Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto Maklerskie Elastyczne w ING – wygodny i darmowy rachunek inwestycyjny

Konto Maklerskie Elastyczne w ING – wygodny i darmowy rachunek inwestycyjny
Źródło: strona ING
ING - Konto z Lwem Direct - 200 zł
Ocena:

Zalety:

  • bardzo niskie prowizje od handlu funduszami ETF i obligacjami skarbowymi
  • atrakcyjne warunki do handlu akcjami
  • konto założysz online w bankowości internetowej ING
  • pełna integracja z systemem bankowości internetowej

Wady:

  • wysokie prowizje od handlu obligacjami korporacyjnymi
  • brak obsługi rynków zagranicznych
  • brak IKE i IKZE

Opinia eksperta

Ograniczona oferta instrumentów finansowych oraz brak IKE i IKZE to wady, przez które część inwestorów już na wstępie skreśli Konto Elastyczne. Rachunek może jednak okazać się dobrym wyborem dla tych, którzy chcą handlować głównie akcjami spółek z warszawskiej giełdy, korzystając przy tym z przyjaznej platformy inwestycyjnej.
Marcin Kowalczyk
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Złośliwi powiedzą, że biuro maklerskie ING Banku Śląskiego oferuje niewiele, a to, co już oferuje, i tak nie działa. Nieprzychylne opinie na temat brokera to skutek głównie potężnej awarii z grudnia 2020 roku, która tysiącom jego klientów odcięła na kilka dni dostęp do rachunku maklerskiego. Aby ratować wizerunek, BM ING szybko wprowadziło kilka atrakcyjnych rekompensat (więcej pisaliśmy o nich tutaj), jednak niejeden inwestor uznał tę wpadkę za niedopuszczalną i zdecydował się przejść do konkurencji.

Awarie tej skali, którą zaliczył broker ze Śląska, zdarzają się w świecie inwestycji bardzo rzadko. Przyjęliśmy, że do kolejnej już nie dopuści i dlatego, analizując ofertę podstawowego konta maklerskiego ING, nie ocenialiśmy jakości działania jego usług (siłą rzeczy byłoby to dość subiektywne). W analizie skupiliśmy się na obszarach, w których rachunek można obiektywnie ocenić i porównać z ofertami konkurencji.

Pełna analiza Konta Maklerskiego Elastycznego w ING


Podstawowe parametry konta

Brak kosztów za otwarcie i prowadzenie rachunku maklerskiego ING

Pierwszą rzeczą, na którą zwróciliśmy uwagę podczas testowania Konta Maklerskiego Elastycznego, jest darmowe prowadzenie rachunku.

Bezpłatne rachunki maklerskie nie są dziś standardem, więc za to stawiamy plus przy ofercie konta ING. Nieznaczna większość domów maklerskich pobiera stałą opłatę, która najczęściej wynosi od ok. 50 do 100 zł rocznie. Część z nich pozwala co prawda jej uniknąć, ale pod warunkiem wykonania określonej liczby operacji lub np. udzielenia zgody na wysyłkę dokumentacji elektronicznej. Ten pierwszy wymóg jest problematyczny zwłaszcza dla inwestorów średnio- i długoterminowych, którzy sporadycznie zawierają transakcje na giełdzie.

W przypadku Konta Maklerskiego Elastycznego wspomniane wymogi nie występują. Dzięki temu, nawet jeśli rachunek pozostanie przez cały rok nieużywany, nie poniesiesz z tego tytułu żadnych kosztów.

Koszt otwarcia i posiadania rachunku

Rodzaj opłaty

Konto Elastyczne

Rynkowa średnia*

Opłata za otwarcie rachunku

0 zł

0 zł

Opłata za prowadzenie rachunku (w skali rocznej)

0 zł

34 zł

*Wyliczona jako średnia wartość opłat dla wszystkich 15 analizowanych przez nas rachunków maklerskich przy założeniu, że konto pozostaje przez cały rok nieaktywne.

Niska prowizja od handlu akcjami

Kolejnym plusem oferty Biura Maklerskiego ING Banku Śląskiego jest niska prowizja pobierana od zakupionych lub sprzedanych akcji. Jej wysokość wynosi tylko 0,30% (min. 5 zł) wartości zawieranej transakcji.

Przykładowo, zakup akcji za 10 tys. zł będzie obarczony prowizją w wysokości 30 zł. W przypadku większości konkurencyjnych ofert byłby to wydatek o 8-9 zł wyższy. Choć ta różnica z pozoru wydaje się niewielka, to przy większej liczbie zawieranych transakcji wybór Konta Maklerskiego Elastycznego może być źródłem naprawdę dużych oszczędności. Dodajmy, że w tym zakresie wyraźnie lepsze warunki oferuje obecnie jedynie rachunek maklerski XTB.

Prowizje od handlu akcjami

Instrument

Konto Elastyczne

Rynkowa średnia*

Akcje

0,30% min. 5 zł wartości transakcji

0,32%

*Wyliczona jako średnia wartość prowizji dla wszystkich 15 analizowanych przez nas rachunków maklerskich.

Tanie obligacje skarbowe i drogie obligacje korporacyjne

O ile maklerzy z ING zadbali o atrakcyjne prowizje na rynku akcji, tak w przypadku obligacji ich propozycja wypada źle, a nawet bardzo źle. Aktualnie posiadacze Konta Maklerskiego Elastycznego za handel nimi płacą standardowo aż 0,30% (min. 5 zł) wartości transakcji. To tyle samo, co w przypadku inwestycji w akcje i zarazem najgorszy wynik na rynku! Dla porównania, średnia dla pozostałych domów maklerskich wynosi raptem 0,19%. W przypadku zlecenia o wartości 10 tys. zł przekłada się to na 11 zł różnicy w zapłaconej prowizji.

Trzeba jednak podkreślić, że powyższe stawki nie obejmują zakupu i sprzedaży obligacji skarbowych notowanych na GPW. W ich przypadku prowizja transakcyjna jest niezwykle atrakcyjna i wynosi zaledwie 0,1% wartości transakcji, co plasuje Konto Elastyczne w ścisłej czołówce biur maklerskich.

Mamy więc tutaj nietypową sytuację, gdzie zakup za pośrednictwem ING popularnych „skarbówek” jest bardzo atrakcyjny, a nabywanie obligacji korporacyjnych i innych instrumentów dłużnych – wyjątkowo mało opłacalne.

Prowizje od handlu obligacjami

Instrument

Konto Elastyczne

Rynkowa średnia*

Obligacje

0,10% min. 5 zł wartości transakcji dla obligacji skarbowych

0,30% min. 5 zł wartości transakcji dla pozostałych instrumentów dłużnych

0,19%

*Wyliczona jako średnia wartość prowizji dla wszystkich 15 analizowanych przez nas rachunków maklerskich.

Co rachunek maklerski ING oferuje day traderom?

W taryfie opłat i prowizji Konta Maklerskiego Elastycznego przewidziano również całkiem atrakcyjne prowizje dla day traderów, czyli osób, które w ramach jednej sesji giełdowej dokonują zarówno kupna, jak i sprzedaży tego samego instrumentu finansowego. Preferencyjne warunki obejmują jednak jedynie transakcje odwrotne na kontraktach indeksowych, w przypadku których prowizja wynosi 6 zł.

Jeśli zatem kupisz np. 1 kontrakt na WIG20, to standardowa stawka prowizji wyniesie 9 zł, ale sprzedając go jeszcze podczas tej samej sesji, za tę drugą transakcję zapłacisz już tylko 6 zł. Obniżka jest spora, ale warto podkreślić, że w innych domach maklerskich day trading odbywa się na podobnych warunkach (średnia prowizja dla kontraktów to właśnie 6 zł), a w niektórych z nich day traderzy mogą dodatkowo liczyć na niższe stawki np. w przypadku handlu akcjami czy innymi kontraktami.

W tym miejscu warto wspomnieć, że BM ING Banku Śląskiego oferuje również Konto Maklerskie Aktywne, który może zainteresować day traderów oraz pozostałych inwestorów, którzy zawierają dużą liczbę transakcji. Rachunek jest płatny, ale przy odpowiednim poziomie aktywności pozwala korzystać z wyraźnie niższych prowizji od handlu akcjami i kontraktami terminowymi. Dodatkowo zapewnia dostęp do programu Notowania 4 Max, czyli zaawansowanej aplikacji do śledzenia kursów i analizowania wykresów giełdowych.

Przyjazna platforma inwestycyjna, ale…

Analizując Konto Maklerskie Elastyczne, zwróciliśmy uwagę na nowoczesny i intuicyjny Moduł Makler dostępny z poziomu bankowości internetowej Moje ING. Za jego pomocą w bardzo prosty sposób zyskasz podgląd papierów wartościowych znajdujących się na rachunku, a także bez trudu złożysz zlecenie kupna lub sprzedaży interesujących Cię instrumentów.

Moduł Makler pozwala również na szybki podgląd tego, co aktualnie dzieje się na rynku giełdowym. Przygotowano go w wersji zarówno na komputer, jak i na tablet oraz telefon. Posiadacze Konta Maklerskiego Elastycznego alternatywnie mogą korzystać z aplikacji ING Makler Mobile – narzędzia opracowanego z myślą o smartfonach.

Z platformy ING korzystało nam się naprawdę przyjemnie i uznajemy ją za jedną z najbardziej przyjaznych na rynku. Mamy jednak świadomość, że część klientów domu maklerskiego ma negatywne doświadczenia i skarży się na problemy z jej działaniem. Nam akurat udało się ich uniknąć, ale jeśli chcesz założyć konto maklerskie w BM ING, miej na uwadze również opinie pozostałych użytkowników. Na ich podstawie możemy ocenić, że rachunek może nie być najlepszym wyborem np. dla day traderów oraz pozostałych inwestorów, którzy często zawierają transakcje na giełdzie i potrzebują niezawodnego systemu transakcyjnego.

Prowizje od transakcji instrumentami pochodnymi

W przypadku handlu instrumentami pochodnymi, koszty zawierania transakcji za pośrednictwem Konta Maklerskiego Elastycznego są już zbliżone do rynkowej średniej. Za kupno lub sprzedaż kontraktu terminowego na indeks WIG20 lub mWIG40 zapłacisz 9 zł. To rynkowy standard, ale miej na uwadze, że Konto Elastyczne nie pozwala korzystać z niższych opłat po przekroczeniu określonego poziomu obrotów – część ofert innych biur maklerskich przewiduje to udogodnienie.

W ING na rynkowym poziomie znajdują się także opłaty od transakcji kontraktami na akcje, które wynoszą 3 zł, ale za to taniej można obracać kontraktami na waluty. W tym drugim przypadku koszt wynosi 0,50 zł za jedną taką operację, co jest wartością 2-krotnie niższą niż średnia u konkurencji. Broker plasuje się pod tym względem w czołówce, ale trzeba podkreślić, że przeciętny wynik rynkowy wyraźnie zawyża jedna z konkurencyjnych ofert.

Sporym minusem konta maklerskiego ING jest niemożność inwestowania w opcje giełdowe. Nie są one zbyt popularnymi instrumentami finansowymi, ale ich brak tylko przypomina, że broker nie jest w stanie sprostać potrzebom bardziej wymagających i zaawansowanych inwestorów.

Prowizje od transakcji instrumentami pochodnymi

Instrument

Konto Elastyczne

Rynkowa średnia*

Kontrakty terminowe na indeksy

9,00 zł za szt.

8,66 zł za szt.

Kontrakty terminowe na waluty

0,50 zł za szt.

1,00 zł za szt.

Kontrakty terminowe na akcje

3,00 zł za szt.

3,07 zł za szt.

*Wyliczona jako średnia wartość prowizji dla wszystkich 15 analizowanych przez nas rachunków maklerskich.

Konto Maklerskie Elastyczne – inne ważne elementy oferty

Poza wymienionymi wcześniej plusami, niewątpliwym atutem testowanego przez nas rachunku inwestycyjnego jest także brak opłat za wypłaty środków na rachunek zewnętrzny w innym banku. Niezależnie od tego, ile tego typu transakcji dokonasz, nie zapłacisz za to nawet złotówki. Dla porównania, w większości konkurencyjnych biur maklerskich obowiązuje opłata w wysokości od 0,50 zł do nawet 5 zł.

