING,
 • wysyłka dokumentu podatkowego PIT-8C.

Poniższy opis odnosi się do rachunku inwestycyjnego w wariancie Elastycznym, niemniej warto wspomnieć, że BM ING oferuje również Konto Maklerskie Aktywne. Zgodnie z sugestiami usługodawcy, konto Elastyczne powinno zainteresować osoby, które inwestują sporadycznie, natomiast Aktywne – inwestorów obracających na giełdzie kwotami rzędu minimum 30 000 zł miesięcznie.

Pełna analiza Konta Maklerskiego Elastycznego w ING


Podstawowe parametry konta

Tak prezentują się najważniejsze parametry rachunku inwestycyjnego BM ING w wariancie Elastycznym.

Dla niektórych inwestorów przedstawiona specyfikacja będzie wystarczająca, aby wstępnie zorientować się, czy Konto Maklerskie Elastyczne może sprostać ich oczekiwaniom.

Konto maklerskie w ING – opłaty i prowizje

Biuro Maklerskie ING nie nalicza opłaty za otwarcie i prowadzenie konta, natomiast stawki prowizji transakcyjnych są różne i zależą od kategorii instrumentów finansowych. W przypadku najpopularniejszych produktów, takich jak akcje, obligacje czy ETF-y, prowizja jest określona procentowo, przy czym jednocześnie obowiązuje określony kwotowo próg minimalny.

Pozostałe koszty związane z rachunkiem Elastycznym

Korzystając z rachunku Elastycznego, nie płaci się za przechowywanie papierów wartościowych, i to niezależnie od ich wartości. Bezpłatne są również wpłaty i wypłaty z konta maklerskiego (zarówno przelewem wewnętrznym, jak i zewnętrznym), a także wgląd do notowań giełdowych z prezentacją jednej najlepszej oferty kupna i sprzedaży.

Podatki i PIT 

Inwestor, który dokonuje transakcji za pośrednictwem rachunku BM ING Banku Śląskiego, musi rozliczyć się z nich z fiskusem, składając PIT-38, i ewentualnie zapłacić 19% podatek od zysków kapitałowych. Podobnie jak w przypadku innych polskich biur maklerskich można tutaj liczyć na otrzymanie formularza PIT-8C, który ułatwia wypełnienie deklaracji podatkowej.

Oferta instrumentów dostępnych poprzez Konto Maklerskie Elastyczne

Rachunek BM ING oferuje dostęp wyłącznie do instrumentów z polskiej giełdy papierów wartościowych. Za jego pośrednictwem można handlować m.in. akcjami spółek (w tym z NewConnect), obligacjami, prawami poboru, prawami do akcji czy certyfikatami inwestycyjnymi. Możliwy jest również handel instrumentami pochodnymi, w postaci kontraktów futures na indeksy, akcje czy waluty – opcje giełdowe nie są dostępne.

Jak założyć konto maklerskie w ING?

Osoby zainteresowane Kontem Elastycznym mogą je otworzyć z poziomu bankowości internetowej lub aplikacji bankowej Moje ING. Aby uzyskać do nich dostęp, wystarczy np. założyć konto osobiste tego banku lub podpisać w placówce samą umowę o korzystanie z bankowości elektronicznej.

Poniżej znajdują się szczegóły oferty podstawowego rachunku osobistego banku ING.

Niezależnie od tego, w jaki sposób klient uzyska dostęp do bankowości elektronicznej ING, z konta maklerskiego może korzystać po jego aktywacji w systemie banku. W tym celu musi jedynie wybrać odpowiednią zakładkę w aplikacji lub serwisie transakcyjnym i zatwierdzić otwarcie rachunku.

Konto Maklerskie Elastyczne: ciekawa propozycja głównie dla posiadaczy konta osobistego w banku ING

Pora na całościową ocenę konta inwestycyjnego BM ING i porównanie go z rachunkami innych domów maklerskich.

Atrakcyjność opłat

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się kosztowej stronie Konta Elastycznego.

Brak kosztów za otwarcie i prowadzenie rachunku maklerskiego ING

Bezwarunkowo darmowe rachunki maklerskie nie są dziś standardem, więc za to stawiam plus przy ofercie konta ING. Nieznaczna większość domów maklerskich pobiera stałą opłatę, która najczęściej wynosi od ok. 50 do 100 zł rocznie. Część z nich pozwala co prawda jej uniknąć, ale pod warunkiem wykonania określonej liczby operacji lub np. udzielenia zgody na wysyłkę dokumentacji elektronicznej. Ten pierwszy wymóg jest problematyczny zwłaszcza dla inwestorów średnio- i długoterminowych, którzy sporadycznie zawierają transakcje na giełdzie.

W przypadku Konta Maklerskiego Elastycznego wspomniane wymogi nie występują. Dzięki temu nawet, jeśli rachunek pozostanie przez cały rok nieużywany, nie poniesiesz z tego tytułu żadnych kosztów.

