Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto Maklerskie Elastyczne w ING – nowoczesny i wygodny rachunek inwestycyjny

Konto Maklerskie Elastyczne w ING – nowoczesny i wygodny rachunek inwestycyjny
Źródło: strona ING
ING - Konto z Lwem Direct - 160 zł
Ocena:

Zalety:

  • konto założysz online w bankowości internetowej ING
  • niskie prowizje od handlu funduszami ETF, akcjami i obligacjami skarbowymi
  • bardzo dobry wybór dla day tradera oraz inwestora średnio- i długoterminowego
  • pełna integracja z systemem bankowości internetowej

Wady:

  • wysokie prowizje od handlu obligacjami korporacyjnymi
  • brak obsługi rynków zagranicznych

Opinia eksperta

Konto Maklerskie Elastyczne może okazać się dobrym wyborem zarówno dla aktywnych jak i biernych inwestorów, którzy handlują przede wszystkim akcjami spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.
Rafał Janik
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Z naszej analizy dowiesz się również jak konto oferowane przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego prezentuje się na tle swojej konkurencji. 

Pełna analiza Konta Maklerskiego Elastycznego w ING


Podstawowe parametry konta

Po awarii modułu Makler BM ING zdecydowało się zrezygnować z pobierania prowizji za transakcje. Promocja obejmuje wszystkie instrumenty giełdowe i trwa do końca grudnia 2020 roku. Pisaliśmy o tym tutaj.

Brak kosztów za otwarcie i prowadzenie rachunku

Pierwszą rzeczą, na którą zwróciliśmy uwagę podczas testowania Konta Maklerskiego Elastycznego, jest całkowity brak opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku.

Stanowi to duży plus na tle ofert konkurencyjnych biur maklerskich, gdzie zazwyczaj obowiązuje stała opłata w wysokości kilkudziesięciu złotych rocznie. W niektórych przypadkach da się jej co prawda uniknąć, ale warunkiem jest wykonanie określonej liczby operacji. To z kolei przekłada się na konieczność opłacenia prowizji maklerskich i uszczupla nasz portfel.

W przypadku Konta Maklerskiego Elastycznego takiego wymogu nie ma. Dzięki temu nawet, jeśli rachunek pozostanie przez cały rok nieużywany, nie poniesiemy z tego tytułu jakichkolwiek kosztów.

Koszt otwarcia i posiadania rachunku

Rodzaj opłaty

Konto Elastyczne

Rynkowa średnia*

Opłata za otwarcie rachunku

0 zł

0 zł

Opłata za prowadzenie rachunku (w skali rocznej)

0 zł

32 zł

*Wyliczona jako średnia wartość opłat dla wszystkich 15 analizowanych przez nas rachunków maklerskich przy założeniu, że konto pozostaje przez cały rok nieaktywne.

Niska prowizja od handlu akcjami

Kolejnym plusem oferty Biura Maklerskiego ING Banku Śląskiego jest niska prowizja pobierana od zakupionych lub sprzedanych akcji. Jej wysokość wynosi tylko 0,30% (min. 3 zł) wartości zawieranej transakcji.

Przykładowo – kupując akcje za 10 tys. zł, kwota zapłaconej prowizji wyniesie jedynie 30 zł. W przypadku większości konkurencyjnych ofert byłby to wydatek o 8-9 zł wyższy. Choć ta różnica z pozoru wydaje się niewielka, to przy większej liczbie zawieranych transakcji wybór Konta Maklerskiego Elastycznego może być źródłem naprawdę dużych oszczędności.

Prowizje od handlu akcjami

Instrument

Konto Elastyczne

Rynkowa średnia*

Akcje

0,30% min. 3 zł wartości transakcji

0,35%

*Wyliczona jako średnia wartość prowizji dla wszystkich 15 analizowanych przez nas rachunków maklerskich.

Prowizje od transakcji instrumentami pochodnymi

W przypadku handlu instrumentami pochodnymi, koszty zawierania transakcji z użyciem Konta Maklerskiego Elastycznego są już zbliżone do rynkowej średniej. Oznacza to, że za kupno lub sprzedaż kontraktu terminowego na indeks WIG20 lub mWIG40 zapłacimy 9 zł.

Na rynkowym poziomie znajdują się także opłaty od transakcji kontraktami na akcje oraz opcjami. W pierwszym przypadku za każdą taką operację zapłacimy 3 zł, natomiast w przypadku opcji będzie to 2,5% ich nominalnej wartości.