Ważnym atutem Konta Maklerskiego Elastycznego jest również brak opłat za przechowywanie papierów wartościowych. Co ważne, w odróżnieniu od wielu innych ofert, nie podlega ono żadnym limitom kwotowym. Oznacza to, że o ile u konkurencji aktywa o wartości powyżej 500 tys. lub 1 mln złotych zwykle generują dodatkowe koszty, tak w BM ING możesz je trzymać na rachunku bezpłatnie.

Jak już wspomnieliśmy, broker nie daje natomiast możliwości handlowania na rynkach zagranicznych, ani inwestowania na giełdzie w ramach IKE oraz IKZE. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu usługami, będziesz musiał wybrać inną ofertę.

Jak założyć konto maklerskie w ING?

jeśli jesteś zainteresowany ofertą, możesz otworzyć Konto Maklerskie Elastyczne z poziomu bankowości elektronicznej ING. W ten sposób zyskasz m.in. przydatną integrację z pozostałymi rachunkami w tym banku, przede wszystkim kontem osobistym i oszczędnościowym.

Warto podkreślić, że aby uzyskać dostęp do bankowości elektronicznej i założyć konto maklerskie, nie musisz posiadać rachunku osobistego w ING. Faktem jest jednak, że ten ostatni często objęty jest ciekawymi promocjami, z których wręcz nie wypada nie skorzystać. Dodajmy przy tym, że rachunek regularnie plasuje się w czołówce naszego rankingu kont osobistych, więc uczynienie go swoim centrum finansowo-inwestycyjnym może okazać się całkiem rozsądnym rozwiązaniem.

Zasilenie rachunku maklerskiego z konta osobistego jest darmowe, wygodne i realizowane w czasie rzeczywistym, także w weekendy.

Naszym zdaniem

Konto Maklerskie Elastyczne ma swoje wady, ale mimo wszystko wciąż zalicza się do czołówki najlepszych dostępnych na rynku rachunków inwestycyjnych. Decydują o tym przede wszystkim: brak opłaty miesięcznej za korzystanie z konta, niskie prowizje od handlu akcjami i obligacjami skarbowymi, a także darmowe przelewy zewnętrzne i bezpłatne przechowywanie papierów wartościowych. Zdecydowanie na plus należy zaliczyć także pełną integralność modułu służącego do inwestowania z systemem bankowości internetowej Moje ING.

Jeśli chodzi o mankamenty Konta Elastycznego, to najpoważniejszymi są: brak możliwości inwestowania na zagranicznych rynkach finansowych, a także bardzo wysokie na tle konkurencji prowizje od handlu obligacjami korporacyjnymi. Oferta rozczaruje także tych, którzy chcieliby przeprowadzać zaawansowanie analizy wykresów, czy też handlować opcjami giełdowymi. Rachunek ING po prostu nie daje takich możliwości.

Podsumowując, Konto Maklerskie Elastyczne to całkiem dobry wybór zarówno dla aktywnych, jak i biernych inwestorów, którzy handlują przede wszystkim funduszami ETF czy akcjami notowanymi na warszawskiej giełdzie. Ma wprawdzie ograniczoną ofertę inwestycyjną, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza nim założyć drugie konto maklerskie w innej instytucji, które będzie wykorzystywane np. do handlu obligacjami, opcjami lub instrumentami z rynków zagranicznych. W ten sposób uzyskasz pakiet, który sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach.

Przydatne dokumenty

  1. Tabela opłat i prowizji
  2. Regulamin świadczenia usług maklerskich

O instytucji

Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego (do 1 czerwca 2016 r. Dom Maklerski ING Securities) jest wyodrębnioną organizacyjnie jednostką banku ING. Prowadzi działalność na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, jest uczestnikiem systemu rekompensat prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych w Warszawie oraz członkiem Izby Domów Maklerskich.

W 2016 r. firma podjęła decyzję o zakończeniu działalności maklerskiej dla inwestorów instytucjonalnych, skupiając się na obsłudze klientów detalicznych oraz bankowości inwestycyjnej.