Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl
Konto zostało wycofane z oferty. Sprawdź inne produkty i konta oferowane przez: Alior Bank

Konto HAIZ w Alior Banku

Konto HAIZ w Alior Banku
Źródło: strona Alior Banku
Ocena:
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Alior Bank do tej pory nie posiadał żadnego rachunku dedykowanego młodym czy nawet niepełnoletnim klientom. Konto HAIZ jest więc odpowiedzią na potrzeby tej coraz bardziej wymagającej grupy. Nowy rachunek nie tylko powiązany jest z nowoczesną aplikacją mobilną HAIZ, która jednocześnie jest także komunikatorem, ale, co bardzo istotne, mogą go posiadać także dzieci poniżej 13 roku życia – a to już ewenement na rynku.

Pełna analiza Konta HAIZ Alior Banku


Podstawowe parametry

Nim zdecydujesz się na otwarcie rachunku, sprawdź jego parametry.

Kto i jak może założyć konto HAIZ?

Rachunek przeznaczony jest przede wszystkim dla osób młodych i niepełnoletnich, w tym także dla dzieci poniżej 13 roku życia. Dziecko może przelać lub wypłacić w oddziale maks. 200 zł dziennie.

Dziecko – właściciel konta – może płacić kartą, wypłacać gotówkę z bankomatu, a także przelewać pieniądze. Natomiast rodzic ma wgląd w rachunek (również poprzez aplikację mobilną HAIZ) jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Klient niepełnoletni jest identyfikowany w banku na podstawie legitymacji szkolnej.

Gdy dziecko ukończyło 13 lat, do założenia konta potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego (najczęściej rodzica), natomiast w przypadku osób poniżej 13 roku życia konto zakłada rodzic.

Aplikacja mobilna HAIZ

Konto HAIZ jest ściśle powiązane z aplikacją mobilną o tej samej nazwie. Aplikacja służy zarówno dziecku, jak i rodzicom. Dzięki niej małoletni może zarządzać środkami zgromadzonymi na swoim koncie, szybko wykonywać przelewy, oszczędzać na wyznaczone cele, a nawet doładować telefon.

Z kolei rodzic może w prosty i szybki sposób sprawdzić wydatki dziecka, zablokować niepożądane transakcje i ustalać limity. Ponadto aplikacja zawiera także funkcję komunikatora. Dzięki temu rodzice mogą bez konieczności zapamiętania numeru konta zasilać rachunek swojego dziecka.

Komentarz redakcji

Konto HAIZ wraz z aplikacją to najnowsza propozycja Alior Banku. Konto jest dość tanie, niemniej maksymalne zredukowanie potencjalnych opłat wymaga pewnego wysiłku. Dość niespotykaną opłatą jest prowizja za wykonanie przelewu zewnętrznego: za szósty i każdy kolejny przelew w miesiącu zapłacimy 1 zł. Niby kwota ta nie jest wysoka, ale przecież wykonujemy przelew w serwisie internetowym banku i trudno uznać, że taka transakcja wymaga od banku dużo pracy i zaangażowania. Natomiast sama konieczność pamiętania i sprawdzania, czy wykonaliśmy mniej niż 5 przelewów, a także czy wypłaciliśmy już 5 razy gotówkę z najbliższego bankomatu określonej sieci może być irytująca.

Kolejnym minusem nowego rachunku jest brak możliwości płacenia za granicą (oraz wykonywania przelewów zagranicznych), co np. w trakcie zagranicznej wycieczki dziecka może być sporą niedogodnością.

Jeszcze bardziej dziwi uniemożliwienie młodym osobom korzystania z BLIK-a, zwłaszcza przy ograniczonej możliwości bezprowizyjnej wypłaty środków z bankomatu i jednoczesnym zachęcaniu do płatności mobilnych.

Do plusów konta HAIZ należy z pewnością zaliczyć nowoczesną aplikację mobilną. Ułatwia ona nie tylko wykonywanie przelewów, ale i doładowanie telefonu czy oszczędzanie na wybrane przez siebie cele. Dzięki aplikacji również rodzic ma wgląd w wydatki dziecka (co akurat nie musi być zaletą dla młodych osób...).

To, co jest w tej ofercie nietypowe, to udostępnienie konta dzieciom poniżej 13 roku życia. Takich propozycji na rynku jest jak na lekarstwo i dobrze, że Alior Bank postanowił wejść w tę niszę. Widać wyraźnie, że konto HAIZ dedykowane jest przede wszystkim osobom małoletnim – stąd też duże możliwości ingerencji w finanse dziecka przez rodzica.

Przy wyborze rachunku dla dziecka warto dobrze zastanowić się wraz ze swoją pociechą, jakie rzeczywiste koszty związane z kontem będziemy ponosić. Jest prawdopodobne, że nasze dziecko i tak nie wykona więcej niż 5 przelewów w miesiącu, ale możliwe również, że będzie potrzebowało szerszego dostępu do bankomatów. Przy wyborze konta zawsze rozważamy wszystkie „za” i „przeciw”, lecz w przypadku pierwszego rachunku dla dziecka mamy jeszcze okazję wdrażać pomału naszą pociechę w świat finansów i oszczędności, dlatego warto wybrać możliwie najlepiej.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji Konta HAIZ

O banku

Alior Bank to ogólnopolski bank uniwersalny, obsługujący wszystkie segmenty rynku. Instytucja działa na rynku od 2008. Największym akcjonariuszem banku jest Grupa PZU, która posiada około 32% akcji.

Strategią Alior Banku jest zwiększanie udziału w sektorze bankowym, pogłębianie relacji z klientami oraz rozwój dotychczasowych produktów i innowacji.