Stosunkowo niskie prowizje od handlu akcjami 

Kolejnym plusem oferty Biura Maklerskiego ING Banku Śląskiego jest relatywnie niska prowizja pobierana od zakupionych lub sprzedanych akcji. Jest ona niższa od średniej rynkowej, ale z drugiej strony, Konto Elastyczne wyraźnie odstaje pod tym względem od ścisłej czołówki – w końcu są domy maklerskie, które do pewnej wartości obrotów oferują bezprowizyjny handel.

Jeśli chciałbyś często zawierać transakcje giełdowe, to możesz rozważyć drugi wariant rachunku BM ING – Konto Maklerskie Aktywne. Jego użytkowanie wiąże się ze stałą opłatą, ale przy odpowiednim poziomie aktywności pozwala korzystać z niższych prowizji od handlu akcjami i kontraktami terminowymi. Dodatkowo zapewnia dostęp do programu Notowania 4 Max, czyli zaawansowanej aplikacji do śledzenia kursów i analizowania wykresów giełdowych.

Przeciętna oferta futuresów i dość kosztowny handel obligacjami

O ile BM ING zadbał o całkiem atrakcyjne prowizje na polskim rynku akcji, tak w przypadku obligacji jego propozycja wypada kiepsko. Pod względem kosztowym handel papierami skarbowymi wygląda jeszcze znośnie i plasuje się w okolicach średniej rynkowej, podobnie jak inwestowanie w kontrakty futures, jednak stawki dotyczące obligacji korporacyjnych są już praktycznie najwyższymi na rynku. To spory minus zwłaszcza dla inwestorów, którzy chcieliby inwestować wysokie kwoty w papiery dłużne.

Darmowe przechowywanie aktywów bez limitu i bezpłatne wypłaty na zewnętrzne konto

Atutem testowanego rachunku inwestycyjnego jest brak opłat za wypłaty środków na rachunki wewnętrzne i zewnętrzne. Niezależnie od tego, ile wykonasz tego typu transakcji, nie zapłacisz za to nawet złotówki. Dla porównania, w większości konkurencyjnych biur maklerskich obowiązuje opłata za przelewy zewnętrzne w wysokości od 0,50 zł do 5 zł.

Ważną zaletą Konta Maklerskiego Elastycznego, zwłaszcza dla zamożnych inwestorów, jest również brak jakichkolwiek opłat za przechowywanie papierów wartościowych. Co ważne, w odróżnieniu od wielu innych ofert, nie pojawiają się tu żadne limity kwotowe. Oznacza to, że o ile u konkurencji aktywa o wartości powyżej 500 tys. lub 1 mln złotych zwykle generują dodatkowe koszty, tak w BM ING możesz je trzymać na rachunku bezpłatnie.

Bogactwo oferty

Jak prezentuje się bogactwo oferty instrumentów dostępnych w BM ING?

Brak rynków zagranicznych, niepełna oferta instrumentów z GPW

Poważnym minusem konta maklerskiego ING jest brak możliwości inwestowania na rynkach zagranicznych. Co więcej, nawet oferta warszawskiej GPW została nieco okrojona i nie zawiera opcji giełdowych. Wprawdzie te ostatnie nie się są zbyt popularnymi instrumentami finansowymi, jednak ich brak dowodzi, że broker nie jest w stanie sprostać potrzebom bardziej wymagających i zaawansowanych inwestorów.

Pod względem wachlarza dostępnych instrumentów BM ING należy zaliczyć do jednych z gorszych na polskim rynku. Obecnie mniej więcej połowa domów maklerskich oferuje handel na giełdach zagranicznych, a zdecydowana większość udostępnia pełną ofertę produktów z polskiej GPW.

Funkcjonalność

Jak oceniam funkcjonalność platformy i aplikacji inwestycyjnej?

Moduł Makler i aplikacja ING Makler

Konto Maklerskie Elastyczne warto docenić za nowoczesny i intuicyjny Moduł Makler, dostępny z poziomu bankowości elektronicznej Moje ING. Za jego pomocą w prosty sposób zyskasz podgląd papierów wartościowych znajdujących się na rachunku, sprawdzisz wygodnie, co aktualnie dzieje się na rynku, a także bez trudu złożysz zlecenie kupna lub sprzedaży interesujących Cię instrumentów. Zwróć uwagę, że w tym wypadku niejako z jednego miejsca masz dostęp do konta bankowego i inwestycyjnego. Między innymi z tego względu wybór oferty BM ING może sprawdzić się zwłaszcza u tych, którzy chcieliby korzystać z obu produktów tego banku.

Moduł Makler przygotowano w wersji zarówno na komputer, jak i na tablet oraz telefon. Wcześniej posiadacze Konta Maklerskiego Elastycznego alternatywnie mogli korzystać z ING Makler Mobile (osobnej aplikacji opracowanej z myślą o smartfonach), jednak od 2022 roku nie jest już ona dostępna.

Przyjazna aplikacja i platforma inwestycyjna, ale…

Złośliwi powiedzą, że biuro maklerskie ING Banku Śląskiego oferuje niewiele, a to, co już oferuje, i tak nie działa. Nieprzychylne opinie na temat brokera to skutek głównie potężnej awarii z grudnia 2020 roku, która tysiącom jego klientów odcięła na kilka dni dostęp do rachunków maklerskich. Aby ratować wizerunek, BM ING szybko wprowadziło kilka atrakcyjnych rekompensat, jednak niejeden inwestor uznał tę wpadkę za niedopuszczalną i zdecydował się przejść do konkurencji.

Podkreślam, że mnie osobiście z platformy ING korzystało się naprawdę przyjemnie i uznaję ją za jedną z najbardziej przyjaznych na rynku. Nie mam również żadnych zastrzeżeń co do jakości obsługi klienta. Niezależnie od wybranej formy kontaktu z biurem maklerskim, mogłem liczyć na szybkie i pomocne odpowiedzi.

Mam jednak świadomość, że część klientów brokera ma negatywne doświadczenia i skarży się na problemy z działaniem Maklera. Mnie akurat udało się ich uniknąć, ale jeśli chcesz założyć konto maklerskie w BM ING, miej na uwadze również opinie pozostałych użytkowników. Na ich podstawie można ocenić, że rachunek może nie być dobrym wyborem np. dla daytraderów i pozostałych inwestorów, którzy dość często zawierają transakcje giełdowe i potrzebują dostępu do niezawodnego systemu.

Bezpieczeństwo

Ponieważ BM ING Banku Śląskiego jest polskim podmiotem, korzystając z jego konta inwestycyjnego podlegasz polskim przepisom i gwarancjom – tak samo wygląda to w przypadku pozostałych rodzimych domów maklerskich.

W myśl obowiązujących regulacji, Twoje środki pieniężne na rachunku maklerskim są w pełni chronione do równowartości 3000 EUR, natomiast w przypadku kwoty od ponad 3000 do 22 000 EUR zabezpieczenie sięga 90%. Posiadane przez Ciebie instrumenty finansowe są z kolei bezpieczne w 100%, niezależnie od ich wartości. Pieczę nad nimi sprawuje bowiem nie dom maklerski, lecz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, który w tym kontekście pełni rolę swego rodzaju sejfu dla akcji i pozostałych instrumentów.

Konto maklerskie ING – czy warto skorzystać z oferty?

Konto Maklerskie Elastyczne ma swoje wady, ale mimo wszystko to wciąż przyzwoity rachunek inwestycyjny. Decydują o tym przede wszystkim: prosta i wygodna obsługa platformy handlowej, brak opłat za korzystanie z konta, dość niskie prowizje od handlu akcjami i ETF-ami, a także darmowe przelewy zewnętrzne oraz bezpłatne przechowywanie papierów wartościowych. Na plus należy zaliczyć także pełną integralność modułu służącego do inwestowania z systemem bankowości internetowej Moje ING.

Warto przy tym dodać, że aby uzyskać dostęp do bankowości elektronicznej i założyć konto maklerskie, nie musisz posiadać rachunku osobistego w ING. Faktem jest jednak, że ten ostatni często objęty jest ciekawymi promocjami, z których wręcz nie wypada nie skorzystać. Dodajmy przy tym, że rachunek bankowy ING regularnie plasuje się w czołówce naszego rankingu kont osobistych, więc uczynienie go swoim centrum finansowo-inwestycyjnym może okazać się całkiem rozsądnym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie jesteś tym zainteresowany, to wybór konta maklerskiego BM ING nie ma większego sensu – na rynku są o wiele lepsze oferty.

Jeśli chodzi o mankamenty Konta Elastycznego, to najpoważniejszym jest wąska oferta instrumentów finansowych. Nie oferuje ono dostępu do akcji zagranicznych ani opcji na WIG20. Istotnymi minusami są również wysokie na tle konkurencji prowizje od handlu obligacjami korporacyjnymi, a także brak zaawansowanych wykresów giełdowych i narzędzi analizy technicznej.

Mając na uwadze powyższe, Konto Maklerskie Elastyczne należy uznać za dobry wybór dla biernych i średnioaktywnych inwestorów, którzy sporadycznie handlują przede wszystkim akcjami spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Ma wprawdzie ograniczoną ofertę inwestycyjną, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza nim założyć drugi rachunek w innej instytucji, który będzie wykorzystywany np. do handlu obligacjami, opcjami lub instrumentami z rynków zagranicznych. W ten sposób uzyskasz pakiet, który sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach.

Przydatne dokumenty

 1. Tabela opłat i prowizji
 2. Regulamin świadczenia usług maklerskich

O instytucji

Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego (do 1 czerwca 2016 r. Dom Maklerski ING Securities) jest wyodrębnioną organizacyjnie jednostką banku ING. Prowadzi działalność na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, jest uczestnikiem systemu rekompensat prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych w Warszawie oraz członkiem Izby Domów Maklerskich.

W 2016 r. firma podjęła decyzję o zakończeniu działalności maklerskiej dla inwestorów instytucjonalnych, skupiając się na obsłudze klientów detalicznych oraz bankowości inwestycyjnej.