W ING wyraźnie taniej możemy obracać natomiast kontraktami na waluty. Tutaj koszt wynosi tylko 0,50 zł za jedną taką operację, co jest wartością ponad 2-krotnie niższą niż średnia u konkurencji.

Prowizje od handlu instrumentami pochodnymi

Instrument

Konto Elastyczne

Rynkowa średnia*

Kontrakty terminowe na indeksy

9,00 zł za szt.

8,70 zł za szt.

Kontrakty terminowe na waluty

0,50 zł za szt.

1,04 zł za szt.

Kontrakty terminowe na akcje

3,00 zł za szt.

3,06 zł za szt.

Opcje

2,5% wartości transakcji min. 1,50 zł max. 12 zł

2,05% wartości transakcji

*Wyliczona jako średnia wartość prowizji dla wszystkich 15 analizowanych przez nas rachunków maklerskich.

Koszt handlu obligacjami najwyższy na rynku (z jednym wyjątkiem!)

Jeśli maklerzy z ING myślą o przyciągnięciu do siebie osób zainteresowanych inwestowaniem w obligacje, to naszym zdaniem powinni zacząć od radykalnego obniżenia prowizji pobieranych z tego tytułu. Aktualnie posiadacze Konta Maklerskiego Elastycznego za handel nimi zapłacą standardowo aż 0,30% (min. 3 zł) wartości transakcji.

To tyle samo co w przypadku inwestycji w akcje i zarazem najgorszy wynik na rynku. Dla porównania – przeciętna dla pozostałych biur maklerskich to niespełna 0,19%. W przypadku zlecenia o wartości 10 tys. zł przekłada się to na przeszło 11 zł różnicy w zapłaconej prowizji.

Aby zachować obiektywizm naszej analizy, musimy jednak poinformować o aktualnie trwającej promocji na zakup i sprzedaż obligacji skarbowych. Promocyjna stawka wynosi zaledwie 0,1% wartości transakcji, co plasuje Konto Elastyczne w ścisłej czołówce biur maklerskich. Mamy więc tutaj bardzo nietypową sytuację, gdzie zakup za pośrednictwem ING popularnych “skarbówek” jest bardzo atrakcyjny, ale z drugiej nabycie obligacji korporacyjnych i innych instrumentów dłużnych jest już mało opłacalne.

Prowizje od handlu obligacjami

Instrument

Konto Elastyczne

Rynkowa średnia*

Obligacje

0,30% min. 3 zł wartości transakcji**

0,175%

*Wyliczona jako średnia wartość prowizji dla wszystkich 15 analizowanych przez nas rachunków maklerskich. ** W przypadku obligacji skarbowych obowiązuje promocyjna stawka wynosząca 0,1% wartości transakcji.

Atrakcyjne prowizje dla daytraderów

W taryfie opłat i prowizji Konta Maklerskiego Elastycznego przewidziano również atrakcyjne prowizje dla daytraderów, czyli osób, które w ramach jednej sesji giełdowej dokonują zarówno kupna jak i sprzedaży tego samego instrumentu finansowego. W przypadku akcji prowizja od transakcji odwrotnej wynosi zaledwie 0,2% jej wartości, natomiast dla kontraktów na indeksy jest to zaledwie 6 zł.

Przykładowo – kupując 100 akcji PKO BP, obowiązująca stawka prowizji wyniesie 0,30%, ale jeśli ich sprzedaż nastąpi jeszcze przed końcowym dzwonkiem na warszawskim parkiecie, od tej drugiej transakcji zostanie pobrane już tylko 0,20% prowizji. Podobnie będzie w przypadku kontraktów terminowych.

Prowizje od transakcji daytradingowych

Instrument

Konto Elastyczne

Rynkowa średnia*

Akcje

0,20% wartości transakcji

0,20%

Kontrakty terminowe na indeksy

6 zł za szt.

6 zł za szt.

*Wyliczona jako średnia wartość prowizji dla wszystkich 15 analizowanych przez nas rachunków maklerskich.

Łatwy dostęp do konta

Analizując Konto Maklerskie Elastyczne, zwróciliśmy uwagę na nowoczesny i intuicyjny Moduł Makler dostępny z poziomu bankowości internetowej Moje ING. Za jego pomocą w bardzo prosty sposób zyskamy podgląd papierów wartościowych znajdujących się na naszym rachunku, jak także bez trudu złożymy zlecenie kupna lub sprzedaży interesujących nas instrumentów.

Moduł Makler pozwala także na szybki podgląd tego, co aktualnie dzieje na rynku giełdowym. Moduł przygotowano w wersji zarówno na komputer, jak i na tablet oraz telefon. Posiadacze Konta Maklerskiego Elastycznego alternatywnie mogą korzystać z ING Makler Mobile – aplikacji opracowanej z myślą o smartfonach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza wymienionymi wcześniej plusami, niewątpliwym atutem testowanego przez nas rachunku inwestycyjnego jest także brak opłat za wypłaty środków na rachunek zewnętrzny w innym banku. Niezależnie od tego, ile dokonamy tego typu transakcji, nigdy nie zapłacimy za to nawet złotówki. Dla porównania – w większości konkurencyjnych biur maklerskich obowiązuje opłata w wysokości od 0,50 zł do 5 zł.

Dodatkowym atutem Konta Maklerskiego Elastycznego jest również brak opłat za przechowywanie papierów wartościowych o wartości do 1 mln zł.

Natomiast, jeśli ktoś chciałby aktywnie inwestować na rynkach zagranicznych, będzie niestety musiał wybrać inną ofertę – Biuro Maklerskie ING niestety nie oferuje tego typu usługi.

Jak otworzyć konto maklerskie w ING?

Konto Maklerskie Elastyczne najłatwiej jest otworzyć z poziomu bankowości elektronicznej ING. W ten sposób zyskamy między innymi przydatną integrację z pozostałymi rachunkami w tym banku. Przede wszystkim kontem osobistym oraz bezpłatnym, dobrze oprocentowanym rachunkiem oszczędnościowym.

Warto podkreślić, że rachunek osobisty jest często objęty ciekawymi promocjami, z których po prostu nie wypada nie skorzystać 😉.

Zasilenie rachunku maklerskiego z konta osobistego jest darmowe, wygodne i realizowane w czasie rzeczywistym, także w weekendy.

Naszym zdaniem

Konto Maklerskie Elastyczne to jeden z najlepszych dostępnych na rynku rachunków inwestycyjnych. Decydują o tym przede wszystkim: brak opłat za otwarcie i korzystanie z konta, niskie prowizje od handlu większością instrumentów, a także darmowe przelewy zewnętrzne. Zdecydowanie na plus należy zaliczyć także pełną integralność modułu służącego do inwestowania z systemem bankowości internetowej Moje ING.

Konto Maklerskie Elastyczne nie jest jednak wolne od wad. Najpoważniejszą są bardzo wysokie na tle konkurencji prowizje od handlu obligacjami korporacyjnymi. Jest to czynnik, który w oczach wielu inwestorów, lokujących swój kapitał wyłącznie w bezpieczne instrumenty, mocno zniechęca do oferty Bura Maklerskiego ING. Z rachunku nie skorzystają również inwestorzy, chcący mieć dostęp do rynków zagranicznych. Tego typu usługa nie jest po prostu dostępna.

Podsumowując – Konto Maklerskie Elastyczne to doskonały wybór zarówno dla aktywnych jak i biernych inwestorów, którzy handlują przede wszystkim akcjami spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.

Natomiast tych szukających innych klas aktywów, takich jak obligacje, analizowana oferta prawie na pewno nie usatysfakcjonuje. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie z dwóch rachunków — jednego, darmowego w ING (do akcji) i drugiego (w innym miejscu) do obsługi obligacji lub rynków zagranicznych. W ten sposób uzyskamy doskonały pakiet, który sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach.

Przydatne dokumenty

  1. Tabela Opłat i Prowizji Maklerskich
  2. Regulamin świadczenia usług maklerskich

O instytucji

Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego (do 1 czerwca 2016 r. Dom Maklerski ING Securities) jest wyodrębnioną organizacyjnie jednostką banku ING. Prowadzi działalność na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, jest uczestnikiem systemu rekompensat prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych w Warszawie oraz członkiem Izby Domów Maklerskich.

W 2016 r. firma podjęła decyzję o zakończeniu działalności maklerskiej dla inwestorów instytucjonalnych, skupiając się na obsłudze klientów detalicznych oraz bankowości inwestycyjnej.