Wróć

Santander Bank wprowadza konto dla dzieci do 13 lat

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

135 publikacji 752 komentarze

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


Santander Bank wprowadza konto dla dzieci do 13 lat
Spis treści

Konta bankowe dla młodszych dzieci to rzadkość

Rachunki dla dzieci do lat 13 to prawdziwe „rodzynki” na rynku. Dość powiedzieć, że – oprócz najnowszej oferty Santandera – możemy je założyć w zaledwie dwóch bankach (o czym możesz się przekonać, sprawdzając nasz ranking kont dziecięcych). A przecież konta dziecięce są dobrym sposobem na rozwijanie wiedzy dziecka o finansach i na kształtowanie umiejętności zarządzania swoimi pieniędzmi. Zobacz 5 powodów, dla których warto założyć konto dziecku.

Coraz więcej rodziców jest świadomych, jak ważna jest edukacja finansowa ich pociech i że w zasadzie nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach (oczywiście dostosowując się do wieku małoletniego). Ci, którzy chcieliby zamienić tradycyjną świnkę-skarbonkę na nowoczesne konto, umożliwiające dziecku odkładanie pieniędzy i naukę oszczędności, natykają się jednak najczęściej na ścianę w postaci niewielkiej liczby ofert.

Konta dla dzieci do lat 13 są tak rzadkie, ponieważ dziecko w wieku 0-13 lat nie ma zdolności do czynności prawnych, czyli po prostu nie może podpisywać wiążących umów – nie tylko o konto, ale i nawet kupna-sprzedaży. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków i dlatego nieliczne banki zdecydowały się o rozszerzenie swojej oferty o rachunki dla małych dzieci.

Teraz do ich grona dołączył Santander Bank Polska ze swoim sztandarowym Kontem Jakie Chcę. Przyjrzyjmy się dokładnie tej propozycji.

Darmowe Konto Jakie Chcę dla dzieci

Generalnie banki nie nakładają na swoich młodych klientów większych opłat i na tym tle Santander nie jest wyjątkiem. Prowadzenie Konta Jakie Chcę dla dzieci do 13 lat jest zupełnie darmowe, podobnie jak wpłaty gotówkowe w oddziałach banku. Bank nie wymaga żadnych regularnych wpłat ani utrzymywania minimalnej kwoty na rachunku.

Do konta nie może zostać wydana karta debetowa (przysługuje dzieciom, które skończą 13 lat) ani udostępniona bankowość internetowa (gdyż wymaga ona podpisania umowy przez właściciela rachunku, czyli dziecko – małoletni otrzyma dostęp do bankowości elektronicznej, gdy skończy 13 lat). Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry nowego rachunku:

Konto Jakie Chcę dla dziecka

Oferta nieaktywna
Santander Bank Polska
Konto
0 zł
Karta
niedostępne
Miesięczna opłata za kartę niedostępne

karta udostępniana jest, gdy dziecko skończy 13 lat

Bankomaty
niedostępne
Bankomaty niedostępne

karta udostępniana jest, gdy dziecko skończy 13 lat

Przelew internetowy
niedostępne
Zwykły przelew internetowy niedostępne

dostęp do bankowości internetowej udostępniany jest, gdy dziecko skończy 13 lat

Oznacza to, że obsługa konta może odbywać się w zasadzie wyłącznie w oddziale, a to wiąże się z konkretnymi kosztami. O ile bowiem wpłata gotówkowa jest darmowa, to już wypłata środków w oddziale to koszt 5 zł. Identyczna prowizja zostanie pobrana za zlecenie przelewu w placówce.

Na Konto Jakie Chcę dla dziecka można za to bez problemu przelewać środki z innych rachunków. A gromadzenie oszczędności na tym koncie jest całkiem opłacalne, o czym zaraz się przekonasz.

2,5% na Koncie Jakie Chcę do 13 lat

Santander Bank swoją ofertą próbuje zachęcić dzieci do oszczędzania i należy przyznać, że robi to całkiem skutecznie. Konto Jakie Chcę dla najmłodszych jest bowiem oprocentowane dobrą – szczególnie obecnie – stawką 2,5% w skali roku. Co prawda wyłącznie do 3 tys. zł (powyżej tej kwoty żadne oprocentowanie nie jest naliczane), ale możemy przyjąć, że dla naszych pociech granica ta powinna być w sam raz ;).

Kiedy Twoje dziecko skończy 13 lat, Konto Jakie Chce nie będzie już oprocentowane. Wtedy możecie skorzystać z naszego rankingu kont oszczędnościowych i wybrać dla siebie najlepszą ofertę.

Jak założyć dziecku Konto Jakie Chcę?

Wspominaliśmy już, że dziecko samo nie może podpisać wiążących umów i w związku z tym wszelkie formalności spoczywają na rodzicu. W przypadku Konta Jakie Chcę umowę możesz podpisać wyłącznie w oddziale, zaś obecność Twojej pociechy nie jest konieczna. Nie musisz także posiadać własnego konta w Santander Banku.

Przeczytaj także, jak otworzyć konto dziecku do 13 lat, jakich dokumentów wymaga bank i co z kontem może robić dziecko, a co rodzic.

Konto dla młodszego dziecka to rozsądny krok

Konto Jakie Chcę dla dzieci do lat 13 to nowa propozycja na bardzo ograniczonym rynku kont dziecięcych. Rachunek ten będzie bardziej przydatny jako swego rodzaju „wirtualna skarbonka” niż konto bieżące: jest dobrze oprocentowany, nie oferuje natomiast dostępu do takich narzędzi jak karta płatnicza czy bankowość elektroniczna. Mamy nadzieję, że Santander Bank planuje wdrożenie aplikacji specjalnie dla dzieci, która umożliwiałaby podgląd, jak „pracują” odsetki na koncie (taką aplikację oferuje PKO BP).

O oprocentowanym rachunku dla dziecka warto pomyśleć, gdy dziecko otrzymało lub wkrótce otrzyma nieco większe sumy: warto uczyć nasze pociechy, że pieniędzy z urodzin czy komunii lepiej nie wydawać od razu, ale odłożyć i za jakiś czas kupić za nie bardziej kosztowną rzecz. Konto dziecięce jest zatem dobrym sposobem na pierwszą edukację finansową i naukę zarządzania swoim budżetem. 

Obawiasz się, że poznawanie zasad bankowania może nie przebiegać tak, jakbyś sobie tego życzył? Uszy do góry! W naszym artykule znajdziesz praktyczne porady, jak nauczyć dziecko korzystania z konta.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy